خدمات نظافتی

راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرش

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

مسلماً هیچکس دوست ندارد روی فرشی بنشیند و یا بخوابد که بوی بد و نامطبوعی داشته باشد. این بوی بد به طور معمول به علت تماس بدن با فرش ایجاد خواهد شد که بسیار آزار دهنده است و قطعاً خواب و استراحت افراد خانواده را مختل می‌ کند. به همین دلیل از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرش و ضدعفونی کردن آنها از موارد بسیار واجب و لازم در کارهای روزمره می‌ باشد. با به کار بردن راهکارهایی ساده می‌ توانید از شر بوی نامطبوع تشک و فرش خلاص شوید.

رفع بوی نامطبوع تشک

ممکن است یادآوری این نکته خیلی هم جذاب نباشد ولی باید بدانید هر انسان به صورت متوسط در شبانه روز حدود ۲۰۰ میلی لیتر عرق خواهد کرد و مسلماً بخشی از آن نیز جذب رختخواب، ملافه و تشک خواهد شد. در عین حال همه ما به صورت متوسط یک سوم از عمرمان را در خواب هستیم و روی تخت خوابمان به سر می‌ بریم. ممکن است کمتر کسی به فکر تمیز کردن تشک خودش بیفتد اما بهتر است وقتی که به فکر تمیز کردن اتاق خوابتان میفتید چاره‌ ای برای بوی بد تشک نیز بیندیشید. بیشتر ما روبالشی‌ ها و ملافه‌ ها را مرتب عوض می‌ کنیم اما کمتر کسی است که به سراغ تشک برود. معمولاً تشک‌ های جدید طوری درست می‌ شوند که روکش آن قابلیت جدا شدن ندارد و نمی‌ توان آن را به صورت جداگانه شست بنابراین بیشتر افراد ترجیح می‌ دهند که چشمشان را روی آلودگی تشک ببندند و ملافه‌ ای روی آن بکشند اما غافل از آن هستند که بوی نامطبوع و آلودگی زیر آن نهفته است. تشک‌ ها آلودگی و گرد و خاک زیادی به خود جذب می‌ کنند و به همین دلیل تمیز نگه داشتن آنها یکی از کارهای مهم می‌ باشد. در ادامه مراحل تمیز کردن تشک را توضیح داده‌ ایم.

جاروبرقی زدن تشک

از مهمترین کارهایی که برای تمیز کردن تشک می‌ توانید انجام دهید، جاروبرقی کشیدن آن می‌ باشد. با این روش گرد و خاک، غبار و سلول‌های مرده پوست که روی تشک وجود دارند از بین خواهد رفت.راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرش بهتر است هر فصل یک بار به انجام این کار بپردازید. پس از آنکه با جاروبرقی روی تشک را تمیز کردید آن را چرخانده و طرف دیگر را نیز تمیز کنید. می‌ توانید این کار را با سری‌ های کوچک جاروبرقی نیز انجام دهید.

حتما بخوانید:   ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

ضدعفونی کردن تشک

در مرحله دوم پس از جارو کشیدن لازم است آن را ضدعفونی نمایید. برای این کار مقداری جوش شیرین را روی تشک تخت بپاشید و چند ساعت منتظر بمانید. پس از آن با سری کوچک جاروبرقی اقدام به جمع کردن جوش شیرین کنید. دقت کنید جوش شیرین هر چقدر بیشتر روی تشک بماند تاثیر آن بیشتر خواهد بود. حتی می‌ توانید ملحفه را پس از ریختن جوش شیرین روی تشک پهن کنید و اجازه دهید که یک تا دو روز به همان شکل باقی بماند. این کار را می‌ توانید دو یا سه بار هم تکرار کنید تا بوی بد تشک کاملاً از بین برود. بوگیر، ضدعفونی کننده و جوش شیرین می‌ توانند بوی بد تشک را از بین ببرند و بسیار تأثیرگذار خواهند بود ولی نمی‌ توانند بوی خوب به تشک شما بدهند. بنابراین چنانچه دوست دارید که تشک شما بوی خوبی داشته باشد می‌ توانید از عصاره‌ های روغنی استفاده کنید. به عنوان مثال می‌ توانید عصاره روغن رز را با جوش شیرین ترکیب نمایید و چند ساعت آن را روی تشک بریزید و سپس جارو کنید. اگر راهکار بالا را انجام دادید اما متوجه شدید بوی نامطبوع تشک هنوز از بین نرفته می‌ توانید یک راه دیگر را نیز تست کنید. سرکه سفید یک بوگیر طبیعی می‌ باشد. کمی سرکه سفید را داخل بطری اسپری بریزید و با آب مخلوط نمایید و بر روی تشک تخت خود اسپری کنید. سرکه وقتی خشک شود بوی آن از بین خواهد رفت و همزمان می‌ تواند بوی بد تشک را نیز از بین ببرد. بهتر است پنکه‌ ای را روبروی تشک قرار دهید تا هر چه زودتر رطوبت آن خشک شود و از بین برود.

لکه‌ گیری تشک تخت

معمولاً گاهی اوقات پیش می‌ آید که قطره‌ های خون، عرق، ادرار و یا دیگر مایعات باعث ایجاد لکه روی تشک تخت خواب شوند. بهترین راه جهت رفع لکه از روی تشک تخت که معمولاً با گذر زمان ایجاد بوی بد هم خواهد کرد، برطرف کردن آنها در کمترین زمان ممکن می‌ باشد. برای آنکه لکه مایعات را از روی تشک پاک کنید می‌ توانید از دستمالی استفاده کرده و آن را با آب مرطوب کنید و روی لکه بکشید و سپس پارچه خشکی برداشته و روی آن بمالید. بهتر است این کار را به صورت دورانی با دست خود انجام دهید. اگر لکه‌ ای از جنس پروتئین روی تشک شما ایجاد شده بود چاره آن نمک، جوش شیرین و کمی آب می‌ باشد. می‌ توانید این ترکیب را به صورت خمیری درست کرده و روی لکه بمالید و ۳۰ دقیقه منتظر باشید تا خمیر اثر خود را بگذارد. پس از آن دستمال تمیز دیگری برداشته و آن را نمدار کنید و روی لکه بکشید و سپس اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. اگر باز هم از این راه جواب نگرفتید می‌ توانید پراکسید هیدروژن را نیز امتحان کنید و کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کرده و لکه را با آن تمیز کنید.

حتما بخوانید:   همه کاربردهای شگفت انگیز جوش شیرین | کاربرد جوش شیرین در زندگی روزمره

نکات مهم در مورد نظافت تشک

بهتر است تشک خود را هر سه ماه یک بار بچرخانید و آن را پشت و رو کنید. با این کار عمر مفید تشک افزایش پیدا خواهد کرد. راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرشتحت هیچ شرایطی و هرگز تشک را خیس نکنید زیرا آب در تشک حبس خواهد شد و راهی جهت خروج پیدا نخواهد کرد. اگر تشک خیس شد و یا متوجه شدید که رطوبت دارد می‌ توانید از پنکه جهت خشک کردن آن استفاده نمایید. چنانچه جاروبرقی شما مدلی است که آب را نیز جذب می‌ کند از آن هم می‌ توانید کمک بگیرید.

از بین بردن بوی نامطبوع فرش

چنانچه حیوان خانگی در خانه خود نگهداری می‌ کنید حتماً بارها با این مشکل مواجه شده‌ اید که حیوان خانگی شما روی فرش خرابکاری کند. حتی ممکن است فرزندان کوچک شما هم این کار را انجام دهند و در نتیجه فرش بوی نامطبوعی به خود بگیرد. البته فقط مدفوع یا ادرار باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش نمی‌ شوند و ممکن است فرش‌ های قدیمی مادربزرگ یا مادر خود را به خانه آورده باشید و بوی بدی در آن حس کرده باشید. راهکارهای مختلفی جهت تمیز کردن فرش وجود دارد و همه این راهکارها معمولاً فقط بوی نامطبوع را پنهان می‌ کنند اما نمی‌ توانند منبع آلودگی را به طور کامل از بین ببرند. چنانچه می‌ خواهید که این مشکل به صورت ریشه‌ ای حل شود باید فرش را بشویید ولی اگر منبع بوی بد در فرش شما نقطه‌ ای و کوچک است می‌ توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید.

استفاده از جوش شیرین

بوی ادرار حیوانات یا بوی دود سیگار می‌ تواند احساس آزار دهنده‌ای به افراد خانواده بدهد. در این شرایط جوش شیرین می‌ تواند دوای درد فرش شما باشد. جوش شیرین باعث جذب رطوبت می‌ شود بنابراین بوی نامطبوع را هم از بین خواهد برد. مقداری جوش شیرین را روی قسمتی که بو گرفته بریزید و اجازه دهید که کاملاً به خورد فرش برود. می توانید این کار را شب انجام دهید و تا صبح اجازه دهید که جوش شیرین روی فرش باقی بماند پس از آن می‌ توانید آن قسمت را جاروبرقی بکشید. چنانچه احساس کردید بوی نامطبوع فرش هنوز از بین نرفته یک بار دیگر هم این کار را تکرار کنید.

حتما بخوانید:   چگونه لکه اتو را از روی لباس پاک کنیم | از بین بردن لکه لباس

استفاده از عصاره روغنی

یک راهکار دیگر برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش استفاده از عصاره روغنی می‌ باشد. چند قطره عصاره روغنی را با جوش شیرین به خوبی ترکیب کرده و آن را روی فرش و قسمتی که دچار لکه و بو شده است بریزید. فرش بوی خوب عصاره را جذب می‌ کند. جوش شیرین هم می‌ تواند بوی نامطبوع را از بین ببرد و علاوه بر آن فرش را هم خوشبو نماید.

استفاده از سرکه

یکی دیگر از گزینه‌ های مناسب جهت رفع بوی نامطبوع در فرش سرکه می‌ باشد. ممکن است فکر کنید که سرکه خودش باعث ایجاد بو روی فرش می‌ شود اما اینطور نیست زیرا پس از خشک شدن بو کاملاً از بین می‌ رود و بوی نامطبوع فرش را هم به خودش جذب می‌ کند. راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرشبهتر است از سرکه سفید استفاده کنید. کمی سرکه را داخل بطری اسپری بریزید و آن را روی فرش اسپری نمایید. منتظر بمانید تا سرکه خشک شود. چنانچه نیاز بود مجدداً این کار را تکرار نمایید.

سخن پایانی

اگر با مشکل بوی نامطبوع روی تشک یا فرش مواجه شده‌ اید می‌ توانید با راهکارهای مختلفی این مشکل را برطرف کنید. در این مقاله از آی بک امداد به بررسی روش‌ های مختلف رفع بوی بد از فرش و تشک پرداختیم. با این روش‌ های طبیعی علاوه بر آنکه مشکل فرش یا تشک شما برطرف می‌ شود به آنها آسیبی نیز وارد نخواهد شد. شرکت خدماتی آی بک امداد نیز با بهره بردن از نیروی کار متخصص می تواند به شما در برطرف کردن مشکل فرش کمک کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای از بین بردن بوی نامطبوع تشک و فرش، ضدعفونی کردن تشک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x