خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام و دستشویی | بازکردن گرفتگی دستشویی

یکی از مشکلات متداولی که امکان دارد برای شما هم پیش آمده باشد گرفتگی لوله فاضلاب در منزل می باشد در اثر گذشت زمان گرفتگی لوله فاضلاب می تواند باعث آسیب دیدگی لوله و اتصالات ساختمان شود به همین دلیل باید در صورت گرفتگی لوله فاضلاب هر چه سریع‌تر آن را برطرف کنید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با بهترین روش برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام و دستشویی آشنا کنیم.

بهترین روش برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

قبل از اینکه روش های مختلف برای باز کردن لوله فاضلاب را برایتان توضیح دهیم ابتدا باید نکات مهمی را برای انتخاب این روش ها یادآور شویم ابتدا شما باید دلیل گرفتگی لوله فاضلاب را پیدا کنید. باید بدانید که تکه های مواد غذایی، مو و چربی باعث گرفتگی لوله فاضلاب شده یا مصالح ساختمانی باعث گرفتگی شده است؟ علاوه بر آن باید از جنس لوله و اتصالات آن هم اطلاع داشته باشید استفاده بعضی از مواد شیمیایی می تواند به لوله ها آسیب رسانده و باعث سوراخ شدن لوله فاضلاب شود پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که بهترین روش برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب راه‌حل‌های هست که با جنس لوله و اتصالات آن سازگار باشد و همچنین با نوع موادی که در فاضلاب موجود بوده و باعث گرفتگی شده هم سازگار باشد.

دلایلی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می شوند به طور معمول عبارتند از:

 • جمع شدن پرز مو و نخ در لوله فاضلاب
 • انباشته شدن مواد شوینده و صابون
 •  انباشته شدن پس ماند مواد غذایی در مسیر عبور فاضلاب
 •  جمع شدن دستمال توالت و دستمال کاغذی در لوله فاضلاب
 •  گرفتگی لوله فاضلاب به دلیل اشیای فلزی و یا پلاستیکی در توالت و دستشویی
 •  گرفتگی به وسیله مصالح ساختمانی در فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب

روش برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

در ادامه می خواهیم برای شما بهترین روش ها را برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب بیان کنیم تا بتوانید با رعایت استانداردهای لازم و اصول ایمنی این کار را به راحتی انجام دهید:

۱- آب جوش برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

یکی از دلایل گرفتگی لوله فاضلاب می تواند جمع شدن روغن و چربی در فاضلاب باشد اگر با کمترین گرفتگی در لوله سینک ظرفشویی و یا بقیه چاه ها در منزل روبرو شدید ابتدا از آب جوش استفاده کنید برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • مقدار زیادی آب جوش آماده کنید.
 • آب جوش را داخل لوله فاضلاب ریخته و سعی کنید چیزی وارد لوله نشود تا آب جوش به آرامی چربی ها را برطرف کند.
 • بعد از چند دقیقه دوباره این کار خود را تکرار کرده و آب جوش بریزید.
 • در صورت باز شدن کامل لوله فاضلاب می‌توانید مقدار زیادی آب در چاه بریزید تا مسیر به طور کامل شسته شود.

۲- باز کردن فاضلاب توالت با مواد شوینده

اگر چاه توالت شما دچار گرفتگی شده بود می توانید در منزل یک محلول قوی ساخته و در چاه بریزید یکی از روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از مایع شستشو می باشد برای این منظور می توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید مایع ظرفشویی به طور کامل می تواند باعث شستشوی بعضی از مواد شده و گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل و نشانه های گرفتگی و پر شدن چاه فاضلاب چیست؟

مقداری مایع ظرفشویی را با آب ترکیب کرده و هم بزنید تا کف کند سپس آن را داخل چاه بریزید چند دقیقه صبر کنید تا مسیر کاملاً تمیز شود بعد از آن آب داغ را که از قبل آماده کرده اید داخل چاه بریزید .

۳- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله سرکه و نمک

یکی از متداول ترین روش ها برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده کردن از محلول های خانگی است سرکه و نمک قدرت تمیز کنندگی بالایی داشته و بی خطر هم می باشد. برای این کار می‌توانید سرکه و نمک را به مقدار مساوی با هم ترکیب کرده و در لوله فاضلاب بریزید. سرکه و نمک ایجاد واکنش شیمیایی کرده و در چاه جوشش می کند و باعث خواهد شد موها و چربی ها و مواد دیگر که باعث مسدودی لوله شده‌اند از بین برود بعد از این کار آب زیادی داخل چاه بریزید تا مسیر به طور کامل شسته شود.

۴- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله محلول جوش شیرین و نمک

یکی دیگر از روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از جوش شیرین و نمک است برای این منظور به مقدار مساوی جوش شیرین و نمک را با هم ترکیب کرده و داخل چاه فاضلاب بریزید چند دقیقه صبر کنید سپس روی آن آب جوش بریزید به این وسیله ذرات چربی، مو و کثیفی های دیگر از بین خواهد رفت.

۵- استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

مواد شوینده، چربی و موهایی که در کف لوله فاضلاب ته نشین می شوند، می تواند باعث گرفتگی لوله شود یکی از راه های مؤثر برای اینکه شما بتوانید این گرفتگی را برطرف کنید استفاده کردن از جوش شیرین و سرکه است دقت داشته باشید بعد از اینکه سرکه و جوش شیرین را داخل فاضلاب ریختید یک ساعت صبر کرده و در آخر آب را با فشار در چاه بریزید.

۶- استفاده از جوهر نمک برای باز کردن لوله فاضلاب

یکی از راه های مؤثر برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده از جوهر نمک می باشد برای استفاده از جوهر نمک باید دقت داشته باشید که حتماً باید از عینک و دستکش استفاده کنید و در فضای دربسته از جوهر نمک استفاده نکنید اگر با جوهر نمک و روش استفاده ی آن آشنایی ندارید بهتر است از شخص وارد در این کار کمک بگیرید در صورتی که نکات ایمنی را کاملاً رعایت کرده باشید می توانید ۳ لیوان جوهر نمک را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید و به آرامی داخل چاه فاضلاب ریخته و صبر کنید تا مسدودی لوله کاملا از بین برود در آخر آب جوش را در لوله بریزید تا گرفتگی برطرف شود.

۷- باز کردن سیفون ظرفشویی برای برطرف کردن گرفتگی فاضلاب

بیشتر مواقع آب جوش نمی تواند مسیر گرفتگی را برطرف کند شاید بهتر باشد سیفون را باز کنید برای این کار موارد زیر را انجام دهید:

 •  ظرفی در زیر سینک ظرفشویی گذاشته تا وقتی سیفون را باز می کنید آب سیفون به داخل ظرف بریزد.
 • با پیچ گوشتی پیچی که خرطومی را به سینک وصل کرده است، باز کنید.
 • اتصالات و لوله سیفون را از هم جدا کرده و کاملاً با آب گرم بشویید.
 • بعد از اینکه مواد داخل سیفون را کاملا تمیز کرده و شستید می‌توانید سیفون را در جای خود وصل کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین محلول لوله بازکن فاضلاب|مزایا و معایب استفاده از محلول لوله بازکن فاضلاب

۸- باز کردن گرفتگی چاه فاضلاب به وسیله محلول های شیمیایی

استفاده از محلول های شیمیایی و آنزیم ها روشی بسیار موثر برای باز کردن چاه فاضلاب می باشد اگر می خواهید از محلول های شیمیایی برای باز کردن فاضلاب استفاده کنید حتماً باید موارد ایمنی را رعایت کرده و از عینک و دستکش استفاده کنید و هیچگاه در فضای دربسته این کار را انجام ندهید قبل از استفاده از محلول های شیمیایی حتماً دستوری را که روی محلول نوشته شده، مطالعه کرده و طبق دستورالعمل انجام دهید بعد از گذشته مدت معین شده آب را وارد چاه کرده تا کاملاً مسیر را شستشو دهد.

۹- استفاده از فنر دستی برای برطرف کردن گرفتگی چاه فاضلاب

فنرهای دستی را می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید و متراژ آن را هم خودتان می توانید بر حسب مقدار دلخواه مشخص کنید برای استفاده از فنرهای دستی باید فنر را وارد لوله کرده و آن را بچرخانید باید آنقدر این چرخش را ادامه دهید تا مواد داخل لوله به فنر چسبیده و بیرون بیاید.

۱۰- استفاده از تلمبه دستی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

استفاده از تلمبه دستی یک روش قدیمی می باشد که می توانید با آن گرفتگی های ساده لوله فاضلاب را برطرف کنید برای این منظور باید تلمبه را در روی دهانه چاه بگذارید طوری که هوا نتواند وارد چاه شود و به طور مداوم تلمبه را بالا و پایین کنید این کار را آنقدر ادامه دهید تا گرفتگی برطرف شده و راه آب باز شود اگر از طریق تلمبه دستی نتوانستید مشکل را برطرف کنید بهتر است از روش‌های دیگر برای این کار استفاده کنید.

گرفتگی لوله فاضلاب

بازکردن لوله فاضلاب به وسیله جاروبرقی آب

اگر شما جاروبرقی آب در دسترستان دارید می توانید به راحتی با استفاده از آن مسیر لوله فاضلاب را باز کنید این جارو برقی ها به جای اینکه خاک را بمکد، قابلیت مکش آب را دارد و می تواند به راحتی مایعات را از خود عبور دهد و آسیبی هم به جاروبرقی نمی رسد برای این منظور باید لوله جاروبرقی را داخل چاه و یا کاسه توالت بکنید و دهانه چاه را هم به وسیله یک پارچه ببندید و سپس جاروبرقی را روی مکش آخر تنظیم کنید تمام محتویاتی که باعث گرفتگی لوله شده داخل کیسه جاروبرقی خواهد شد‌.

نتیجه گیری:

در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش های خانگی و متداول گرفتگی فاضلاب را به طور کامل توضیح دادیم بهترین روش برای باز کردن گرفتگی های سطحی، روش های خانگی می باشد زیرا هم برای سلامتی شما مضر نیستند و هم به راحتی می توانید با پرداخت کمترین هزینه گرفتگی را برطرف کنید.

برای استفاده از محلول های شیمیایی جهت باز کردن گرفتگی فاضلاب، باید حتماً نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید اگر با روش هایی که برایتان بیان کردیم گرفتگی فاضلاب برطرف نشد حتماً باید به شرکت‌های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به وسیله فنر برقی به راحتی مشکل را برطرف کنند.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام و دستشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا