تغذيه

اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند | تفاوت بین قهوه و اسپرسو

بیشتر مردم می‌ دانند که اسپرسو و قهوه با یکدیگر متفاوت می‌ باشند. ولی آیا تا به امروز به این موضوع فکر کردید که اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟ چنانچه به کافی شاپ بروید و یک فنجان قهوه برای شما بیاورند آیا می‌ توانید تشخیص دهید که چه نوع قهوه‌ ای می‌ باشد و چگونه درست شده است؟ برخی از افراد فقط اسپرسو را قهوه واقعی می‌ دانند و برخی دیگر این نوشیدنی را فقط هدر دادن پودر قهوه به شمار می‌ آورند. در واقع این دو نوشیدنی با یکدیگر تفاوت دارند و شما باید به ذائقه خودتان توجه کرده و چنانچه مایلید که مزه و طعم جدیدی را تست کنید می توانید گاهی اسپرسو و گاهی هم قهوه میل نمایید.

اسپرسو چیست؟

اسپرسو در واقع روشی جهت تهیه یک فنجان قهوه به اندازه کوچک و طعمی بسیار قوی می‌ باشد. اسپرسو با سرعت و فشار بسیار بالا آب داغ را از بین پودر قهوه عبور داده و آماده می‌ شود به همین خاطر است که برای تهیه اسپرسو نیاز به دستگاه مخصوصی می‌ باشد. آماده کردن قهوه بسیار راحت‌ تر از درست کردن اسپرسو است. از نظر فنی برای آماده کردن قهوه به تنها چیزی که نیاز دارید پودر قهوه و مقداری آب می‌ باشد. برخی از افراد نوشیدنی اسپرسو را خالص‌ ترین قهوه به شمار می‌ آورند در حالی که بسیاری دیگر عادت دارند قهوه‌ ای را که هیچ نیازی به دستگاه نداشته باشد و با روشی ساده آماده می‌ شود بنوشند. در واقع آنها قهوه را با کیفیت‌ تر و نوشیدن آن ساده‌ تر می‌ دانند. در نهایت می‌ توانیم بگوییم که این مهارت باریستا است که چگونه یک قهوه را دم کند.

قهوه چیست؟

قهوه یک نوشیدنی دم کردنی می‌ باشد که از دانه قهوه رست شده تهیه می‌ شود. دانه قهوه از گیاهی به دست می‌ آید که بیشتر در آسیا و آفریقا کشت می‌ گردد.اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟ اولین بار این دانه در کشور اتیوپی کاشته شد ولی امروزه کشورهای زیادی در دنیا هستند که گیاه قهوه می‌ کارند. یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان کشور برزیل می‌ باشد. قهوه دارای انواع مختلفی است.

حتما بخوانید:   تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | ویژگی های قهوه عربیکا و روبوستا

تفاوت بین اسپرسو و قهوه

راه‌ های مختلفی جهت تهیه قهوه می باشد که هر کدام از آنها ابزار خاص و جزئیاتی را لازم دارند. موکاپات، فرنچ پرس، اسپرسو ساز و … از لوازم و ابزارهایی می‌ باشند که برای تهیه قهوه مورد استفاده قرار می‌ گیرند و هر کدام از آنها نوع خاصی از قهوه را تولید می‌ نمایند. در حقیقت شما دانه قهوه را با روش‌ های مختلفی آسیاب می‌ کنید و با دستگاه‌ های مختلفی می‌ توانید قهوه‌ های گوناگونی هم تولید کنید. یکی از انواع مختلف قهوه اسپرسو می‌ باشد. به همین خاطر یکی از مهمترین تفاوت‌ های اسپرسو و قهوه را می‌ توانیم در نوع قهوه بدانیم.

اسپرسو و قهوه از نظر طرز تهیه چه تفاوتی با هم دارند؟

اسپرسو و قهوه از نظر روش تهیه با یکدیگر تفاوت دارند. اسپرسو از انواع گوناگونی از دانه قهوه تولید شده است. همچنین هر فردی هم ممکن است روش خاصی جهت تهیه اسپرسو داشته باشد و از لوازم و ابزارهای گوناگونی هم برای تهیه آن استفاده نماید. بعضی از افراد اسپرسوهایی تولید می‌ کنند که میزان زیادی از کافئین دارد. برای تهیه قهوه، آب گرم باید از بین دانه‌ های قهوه عبور کند تا بتواند یک نوشیدنی جذاب آماده نماید. آماده نکردن قهوه با روش‌ های گوناگون معمولاً زمان بر بوده و برای آماده کردن آن باید مدتی منتظر بمانید. ولی مهم‌ ترین تفاوتی که اسپرسو با قهوه دارد این است که مدت زمان آماده نمودن اسپرسو حدوداً چند ثانیه است. برای آماده کردن اسپرسو آب جوش باید از بین قهوه‌ ای که فشرده و آسیاب شده است عبور کند به همین خاطر مدت زمان کوتاهی هم نیاز دارد. این قهوه سرشار از کافئین بوده و بسیار معطر است. برای آنکه اسپرسو آماده کنید می‌ توانید از اسپرسو ساز کمک بگیرید. ولی بدون آن هم امکان تهیه اسپرسو وجود دارد. شما می‌ توانید از موکاپات و یا فرنچ پرس استفاده کرده و به تهیه اسپرسو بپردازید. پیش از آماده کردن اسپرسو حتماً باید از سالم بودن ابزار مطمئن شوید تا بتوانید یک اسپرسو با کیفیت تهیه کنید. چنانچه همه مراحل تهیه اسپرسو به خوبی انجام شود ولی قهوه شما خوش طعم نشود در این صورت مشکل از دستگاه خواهد بود بنابراین می‌ توانید به تعمیر آن اقدام نمایید.

حتما بخوانید:   روش تهیه قهوه عربی | مزایای مصرف قهوه عربی

اسپرسو و قهوه از نظر نوشیدن چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

یکی دیگر از تفاوت‌ های اسپرسو و قهوه نحوه نوشیدن آنها می‌ باشد. اسپرسو معمولاً دو نوع دبل و معمولی دارد. معمولاً اسپرسو در فنجان کوچک سرو می‌ شود و به همراه آن یک لیوان آب هم قرار داده می‌ شود. معمولاً لیوان آب پیش از نوشیدن قهوه باید خورده شود تا دهان شما جهت سرو قهوه و همچنین لذت بردن از طعم اسپرسو تازه شود. چنانچه در طول روز فقط یک بار قهوه میل می‌ کنید بهتر است که نوع دبل آن را بنوشید. اسپرسو باید به آرامی نوشیده شود تا متوجه مزه و عطر آن شوید.اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟ با این کار تجربه فوق العاده و عالی از نوشیدن اسپرسو خواهید داشت و از آن لذت می‌ برید. شما می‌ توانید پیش از نوشیدن اسپرسو آن را خوب هم بزنید تا نوشیدنی یکدستی داشته باشید و اجزای سنگین آن که به طور معمول در ظرف ته نشین شده‌ اند بالا بیایند. چنانچه دوست دارید قهوه خود را تلخ بنوشید بهتر است که آن را بدون شیر و شکر میل کنید.

اسپرسو و قهوه از نظر طعم و مزه چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت بین قهوه و اسپرسو را از نظر مزه و طعم به آسانی می‌ توان با نوشیدن تشخیص داد. اسپرسو دارای طعم برشته و متعادلی می‌ باشد و از نظر مزه بسیار قوی‌ تر از قهوه است اما معمولاً قهوه طعم ملایم‌ تر دارد. بسیاری از طرفداران اسپرسو بر این باور هستند که فیلتر کاغذی که جهت دم کردن قهوه مورد استفاده قرار می‌ گیرد باعث از بین رفتن طعم دانه قهوه می‌ شود و به همین خاطر باعث ایجاد تفاوت زیادی در طعم این دو نوشیدنی خواهد شد.

اسپرسو و قهوه از نظر میزان کافئین چه تفاوتی با هم دارند؟

معمولا اسپرسو دارای کافئین کمتری نسبت به قهوه می‌ باشد ولی این موضوع بستگی به مقدار استفاده شما هم دارد. معمولاً یک فنجان قهوه حدوداً بین ۸۵ تا ۱۸۵ میلی‌گرم و یک شات اسپرسو حدوداً ۴۰ تا ۷۵ میلی‌گرم کافئین دارد. بیشتر افراد فکر می‌ کنند که اسپرسو به علت آنکه غلظت بیشتری دارد کافئین آن هم بیشتر است اما در واقع اینطور نیست و یک فنجان قهوه دارای کافئین بیشتری نسبت به یک فنجان اسپرسو است.

قهوه ترک و قهوه فرانسه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

از سنتی‌ ترین و قدیمی‌ ترین قهوه‌ های موجود قهوه ترک می‌ باشد که روش آماده کردن آن از طریق دم کشیدن می‌ باشد. قهوه ترک مخملی و بسیار غلیظ است و لایه ای از کرم یا فوم بر روی آن تشکیل می‌ گردد. این لایه موجب می‌ شود که قهوه شما ظاهر زیبا داشته باشد و همچنین دیرتر هم سرد شود. قهوه ترک به علت بافت جذاب و طعم خوبی که دارد دارای طرفداران زیادی می‌ باشد. برای آماده کردن قهوه ترک از قهوه جوش معمولاً استفاده می‌ شود. قهوه جوش شبیه شیر جوش است و وسیله مناسب برای آماده کردن قهوه ترک محسوب می گردد. جهت تهیه یک فنجان قهوه ترک باید دانه‌ های قهوه به صورت کامل آسیاب شده و پس از آن با آب ترکیب شوند و دم بکشند. قهوه ترک بسیار سنگین و غلیظ است و به همین خاطر میزان سرو آن هم کم می‌ باشد.

حتما بخوانید:   چه رابطه ای بین هوش و موفقیت تحصیلی وجود دارد؟

اسپرسو و قهوه فرانسه چه تفاوتی با هم دارند؟

مهمترین تفاوتی که انواع مختلف قهوه و اسپرسو با هم دارند در نوع آسیاب قهوه، نحوه آماده سازی، طعم قهوه و دستگاه قهوه ساز می‌ باشد. برای تهیه کردن قهوه فرانسه معمولاً از فرنچ پرس استفاده می‌ شود. در این روش میزان پودر قهوه هم کمتر خواهد بود و نسبت به اسپرسو پودر قهوه کمتر استفاده می‌ شود. روش آماده کردن قهوه فرانسه و اسپرسو هم با یکدیگر تفاوت دارد و همین موضوع باعث می‌ شود که اسپرسو سنگین‌ تر و غلیظ‌ تر از قهوه فرانسه باشد. اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟اسپرسو در واقع عصاره گیری از قهوه می‌ باشد و برای تهیه آن نیاز به دستگاه اسپرسو ساز و یا موکاپات است. در این روش آب جوش از بین پودر قهوه با فشار زیادی عبور می‌ کند و عصاره قهوه را می‌ گیرد که به آن اسپرسو می‌ گویند. همچنین دانه قهوه هم نباید به صورت کامل پودر شود و باید کمی درشت باشد زیرا اگر خیلی نرم باشد آب نمی‌ تواند از بین آنها عبور نماید.

سخن پایانی

در این مطلب از مجله ایبک به بررسی تفاوت بین قهوه و اسپرسو پرداختیم. این مطالب می‌ تواند به شما کمک کند که در مورد این نوشیدنی بهتر تصمیم بگیرید. چنانچه یک نوشیدنی با طعم قوی و غلیظ دوست دارید حتماً اسپرسو را امتحان کنید ولی چنانچه یک نوشیدنی با غلظت کمتر و طعم متنوع‌ تری می‌ خواهید قهوه می‌ تواند بهترین گزینه برای شما باشد و البته باز هم همه این‌ ها بستگی به ذائقه شما دارد.

31

اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اسپرسو و قهوه چه تفاوتی با هم دارند؟ طرز تهیه قهوه و اسپرسو چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x