تعمیرات کولر گازی

مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر

یکی از مهمترین خریدهایی که معمولاً در فصل گرما انجام می دهیم کولر گازی می باشد. در واقع تصمیم برای خرید کولر گازی بسیار مهم است زیرا این دستگاه گران قیمت است و در واقع یک سرمایه گذاری بلند مدت به شمار می آید. کولرهای گازی در انواع مختلفی وجود دارند که رقابت اصلی بین دو نوع معمولی و اینورتر آن می باشد. برای خرید کولر گازی باید با هر دو نوع این دستگاه آشنا شوید و مزایا و معایب کولر گازی اینورتر و همچنین کولر گازی معمولی را بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خانواده خود داشته باشید.

کولر گازی اینورتر چیست؟

مهمترین تفاوت بین کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی طراحی کمپرسور آن می باشد. کمپرسور همان موتور کولر است که داخل یونیت بیرونی و یا همان کندانسور قرار گرفته است. اینورتر یک تکنولوژی جدید جهت صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد که در نسل جدید کولر گازی به کار گرفته شده و با کنترل کار آمد موتور می تواند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده و هوای مطبوعی تولید کند. نحوه کار کولر گازی معمولی به این شکل است که هنگامی که دمای اتاق بیشتر شود دما را کاهش داده و هوا خنک تر می شود و وقتی که دما کمتر از میزان تنظیم شده برسد با ایجاد گرمایش می تواند به حفظ دمای اتاق کمک کند. در کولر گازی اینورتر بدون آنکه موتور کولر روشن و خاموش شود و فقط با تغییر دور موتور دما تنظیم می شود. به عبارتی‌ دیگر کولر گازی اینورتر جهت کنترل سرعت موتور خود از ریز پردازنده استفاده می کند. به همین خاطر وقتی که اتاق گرم و یا سرد می شود کولر گازی اینورتر اقدام به کاهش سرعت موتور کرده و در مصرف برق صرفه جویی می کند و در نتیجه دمای مورد نظر در محیط داخلی حفظ می شود.

عملکرد کولر گازی اینورتر چگونه است؟

برای آن که روش عملکرد کولر گازی اینورتر را بدانید ابتدا بهتر است با کارکرد کولر گازی معمولی آشنا شوید. در کولر گازی معمولی موتور دارای دور ثابت می باشد. در این نوع محصولات خاموش و روشن شدن کولر به دمایی بستگی دارد که کاربر روی دستگاه تنظیم می کند.مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر این نحوه کار دستگاه ایراد بزرگی دارد و آن هم این است که کمپرسور کولر گازی به صورت متناوب خاموش و روشن می شود یعنی زمانی که دمای محیط با میزان دمای تنظیم شده بر روی دستگاه مطابقت نداشته باشد کمپرسور کولر روشن می شود و کار خود را شروع می کند و با انجام این کار شوک الکتریکی زیادی به کمپرسور هر بار وارد می شود و مصرف برق افزایش یافته و در نهایت عمر کمپرسور کاهش پیدا می کند. این عیب بزرگ در کولر گازی اینورتر برطرف شده است. در کولر گازی اینورتر به جای موتور دور ثابت از موتور دور متغیر استفاده شده و در نهایت خبری از خاموش و روشن شدن متناوب کمپرسور نیست. نحوه کار کولر اینورتر به این شکل است که زمانی که کولر گازی به میزان دمای تنظیم شده روی دستگاه برسد کمپرسور و یا همان موتور خاموش نمی شود و فقط دور موتور کم خواهد شد. بنابراین شوک الکتریکی به کمپرسور وارد نخواهد شد و از مصرف برق نیز جلوگیری می شود.

حتما بخوانید:   آشنایی با بهترین مارک کولر گازی

مزایای کولر گازی اینورتر

حتماً با توضیحاتی که در مورد روش کار این نوع کولر دادیم با مزایای آن و خصوصیات این دستگاه آشنا شدید. در ادامه برخی از نکات مثبت و مزایای کولر گازی اینورتر را توضیح می دهیم.

 • مصرف برق در کولر گازی اینورتر کمتر است.
 • در ولتاژ مصرف برق مصرفی نوسانی وجود ندارد.
 • دمای اتاق را ثابت نگه می دارد.
 • در ایجاد تهویه مطبوع بازدهی بیشتری دارد.
 • برای فضاهای کوچک و بزرگ مناسب است.
 • به علت کاهش مصرف برق برای سیم کشی مسکونی مناسب می باشد.
 • با محیط زیست سازگاری دارد.
 • کولر گازی اینورتر دارای صدای بسیار کمی می باشد و امکان خوابی راحت را برای کاربر فراهم می کند.

معایب کولر گازی اینورتر

حالا که در مورد مزایای این کولر صحبت کردیم بهتر است در مورد ایرادات آن نیز بدانید. معایب کولر گازی اینورتر را می توانیم شامل موارد زیر بدانیم.

 • افزایش هزینه های برق در صورت عایق بندی نامناسب: میزان مصرف انرژی در کولر گازی اینورتر زمانی کارآمد است که محیط به درستی عایق بندی شود. چنانچه عایق کاری پنجره ها، درب ها و دیوارها درست انجام نشود مصرف برق بالا می رود و هزینه ها افزایش پیدا می کند.
 • تعمیر و نگهداری با هزینه بالا: قطعات به کار گرفته شده در کولر گازی اینورتر دارای قیمت بالایی می‌باشد. بنابراین تعمیر کردن و نگهداری از آن سرویس پر هزینه ای می باشد. پیش از تصمیم گیری در مورد خریداری کردن این وسیله حتماً باید به هزینه‌ های آن نیز دقت کنید و سپس اقدام به خرید کنید. هر چند به علت استفاده از موتور دور متغیر خراب شدن و نیاز به تعمیر در این دستگاه بسیار اندک می‌باشد اما سرویس دوره ای کولر گازی هزینه هایی را در بر خواهد داشت.
 • قیمت خرید بالا: از آنجایی که کولر گازی اینورتر وسیله ای نسبتاً جدید می باشد به همین خاطر میزان تقاضا جهت خرید این کولر خیلی بالا نیست و به همین خاطر قیمت آن تقریبا زیاد است. علاوه بر آن قطعاتی که در این دستگاه به کار گرفته شده باعث می شود که نسبت به دیگر کولر ها قیمت بالاتری داشته باشد. بنابراین پیش از خرید به بودجه خود دقت کنید و بر اساس آن اقدام به خرید کولر گازی اینورتر نمایید.
حتما بخوانید:   مشکلات مربوط به دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

نکات مهمی که پیش از خرید کولر گازی اینورتر باید به آن توجه کنید

چنانچه تصمیم دارید که کولر گازی اینورتر خریداری کنید نکات مهمی را باید به عنوان راهنما مورد توجه قرار دهید.

 • توجه به متراژ اتاق

پیش از تصمیم گیری در انتخاب مدل، برند، طرح و ظرفیت کولر گازی نخست باید ابعاد و متراژ اتاقی که قصد دارید کولر را در آنجا نصب کنید مورد بررسی قرار دهید زیرا اندازه اتاق تاثیر زیادی در عملکرد دستگاه دارد. مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتراگر کولر گازی شما ظرفیت کمتری نسبت به متراژ اتاق داشته باشد به سرمایش مطلوب نخواهد رسید. چنانچه کولر گازی از ظرفیت مورد نیاز شما بیشتر باشد این احتمال وجود دارد که میزان مصرف برق افزایش پیدا کرده و باعث بالا رفتن هزینه‌های برق شود.

 • توجه به شاخص بازدهی فصلی SEER

در کولر گازی اینورتر یکی از نکات مهم هنگام خرید کولر گازی این است که مصرف انرژی آن تا چه حدی باشد. باید دقت کنید که میزان صرفه جویی انرژی در کولر گازی اینورتر چقدر است. به شاخصه SEER آن دقت نمایید. SEER و یا همان شاخص بازدهی فصلی مقدار نسبت خروجی هوا در فصل سرما می باشد.

 • توجه به نحوه نصب و راه اندازی کولر گازی اینورتر

یکی از بزرگ‌ ترین مشکلاتی که معمولاً خریداران به هنگام نصب یک وسیله با آن مواجه می شوند این است که نحوه درست راه اندازی کردن دستگاه را نمی دانند. بنابراین قبل از اینکه کولر گازی اینورتر خریداری کنید باید از قابلیت نصب آن و به کار گرفته شدن آن در ساختمان خود مطمئن شوید.

 • توجه به جنس کوئل ها
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی ال جی | معرفی دکمه های ریموت کولر LG

یکی از بهترین و محبوب ترین نوع کوئل های کولر گازی جنس مسی می باشد زیرا سریعتر خنک شده و ماندگاری بیشتری نیز دارد. بنابراین هنگام خرید کولر گازی باید دقت کنید که جنس کوئلهای کندانسور آن حتماً از مس باشد.

 • توجه به کیفیت فیلترها

کیفیت فیلتر کولر گازی می تواند در مصرف انرژی تاثیر زیادی بگذارد. اگر فیلتر کولر گازی اینورتر با کیفیت باشد می تواند مواد آلرژی زا و دیگر آلاینده ها را از محیط دور کند. بنابراین از قابلیت فیلتر و نحوه تمیز کردن آن اطمینان حاصل کنید.

مقایسه کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی

اگر بخواهیم به صورت کلی کولر گازی معمولی و اینورتر را با یکدیگر مقایسه کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • میزان سرمایش اتاق در کولر گازی اینورتر بسیار سریعتر از کولر گازی معمولی می باشد.
 • نوسانات دمایی در کولر گازی اینورتر تقریبا صفر است اما در کولر گازی معمولی بسیار زیاد می باشد.
 • سرعت چرخش موتور در کولر گازی اینورتر به هنگام استارت زدن بسیار سریع بوده و پس از آن بهینه می‌شود اما در کولر گازی معمولی سرعت چرخش موتور اندازه میانگین سرعت می باشد.
 • میزان مصرف برق در کولر گازی اینورتر بسیار کم است اما در کولر گازی معمولی برق زیادی مصرف می شود.

مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر

 • کولر گازی اینورتر حداقل ۴۰ درصد نسبت به کولر گازی معمولی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.
 • از نظر قیمت کولر گازی اینورتر بسیار گرانتر از کولر گازی معمولی می باشد.
 • به علت موتور دور متغیر که در کولر گازی اینورتر به کار گرفته شده است طول عمر دستگاه بسیار بیشتر شده و نسبت به کولر گازی معمولی کمتر نیاز به تعمیر پیدا می کند.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد کولر گازی اینورتر را با کولر گازی معمولی مقایسه کردیم و مزایا و معایب آن را برای شما عزیزان توضیح دادیم. همچنین نکات مهمی پیش از خرید کولر گازی اینورتر وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره شد. پیش از خرید این دستگاه می توانید با افرادی که در این زمینه آگاه هستند مشورت کنید تا بتوانید خرید بهتر و مطمئن تری داشته باشید. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره کارشناسان ایبک امداد آماده اند تا به شما عزیزان مشاوره بدهند.

31

مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقایسه کولر گازی معمولی و کولر گازی اینورتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x