خدمات شستشو

مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آیا از معایب پودر ماشین لباسشویی آگاهی دارید؟ در دوران قدیم هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیرات منفی رعایت نکردن بهداشت در سلامتی انسان‌ ها وجود نداشت ولی انسان‌ ها متوجه رابطه بین پاکی و سلامتی شده بودند. حدوداً ۵ هزار سال پیش انسان‌ ها متوجه شدند اضافه کردن مخلوطی از خاکستر یک گیاه مانند جلبک دریایی و همچنین روغن زیتون به آب می‌ تواند باعث تمیزتر شدن لباس‌ ها شود و نقش بسزایی در بهداشت آنها خواهد داشت. امروزه اغلب ما می‌ دانیم که نوشابه‌ ها عملکردی مثل خواص صابونی خاکستر دارند و باعث بهبود فرایند شست و شو و تمیز کردن لباس‌ ها می‌ شوند. همانطور که می‌ دانید شست و شوی لباس‌ ها به اندازه نظافت آشپزخانه و خانه دارای اهمیت می‌ باشد و از بین بردن لکه‌ هایی که روی لباس وجود دارد بخشی از برنامه روزمره همه ما می‌ باشد. یکی از شوینده‌ هایی که می‌ تواند رایحه تازگی و تمیزی را به لباس‌ ها بیفزاید پودر ماشین لباسشویی می‌ باشد اما آیا از معایب پودر ماشین لباسشویی آگاهی دارید؟

ویژگی‌ های پودر ماشین لباسشویی

ترکیباتی با نام سورفاکتانت در دهه ۱۹۳۰ داخل پودرها مورد استفاده قرار می‌ گرفت. این ترکیبات می‌ توانست به بهبود عملکرد پودرها کمک کند. سورفاکتانت یک ماده فعال می‌ باشد که مقدار ناچیزی از آن می‌ تواند باعث کاهش کشش سطحی در آب شود. ترکیبات دیگری با نام فسفات‌ ها در دهه ۱۹۴۰ برای کاهش دادن سختی آب به پودر ماشین لباسشویی اضافه گردید. در دهه‌ های بعدی اکتشافات و ایده‌ های جدیدی باعث راحتی و بهبود شست و شو و عملکرد پودرها شد.  تولید پودرها در میزان انبوه باعث شد که قیمت آنها کاهش پیدا کرده و تولید آنها گسترش پیدا کند. پودر ماشین لباسشویی از رایج‌ ترین شوینده‌ ها می‌ باشد و حجم فروش آن به طور معمول دو برابر مایعات است. در سالیان اخیر هیچ جایگزین برای پودر ماشین لباسشویی پیدا نشده است ولی سوالی که پیش خواهد آمد این است که مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی چیست؟ قبل از هر چیز بهتر است در مورد مزایای پودر ماشین لباسشویی صحبت کنیم. معمولاً پودر لباسشویی طوری طراحی می‌ شوند که باعث محافظت از لباس‌ های رنگی شده و سخت‌ ترین لکه‌ ها را از بین ببرند. فرمولاسیونی که در پودر ماشین لباسشویی وجود دارد همه انتظارات شما را از تمیزی لباس برآورده خواهد کرد. از مزایای پودر ماشین لباسشویی می‌ توانیم به درخشنده‌ تر کردن لباس‌ ها، تازگی و طراوت آنها اشاره کنیم.مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی

 • پودر ماشین لباسشویی لباس‌ های سفید را درخشان می‌ کند و زیبایی را به لباس‌ های رنگی برمی‌گرداند.
 • در هر دمایی می‌ تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • رایحه آن ماندگاری دارد و دلپذیر است.
 • باعث نرم‌ تر شدن الیاف پارچه می‌ شود.
 • قدرت پاک کنندگی و لکه بری آن بالاست.
 • از چرک مردگی شدن پارچه پیشگیری می‌ کند.

مزایای پودر ماشین لباسشویی

پودر لباسشویی از مواد فعال و ترکیبات شیمیایی با نام آنیونیک تشکیل شده است که موجب افزایش یافتن قدرت لکه بری و پاک کنندگی لباس‌ ها خواهد شد و درخشندگی را برای لباس‌ ها به ارمغان می‌ آورد. پودر ماشین لباسشویی پس از آنکه در آب حل می‌ شود تولید کف کرده و این امر به علت وجود مواد معدنی در آن می‌ باشد. در پودر ماشین لباسشویی انواع مختلف اسانس‌ ها به منظور ایجاد رایحه دلپذیر و ملایم مورد استفاده قرار می‌ گیرد. یکی دیگر از ترکیبات موجود در پودرهای ماشین لباسشویی بلیچ می‌ باشد که باعث رفع لکه چربی و بوی بد از لباس‌ ها خواهد شد. بزرگترین مزیت پودر ماشین لباسشویی زبر بودن آن می‌ باشد که می‌ تواند باعث رفع لکه‌ های سمج از روی پارچه‌ ها شود و شست و شو را بسیار آسان‌ تر می‌ کند فقط کافیست مقداری پودر را مستقیم روی لباس قرار دهید و محل مورد نظر را مرطوب کرده و به آرامی آن را مالش دهید. پس از مدتی مشاهده می‌ کنید که سخت‌ ترین لکه‌ ها نیز از بین خواهد رفت. پودر ماشین لباسشویی طوری طراحی شده است که برای استفاده در آبی که دارای سختی زیاد است مناسب می‌ باشد. علاوه بر آن کف کمی تولید می‌ شود که این کف کنترل شده است و می‌ تواند شست و شو را آسان‌ تر کرده و همچنین مصرف آب را کاهش می‌ دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  استفاده از پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی ؟

دیگر مزایای پودر ماشین لباسشویی

پودر ماشین لباسشویی در مقایسه با دیگر شوینده‌ ها قیمت مناسب‌ تری دارد و مقرون به صرفه می‌ باشد. بسته‌ بندی پودر ماشین لباسشویی مقوایی است و با محیط زیست سازگار می‌ باشد. پودرها از دیگر شوینده‌ ها با دوام تر هستند و مصرف کنندگان می‌ توانند به راحتی آن را خریداری کرده و در هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی نمایند. وجود ترکیبی به نام آلکیل بنزن سولفانات در پودر ماشین لباسشویی باعث می‌ شود که لکه‌ های خاک، گل و چمن به راحتی از بین برود. داخل پودر ماشین لباسشویی ترکیبات مواد نگهدارنده وجود ندارد.

معایب پودر ماشین لباسشویی

تمامی شوینده‌ ها دارای مزایا و معایبی هستند. آیا شما به طور کامل از مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی آگاه هستید؟ آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌ اید پودر ماشین لباسشویی چه عوارضی دارد؟ در ادامه می‌ خواهیم مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی را توضیح دهیم.

پودر شوینده در برابر سختی آب و همچنین مواد معدنی که در آب موجود است مقاومت دارد و می‌ تواند لکه‌ های سخت را از روی لباس‌ ها از بین ببرد. با وجود همه اینها پودر ماشین لباسشویی دارای معایبی هم می‌ باشد. پودر ماشین لباسشویی حاوی مواد شیمیایی خطرناک و قوی مثل فسفات‌ ها و اسیدها هست و علاوه بر آنکه آلودگی‌ ها، میکروب‌ ها و لکه‌ ها را از بین می‌ برد می‌ تواند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در پوست شود. مضرات و معایب پودر ماشین لباسشوییمسمومیت با ماده شوینده می‌ تواند موجب کاهش بینایی، از بین رفتن بینایی، خشکی پوست و حتی در مواردی می‌ تواند باعث مرگ افراد نیز شود. اگر مواد شیمیایی کاتیونی یا آنیونی که در پودر مواد شوینده وجود دارد توسط کسی بلعیده شود می‌ تواند باعث مسمومیت شده و عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به همین خاطر باید نکات ایمنی را رعایت کرده و از قرار دادن ماده شوینده در مقابل نور خورشید و همچنین در معرض کودکان خودداری نمایید.

دیگر معایب پودر ماشین لباسشویی

سایر مضرات پودر ماشین لباسشویی به شرح زیر می‌ باشد.

 • این احتمال وجود دارد که رنگ لباس‌ ها با یکدیگر تداخل داشته و لباس‌ ها تغییر رنگ دهند.
 • ممکن است شکل الیاف لباس‌ ها تغییر کرده و دفرمه شود.
 • لباس‌ های تیره و مشکی بور می‌ شود.
 • باعث بیماری‌ های پوستی و حساسیت در کودکان می شود و همچنین افرادی که دارای پوست حساس می‌ باشند آسیب می بینند.
 • اگر درجه سختی آب زیاد باشد و یا دمای آب پایین باشد پودر شوینده در آن به خوبی حل نخواهد شد و آثاری از مواد شوینده بر روی پارچه لباس‌ ها باقی خواهد ماند.
 • سدیم سولفاتی که داخل پودر ماشین لباسشویی وجود دارد برای محیط زیست و سیستم فاضلاب مضر می‌ باشد.
 • اگر محیط مرطوب باشد و یا پودر شوینده به صورت مستقیم زیر تابش نور خورشید قرار بگیرد عملکرد درست خود را از دست خواهد داد.
 • تنوع پودر ماشین لباسشویی نسبت به مایع لباسشویی بسیار کمتر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه سینک آشپزخانه را تمیز کنیم طوری که برق بیفتد؟

تأثیر پودر ماشین لباسشویی روی محیط زیست

پودر ماشین لباسشویی حاوی ترکیبات شیمیایی می‌ باشد که ورود آن به طبیعت بسیار آسیب زننده است. البته این موضوع فقط در مورد پودر ماشین لباسشویی نیست و مایع لباسشویی نیز از این نظر با سایر شوینده‌ ها تفاوتی ندارد ولی از نظر بسته‌ بندی پودر ماشین لباسشویی کاغذی می‌ باشد و به همین خاطر قابل بازیافت است و به محیط زیست آسیب کمتری وارد می‌ کند اما مایع لباسشویی داخل قوطی پلاستیکی بسته‌ بندی شده و نگهداری می‌ شود و به همین خاطر برای محیط زیست تهدیدی محسوب می‌ گردد.

ماندگاری پودر ماشین لباسشویی

چنانچه شما هم از آن دسته افرادی می‌ باشید که خرید را به صورت عمده انجام می‌ دهید و شک دارید که پودر ماشین لباسشویی ماندگاری زیادی دارد یا خیر بهتر است بگوییم که چنانچه این شوینده در معرض مستقیم آفتاب نباشد و یا در محل مرطوبی قرار نگیرد ماندگاری آن طولانی مدت است. پودر ماشین لباسشویی را سالها می‌ توانید بدون آنکه از بابت خراب شدن آن نگرانی داشته باشید در محیط خشک و خنکی نگهداری کنید.

پودر ماشین لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد این دو شوینده صحبت کنیم باید بگوییم اگر می‌ خواهید لباس‌ های ظریف و حساس خود را که کثیفی کمی دارند بشویید بهتر است از مایع به جای پودر لباسشویی استفاده کنید.مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی برای شستن لباسهای کثیف مانند لباس کار و یا پارچه‌ هایی که لکه‌ های سرسختی دارند و یا بوی بدی گرفته‌ اند بهتر است از پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید که قدرت بیشتری برای شستن لباسها دارد. علاوه بر آن چنانچه دمای آب کم است مایع بهتر می‌ تواند داخل آن حل شده و لباسها را تمیز کند. از نظر قیمت هم پودر ماشین لباسشویی نسبت به مایع لباسشویی ارزان‌ تر است.

نتیجه‌ گیری

توجه و دقت به فرایند شست و شوی درست لباسها باعث می‌ شود که حالت اولیه پارچه حفظ شده و از بروز بیماری‌ های پوستی نیز جلوگیری شود همچنین طول عمر لباسها و همچنین ماشین لباسشویی نیز افزایش پیدا می‌ کند. علاوه بر مزایایی که پودر ماشین لباسشویی دارد این شوینده دارای معایبی هم می‌ باشد. از معایب پودر ماشین لباسشویی می‌ توانیم به ایجاد حساسیت‌ های پوستی، کاهش بینایی، از بین رفتن کامل بینایی، بروز آلرژی، خشکی پوست، آسیب به ریه‌ ها و … اشاره کنیم. بنابراین برای استفاده نمودن از پودر ماشین لباسشویی حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کنید تا آسیبی به شما وارد نشود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی، پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا