خدمات نظافتی

روش تمیز کردن فن سرویس بهداشتی در کوتاه‌ترین زمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تمیز کردن فن سرویس بهداشتی بسیار مهم است. این کار موجب می‌شود که از شر بوهای نامطبوع، آلاینده‌ها و رطوبت‌های موجود در هوا خلاص شوید و همچنین مانع از رشد کپک در این محیط شوید. در مواقعی که فن بسیار کثیف است، عملکرد درستی نخواهد داشت و در نهایت به بستری برای رشد و گسترش انواع کپک‌ها و آلودگی‌ها تبدیل می‌شود. بنابراین لازم خواهد بود که به خوبی هر ۶ ماه یک بار آن را تمیز نمایید.

برای اینکه بتوانید تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را به صورت صحیح انجام دهید، باید با نحوه انجام این کار آشنایی داشته باشید.

نحوه تمیز کردن فن سرویس بهداشتی

برای اینکه تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را انجام دهید، باید لوازم مورد نیاز را آماده کنید و پس از آن مراحل این کار را به ترتیب انجام دهید. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی به ابزاری مانند برس نرم، پیچ گوشتی، حوله میکروفایبر و جاروبرقی نیاز خواهید داشت.

درپوش هواکش سرویس را بردارید

 • در ابتدا حتماً باید اطمینان حاصل نمایید که برق فن را خاموش نموده‌اید. برای اینکه خیالتان راحت شود، پیشنهاد می‌شود که فیوز را قطع کرده و همه سیم‌ها و دو شاخه‌های متصل به آن را جدا نمایید.
 • در صورتی که فن دریچه یا توری دارد، ابتدا باید توری را جدا کرده و به صورت کامل آن را تمیز نمایید و سپس دریچه آن را باز کنید.
 • برای اینکه بتوانید دریچه را جداسازی کنید، باید گیره‌ها و پیچ‌هایی که وجود دارند را باز نمایید.

تمیز کردن فن سرویس بهداشتی

درپوش هواکش را تمیز نمایید

 • درپوش فن‌هایی که از نوع بدون چراغ هستند راحت‌تر و ساده‌تر تمیز می‌شوند. ظرفی را پر از آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی نمایید و درپوش هواکش را برای مدتی در داخل این محلول قرار دهید.
 • پس از آن با کمک برس یا پارچه آن را بشورید. برای این کار می‌توانید به جای مایع ظرفشویی، از محلول جوش شیرین، سرکه و آب نیز استفاده نمایید.
 • بعد از شستن کامل درپوش، باید آن را روی دستمال حوله‌ای یا یک حوله مناسب قرار دهید و تا خشک شدن آن صبر کنید.
حتما بخوانید:   جوهر خودکار روی چوب و ۷ روش خانگی برای پاک کردن آن

فن را بدون بیرون آوردن موتور تمیز نمایید

 • برای تمیز کردن گرد و غباری که روی فن نشسته است، می‌توانید از جاروبرقی با اتصال برس مناسب استفاده نمایید.
 • وقتی که گرد و غبار را به صورت کامل حذف نمودید، با استفاده از دستمال میکروفایبرری که مرطوب نمودید، محفظه فن و اجزای مختلف آن را با احتیاط پاک کنید.
 • در این مرحله همه آلودگی‌هایی که روی فن باقی مانده است را باید از بین ببرید.
 • در مرحله بعد پیچ‌هایی که موتور را روی محفظه نگه می‌دارد را باز کنید. دقت نمایید که وقتی آخرین پیچ را برمی‌دارید با یک دست موتور را نگه دارید تا از آسیب دیدن آن جلوگیری نمایید.
 • سپس موتور را از داخل محفظه بیرون آورید. موتور را جارو کشیده و گرد و غبارهایی که وجود دارد را با باد تمیز نمایید. می‌توانید برای از بین بردن گرد و غبار از برس نرم و کوچک استفاده کنید.
 • پیش از اینکه موتور را درون محفظه مجدداً نصب نمایید، باید پره‌ها، موتور و محفظه فن را به کمک دستمال میکروفایبر مرطوب تمیز نمایید.

قطعات فن را مجدداً جمع کنید

 • وقتی فن سرویس بهداشتی به صورت کامل تمیز شد، باید همه قطعات آن را مجدداً در کنار یکدیگر قرار دهید. اگر موتور را بیرون آورده‌اید، در ابتدا باید آن را در محل مخصوص خود قرار داده و پیچ‌ها را محکم کنید.
 • درپوش را نصب نموده و فن را به پریز برق متصل نمایید. در آخرین مرحله برای تمیز کردن فن سرویس بهداشتی وقتی که همه قطعات آن به صورت کامل خشک شد، باید آن را روشن نمایید.
 • صدای فن از قبل کمتر باید باشد و جریان هوای بیشتری را بتواند جابجا نماید.

عوامل مهم در انتخاب هواکش یا فن سرویس بهداشتی

در هنگام انتخاب فن سرویس بهداشتی باید به تعداد افرادی که از سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند و همچنین ابعاد آن توجه داشته باشید. توان فن و هواکش باید به گونه‌ای انتخاب شود که بوها و هوای آلوده و ناخوشایند را از فضا به صورت کامل حذف نماید و حجم مناسبی از هوا را جایگزین آن نماید.

در محیط‌های بزرگتر فن‌هایی با قابلیت تنظیم عملکرد و قدرتمندتر، بهتر خواهد بود. با توجه به نوع فضا ویژگی‌هایی که برای فن مورد نیاز است، متفاوت خواهد بود. برای نمونه در سرویس بهداشتی‌های عمومی، هواکش کارآمد و قوی مورد نیاز است تا بتواند از محیط فوری بوهای نامطبوع را از بین ببرد. اما برای سرویس‌های بهداشتی خانگی فنی که دارای طراحی زیباتر و صدای کمتر است، مناسب‌تر خواهد بود.

حتما بخوانید:   تمیز کردن سینک ظرفشویی با مواد طبیعی

همواره باید به یاد داشته باشید که تمیز کردن فن سرویس بهداشتی موجب بازدهی و کارایی بیشتر آن خواهد شد. میزان صدا، جریان هوا و مصرف انرژی فن سرویس بهداشتی از عوامل بسیار مهم برای ارزیابی کارایی آن می‌باشد. همچنین در زمان انتخاب فن سرویس بهداشتی بهتر است که انتخاب خود را از بین مواردی که دارای فیلتر قابل شستشو و قابل تعویض هستند، داشته باشید. چون این گونه فن‌های سرویس بهداشتی هزینه تعویض و نگهداری کمتری خواهند داشت.

امروزه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته در فن سرویس بهداشتی عملکرد آن بهبود یافته است، اما در صورتی که فن سرویس بهداشتی بیش از اندازه کثیف باشد و تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را به موقع انجام ندهید، تصفیه هوا به خوبی انجام نخواهد شد.

جنس و طراحی فن سرویس بهداشتی از عوامل مهمی می‌باشد که باید به آن توجه کافی داشته باشید. فن سرویس بهداشتی با ساختار و طراحی زیبا و مناسب به تزیین فضای مورد نظر کمک خواهد کرد. همچنین استفاده از جنس‌هایی که در برابر ضدعفونی کننده رطوبت و… باشند، بهداشت و دوام فن سرویس بهداشتی را تضمین می‌کنند.

از دیگر نکات مهمی که در زمان خرید فن سرویس بهداشتی باید به آن توجه داشته باشید، میزان مصرف انرژی آن می‌باشد. قطعاً بهترین گزینه هواکشی می‌باشد که دارای مصرف انرژی کمتری است. توجه نمایید که فن سرویس بهداشتی در بیشتر مواقع در حال فعالیت می‌باشد، بنابراین برای داشتن خرید مقرون به صرفه، باید به صرفه جویی در انرژی آن توجه نمایید.

هر چه کیفیت ساخت فن سرویس بهداشتی بالاتر باشد و از مواد مرغوب و مقاوم ساخته شده باشد، کار شما برای تمیز کردن فن سرویس بهداشتی راحت‌تر خواهد بود. در غیر این صورت با برخورد مواد شوینده یا تمیز کردن فن سرویس بهداشتی در مدت زمان بسیار کوتاهی دچار ایراد و خرابی خواهد شد. برای اینکه بازدهی و قدرت فن سرویس بهداشتی مناسب باشد و بتواند هرگونه دود، بو و ذرات معلق در هوا را از بین ببرد، همواره باید به صورت تمیز نگه داشته شود.

تمیز کردن فن سرویس بهداشتی موجب کم شدن صدا می‌شود

صدای فن سرویس بهداشتی در اکثر اماکن بسیار مهم می‌باشد. بنابراین در زمانی که صدای فن سرویس بهداشتی تغییر کرده است و خیلی بلند است، باید بدانید که زمان تمیز کردن فن سرویس بهداشتی رسیده است. پس از اینکه تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را به صورت اصولی و درست انجام دادید، متوجه خواهید شد که صدای آن بسیار کمتر شده است. صدای بسیار بلند فن سرویس بهداشتی موجب ایجاد مزاحمت برای افراد می‌شود.

حتما بخوانید:   به راحتی برای پاک کردن برچسب از هر چیزی دست به کار شوید

تمیز کردن فن سرویس بهداشتی

تهویه بهتر هوا با تمیز کردن فن سرویس بهداشتی

تهویه هوا بدین معنا است که هوای نامطبوع از ساختمان رانده شود و جایگزین برای هوای سالم و تازه ایجاد شود. به عبارت دیگر فرایندی که در آن هوای آلوده و مرطوب از ساختمان خارج می‌شود و هوای طبیعی و سالم جایگزین آن می‌گردد را تهویه هوا می‌گویند. متأسفانه اکثر افراد این امر را پیش پا افتاده و ساده تلقی می‌کنند و اهمیت چندانی به آن نمی‌دهند.

چنانچه محیط زندگی هوای آلوده‌ای داشته باشد و هوا در آن راکت بماند، بر روی سلامتی انسان تأثیر بدی خواهد داشت و همواره پوست و سیستم تنفسی را درگیر بیماری های خطرناک خواهد کرد. با توجه به اینکه سرویس‌های بهداشتی در معرض بخار آب و رطوبت هستند، حتماً باید تهویه مناسب در این محیط‌ها انجام شود. در مواقعی که از فن سرویس بهداشتی استفاده شود، پس از گذشت مدتی شاهد آلوده شدن آن خواهید بود. اگر در این مواقع اقدامات لازم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی را انجام ندهید، فن سرویس بهداشتی عملکرد مناسبی نخواهد داشت. وقتی که تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را انجام می‌دهید عملکرد آن بسیار بهتر خواهد شد.

قرار دادن پنجره در سرویس بهداشتی نیز از دیگر راهکارها برای تهویه بهتر هوای این فضا خواهد بود. در گذشته فقط به قرار دادن پنجره برای تهویه هوا اکتفا می‌کردند، اما باید گفته شود که برای تهویه مناسب سرویس بهداشتی فقط پنجره کافی نخواهد بود و در کنار آن حتماً از فن سرویس بهداشتی باید استفاده شود.

سخن تکمیلی

برای تخلیه رطوبت، بخار و بوی بد سرویس بهداشتی کاربردی‌ترین و بهترین روش استفاده از فن سرویس بهداشتی است. محل قرارگیری فن سرویس بهداشتی معمولاً بر روی دیوار یا سقف آن می‌باشد. این وسیله با خشک کردن حمام و دستشویی و جذب رطوبت مانع از رشد باکتری‌ها خواهد شد. اما پس از گذشت مدتی آلوده و کثیف می‌شود و باید در این مواقع تمیز کردن فن سرویس بهداشتی را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید تا عملکرد آن بهبود یابد. در مواقعی که فن سرویس بهداشتی کثیف است، در حقیقت فقط محیطی برای رشد باکتری‌ها و آلودگی‌ها خواهد بود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تمیز کردن فن سرویس بهداشتی در کوتاه‌ترین زمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای تمیز کردن فن سرویس بهداشتی

امتیاز کاربر: 2.58 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

3 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x