خدمات نظافتی

تجربه احساسی ناب با ترفندهای کارآمد تمیزی خانه | تمیزی خانه

به طور طبیعی همه افراد یک خانواده زمانی که محیط خانه تمیز و مرتب باشد دارای احساس بهتری نسبت به زندگی هستند که این خود باعث بهبود کیفیت زندگی آن ها از جنبه های مختلف سلامت روان، جسم و بهبود روابط اجتماعی می شود. با توجه به اهمیت این موضوع نظافت خانه و تمیزی محیط آن به ویژه برای خانم های خانه دار از جمله امور خاص و قابل توجه است.

از آنجا که انجام کارهای مربوط به تمیزی خانه در طول عمر به طور مکرر تکرار می شود می توان به این نتیجه رسید که نظافت خانه و مرتب کردن آن از جمله امور کسل کننده زندگی است. در متن پیش رو تلاش کرده ایم ترفندهایی ساده و بسیار کارآمد را برای تمیزی و نظافت خانه معرفی کنیم که با استفاده از آن ها دیگر انجام این کارها کسل کننده نخواهد بود.

داشتن برنامه ای برای تمیز و مرتب کردن خانه

تمامی افرادی که می خواهند به نظافت خانه بپردازند همواره این سوال را از خود می پرسند؛ باید از کجا شروع کنم؟ این سوال به ویژه برای خانم های دارای کودک و یا دیگر افراد با شرایط خاص به خود پیش می آید و همواره قبل از آغاز به کار موجب سردرگمی و خستگی آنان می شود.

بهترین کار قبل از شروع به تمیزی قسمت های مختلف خانه این است که یک قلم و کاغذ را بردارید و یک جدول یا برنامه برای تمیزی خانه و قسمت های مختلف آن را تنظیم کنید، در ضمن به یاد داشته باشید که نظافت خانه همواره وظیفه یک نفر در خانواده نیست و بایستی تمامی اعضا خانواده در آن مشارکت داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می کنیم به هر یک از اعضا و متناسب با توانایی و وقتی که دارند وظایفی محول شود. برای تنظیم این برنامه یا جدول بهتر است که کارهای مختلف مربوط یه امور مختلف خانه را بر اساس اولویت دسته بندی کرده و سپس مطابق برنامه آن­ها را انجام داد.

باید اشاره کرد که داشتن یک برنامه دقیق و عمل کردن منظم به آن موجب می شود که هر کاری در زمان مناسب انجام شود و در نتیجه از کسلی، خستگی، شلختگی و یا حتی جمع شدن کارها روی هم جلوگیری می کند. همچنین عمل به برنامه هفتگی باعث می شود تا محیط خانه و زندگی همواره تمیز و مرتب باشد و از این طریق با فراهمی احساس خشنودی به محیطی آرامش بخش و سالم برای زندگی اعضای خانواده تبدیل شود.

حتما بخوانید:   بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی

بهبود اوضاع با سامان بخشیدن به وسایل خانه

به طور کلی زمانی که به تمیزی خانه فکر می کنیم اولین چیزی که به ذهن می رسد تهیه انواع مختلف مواد شوینده و استفاده از آن ها است. اما بهتر است دیگر به این موضوع به عنوان اولین کار فکر نکنیم. بهتر است قبل از استفاده و یا حتی تهیه انواع شوینده وضعیت خانه را مرتب کرد به این ترتیب که ابتدا وسایل را با توجه به نوع آن در مکان مناسب قرار داد. برای مثال باید کتاب ها و مجله ها را در قفسه مربوطه، اسباب بازی را در اتاق کودک، ظرف و ظروف کثیف را در سینک آشپزخانه و لباس های کثیف را در سبد لباس­ها قرار داد. برای این کار بهتر است اول به پذیرایی و پس از آن به اتاق­ها، آشپزخانه و سرویس بهداشتی رسیدگی کرد البته نباید بالکن، راهرو ها، حیاط و یا انباری را در صورت وجود فراموش کرد.

باید توجه داشت که با قرار دادن هر وسیله در جای مناسب خود  و یا حتی انتقال موقت برخی وسایل در صورت لزوم اوضاع خانه را پیش از به کارگیری ابزار و شوینده ها بهبود می بخشد.

گردگیری قسمت های مختلف خانه

پس از جمع آوری و مرتب کردن وسایل اضافی در محیط، مرتب کردن تخت و این قبیل موارد نوبت به گردگیری خانه می رسد. اولین گام در گردگیری و تمیز کردن خانه استفاده از جارو است. با استفاده از جاروبرقی می توان در مدت زمانی مناسب تمام گردوغبار روی فرش­ها، مبل ها، زیر نهارخوری و تخت ها و موارد دیگر را پاک کرد. البته نباید فراموش کرد که با استفاده از این وسیله می توان نقاط گوشه و یا به اصطلاح کنج را نیز به راحتی گردگیری کرد.

پیشنهاد می شود در برگه برنامه نظافت خانه برای جارو و گردگیری خانه نیز برنامه ریزی کرد، چون می توان قسمت های مختلف را در روزهای متفاوت گردگیری کرد چرا که انجام گردگیری و جارو زدن تمام قسمت ها تنها در یک روز ممکن است باعث خستگی شود. همچنین پیشنهاد می شود در صورت نیاز و هر شب پیش از خواب اقدام به جارو کردن محیط پر رفت و آمد یا پر استفاده خانه مانند محل خوردن نهار و شام نمود تا از بهم ریختگی مکرر آن در طول روز یا هفته جلوگیری شود.

پس از جاروبرقی نیز باید وسایل مختلف مانند میز تلویزیون، میز عسلی، نهارخوری و تمام اجزای دکوراتیو را گردگیری و آن ها را با دستمال مناسب تمیز کرد.

حتما بخوانید:   ترفند های مهم مرتب کردن کمد لباس به روش ساده و اصولی

تمیزی خانه با تمیز کردن سرامیک ها یا کف پوش

امروزه در کف بیشتر خانه ها برای داشتن جلوه ای زیبا، مدرن و شیک تر از انواع مختلف کف پوش و سرامیک استفاده می شود. شاید بتوان تمیز کردن سرامیک و یا کف پوش را یکی از سخت ترین مراحل تمیزی خانه به شمار آورد چرا که در مقایسه با سایر قسمت های خانه بیشتر در معرض رفت و آمد و آلودگی قرار می گیرد و با سرعت بالاتری کثیف می شود.

تمیزی خانه

بهتر است قبل از تمیز نمودن سرامیک و کف پوش مواردی را مد نظر قرار داد از جمله؛ بایستی پیش از خرید شوینده یا تهیه محلول پاک کننده به جنس، کیفیت و رنگ کف پوش توجه کرد چراکه بعضی از شوینده ها موجب آسیب به سرامیک یا کف پوش می شوند و یا آن ها را دچار افت کیفیت می کنند. پیشنهاد می شود در صورتی که نسبت به حساسیت سرامیک و یا سازگاری آن با ماده تمیز کننده (محلول آب و سرکه، محلول آب و مایع ظرفشویی و یا سایر محلول های مخصوص پاک نمودن کاشی، سرامیک و کف پوش) آگاهی ندارید ابتدا دستمالی را به محلول یا شوینده آغشته و سپس آن را بر روی تکه ای کوچک از سرامیک امتحان کرد.

 

افزون بر این موارد اگر از جمله افرادی هستید که با کفش و یا دمپایی در خانه تردد می کنید برای انتقال کمتر آلودگی ها بهتر است از تعدادی کف پوش در قسمت های مختلف به ویژه جلوی درب های ورودی-خروجی بهره بگیرید.

شستشوی لباس ها، پارچه ها و مرتب کردن آن ها

همانند دیگر کارهای خانه بهتر است برای شستشوی البسه و پارچه ها نیز زمان مشخصی در نظر گرفته شود برای مثال یک یا دو بار در هفته، برای این کار پیشنهاد می شود لباس هایی که نیاز به شستشو دارند را در سبد مخصوص آن ها جمع آوری کرد. توصیه می شود در هنگام شستشو لباس ها را بر اساس جنس و رنگ از هم جدا و در صورت امکان جداگانه آن ها را شست. پس از شستشو بایستی البسه را در مکانی مناسب جهت خشک کردن پهن کرد و در نهایت بعد از جمع کردن لباس ها آن ها را در صورت نیاز اتو، مرتب و در جای مناسب قرار داد.

مرتب کردن آشپزخانه

در باور عموم آشپزخانه قلب تپنده یک خانه است. جدای از تمیزی پذیرایی و اتاق ها تمیزی آشپزخانه از جمله مهم ترین مواردی است که همواره زمان زیادی را به خود اختصاص می­دهد. برای گردگیری و همچنین تمیز نمودن کاشی و سرامیک های داخل آشپزخانه می توان مانند سایر اجزای خانه عمل کرد. افزون بر این پیشنهاد می شود پس از هر وعده غذایی ظرف ها شسته، خشک و در جای مناسب خود قرار گیرند. وسایل الکتریکی یا غیر الکتریکی نیز پس از هر بار استفاده نظافت شوند و در جای مناسب خود قرار گیرند. با این کارهای کوچک همواره می توان از بودن در آشپزخانه ای تمیز و مرتب لذت برد.

حتما بخوانید:   شیوه درست جارو زدن فرش با جاروبرقی | تنظیم جاروبرقی

البته پیشنهاد می شود داخل قفسه ها، کابینت و کشوها نیز به صورت منظم و در فواصل زمانی مشخص تمیز شوند.

نگهداری از وسایل

افزون بر تمیزی خانه و مرتب کردن آن نگهداری صحیح از وسایل موجود در خانه از جمله مواردی است که نه تنها موجب آرامش بیشتر می شود بلکه در شیک به نظر رسیدن محیط آن نیز نقش بسزایی دارد.

برای مثال استفاده از زیرگلدانی و یا تکه ای پلاستیک یا موکت ضخیم زیر پایه مبلمان و یا میزها موجب می شود تا فرش و موکت در طول زمان کمتر دچار آسیب شود یا استفاده از رو فرشی باعث می شود تا فرش ها کمتر کثیف شود، مطالعه بروشور وسایل الکتریکی و استفاده صحیح از ان ها نیز موجب افزایش طول عمر این وسایل می شود. همچنین چنانچه از قبل اشاره شد بهتر است از پاک کننده های مناسب با شرایط وسایل استفاده شود.

تمیزی خانهجلوه بخشیدن به فضای خانه

پس از تمیز و مرتب کردن خانه برای داشتن جلوه ای دلنشین و زیباتر بهتر است که از نور طبیعی برای روشنایی خانه استفاده کرد برای این کار تنها کافی است پرده ها را کنار زد و با باز کردن پنجره اجازه داد تا نور و هوای تازه وارد خانه شود. همچنین استفاده از عناصر طبیعی دیگر مانند گل ها و درختچه های کوچک نیز به دلنشین نمودن فضا کمکی شایان می کند.

در جلوه بخشیدن به فضای خانه می توان از اکسسوری های مختلف و بر اساس سلیقه بهره گرفت.

تمیز و مرتب نگه داشتن محیط خانه

در نهایت باید اشاره کرد که تمیز نگه داشتن محیط خانه افزون بر برنامه ریزی نیاز به همکاری تمام اعضای خانواده دارد. بنابراین با رعایت و کمک در نظافت و مرتب کردن خانه می توان همواره از داشتن محیط زندگی مرتب و تمیز لذت برد.

31

ترفندهای کارآمد تمیزی خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تجربه احساسی ناب با ترفندهای کارآمد تمیزی خانه | تمیزی خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x