تعمیرات ساختمان

درب ضد حریق چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه در بازار انواع جدیدی از درب‌ها وجود دارد که به آنها درب ضد حریق می‌گویند. این درب‌ها از گسترش آتش جلوگیری کرده و اموال و جان افراد را حفظ می‌کنند. در زمان‌های قدیم چون درب‌های ضد حریق وجود نداشت آتش سوزی به قسمت‌های مختلف ساختمان نفوذ پیدا کرده و موجب می‌شد که خسارت‌های جانی و مالی زیادی به افراد وارد شود.

اما با گذشت زمان و تولید درب‌های مقاوم در برابر آتش و حرارت این مشکلات کمتر شد. با استفاده از درب ضد حریق در هنگام آتش سوزی می‌توان تا حد زیادی از مال و جان افراد حفاظت کرد.

مزایای درب ضد حریق

همانطور که اشاره شد با استفاده از درب ضد حریق می‌توان از گسترش آتش سوزی به قسمت‌های مختلف ساختمان جلوگیری کرد، اما درب ضد حریق دارای مزایای دیگری نیز می‌باشد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درب ضد حریق در مقابل آتش سوزی مقاومت زیادی دارد. چنانچه این درب‌ها تأییدیه سازمان آتش نشانی را داشته باشند، در برابر آتش سوزی به مدت ۹۰ دقیقه مقاومت خواهند داشت و هیچ آسیبی نمی‌بینند. این زمان به آتش نشانان کمک خواهد کرد که بتوانند آتش را مهار کرده و افرادی که داخل ساختمان هستند را نجات دهند. در این فرصت می‌توان ساختمان را تخلیه کرد. به همین علت مهم‌ترین مزیت درب ضد حریق مقاومت بالا در برابر شعله‌ها و حرارت آتش می‌باشد.
 • در مواقعی که ساختمان دچار آتش سوزی می‌شود شعله‌های آن به قسمت‌های دیگر نفوذ پیدا می‌کند و این موضوع سبب می‌شود که خسارت بیشتری وارد گردد. اما وقتی از درب ضد حریق استفاده می‌شود، شعله‌های آتش به دیگر قسمت‌ها نفوذ پیدا نمی‌کند و در یک مکان مشخص محصور می‌ماند و به همین علت از میزان خسارت‌های جانی و مالی به مقدار زیادی کاسته می‌شود. به همین علت با استفاده از درب ضد حریق می‌توان از وقوع حوادث بیشتر و ناگوارتر جلوگیری کرد.
 • استفاده از درب ضد حریق موجب می‌شود که از انتشار گازها و دودهای خطرناک و سمی جلوگیری شود. هر وقت که در جایی آتش سوزی رخ می‌دهد، دودها و گازهای خطرناکی ممکن است که منتشر شود. استشمام این بوها ممکن است که به ریه افراد آسیب جبران ناپذیر و جدی وارد کند. حتی در برخی مواقع ممکن است که در آتش سوزی مرگ افراد به دلیل استنشاق این گازها و دودهای سمی اتفاق بیفتد. به همین علت برای اینکه از این خطرات احتمالی جلوگیری شود، پیشنهاد می‌گردد که از درب ضد حریق استفاده گردد. چون این درب‌ها موجب می‌شوند که از خارج شدن دودها و گازهای مضر جلوگیری شود.
 • همچنین در جاهایی که مواد شیمیایی بسیار خطرناک تولید می‌گردد نیز از درب ضد حریق استفاده می‌شود تا مواد شیمیایی به دیگر قسمت‌های محل نفوذ نکند و کارکنان از نظر سلامتی به خطر نیفتند.
 • در جاهایی که صدا زیادتر است، مانند کارگاه‌ها و کارخانه‌ها برای اینکه صدا بیرون نرود و یا در جاهایی مانند سینما و تئاتر و… برای اینکه صدای محیط بیرون به داخل وارد نشود و حاضرین تمرکز داشته باشند، می‌توانند از درب ضد حریق استفاده کنند. چون داخل این درب‌ها موادی به کار می‌رود که علاوه بر اینکه در مقابل گرما و حرارت مقاوم می‌باشند، در برابر سر و صدا نیز عایق محسوب می‌شوند. به همین علت این درب‌ها چند منظوره شناخته می‌شوند و افراد با خرید یک درب ضد حریق علاوه بر اینکه می‌توانند در برابر آتش سوزی محافظت ایجاد نمایند، می‌توانند از قابلیت عایق صدا بودن آن نیز استفاده کنند.
 • در مکان خروج اضطراری از درب ضد حریق استفاده می‌شود چون در مواقعی که اضطرار پیدا می‌کند و بحرانی اتفاق می‌افتد درب ضد حریق بهترین گزینه می‌باشند.
حتما بخوانید:   سقف کناف چیست | بازسازی سقف خانه با کناف

درب ضد حریق

ویژگی‌های درب ضد حریق

درب ضد حریق ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آنها را از درب‌های عادی و معمولی متمایز می‌کند. به همین علت اکثر افراد مایل هستند که از این درب‌های مقاوم استفاده کنند. از ویژگی‌های مهم درب ضد حریق می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • قابلیت دسترسی به درب ضد حریق با توجه به رنگ قرمز آنها در هنگام بحران راحت‌تر می‌باشد. افراد می‌توانند این درب‌ها را راحت‌تر پیدا کرده و با استفاده از دستگیره‌هایی که روی آنها وجود دارد به راحتی درب ضد حریق را باز نموده و از آنجا دور شوند.
 • با توجه به اینکه درب ضد حریق برای حفاظت از افراد در زمان آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقش عایق دود را ایفا می‌کند. به همین علت از آسیب‌های بیشتر در هنگام آتش سوزی جلوگیری خواهد کرد.
 • روی درب‌های معمولی شیشه‌ای وجود ندارد به همین علت در مواقع آتش‌سوزی نمی‌توان از وضعیت آگاهی پیدا نمود، اما روی درب ضد حریق شیشه ضد حریق تعبیه شده است که موجب می‌شود آتش نشانان به راحتی وضعیت را مشاهده کرده و وخامت اوضاع را بدانند و با توجه به آن اقدامات مناسب را به موقع انجام دهند.
 • برای ساخت درب ضد حریق طبق استاندارد تعیین شده دستگیره‌ی ضد حریق روی آنها قرار دارد. چون این دستگیره در هنگام آتش سوزی به افراد گرفتار این امکان را خواهد داد که بتوانند راحت‌تر درب را باز کرده و جان خود و دیگران را راحت‌تر و سریع‌تر نجات دهند.
 • درب ضد حریق با استفاده از مواد اولیه‌ای ساخته می‌شود که با محیط زیست سازگاری دارد و رنگ آمیزی آنها نیز به وسیله رنگ‌های پودری انجام می‌شود. به همین علت در زمان آتش سوزی در مدت زمان کم دود نمی‌کند و حتی پس از آتش سوزی نیز سالم می‌ماند.
حتما بخوانید:   عیب یابی فلاش تانک | راهنمای تعمیر فلاش تانک

در کدام قسمت ساختمان درب ضد حریق نصب می‌شود؟

با توجه به کاربردهای متنوع و متفاوت درب خروج اضطراری امکان دارد در ساختمان‌هایی که دارای کاربری‌های گوناگونی هستند محل نصب یکسان نباشد. به همین علت در ساختمان‌های گوناگون محل نصب درب ضد حریق را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • در ساختمان‌های اداری که دارای چندین طبقه هستند، می‌توان در قسمت‌های مختلف از درب ضد حریق استفاده نمود. یکی از بخش‌هایی که ضروری است در آن درب ضد حریق نصب گردد، محل بایگانی پرونده‌ها می‌باشد. چون برای اداره حفاظت از آنها دارای اهمیت بسزایی می‌باشد. همچنین در ادارات باید برای محل خروج اضطراری نیز از این درب‌ها استفاده شود تا به راحتی در مواقع لزوم خارج شدن از مکان امکان‌پذیر باشد.
 • در ساختمان‌های مسکونی که تعداد طبقات آنها از شش بیشتر است، استفاده از درب ضد حریق در محل خروج اضطراری از اصول ایمنی بسیار مهم محسوب می‌شود و در این گونه ساختمان‌ها حتماً باید رعایت شود. در غیر این صورت شهرداری این ساختمان ها را اجبار به نصب درب ضد حریق خواهد کرد و در برخی مواقع نیز امکان دارد برای آنها جریمه نیز صادر گردد.
 • در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها چون بیماران زیادی بستری می‌باشند، در زمان وقوع آتش سوزی ممکن است که امکان خروج فوری فراهم نباشد. استفاده از این درب‌ها در برخی از بخش‌ها مانند بخش نوزادان، سی سی یو و آی سی یو واجب است، تا با استفاده از آن بتوان از افراد محافظت شود و نیروهای آتش‌نشانی و امداد خود را به محل وقوع بحران برسانند. همچنین در مکان خروج اضطراری نیز از درب ضد حریق در این مکان‌ها استفاده می‌شود.
 • در صنایع تولید مواد غذایی با توجه به حساسیت موادی که در این محل آماده می‌گردد و رعایت نکات بهداشتی، می‌توان از درب ضد حریق استفاده کرد و در محل‌هایی که مواد انبار می‌گردند از درب ضد حریق استفاده کرد. چون در صورت آتش سوزی شعله‌های آتش به مواد غذایی انبار شده نخواهد رسید و در نتیجه خسارت وارد شده کمتر بوده و امکان ورشکستگی نیز بسیار کمتر خواهد بود.
 • اتاق‌های ایزوله مکان‌هایی می‌باشند که حتی کوچک‌ترین آلودگی‌ها نیز نباید به آنها وارد شود. به همین علت بهتر است که از درب ضد حریق در این گونه محل‌ها استفاده شود تا بتوان از ورود آلودگی به درون اتاق جلوگیری نمود.
 • یکی دیگر از مکان‌هایی که بهتر است از درب ضد حریق استفاده شود اتاق‌های کنترل می‌باشد. این اتاق‌ها برای نمونه در فرودگاه‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. چون در صورتی که اتاق کنترل آسیب ببیند تعداد زیادی از مسافران دچار آسیب دیدگی شده و اتفاقات ناگواری خواهد افتاد. به همین دلیل در اتاق‌های کنترل از درب مقاوم و ضد حریق استفاده می‌کنند.
حتما بخوانید:   تعمیر تخصصی شیر اهرمی | چگونه می توان علت نشت آب از شیر اهرمی را پیدا کرد؟

درب ضد حریق

مدل‌های درب ضد حریق

همانطور که گفته شد درب ضد حریق در محل‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت طراحان تلاش نموده‌اند تا با توجه به کاربردها و موقعیت قرارگیری مختلف آنها را از جنس‌های مختلف بسازند:

 • درب ضد حریق فلزی
 • درب ضد حریق شیشه‌ای
 • درب ضد حریق چوبی

مقدار مقاومت درب ضد حریق در برابر حرارت و آتش باید در آزمایشگاه‌های ویژه به تأییدیه سازمان آتش نشانی برسد. چون اگر مقاومت آنها کمتر از حد تعیین شده باشد، استفاده از آنها بی‌فایده خواهد بود.

سخن تکمیلی

استفاده از درب ضد حریق موجب می‌شود که در برابر آتش سوزی و حرارت ساختمان ایمن‌تر باشد و آتش به بخش‌های دیگر ساختمان گسترش پیدا نکند و این موجب می‌شود که خسارت جانی و مالی به حد زیادی کاهش پیدا کند. با استفاده از درب ضد حریق از ساختمان‌های حساس محافظت می‌شود. درب ضد حریق علاوه بر اینکه در برابر آتش سوزی مقاوم است، دارای مزایای دیگری مانند عایق دود بودن، عایق صدا بودن و… نیز می‌باشد. به همین علت در مکان‌های مختلف از درب ضد حریق استفاده می‌کنند. با توجه به مکانی که از درب ضد حریق استفاده می‌شود جنس آن متفاوت خواهد بود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

درب ضد حریق چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ویژگی‌های مختلف درب ضد حریق

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x