خدمات پرستاری و مراقبتی

رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمندان چه اهمیتی دارد؟

✅ اهمیت رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمند | تغذیه مناسب سالمند، فعالیت بدنی سالمند ✅

از جمله موارد مهم در پرستاری از سالمند توجه به ورزش و رژیم غذایی آنها می باشد. رژیم غذایی سالمند باید طوری باشد، که نیازهای بدن سالمند به ویتامین و مواد مختلف برآورده شود و همچنین سالمندان برای اینکه از مبتلا شدن به بیماری های گوناگون جلوگیری کنند و باید ورزش های مناسب انجام دهند. در ادامه مطلب در مورد اهمیت رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمند نکات مهمی را ارائه می دهیم.

رژیم غذایی در پرستاری سالمند

پرستاری که به سالمندان ارائه خدمات می‌کند و تخصص او در این زمینه است، پرستار سالمند نامیده می شود، که در بیشتر جامعه ها وجود دارند. پرستار سالمند برای کمک کردن به امور افراد سالمند مانند، رسیدگی به مشکلات آنها، رسیدگی به بهداشت و… استخدام می‌شود، تا کیفیت زندگی این افراد بالاتر رود. پرستار سالمند رژیم غذایی او را تحت کنترل خواهد داشت و همچنین از لحاظ بهداشتی و مراقبتی به تغذیه او توجه کافی خواهد داشت. پرستار سالمند هم باید با شرایط و ویژگی های افراد سالمند مثل، اخلاق و روحیه و … به صورت کامل آشنا بوده و در این زمینه آموزش دیده باشد، تا بتواند با بهترین کیفیت خدمات خود را ارائه دهد.

یکی از موضوعات مهم در پرستاری از سالمند توجه به رژیم غذایی این افراد است مصرف انرژی در افراد سالمند کاهش پیدا می‌کند و نیاز به رژیم غذایی خاصی خواهند داشت. در افراد سالمند مصرف پروتئین یک سوم کمتر خواهد شد همچنین مصرف کلسیم و ویتامین e نیز کمتر می‌شود. وقتی که افراد پا به سن می‌گذارند، کمبود مواد مقوی و مغذی موجب می شود، که سلامت و عملکرد جسمی آنها مختل شود. اگر افراد کهنسال و سالمند رژیم غذایی مناسب داشته باشند، عملکرد بدن آنها به تعادل خواهد رسید. برای مثال از بیماری پوکی استخوان می‌توان با رژیم غذایی مناسب و ورزش پیشگیری کرد. بهتر است که در دوران سالمندی از مواد غذایی طبیعی و ارگانیک استفاده شود تا از بیماری های قلبی و عروقی در این افراد پیشگیری شود.

پرستار سالمند باید به این نکته توجه داشته باشد که برای تسهیل در دستگاه گوارش و همچنین برای اینکه از بیماری پوکی استخوان جلوگیری شود، سالمندان به موادی که حاوی کلسیم هستند نیاز خواهند داشت و بهتر است، که از استفاده بیش از اندازه چربی های اشباع و حیوانی که موجب فشار خون زیاد و سکته خواهد شد استفاده نشود. افراد سالمندی که دچار اضافه وزن هستند، بیشتر به بیماری های قلبی دچار می شوند. بنابراین پرستار سالمند باید با تنظیم برنامه غذایی مناسب وزن سالمندان را کنترل کنند.

پرستار سالمند باید به اندازه کافی از مکمل ها استفاده کند. بدن سالمند برای جذب مواد مغذی مشکل دارد. بیشتر سالمندان کلسیم و ویتامین دی مصرف می کنند، تا مراقب سلامت استخوان های خود باشند، اما چنانچه در مصرف برخی از مکمل ها مثل کلسیم افراط شود، ممکن است فرد سالمند دچار بیماری های کلیوی شود. بنابراین پرستار سالمند باید مصرف مکمل ها را طبق دستور پزشک انجام دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید انواع مختلف سرشور آرایشگاهی مبله و ایستاده

بیشتر سالمندان با کم شدن اشتها روبه رو می‌شوند. پرستار سالمند باید بداند که نباید وعده غذایی فرد سالمند کاهش پیدا کند. کاهش وعده غذایی موجب می‌شود، که ذخیره چربی در بدن سالمند افزایش پیدا کند.

در دوران سالمندی باید مایعات و مواد دارای فیبر به اندازه کافی مصرف شود، تا سالمندان با مشکل یبوست مواجه نشوند. پرستار سالمند باید به مقدار مناسب در رژیم غذایی فرد سالمند از آلو و زردآلو استفاده کند، تا سالمندان کمتر دچار این مشکلات شوند.

پرستار سالمند باید بیشتر از غذاهایی برای سالمندان استفاده کند، که کمتر نیاز به جویدن داشته باشد. بهتر است، که در رژیم غذایی افراد سالمند از غذاهای نرم و مایعات مثل آب میوه ها، سوپ‌ها، گوشت های نرم شده و پوره استفاده شود.

پرستار سالمند باید به عادات غذایی فرد سالمند احترام بگذارد، تا احساسات، روحیات و عواطف فرد سالمند به خطر نیفتد. باید با رفتاری ملایم و روابط صمیمی و دوستانه او را تشویق به داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم کند.

پرستار سالمند باید سعی کند که فرد سالمند و وعده‌های غذایی خود را در کنار دیگر اعضای خانواده میل کند. این عمل موجب شادابی و داشتن روحیه افراد سالمند خواهد شد.

در صورتی که فرد سالمند کم اشتها است، بهتر است که حداقل ۵ وعده غذا و در هر وعده، مقدار غذای کمی مصرف کند.

همانطور که گفته شد افراد سالم نیاز به رژیم غذایی خاصی دارند. چون غذا سوخت بدن آنان است و امکان دارد، که حتی بخشی از روند درمانی بیماری آنها باشد. افراد سالمند که مبتلا به بیماری طولانی مدت شده‌اند، داشتن تغذیه خوب بسیار حائز اهمیت است. مواد مغذی که در رژیم غذایی آنان در نظر گرفته می شود، باید مناسب با بدن آنها و حفظ سلامت آنها باشد. افرادی که دچار بیماری هایی مانند دیابت یا بیماری های قلبی هستند، دارای رژیم غذایی بسیار حساسی می‌باشند. پرستار سالمند باید با تغییراتی که در رژیم غذایی سالمندان به وجود می آورد به حفظ سلامت آنان کمک کند. افراد سالمند به دلیل اینکه حواسشان ضعیف شده است، شاید بخواهند، که به غذای خود نمک و یا شکر بیشتری اضافه کنند. برای جلوگیری از این کار پرستار سالمند می تواند از دیگر چاشنی های غذا مانند روغن زیتون و ادویه های سالم استفاده کند، تا افراد سالمند نمک و قند کمتری مصرف کنند.

پرستار سالمند

نکات مهم رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمند

همانطور که گفته شد توجه به رژیم غذایی و تغذیه مناسب و همچنین ورزش افراد کهنسال، از موضوعات مهم در پرستاری سالمند می‌باشد. در ادامه به نکات لازم در مورد اهمیت تغذیه در پرستاری سالمند اشاره می کنیم:

  •  افراد سالمند نباید در رژیم غذایی خود از فست فود استفاده کنند.
  •   بهتر است از مصرف نمک برای سالمندان در حداقل ممکن باشد.
  • در تهیه غذای سالمند باید کمترین مقدار چربی استفاده شود.
  •   انجام دادن ورزش های سبک و پیاده روی روزانه برای سالمندان بسیار مفید خواهد بود.
  • حتماً سالمندان باید به اندازه کافی سبزیجات و میوه مصرف کنند.
  •   غذاهای پروتئین دار و کلسیم دار برای سالمندان توصیه می شود.

ورزش و تنظیم برنامه ورزشی در پرستاری سالمند

اگر در دوران سالمندی فعالیت های جسمانی روزانه به اندازه کافی انجام شود، از بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهد شد. برای سالمندان قدم زدن یکی از بهترین فعالیت ها است. قدم زدن در منزل برای بیشتر سالمندان ممنوعیت ندارد و بهتر است که هر روز سی دقیقه در منزل قدم بزنند. ورزش های شدید توسط سالمندان باید با اجازه پزشک و همچنین تحت نظر پرستار سالمند در منزل انجام شود. چون سالمندان نباید فعالیت های جسمانی زیادی انجام دهند چون موجب خستگی آنها خواهد شد. در صورتی که پیاده روی و قدم زدن به صورت مرتب انجام شود، موجب سوختن کالری‌های اضافه و همچنین عملکرد بهتر عضلات می شود. قدم زدن حرکات روده را آسان خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفند های تمیز کردن اتاق خواب فرزند

پرستار سالمند باید به این نکته مهم توجه داشته باشد، که اگر سالمند از انجام دادن فعالیت بدنی منعی داشته باشد، ورزش به سالمند توصیه نمی شود. پرستار سالمند باید به سالمند کمک کند، که قبل از شروع قدم زدن و پیاده روی با انجام دادن تمرینات عضلات خود را گرم کند. پرستار سالمند باید مدت پیاده روی را کم‌کم بیشتر کند، تا حداکثر به یک ساعت در روز برسد. بهتر است که این پیاده روی در دو نوبت صبح و بعد از ظهر انجام شود. پرستار سالمند باید برای پیاده روی کردن در بیرون، مسیری را انتخاب کند، که هموار باشد و هوای تمیزی داشته باشد. داشتن کفش های راحت برای سالمندان از ضروریات خواهد بود. سالمندان نباید در هوای آلوده ورزش کنند. همچنین بهتر است پرستار سالمند مکانی که برای ورزش کردن انتخاب می کند، نور کافی داشته باشد و ایمن باشد.

پرستار سالمند

میزان ورزش در افراد سالمند باید توسط پرستار سالمند تعیین شود و با توجه به اطلاعاتی که از فرد مورد نظر دارد، این زمان را مشخص کند. ورزش در افراد سالمند موجب می‌شود، که از بیماری ها پیشگیری شود. همچنین موجب کاهش افسردگی و استرس در زندگی سالمندان خواهد شد. بیشتر سالمندان در هنگام ورزش کردن، از زمین خوردن می ترسند. پرستار سالمند باید به آنها کمک کند، که عملکرد جسمانی آنها بهتر شود و بتوانند وضعیت راه رفتن خود را بهبود ببخشند. با اینکار کیفیت زندگی سالمندان بالاتر رفته و موجب می‌شود، که روحیه سالمند بسیار تغییر کند. پرستار سالمند باید ورزشی را انتخاب کند، که مناسب سن فرد سالمند باشد.

سخن تکمیلی

از مهمترین عوامل کنترل کننده سلامت بدن انسان به خصوص افراد سالمند طریقه تغذیه و رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی و ورزش می باشد. بنابراین باید پرستار سالمند اصول مهم تغذیه و همچنین میزان مناسب فعالیت بدنی افراد سالمند را مد نظر داشته باشد و آنها را به خوبی پیش ببرد، تا سالمندان با مشکلات و بیماری ها مواجه نشوند. داشتن رژیم غذایی و فعالیت بدنی متعادل برای سالمندان و سلامتی آنها بسیار موثر خواهد بود بنابراین پرستار سالمند باید علاوه بر آشنایی با روحیات افراد سالمند باید با این نکات نیز آشنا باشد تا بتواند بهترین خدمات را به این افراد ارائه دهد. اگر قصد دارید برای عزیزان سالمند خود پرستار استخدام کنید، بهتر است، که از مراکز معتبر استفاده کنید تا خیال شما از داشتن آگاهی، دانش، داشتن تجربه پرستاران راحت باشد و بهترین خدمات را دریافت کنید.

اهمیت رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی اهمیت رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا