خدمات نظافتیخدمات

تمیز کردن کباب پز و باربیکیو به روش ساده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کباب یکی از غذاهای مورد علاقه ما ایرانی ها است تقریباً در همه خانه ها یک کباب پز وجود دارد. برای بالا رفتن کیفیت مواد غذایی و همچنین سلامت شما و اعضای خانواده، باید کباب پز همیشه تمیز و پاکیزه باشد ما در این مقاله می خواهیم روش تمیز کردن کباب پز و باربیکیو را به روش ساده و اصولی برای شما توضیح دهیم تا بتوانید از غذاها کبابی که خودتان درست می کنید کاملا لذت ببرید.

لوازمی که برای تمیز کردن کباب پز و باربیکیو لازم داریم چیست؟

 • اسفنج زبر: در قسمتهایی از کباب پز که جزو قسمت های حساس آن می باشد بهتر است که شما جهت تمیز کردن، از اسفنج زبر استفاده کنید زیرا هم چربی ها را پاک کرده و هم آسیبی به دستگاه شما وارد نمی کند
 • کاردک: شما می‌توانید به کمک کاردک چربی هایی را که به دستگاه کباب پز شما چسبیده پاک کنید گاهی چربی ها آنقدر سفت و سخت می شوند که فقط با کاردک قابل پاک کردن هستند اگر کباب‌پز شما کاردک ندارد می توانید از کاردک نقاشی هم استفاده کنید.
 • برس سیمی:  برای اینکه میله های فلزی گریل را راحت تر پاک کنید توصیه می‌کنیم از یک برس سیمی کمک بگیرید اگر برس سیمی ندارید می توانید از فویل آلومینیومی که مچاله شده و یا حتی سیم ظرفشویی استفاده کنید.
 • مایع ظرفشویی: اگر شما مقداری مایع ظرفشویی را در آب مخلوط کنید و روی گریل بپاشید مطمئناً چربیها راحت تر از روی کباب پز شما از بین می روند.

روش تمیز کردن کباب پز و باربیکیو

برای اینکه شما کباب پز و باربیکیو خود را تمیز کنید به راحتی می توانید لوازم مورد نیاز خود را در خانه پیدا کنید بعد از اینکه لوازم لازم را تهیه کردید به یکی از روش هایی که برایتان توضیح می دهیم می توانید کباب پز را تمیز کنید:

1- استفاده از بخار

تقریبا می توان گفت برای اینکه شما کباب پز خود را تمیز کنید بهترین روش این است که بلافاصله بعد از اینکه از آن استفاده کردید برای تمیز کردن آن اقدام کنید برای استفاده از روش بخار شما باید بعد از استفاده از کباب پز آن را خاموش کنید سپس مقداری روزنامه را خیس کرده در کباب پز بگذرید و درب کباب پز را کاملاً ببندید 30 دقیقه بگذارید روزنامه‌های خیس درون کباب پز بماند به این صورت داخل کباب پز مرطوب شده و چربی ها به راحتی برداشته خواهد شد بعد از نیم ساعت شما می توانید با استفاده از یک دستمال چربی های داخل کباب پز را بردارید.

حتما بخوانید:   معرفی چند ماده طبیعی به جای مواد شوینده شیمیایی

2- ماشین ظرفشویی

شما می توانید برای تمیز کردن سینی کباب پز از ماشین ظرفشویی استفاده کنید البته این در صورتی است که سینی کباب پز شما زیاد بزرگ نباشد می توانید آن را داخل ماشین ظرفشویی گذاشته و روی درجه شستشوی قابلمه و تابه تنظیم کنید بعد از این که، کار دستگاه ظرفشویی تمام شد سینی کباب پز کاملاً تمیز و براق شده است.

3- استفاده از سرکه

برای این منظور باید مقداری آب و سرکه سفید را به مقدار مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و داخل ظرف اسپری ریخته و آن را روی کباب پز خود اسپری کنید ده دقیقه صبر کنید بعد از اینکه ده دقیقه گذشت یک بار دیگر هم سرکه را با اسپری روی کباب پز بپاشید و با اسکاچ تمام قسمت های کباب پز را بمالید تا سطح گریل کاملاً تمیز شود در آخر کار می توانید برای اینکه چربی ها را پاک کنید یک دستمال را نمدار کرده و با آن سطح کباب پز را کاملاً پاک کنید.

4- جوش شیرین

یکی دیگر از روش های خانگی برای پاک کردن کباب پز و باربیکیو استفاده از جوش شیرین می باشد برای این منظور مقداری جوش شیرین را کاملاً روی دستگاه خود بپاشید و آب را روی آن اسپری کنید تا مرطوب شود و به صورت خمیر در بیاید بعد از گذشت چند دقیقه به کمک اسکاچ ظرفشویی و یا کاردک همه قسمت های دستگاه را کاملا تمیز کنید البته قابل ذکر است که جوش شیرین برای نظافت وسایل منزل بسیار کاربردی است.

5- محلول آب جوش و مایع ظرفشویی

اگر روش های بالا را انجام دادید ولی باز هم  چربی از روی کباب پز  پاک نشد در این مرحله بهتر است از مایع ظرفشویی و آب جوش استفاده کنید و به کمک اسکاچ تمام سطح دستگاه را تمیز کنید البته از سیم ظرفشویی و یا فویل آلومینیومی که مچاله شده، هم می توانید استفاده کنید. در آخر به کمک یک پارچه مرطوب هرگونه چربی در روی کباب پز را پاک کنید.

روش تمیز کردن گریل گازی

کباب پز و باربیکیو

اگر شما در منزل خود از دستگاه گریل گازی استفاده می کنید برای تمیز کردن آن ابتدا باید گاز را قطع کنید این کار برای ایمنی شما لازم است. بعد از قطع گاز، تمام قسمت های دستگاه را که متحرک است، جدا کنید و هر کدام را جداگانه تمیز کنید سپس بدنه باربیکیو را هم شسته و بگذارید کاملاً خشک شود در آخر گریل را مثل اول سرهم کنید مراحلی که شما برای تمیز کردن گریل گازی باید انجام دهید برای شما بیان می کنیم:

 • شیلنگ گاز را جدا کنید: قبل از اینکه شروع به تمیز کردن دستگاه گریل گازی کنید ابتدا باید گاز را قطع کرده و شیلنگ گاز را از منبع جدا کنید تا مراتب ایمنی را کاملاً رعایت کرده باشید.
 • آب و صابون تهیه کنید: در یک سطل مقداری مایع ظرفشویی ریخته و روی آن آب گرم بریزید و کاملا با هم مخلوط کنید در این مرحله نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست استفاده از مایع ظرفشویی کافی می باشد.
 • قطعات را از هم جدا کنید: باید تمام قطعاتی که از یکدیگر جدا می شوند مانند میله ها، سینی فلزی و غیره را از یکدیگر جدا کنید برای رعایت نکات ایمنی سعی کنید از دستکش کار استفاده کنید.
 • چربی های اضافی را پاک کنید: بعد از اینکه قطعات دستگاه را از یکدیگر جدا کردید به وسیله کاردک و سیم ظرفشویی چربی‌های روی آن را کاملا تراشیده و پاک کنید.
 • از محلول مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید: قطعات گریل را که از یکدیگر جدا کرده اید در سطل آب و مایع ظرفشویی که قبلا آماده شده، بگذارید بعد از گذشت چند دقیقه می‌توانید به کمک اسفنجی که زبر باشد آنها را کاملاً تمیز کنید.
 •  بدنه گریل را بشویید: در این مرحله می توانید مقداری محلول آب و صابون درست کنید و بدنه گریل را به وسیله آن کاملاً تمیز کنید
 • قطعات دستگاه را خشک کنید: با استفاده از یک دستمال خشک قطعاتی را که شستید به آرامی خشک کنید و بهتر است که آنها را در مجاورت هوا قرار داده تا کاملا خشک شود.
 •  کباب پز را سرهم کنید: بعد از اینکه مراحل شستشو تمام شد می توانید با دقت کامل قطعات کباب پز را در جای خود نصب کنید و جریان و شلنگ گاز را هم وصل کنید.
 •  کباب پز را روشن کنید: بعد از اینکه کباب پز و باربیکیو را تمیز کردید می توانید آن را دوباره روشن کنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا چربی هایی که در آن درون آن باقیمانده کاملاً بسوزد.
حتما بخوانید:   آشنایی با خشکشویی پتو

روش تمیز کردن باربیکیو ذغالی

کباب پز و باربیکیو

ما در این مقاله برای شما روش تمیز کردن کباب پز و باربیکیو گازی را توضیح دادیم ولی تمیز کردن کباب پز ذغالی با گازی فرق می کند مراحل تمیز کردن کباب پز ذغالی عبارتند از:

 • مکانی مناسب برای شستن کباب پز ذغالی پیدا کنید: شستن کباب پز ذغالی گرد و خاک زیادی دارد به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که حتماً شستشوی این کباب پز را در خارج از منزل خود انجام دهید. مکانی مناسب پیدا کرده و آنگاه به تمیز کردن کباب پز ذغالی اقدام کنید.
 • میله های گریل را جدا کنید: در صورتی که امکان داشت سعی کنید تمام میله های کباب پز ذغالی را از همدیگر جدا کنید تا بتوانید میله ها را به راحتی تمیز کنید.
 • میله های کباب پز ذغالی را تمیز کنید: با استفاده از یک برس سیمی تمام میله های کباب پز ذغالی را خوب تمیز کنید اگر هم برس سیمی نداشتید می توانید برای این کار از سیم ظرفشویی یا فویل آلومینیومی مچاله شده استفاده کنید.
 • از روغن نباتی استفاده کنید: برای اینکه دفعات بعد غذا به میله های گریل نچسبد می توانید به وسیله یک پارچه یا دستمال کاغذی، مقداری روغن نباتی را به میله ها بمالید این کار از زنگ زدگی میله ها جلوگیری خواهد کرد و باعث می شود که غذا به میله ها نچسبد.
 • خاکستر اضافی کف کباب پز را تمیز کنید: اگر خاکستر در کف گریل شما باشد باعث می شود که بعد از مدتی کف کباب پز خورده شده و سوراخ شود که البته این مورد زمان پخت را هم دچار مشکل می کند.
 • داخل کباب پز را پاک کنید: بعد از اینکه خاکستر های کف کباب پز را پاک کردید باید به وسیله مایع ظرفشویی و سیم ظرفشویی یا برس داخل دستگاه را کاملا تمیز کنید. امکان دارد تکه های مواد سیاه را ببینید این مواد همان رسوبات چربی و دوده می باشد که به کمک سیم ظرفشویی یا برس باید آن را از بین ببرید.
 • بدنه کباب پز ذغالی را تمیز کنید: در مرحله آخر شما باید بدنه کباب پز و درب کباب پز ذغالی را تمیز کنید می توانید به کمک محلول صابون و آب و یا اسپری های تمیز کننده این کار را انجام دهید.
حتما بخوانید:   بهترین جرم گیر کاشی سرامیک توالت و حمام

سخن نهایی:

در این مقاله از ایبک امداد ما برای شما نحوه تمیز کردن کباب پز و باربیکیو را به طور کامل توضیح دادیم و همچنین روش های تمیز کردن کباب پز ذغالی راهم برای تان بیان کردیم شما می‌توانید بدون به وجود آمدن مشکلی به وسیله راهنمایی های انجام شده در این مقاله، کباب پز زغالی و گازی خودتان را کاملاً تمیز کنید و چربی های داخل آن را پاک کنید.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه تمیز کردن کباب پز و باربیکیو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لوازمی که برای تمیز کردن کباب پز و باربیکیو لازم داریم چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x