خدمات نظافتی

تمیز کردن صفحه تلویزیون های OLED ،LED ، LCD و پلاسما

وقتی شما تلویزیون های  OLED ،LED ، LCD و یا پلاسما را خریداری می کنید،حتماً می خواهید از وضوح صفحه نمایشگر تلویزیون حداکثر لذت را ببرید. تمیز کردن صفحه تلویزیون به شما کمک می‌کند تا تصاویر را به وضوح مشاهده کنید. وقتی شما می خواهید صفحه تلویزیون و یا حتی صفحه کامپیوتر و یا تلفن همراه را تمیز کنید، حتماً باید بدانید که از چه روش و ابزاری باید استفاده کنید. بیشتر تلویزیون های امروزی دارای صفحه نمایش OLED یا LCD می باشند. از دیود ساطع کننده نور ارگانیک در OLED استفاده می شود که سفیدی روشن تر، سیاهی بیشتر و کنتراست بهتری دارد.

تلویزیون های مدرن امروزی به مراقبت بیشتری نیاز دارند شما می توانید تمام صفحه نمایش های تلویزیون را به یک روش و مانند هم تمیز کنید ولی باید در مورد روش استفاده و نوع پاک کننده هم احتیاط زیادی به خرج دهید. باید قبل از اینکه صفحه نمایش تلویزیون تان را تمیز کنید، اطمینان پیدا کنید که تلویزیون خاموش است این کار هم باعث خواهد شد ایمنی رعایت شود و هم لکه های روی صفحه نمایش تلویزیون را بهتر می ببینید.

چگونه صفحه تلویزیون های OLED ،LED ، LCD و پلاسما را تمیز کنیم؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که شما در حال تماشای یک فیلم باشید و کیفیت فیلم به هیچ وجه مناسب نباشد زیرا صفحه نمایش تلویزیون از کثیفی پوشیده شده باشد. اگر شما تلویزیون خودتان را تمیز نکنید، به مرور لکه های گرد و غبار و اثر انگشت بر روی صفحه نمایش تلویزیون ایجاد خواهد شد، پس باید به طور برنامه‌ریزی شده هر چند وقت یکبار، تلویزیونتان را کاملاً تمیز کنید تا بتوانید تصاویر را با وضوح بهتری مشاهده کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای پاک کردن صفحه نمایش تلویزیون، از پودر شستشو و صابون و یا هر حلالی مثل استون، آمونیاک، الکل و… استفاده نکنید.

حتما بخوانید:   تاریخچه خانه تکانی و نظافت عید/ اعزام نظافتچی منزل و خونه

هیچ وقت از دستمال کاغذی و یا پد های ساینده جهت تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون استفاده نکنید، این کار باعث می شود صفحه نمایش دچار خط و خش شده و پوشش ضد تابش هم از روی صفحه نمایش جدا شود و تلویزیون شما آسیب ببیند. دیده شده بعضی از کاربران برای پاک کردن صفحه تلویزیون، مستقیماً اسپری را بر روی تلویزیون می پاشند، این کار کاملاً اشتباه است و به دستگاه آسیب می زند.

تلویزیون را آرام تمیز کنید زیرا صفحه آن بسیار شکننده بوده و اگر آن را فشار دهید دچار آسیب دیدگی می شود. شاید شما تمیز کننده های زیادی در خانه داشته باشید که با آن پنجره، میز کار و سطوح دیگر را تمیز می کنید ولی باید بدانید که بیشتر این ها برای تمیز کردن صفحه تلویزیون مناسب نمی باشند. برای اینکه تلویزیون خودتان را تمیز کنید بهتر است از پارچه میکرو فیبر استفاده کنید.

صفحه نمایش تلویزیون های مدرن به فشار کاملاً حساس بوده و سریع خراشیده می شوند. متخصصان معتقدند اگر صفحه نمایش تلویزیون شما LCD یا OLED و یا حتی پلاسما می باشد باید برای تمیز کردن آن از پارچه میکرو فیبر استفاده کنید. میکروفیبر دارای الیاف ریزی بوده و فشار یکنواختی بر روی صفحه تلویزیون ایجاد می‌کند و احتمال آسیب و خراش را در روی صفحه نمایش کاهش می دهد. از دستمال کاغذی، حوله و یا حتی منسوجات دیگر که الیاف دارند، برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده نکنید، زیرا به آن آسیب می زند. بهترین راه استفاده از پارچه میکروفیبر است البته می توان از گردگیر الکترواستاتیک هم استفاده کرد.

با همان پارچه ای که صفحه نمایش را تمیز می کنید، باید لبه ها و گوشه های صفحه نمایش را تمیز کنید. پارچه را بچرخانید تا تمام قسمت ها کاملاً تمیز شود.

صفحه تلویزیون

برای اینکه صفحه تلویزیون را تمیز کنیم، از چه چیزهایی باید دوری کنیم؟

 •  در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش هیچ گاه در روی صفحه، فشار وارد نکنید زیرا ممکن است وقتی تلویزیون را روشن می کنید، متوجه سوختن پیکسل های آن شوید.
 • مایع مخصوصی را که برای تمیز کردن صفحه نمایش در نظر گرفته اید، ابتدا روی پارچه اسپری کرده و سپس پارچه را بر روی صفحه نمایش بکشید و هیچگاه مستقیم مایع را بر روی صفحه نمایش اسپری نکنید.
 • برای تمیز کردن صفحه نمایش از پارچه های روغنی و کثیف استفاده نکنید زیرا لکه های روغن ممکن است در روی صفحه نمایش باقی بماند.
 • برای اینکه لکه بر روی صفحه نمایش باقی نماند، بهتر است به شکل همپوشی و حرکت های یکنواخت به طور عمودی و افقی صفحه را تمیز کنید و بعد از آن هم پارچه های خشک را در روی صفحه تلویزیون بکشید تا اگر لکه به جا مانده از بین برود.
 • اگر برای تمیز کردن به شکل دایره ای صفحه را تمیز کنید، ممکن است رگه هایی در روی صفحه باقی بماند.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید توالت فرنگی | توالت فرنگی چه رنگی بخریم؟

پاک کردن لکه های مقاوم در روی صفحه نمایش تلویزیون

اگر در روی صفحه نمایش تلویزیون خودتان لکه های مقاومی را مشاهده کردید، می توانید برای پاک کردن آن از مخلوط آب مقطر و مایع ظرفشویی استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن صفحه نمایش این تلویزیون ها، هیچگاه از مواد شیمیایی مثل آمونیاک، استون و تولوئن استفاده نکنید.

از کدام پاک کننده ها نمی توان برای تلویزیون استفاده کرد؟

همان طور که گفتیم صفحه نمایش تلویزیون لایه های مخصوصی دارد که جهت کم کردن تابش و همچنین بازتاب خیره کننده در تلویزیون طراحی شده است. پس در هنگام تمیز کردن تلویزیون نباید به پوشش صفحه نمایش آن آسیب بزنید. مطمئن باشید تمام پاک کننده هایی که شما در آشپزخانه از آن استفاده می کنید، برای پاک کردن تلویزیون مناسب نبوده و به آن آسیب می زند، پس به هیچ وجه از این وسایل استفاده نکنید.

چگونه قسمت های دیگر تلویزیون را می توانیم تمیز کنیم؟

حتماً به پورت شارژ گوشی تان نگاه کرده اید. مشاهده خواهید کرد که پرز و گرد و غبار در گوشه و کنار آن دیده می شود. شاید تصور می‌کنید که تلویزیون به دلیل اینکه قابل حمل نیست گرد و غبار زیادی نمی گیرد ولی اینطور نیست، پورت های تلویزیون هم امکان دارد کثیف بشوند اگر شما از ورودی های تلویزیون تا کنون استفاده نکرده اید و می خواهید دستگاه جدیدی را به آن متصل کنید، ممکن است گرد و غبار آن جا را گرفته باشد، پس باید قبل از راه دادن گرد و غبار به داخل تلویزیون، آن را تمیز کنید. البته شاید تمیز نکردن این گرد و غبار مشکلی را هم به وجود نیاورد ولی بهتر است آن را تمیز کنید.

وقتی تصمیم گرفتید که صفحه تلویزیون را تمیز کنید، باید کنترل را هم از میکروب پاک کنید. قبل از پاک کردن کنترل بهتر است ابتدا باتری های آن را در بیاورید و دوباره درپوش را در جای خود قرار بدهید. بهتر است که کلیک گر را کاملاً وارونه کرده تا باقی مانده ها و خورده های دیگر از بین دکمه ها خارج شود. می توانید گلوله ای پنبه ای را به پاک کننده آغشته کرده و بین دکمه ها را پاک کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

گردگیری کردن اسپیکر ها را فراموش نکنید. اگر تلویزیون شما بلندگوهای خارجی دارد، ممکن است روی آن گرد و خاک بنشیند و باعث ضعیف شدن صدا شود. در صورتی که بلندگو ها دارای روکش پارچه ای هستند بهتر است روکش ها را برداشته و هر طرف روکش را، با جاروبرقی بکشید و اگر هم روکش ها از مواد سفت درست شده اند، می توانید به وسیله پارچه میکروفیبر که مرطوب باشد، آن را تمیز کنید.

مراحل تمیز کردن صفحه LED و LCD

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون های LED و LCD باید به روش زیر عمل کنید:

 • دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید: تمام وسایل الکترونیکی دفترچه راهنمایی جهت نگهداری صحیح دارند. قبل از تمیز کردن، بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و اگر هم دفترچه راهنما در دسترس شما نیست، می توانید در گوگل جستجو کنید.
 • تلویزیون را خاموش کنید: هنگام پاک کردن صفحه تلویزیون، بهتر است ابتدا دستگاه را خاموش کرده و کمی صبر کنید تا خنک شود، سپس آن را به راحتی تمیز کنید. این کار باعث خواهد شد که الکتریسیته در روی صفحه نمایش پراکنده شده و شما راحت تر بتوانید صفحه را تمیز کنید.
 • از دستمال نانو استفاده کنید: برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون بهتر است از دستمال نانو استفاده کرده و به شکل دایره وار به طرف پایین تمیزی را انجام دهید.
 • استفاده از اسفنج و دستمال کاغذی باعث آسیب دیدگی صفحه نمایش می شود. توصیه می کنیم دستمال را با کمی آب نمناک کنید.
 • بهتر است برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون از شوینده ها استفاده نکنید، استفاده از کمی آب برای نمدار کردن دستمال کافی است.
 • هیچگاه آب را به شکل مستقیم بر روی صفحه نمایش نپاشید.

صفحه تلویزیون

گارانتی تلویزیون را با اشتباه از دست ندهید.

اگر هنگامی که تلویزیون را تمیز می کنید، از محلول های تمیز کننده و یا ابزاری دیگری استفاده کنید، گارانتی تلویزیون تان از دست می‌رود. این موضوع کاملاً در دفترچه راهنما بیان شده است، پس دقت کنید قبل از اینکه به تمیز کردن تلویزیون خود بپردازید، دفترچه راهنما را مطالعه کرده و از شرایط نگهداری و قوانین آن مطلع شوید.

31

تمیز کردن صفحه تلویزیون های OLED ،LED ، LCD و پلاسما

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه قسمت های دیگر تلویزیون را تمیز کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x