خدمات شستشو

شستشوی لباس‌ها با آب سرد | مزایای شستن لباس با آب سرد

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شستشوی لباس‌ها با آب سرد معایب و مزایای خود را دارد و می‌توان این کار را با ماشین لباسشویی و یا حتی به شکل دستی انجام داد. اگر برای شستشوی لباس ها، از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، باید قبل از اینکه برنامه شستشوی لباس به وسیله آب سرد را انتخاب کنید، در این زمینه نکات مهمی را هم بدانید زیرا ممکن است آب سرد باعث شود لباس‌ها خوب شسته نشده و حتی در عملکرد ماشین لباسشویی شما تأثیر منفی داشته باشد.

اگر در مورد شستشوی لباس با آب سرد اطلاعات کافی ندارید و همچنین نمی‌دانید که کدام لباس‌ها را باید با آب سرد شست، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله از آی بک امداد با ما همراه باشید.

دلایل شستشوی لباس‌ها با آب سرد چیست؟

همانطور که می‌دانید هرچه آب گرمتر باشد لباس‌ها بهتر تمیز شده و لکه‌ها به راحتی از روی لباس پاک می‌شوند ولی باید به این نکته هم توجه کنید که آب داغ تأثیر زیادی در رنگ لباس و همچنین انسجام الیاف دارد و ممکن است باعث شود لباستان بد رنگ و زشت شود. این یکی از اشتباهاتی است که معمولاً بعضی از افراد در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی انجام می دهند.

نتیجه می‌گیریم که شستن لباس‌ها با آب سرد می‌تواند عمر لباس را بیشتر کند، پس بهتر است که لباس‌های روزانه و حتی لباس کودکان را هم که کثیفی کمی داشته و کمتر بوی عرق می‌دهند، با آب سرد بشویید.

لازم است بدانید که مزایای شستشوی لباس‌ها با آب سرد فقط برای لباس نیست، بلکه می‌تواند عمر لباسشویی شما را هم افزایش دهد، در این صورت کمتر نیاز به تعمیر لباسشویی پیدا می‌کنید. پس بهتر است وقتی نیاز به شستن لباس با آب داغ ندارید، آنها را با آب ولرم و یا سرد بشویید.

لازم است بدانید که تمام لکه‌ها برای اینکه از روی لباس پاک شوند، نیازی نیست که از آب داغ استفاده کنید. بعضی از لکه‌ها مثل لکه خون، فقط با آب سرد شسته می‌شوند و آب داغ باعث می‌شود لکه در روی لباس باقی بماند و امکان پاک کردن آن سخت‌تر شود.

حتما بخوانید:   چگونه لباس نوزاد را تمیز و سالم نگه داریم؟ | راهنمای کامل شستشوی لباس نوزاد

پس گاهی اوقات شما چاره‌ای ندارید به جز اینکه از آب سرد جهت تمیز شدن لباس استفاده کنید. البته تشخیص سردی آب را با حس لامسه می توانید انجام دهید. در ماشین لباسشویی هم تشخیص سردی آب بسیار آسان است. می توانید با کمک دفترچه راهنمایی ماشین لباسشویی، دمای آب را در برنامه‌ها بررسی کنید.

همه لباسشویی‌ها برنامه‌ای دارند برای لباس‌هایی که می‌خواهید با آب سرد بشویید. این برنامه‌ها مدت زمان کوتاه‌تری هم دارند، البته در هنگام شستشو ممکن است آبی که در داخل دیگ قرار دارد تغییر کند. پس شما به وسیله لمس کردن شیشه ماشین لباسشویی در هنگام کار، می‌توانید از گرم و یا سرد بودن آب اطمینان پیدا کنید، هرچند که این روش دقیق نبوده و توصیه می‌کنیم برای فهمیدن دمای آب از دفترچه راهنمای لباسشویی‌تان استفاده کنید.

شستشوی لباس‌ها

روش شستشوی لباس‌ها با آب سرد

شستشوی لباس‌ها با آب سرد را می‌توانید با ماشین لباسشویی و یا به شکل دستی انجام دهید. توصیه می‌کنیم لباس‌های بچه گانه، چرمی، پشمی، ظریف یا لباس هایی که دارای لکه خونی هستند را با آب سرد بشویید.

نحوه شستشوی لباس‌هایی که دارای لکه خون هستند.

لباس‌هایی که دارای لکه‌های خونی می‌باشند برای پاک شدن لکه، باید ابتدا در کمی آب اکسیژنه آن را خیس کنید و سپس لباس را در آب سرد به همراه مواد شوینده قرار بدهید و آن را به آرامی بشویید.

اگر هم می‌خواهید لباس را به وسیله ماشین لباسشویی بشویید، باید ابتدا آن را در کمی آب اکسیژنه قرار داده، سپس در لباسشویی بیندازید و برنامه‌ای را با آب سرد انتخاب کنید.

نحوه شستشوی لباس‌های پشمی و بافتنی

لباس‌های پشمی و بافتنی دارای ضخامت زیادی هستند، به همین علت توصیه می‌کنیم این لباس‌ها را به وسیله آب سرد و با ملایمت بشویید تا فرم و شکلشان خراب نشود. بهتر است که این لباس ها به وسیله دست شسته شوند زیرا حرکات مخزن لباسشویی، باعث خواهد شد که لباس شما دفرمه شود.

مواد شوینده‌ای که برای لباس‌های پشمی استفاده می‌کنید، باید ملایم باشد. بهتر است که از شامپوی بچه برای این کار استفاده کرده و لباس را زیاد چنگ نزنید و به آرامی آن را بشویید.

بعد از اینکه لباس‌های پشمی و بافتنی را شستید، آنها را در روی بند پهن نکنید. بهتر است که به وسیله یک چوب لباسی، لباس ها را در آفتاب ملایمی خشک کنید.

حتما بخوانید:   روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

روش شستشوی لباس‌های چرمی

توصیه می‌شود لباس‌های چرمی را با دست بشویید، زیرا احتمال دارد در هنگام شستشو با لباسشویی، بافت لباس آسیب دیده و حتی باعث خرابی لوازم جانبی ماشین لباسشویی شود.

بهتر است که لباس‌های چرمی را در آب سرد با شوینده ملایم خیس کرده و به وسیله ابر نرمی لباس را خوب تمیز کنید. بعد از اینکه لباس خشک شد، باید در روی سطح چرمی لباستان، کمی واکس چرم بمالید.

روش شستشوی لباس‌های بچه‌گانه و نخی

لباس‌های بچه‌گانه و نخی بسیار ظریف بوده و توصیه می‌شود آنها را با آب سرد بشویید و زمان زیادی را هم برای شستشوی آنها در نظر نگیرید زیرا لکه روی این لباس‌ها به سرعت پاک می‌شود و علاوه بر این در هنگام شستشو نباید از سفید کننده و یا شوینده‌های قوی استفاده کنید.

شستشوی لباس‌ها با آب سرد چه مزایایی دارد؟

شستشوی لباس‌ها با آب سرد دارای مزایای زیادی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • پاک کننده‌های جدید دارای آنزیم‌هایی هستند که بیشترین اثر را در ۶۰ درجه دارند. اگر آب بالای ۷۵ درجه باشد، این مواد شوینده قدرت کمتری برای پاک کردن نشان می‌دهند.
 • مواد شوینده جدید قادرند در آب سرد بهتر کار کنند و بعضی از آنها فقط مخصوص آب سرد می‌باشند. این شوینده‌ها مناسب لباس‌های ورزشی با جنس الیاف مصنوعی هستند.
 • شستشو با آب سرد باعث می‌شود پارگی و ساییدگی لباس‌ها کمتر شده و ماندگاری آنها بیشتر شود.
 • در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی ۹۰ درصد انرژی مصرفی زمانی است که لباسشویی از آب گرم استفاده می‌کند، شما با شستن لباس‌ها با آب سرد در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی خواهید کرد.
 • شستن لباس‌ها به وسیله آب سرد، باعث می‌شود لباس‌ها چروک نشود.

بعضی از لباسشویی‌ها به شکل خودکار کمی آب گرم برای زیاد شدن قدرت پاک کنندگی، به مواد شوینده داخل لباسشویی اضافه می‌کنند.

نکات مهم برای شستن لباس‌ها با آب سرد

اگر می‌خواهید لباس‌های خود را به وسیله آب سرد بشویید، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • ابتدا لباس‌ها را بر اساس رنگشان از هم جدا کنید تا به یکدیگر رنگ ندهند.
 • برای شستن لباس‌ها، شوینده کمتری بریزید زیرا شوینده زیاد در روی لباس باقی مانده و ممکن است لباس شما لکه دار شود.
 • در هنگام استفاده از آب سرد بهتر است از شوینده‌های مایع استفاده کنید. هرچند که شوینده پودری بهتر لکه‌ها را از بین می‌برد ولی اگر چرخه شستشو کوتاه و همراه با آب سرد باشد، پودرها خوب در آب حل نمی‌شوند.
 • برای رفع لکه‌های خون و عرق، بهتر است از آب سرد استفاده کنید. استفاده از آب داغ باعث می‌شود این لکه‌ها در روی پارچه تثبیت شده و سخت‌تر پاک شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تمیز کردن تابلو فرش | نحوه تمیز کردن تابلو فرش

بعضی از لکه‌ها مانند لکه‌های نوشیدنی و یا غذا مثل: مربا، غذای کودک، لبنیات، شکلات و… با خیس شدن در آب سرد بهتر پاک می شوند. لکه‌هایی مانند لکه خون و ادرار هم بهتر است با آب سرد شسته شوند.

لکه‌های دیگر مثل لکه‌های چربی و روغنی در آب داغ و یا آب گرم بهتر پاک می‌شوند و البته برای تمیز کردن لکه هایی مانند لکه گوجه فرنگی،لکه رب و .. هم بهتر است از آب گرم استفاده کنید.

چه وقت باید برای شستن لباس‌ها از آب گرم استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم شستن لباس‌ها به وسیله آب سرد گزینه مناسبی برای بیشتر لباس‌ها است ولی بعضی وقت‌ها هم شما باید از آب گرم و یا گاهی هم از آب داغ برای شستشوی لباس‌ها استفاده کنید. اگر با مواردی که نام می‌بریم سر و کار دارید، باید از شستشوی لباس‌ها با آب سرد صرف نظر کرده و از آب گرم برای شستن آنها استفاده کنید:

 • شستن لباس‌های بیمار: در صورتی که لباس بیماری را می‌خواهید بشویید، بهتر است که از آب گرم و یا مواد ضدعفونی کننده برای لباس استفاده کنید.
 • شستن لباس‌ها در زمستان: اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که درجه هوا از ۴۰ درجه کمتر است و یا در فصل زمستان، بهتر است لباس‌ها را با آب گرم بشویید.
 • شستن لباس های کثیف: لباس‌هایی که خیلی کثیف بوده و یا لکه‌دار هستند بهتر است برای شستشوی آنها، از آب گرم استفاده کنید.
 • شستن ملحفه و حوله: ملحفه و حوله، کثیفی و عرق زیادی را جذب میکنند، پس توصیه می‌کنیم برای شستشوی آنها از آب گرم استفاده کنید تا بهتر تمیز شوند.

شستشوی لباس‌ها

سخن پایانی

دمای پایین آب برای شستشوی لباس‌های ظریف بسیار مناسب است و همچنین باعث صرفه‌جویی در انرژی هم می‌شود. البته توصیه می‌کنیم قبل از شستشوی لباس، برچسب روی آن را بررسی کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

شستشوی لباس‌ها با آب سرد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای شستن لباس با آب سرد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x