خدمات نظافتی

ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

یکی از قطعات موجود در بازار که با استفاده طولانی مدت کثیف و آلوده می شود و می تواند موجب بروز مشکلاتی در اجاق گاز شود، سر شعله ها می باشد. کثیف شدن سر شعله ها روی قدرت ایجاد شعله تاثیر خواهد گذاشت و باعث کاهش کارایی آنها می‌شود. بنابراین نظافت سرشعله ها و تمیز کردن اصولی آن بسیار ضروری می باشد.

تمیز کردن سرشعله اجاق گاز با روش کاربردی و ساده

اجاق گاز از لوازم ضروری و اصلی آشپزخانه می باشد که نیاز به تمیز کردن دارد. سرشعله های اجاق گاز از مهمترین قسمتهای آن می‌باشند که تمیز نگه داشتن این قطعات برای بهبود کارکرد آن بسیار ضروری می باشد. اجاق گاز برای پختن مواد غذایی است بنابراین باید همیشه تمیز و پاکیزه باشد تا هم شعله های آن به درستی کار کند و هم حس خوبی به هنگام آشپزی به شما انتقال دهد. اگر سرشعله های اجاق گاز به وسیله آلودگی ها و کثیفی ها بسته شود شعله های دستگاه کارایی کمتری خواهد داشت و جریان گاز در آن مختل می شود. چنانچه دریچه شعله مسدود شود بنابراین شعله گاز نیز ضعیف می شود و در مواقعی حتی هیچ شعله ای هم ایجاد نخواهد شد.

روش عملکرد شعله های اجاق گاز چگونه است؟

شعله های اجاق گاز مشعل هایی هستند که به دریچه ورودی گاز در بخش بالا و یا جلوی گاز متصل می باشد و به شکل نوبتی به گاز اصلی متصل می شوند. با چرخاندن دریچه مشعل دریچه ورودی باز می شود و گاز را در لوله به جریان می‌اندازد. گاز از لوله ونتوری وارد شده و همزمان از قسمت باریک لوله عبور می کند و فشارش افزایش پیدا کرده و از مسیر سوراخ کوچک که در قسمت پایینی لوله وجود دارد هوا را جذب خواهد کرد. ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گازدر این قسمت هوا با گاز ترکیب می شود و در شعله به جریان در می آید. سرشعله صفحه فلزی می باشد که دارای شکاف و سوراخ هایی است. بیشتر شعله ها با یک کلاه سرامیکی یا فلزی طراحی شده اند که در قسمت بالای سرشعله قرار می گیرند. یک جرقه الکتریکی یا چراغ شمع روی یک سمت شعله قرار دارد و جرقه یا شعله کوچکی جهت شعله ور نمودن ترکیب هوا و گاز با جریان پیدا کردن در سوراخ ها و منافذ شعله ارسال می کند.

حتما بخوانید:   روش تمیز کردن کفپوش PVC با محلول های خانگی و شیمیایی

تمیز کردن سرشعله ها هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

اجاق گاز دارای سیستم ساده ای می باشد و در واقع وقتی مشکلاتی در آن به وجود آید جریان گاز نیز مختل می‌شود. ممکن است باقی مانده های غذا در اطراف ماهیتابه یا قابلمه روی گاز ریخته و دریچه‌ های سرشعله را مسدود کند. چنانچه این مشکل حل نشود باقیمانده غذا سفت شده و از بین بردن آنها بسیار دشوار می شود. بهترین راهکار این است وقتی مشاهده کردید که شعله های اجاق گاز به رنگ نارنجی و یا غیر معمول در آمده حتماً آنها را تمیز کنید. تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز هر ماه یک بار کافی می باشد. هر سازنده دستورالعملی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز در دفترچه راهنما درج کرده است که با مراجعه به آن می توانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید. در ادامه مطلب مراحل انجام تمیز کردن سرشعله ها را عنوان می کنیم.

وسایل و مواد مورد نیاز جهت تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

برای آنکه بتوانید به صورت اصولی و کاملاً حرفه ای سرشعله های اجاق گاز را تمیز کنید نیاز به وسایل زیر دارید.

  • پارچه خشک کن
  • مایع ظرفشویی
  • مسواک کهنه
  • پد ساینده نرم
  • گیره کاغذ
  • جوش شیرین

مرحله اول، مطالعه دفترچه راهنما

آگاهی از بهترین روش مراقبت هر دستگاهی بخش مهمی از محافظت از آن دستگاه را تشکیل می دهد. اجاق گاز دارای یک دفترچه راهنما می باشد که شما با مطالعه آن می توانید هر قسمت از اجاق گاز را به صورت ایمن کاملا تمیز کنید و این کار را به صورت ساده انجام دهید. معمولاً در دفترچه راهنما ممنوعیت استفاده از پاک کننده هایی نیز نوشته شده که با مطالعه آن از آسیب رسیدن به اجاق گاز شما خودداری خواهد شد. ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گازاین موارد می‌تواند نقطه شروع خوبی جهت یادگیری روش جدا کردن سرشعله های اجاق گاز و تمیز نمودن آنها نیز باشد. چنانچه به دفترچه راهنمای دستگاه خود دسترسی ندارید می توانید آن را از وب سایت شرکت سازنده نیز دانلود نمایید.

حتما بخوانید:   تاریخچه خانه تکانی و نظافت عید/ اعزام نظافتچی منزل و خونه

مرحله دوم، جدا کردن درپوش شعله ها

چنانچه اجاق گاز شما قدیمی است دارای شبکه ایستاده می باشد و بنابراین شما باید قبل از شروع کار درپوش اجاق گاز را مسدود نمایید. بسیاری از سرشعله های اجاق گاز دارای صفحه سرامیکی هستند که قابلیت جدا شدن دارند و روی مشعل جهت پخش کردن شعله قرار داده شده اند. چنانچه اجاق گاز شما به این صورت که گفتیم است می توانید به راحتی آن صفحه را از روی شعله بردارید و حتماً قبل از انجام آن مطمئن شوید که شعله ها کاملا خنک هستند.

مرحله سوم، جدا کردن سرشعله ها

سرشعله ها که در زیر درپوش و در بالای لوله ونتوری وجود دارند را بلند کرده و آنها را به صورت مستقیم از صفحه جدا کنید. اگر اجاق گاز شما الکترود احتراق دارد مراقب باشید که به آن آسیبی وارد نشود و از خم شدن آن جلوگیری کنید.

مرحله چهارم، قرار دادن قطعات مختلف داخل آب

حالا وقت آن رسیده که سرشعله ها را داخل آب قرار دهید و آنها را خیس کنید. بهتر است در یک ظرف مقداری آب گرم و همچنین مایع ظرفشویی بریزید و قطعاتی که جدا کرده اید را حدوداً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه داخل آب بگذارید. این کار باعث می‌شود تا آلودگی‌ ها نرم شده و خیلی راحت تر تمیز شود.

مرحله پنجم، تمیز کردن سرشعله ها و سرپوش شعله ها

از یک پد ساینده نرم استفاده کنید و لکه های غذا که روی سطح سرشعله ها و سرپوش ها قرار دارند را کاملا پاک کنید. چنانچه باقیمانده غذا بر روی منافذ باقی مانده بود می توانید از گیره کاغذی استفاده کنید و آلودگی ها را بیرون بیاورید اما مراقب باشید که به فلز آسیبی وارد نکنید. از فرو کردن گیره تا انتهای سوراخ خودداری کنید و هرگز از خلال دندان هم استفاده نکنید زیرا ممکن است با شکستن آن داخل سوراخ دریچه مسدود شود. لکه هایی که بسیار سر سخت هستند را می توانید با ترکیب جوش شیرین و آب تمیز کنید. پس از آن که خمیر جوش شیرین را تهیه کردید آن را روی سرپوش و سرشعله ها قرار داده و سپس از یک مسواک کمک بگیرید و به تمیز کردن آن بپردازید. این کار را چندین بار انجام دهید تا مقاوم ترین و سر سخت ترین لکه ها از بین بروند. هرگز برای تمیز کردن سرشعله ها از اسکاچ زبر و یا سفید کننده استفاده نکنید.

مرحله ششم، آبکشی کردن قطعات مختلف

پس از تمیز کردن سرشعله ها و از بین بردن لکه ها نوبت آبکشی آنها می رسد. پس از آبکشی کردن آب اضافی آنها را بگیرید و با دستمال آنها را خشک نمایید. قبل از آنکه سرشعله ها را در جای خود قرار دهید حتما آن را در هوای آزاد کاملا خشک کنید.

حتما بخوانید:   شیوه درست جارو زدن فرش با جاروبرقی | تنظیم جاروبرقی

مرحله هفتم، قرار دادن سرشعله در جای خود

پس از آنکه سرشعله ها را کاملاً خشک کردید می توانید قطعات مختلف را در جای مخصوص خود قرار دهید. مراقب باشید هنگام نصب مجدد سر شعله ها به احتراق الکتریکی آسیبی وارد نکنید زیرا خم شدن و آسیب رسیدن به آنها می تواند باعث اختلال در عملکرد شعله اجاق گاز شود.

مرحله هشتم، روشن کردن شمعک جرقه زن

اجاق گاز هایی که دارای شمع کریستالی می باشد جهت شعله ور ساختن دوباره شمعک دستورالعمل هایی در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. جهت اطمینان از کارکرد صحیح اجاق باید آنها را دوباره امتحان کنید. اگر شعله ها رنگ و شکل غیر معمولی دارند ممکن است که سر شعله کاملا خشک نشده باشد و یا به صورت درست در جای خود قرار نگرفته باشد.

نکات مهم جهت تمیز کردن سرشعله اجاق گاز

  • از یک محافظ سرشعله اجاق گاز که قابلیت جدا شدن داشته باشد و از سر ریز و نشتی کردن مواد غذایی روی شعله جلوگیری کند استفاده کنید.

ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

  • جهت جلوگیری از زنگ زدن لازم است همه قطعات اجاق گاز از جمله سرشعله ها کاملاً خشک شود.
  • برای برطرف کردن لکه ها هرگز از چاقو و یا وسیله تیز استفاده نکنید.
  • جهت جلوگیری از انسداد سرشعله ها از تمیز کردن به موقع آن ها غافل نشوید و اجازه ندهید و مواد غذایی سر ریز شده و روی اجاق گاز بریزد.

کلام پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی روش های تمیز کردن یکی از قطعات مهم اجاق گاز که همان سرشعله می باشد پرداختیم. تمیز کردن منظم و دوره ای سرشعله های اجاق گاز باعث عملکرد بهتر دستگاه شده و از نظر ظاهری نیز می‌تواند نمایی شیک و تمیز به اجاق گاز شما بدهد. معمولاً روش تمیز کردن قطعات مختلف اجاق گاز در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. بهتر است به دفترچه مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید. چنانچه دفترچه در دسترس شما نبود مطالب این مقاله می تواند به شما کمک کند تا به صورت اصولی سرشعله ها را تمیز کرده و مجدد آنها را در جای خود قرار دهید.

31

تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x