خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چاه های فاضلاب در دو نوع سپتیک و جذبی موجود هستند البته سپتیک تانک شباهت زیادی به چاه ندارد ولی به آن چاه فاضلاب می گویند. می‌توان گفت که سپتیک نوعی دستگاه و یا تانکر جمع‌آوری فاضلاب می باشد که فاضلاب را تصفیه می کند تا هنگام وارد شدن به چاه باعث بسته شدن منافذ آن نشود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه آشنا کنیم.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک محل جمع آوری و همچنین انباشته شدن فاضلاب می باشد. مخزن سپتیک کارکرد های زیادی دارد از جمله در جاهایی که سیستم فاضلاب شهری وجود ندارد از سپتیک تانک استفاده می شود و یا جاهایی که امکان حفر چاه فاضلاب نیست از این سیستم به جای چاه فاضلاب استفاده می کنند و حتماً باید به صورت دوره ای آن را تخلیه کنند.

یکی دیگر از کارکردهای سیستم سپتیک، تخلیه فاضلاب است. در اصل می‌توان گفت سپتیک ساده ترین راه برای تصفیه فاضلاب می باشد. شرایط فضای سپتیک به شکلی است که فعالیت باکتری ها باعث تصفیه فاضلاب و روان شدن آن می شود و به این صورت لجن فاضلاب کم شده و شما می توانید کمتر به خدمات تخلیه چاه نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از سپتیک تانک چیست؟

استفاده از سپتیک تانک مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • سیستم سپتیک به سرعت قابل اجرا می باشد.
 • به دلیل اینکه سپتیک را در زیر زمین قرار می دهند فضایی را اشغال نمی کند.
 • در مکان هایی که سطح آب زیرزمینی بالا می باشد و همچنین جاهایی که خاک زمین جذب آب پایینی دارد استفاده از سپتیک گزینه مناسبی می باشد.
 • نیاز به نگهداری و تعمیر ندارد.

لایروبی سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک انواع مختلفی دارد که پرکاربرد ترین آنها عبارتند از:

 • سپتیک تانک بتنی: این سپتیک از بتن می باشد.
 • سپتیک تانک فاضلاب خانگی: جنس این سپتیک از پلی اتیلن است.

جایگزینی سپتیک تانک و چاه فاضلاب

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم سپتیک تانک نوعی تانکر جمع‌آوری فاضلاب می باشد که امروزه به جای چاه فاضلاب از آن استفاده می کنند. به این قسمت گند انبار هم می‌گویند که فواید بیشتری نسبت به چاه های فاضلاب دارد. سپتیک تانک برای محیط زیست ضرر نداشته ولی استفاده از چاه فاضلاب ممکن است باعث آلوده شدن آب های زیرزمینی می شود.

البته باید سپتیک تانک را در زمان های معینی تخلیه کرد. بعضی از سپتیک تانک ها به شکل خودکار فاضلاب خود را تخلیه می کنند و سپس آب تمیز از آن خارج می شود. می توان با خریدن سپتیک تانک ها فقط چند سال یکبار جهت لایروبی سپتیک تانک و همچنین تخلیه آن اقدام کرد. البته از سپتیک تانک اکثراً برای محیط های استفاده می کنند که به شبکه فاضلاب شهری دسترسی ندارند.

برای ذخیره سازی فاضلاب انسانی می توان از سپتیک تانک استفاده کرد بدین صورت به طبیعت هم ضرری وارد نشده و در نهایت می توان از آبی که در آن تصفیه می شود هم استفاده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش برطرف کردن گرفتگی لوله حیاط، پارکینگ، پشت بام و کفشور تراس

سپتیک تانک به شکلی طراحی شده است که آب و فاضلاب در آن به طور جداگانه قرار می گیرند. فاضلاب باقیمانده در  سپتیک تاک تخلیه شده ولی آب تصفیه شده به طبیعت وارد می شود.

لایروبی سپتیک تانک

در صورتی که از سپتیک تانک به عنوان چاه فاضلاب استفاده شود باید این را هم توجه داشته باشید که سپتیک بعد از مدتی پر خواهد شد. دیواره سپتیک، فاضلاب و جرم زیادی گرفته و لازم است بعد از مدتی برای لایروبی آن اقدام کنید. در صورتی که آن را لایروبی نکنید کارایی خود را از دست می دهد و غیرقابل استفاده خواهد شد.

توجه کنید که سپتیک کار همان چاه فاضلاب را می کند ولی لازم است که حتماً هرچند وقت یکبار تخلیه و لایروبی شود. این کار بهتر است به وسیله شرکت های تخلیه چاه انجام شود.

نکات مهم جهت تخلیه سپتیک

همانطور که گفتیم سپتیک تانک نوعی مخزن برای ذخیره فاضلاب است که می‌تواند به تصفیه آن هم کمک کند. می‌توانید سپتیک را در انواع حجم های مختلف تهیه کنید. زمانی که برای تخلیه سپتیک لازم است بین یک تا پنج سال متغیر است البته دقت کنید که جهت تخلیه سپتیک باید اصول مربوط به آن را کاملاً دانسته و رعایت کنید تا دستگاه عملکرد خود را حفظ کند. برای اینکه سپتیک را تخلیه کنید ابتدا باید مقدار لجن کف را برآورد کنید. اگر مقدار لجن یک سوم مخزن باشد برای تخلیه باید اقدام کنید. پساب هایی که از این دستگاه حاصل می شود باید وارد چاه جذبی شود. تمام این خدمات را می توان به وسیله شرکت های تخلیه چاه انجام داد. این شرکت ها در کمترین زمان جهت تخلیه سپتیک اقدام می کنند.

برای مشخص شدن زمان تخلیه چاه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که هر مقدار فاضلاب بیشتری به مخزن وارد شود باید زودتر آن را تخلیه کرد. ریختن مواد غیر قابل تجزیه و اضافه در داخل سپتیک باعث می شود که سپتیک زودتر پر شود. همانطور که گفتیم جهت بررسی زمان تخلیه باید مقدار لجن ته نشین شده را در کف مخزن بدرستی برآورد کرد.

لایروبی سپتیک تانک

توجه داشته باشید برای اینکه کار لایروبی سپتیک تانک را شروع کنید ابتدا باید به وسیله پمپ های مکنده فاضلاب، داخل سپتیک تخلیه شود. سپس یک شخص متخصص که در این زمینه مهارت داشته باشد به وسیله ابزارهای مخصوص، تراشیدن قسمت های جانبی چاه را شروع می کند. به این وسیله تمام مواد جذب شده در دیواره چاه فاضلاب از بین می رود و سپتیک قدرت بیشتری برای جذب خواهد داشت و بعد ها زمان بیشتری طول می کشد تا پر شود. مخزن داخلی سپتیک دارای محفظه ضد آب است که از مواد مختلفی مانند فایبرگلاس، پلاستیک و یا بتن ساخته می شود. به طور کلی می توانیم بگوییم که سپتیک نوعی باکتری های بی هوازی است که باعث تخمیر زباله داخل مخزن می شود.

دقت داشته باشید که اگر بعد از تخلیه سپتیک، مواد داخل آن را خوب تخلیه نکنید باعث کم شدن فضای داخلی سپتیک و پر شدن زودهنگام آن می شود. و به این صورت فاضلاب کمتری می تواند وارد این بخش شود.

تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

امروزه به وسیله ابزارهای مختلفی سپتیک را تخلیه می کنند از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد لجن گیر، آشغالگیر و… است. جهت لایروبی و تخلیه سپتیک می‌توانید از چند نفر در این زمینه کمک بگیرید. این خدمات را می توان از شرکت های نصاب سپتیک هم دریافت کرد. تمام این شرکت ها به وسیله ابزارهای مخصوص در کمترین زمان سپتیک را تخلیه و لایروبی می کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب کفشور حمام

برای تخلیه کردن سپتیک از پمپ های تخلیه چاه مانند پمپ مکنده، کفکش و… استفاده می شود. همانطور که گفتیم سپتیک تانک جایگزین خوبی برای چاه فاضلاب است و می‌تواند آسیب کمتری به محیط زیست وارد کند. می توان با استفاده کردن از سپتیک مشکلات تخلیه چاه را هم از بین برد. دقت کنید که لایروبی سپتیک باعث داشتن فضای بیشتر برای فاضلاب است.

نکته مهمی که وجود دارد این است که حدوداً از ۱ تا ۵ سال زمان می برد تا نیاز به لایروبی و تخلیه سپتیک پیدا کنید و اگر در زمان لازم آن را لایروبی و یا تخلیه نکنید، سپتیک کارایی خود را از دست خواهد داد. لایروبی کردن باعث کم شدن هزینه های بعدی می شود و به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت پس توصیه می کنیم در زمان معین جهت لایروبی سپتیک اقدام کنید.

زمان مناسب برای تخلیه سپتیک تانک

تخلیه سپتیک تانک به عوامل زیادی بستگی دارد مثلاً به ظرفیت سپتیک و یا تعداد ساکنین ساختمان. این دو مورد می تواند تأثیر زیادی در زمان تخلیه چاه سپتیک داشته باشد. طور کلی می‌توان گفت عواملی که برای تخلیه چاه سپتیک موثرند موارد زیر می باشند:

 • تعداد افراد تعداد ساکنین ساختمان
 • گنجایش سپتیک تانک
 • روش بهره برداری از مخزن سپتیک
 • حجم فاضلابی که به سپتیک وارد می شود.
 • مقدار حجم لجن تجزیه نشده و مواد جامد در مخزن سپتیک

در صورتی که در مصرف آب ساختمان صرفه جویی کنید، می تواند در زمان تخلیه سپتیک مؤثر باشد. همچنین جلوگیری کردن از وارد شدن مواد سخت و جامد و همچنین زباله داخل سپتیک، باعث می‌شوید که سپتیک دیرتر نیاز به تخلیه پیدا کند.

روش های تخلیه سپتیک تانک

سپتیک تانک را در جاهایی نصب می کنند که به فاضلاب های شهری دسترسی ندارند. همانطور که می دانید سپتیک از دو بخش تشکیل می شود که در قسمت اول آن لجن و فاضلاب ته نشین شده و باید بعد از مدتی آن را تخلیه کنند. نحوه تخلیه سپتیک به این شکل است که با استفاده از تانکر های ساکشن (مکنده) و همچنین پمپ های لجن کش، از راه دریچه بازدید آن را تخلیه می کنند.

لایروبی سپتیک تانک

سخن پایانی

همانطور که گفتیم سپتیک نوعی تانکر جمع آوری فاضلاب می باشد که تصفیه فاضلاب را هم انجام می دهد در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های تخلیه و لایروبی سپتیک تانک فاضلاب به طور کامل آشنا کردیم و برایتان توضیح دادیم که سپتیک چیست و چگونه می توان آن را تخلیه کرد؟

همچنین زمان مناسب برای تخلیه سپتیک تانک را هم برایتان بیان کردیم. دقت داشته باشید حتماً باید در زمان لازم سپتیک تخلیه و لایروبی شود تا کارایی خود را از دست ندهد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا