لوازم اداری‌

تعمیر کارتریج خشک شده | آیا کارتریج های خشک شده قابل تعمیر هستند

اغلب کسانی که با چاپگر های جوهرافشان سر و کار دارند، برخی اوقات با چاپ نکردن دستگاه خود مواجه می‌شوند. علت اصلی این مسئله خشک شدن کارتریج است؛ کارتریج های خشک شده روند چاپ را متوقف می‌کنند و چاپگر را از کار می‌اندازند. اکثرا تصور می‌کنند این مشکل به وجود آمده هیچ راه حلی را ندارد و در پی چاپگر جدید هستند، ولی خوشبختانه نیازی نیست دستگاه جدیدی را خریداری نمایید. بلکه می توانید با تعمیر کارتریج خشک شده این مشکل را برطرف کنید.

روش تشخیص کارتریج های خشک شده

علل زیادی برای رویداد همچین اتفاقی وجود دارد. ولی این اشکال فقط در چاپگر های جوهر افشان به وجود می‌آید. در مجموع اگر در طول روز استفاده زیادی از چاپگر خود ندارید و تنها هفته ای یک بار آن را روشن می‌کنید، بیشتر اوقات با این اشکال روبرو می‌شوید. چون پس از نشاندن کارتریج جوهری، بایستی بلافاصله آن را استفاده کنید. اما اگر غیر از این باشد بعد از مدت زمانی مثلا بعد از ۳۰ روز با کارتریجی خشک شده مواجه می‌شوید.

بر این اساس، لازم است هفته ای دو بار چاپگر خود را روشن کرده و از تمیز بودن سوزن های نازل و هد چاپگر مطمئن باشید. اکثر افراد این موضوع را نمی‌دانند که کارتریج چاپگر های جوهری هم مثل سایر وسیله ها، دارای تاریخ انقضا است. در نتیجه استفاده از کارتریج فاسد شده امکان دارد در فرایند چاپ شما اشکال ایجاد کند. اما بهتر است کارتریج ها را در محلی خشک و خنک و به دور از معرض نور خورشید محافظت کنید، و اینکه این فرآیند نباید بیشتر از یک سال طول بکشد.

اکثر کارشناسان به شما پیشنهاد می‌کنند که از شارژ کردن کارتریج جوهری خودداری کنید. ولی این پیشنهاد به چه عللی است؟ شارژ کارتریج به این صورت است که توسط سرنگ انجام شده و سبب سوراخ شدن بدنه کارتریج نیز می‌شود. خودِ همین مساله موجب نشتی جوهر در داخل چاپگر خواهد شد. ولی متخصصان به دلایل دیگری برای شارژ کارتریج اخطار می‌دهند، یکی از آنها هواگیری کارتریج است. طوری که اگر در این زمینه مهارت نداشته باشید و شارژ کارتریج را به درستی انجام ندهید، باعث می‌شوید هوا وارد کارتریج شود. این روند به مرور زمان سبب خشک شدن جوهر و انسداد نازل ها می‌شود.

حتما بخوانید:   مشکلات متداول پرینترهای کانن Canon | به چه علت چاپگر Canon پرینت نمی‌گیرد

در ضمن برای کارکرد بهتر و افزایش عمر کارتریج و چاپگر لازم است آنها را در مکانی مناسب نگهداری کنید. اگر در محل نگهداری شما دما و رطوبت نامناسب باشد به طور حتم در کیفیت چاپ اثر می‌گذارد. از این رو، به یاد داشته باشید همواره دستگاه خود را در مکان مناسب بگذارید؛ چون دما و رطوبت می‌تواند در بازدهی کارتریج چاپگر شما اثر بگذارد.

چطور ممکن است کارتریج خشک شده را بازیابی کرد

همانطور که می‌دانید انسداد هد چاپگر و سوزن نازل با کارتریج خشک شده باعث می‌شود، چاپگر نتواند به درستی چاپ کند. از این رو لازم است وارد تنظیمات چاپگر خود شوید و هد چاپگر را به طور خودکار تمیز کنید. ولی بعضی از چاپگر ها از این ویژگی برخوردار نیستند. حالا اگر دستگاه شما این خصوصیت را ندارد بایستی هد چاپگر را به طور دستی تمیز کنید.

برای پاک کردن آن می‌توانید از الکل های ایزوپروپیل و آب بهره بگیرید. درضمن، پیش از تمیز کردن آن لازم است از متصل بودن چاپگر به پریز برق و آپدیت بودن Drive ها مطمئن باشید. ابتدا یک لگن بزرگ را بردارید و داخل آن را از آب جوش پر کنید. بنابراین محیطی که می‌خواهید این کار را انجام دهید تعدادی روزنامه و پلاستیک پهن کنید. اکنون به سمت چاپگر بروید و کارتریج را با دقت و حوصله از داخل دستگاه خارج کنید و در لگن قرار دهید. در این زمان اگر کارتریج شما خشک نشده باشد، در کوتاه ترین زمان ممکن جوهر داخل آب پراکنده می‌شود؛ ولی همین کار در کارتریج خشک شده ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان می‌برد. وقتی پخش شدن جوهر را مشاهده کردید، زمان کمی به کارتریج فرصت دهید و پس از آن کارتریج را از لگن خارج کرده و با حوصله خشک کنید.

توجه داشته باشید که فرآیند خشک کردن کارتریج بایستی با دقت فراوان انجام شود و نباید هیچ کدام از قسمت های آن مرطوب باشد. بعد از آبگیری کامل کارتریج حالا باید آن را به آرامی داخل چاپگر قرار دهید. پس از جایگذاری کارتریج در داخل چاپگر نخست دستگاه و چاپگر را روشن کرده و یک پوشه را برگزینید و برای پرینت به چاپگر ارسال کنید. اگر عملیات شما با موفقیت انجام شد، به این معنی است که می‌توانید این پروسه را برای سایر کارتریج ها نیز انجام دهید.

حتما بخوانید:   کارتریج چیست | انواع مختلف کارتریج موجود در بازار

تعمیر کارتریج خشک شده

برای تعمیر کارتریج خشک شده از جاروبرقی استفاده کنید

بازیابی کارتریج خشک شده راه حل دیگری هم دارد و آن راه حل، استفاده از جاروبرقی است. برای انجام این کار بایستی کارتریج را از دستگاه خارج کنید و روی یک پارچه یا سفره یک بار مصرف بگذارید. حالا جاروبرقی را بردارید و قدرت مکش آن را در کمترین حد خود قرار دهید و کارتریج را مقابل سری آن بگذارید.

بهتر است نازل کارتریج را به طور عمودی و رو به پایین قرار دهید و به آهستگی قدرت جاروبرقی را بالا ببرید. این فرایند را تا وقتی که جوهر از روی نازل پاک شود بایستی ادامه دهید. فراموش نکنید برای پیشگیری از این اشکالات و خرابی ها، تعویض و شارژ کارتریج را باید به دست افراد متخصص و کارشناس بسپارید.

چگونه از خشک شدن کارتریج ها جلوگیری کنیم

زمانی که می‌خواهید از خشک شدن جوهر خود خودداری کنید، در مرحله اول لازم است دلایل به وجود آمدن این اشکال را بدانید. حالا ما قصد داریم به شما پنج راه حل برای پیشگیری از خشک شدن کارتریج خود ارائه دهیم.

۱- کارتریج ها را نم دار کنید

اگر دوست ندارید جوهر کارتریج شما برای پرینت های امتحانی اسراف شود، می‌توانید با نم دار کردن کارتریج خود از خشک شدن آن پیشگیری کنید. برای این کار دستکش بپوشید و کارتریج را از چاپگر خارج کنید؛ آن وقت با استفاده از حوله نم دار بخشی از بالای هر کدام از آنها را تمیز کنید. با این کار جوهر اضافی را از سطوح پاک کرده و از مسدود شدن سوزن های نازل جلوگیری می‌کنید. پیش از اینکه در چاپگر قرار دهید بهتر است آن را به طور کامل خشک کنید.

۲- به طور مکرر از چاپگر استفاده کنید

کارتریج های جوهری اگر دیر به دیر استفاده شوند، به مرور زمان خشک می‌شوند و عملکرد خود را از دست می‌دهند. لازم است هر هفته مدارک و اسنادی را توسط چاپگر خود چاپ کنید. به طور کلی، چاپگر های جوهر افشان برای کسانی مناسب هستند که اکثر کار های خود را با چاپگر انجام می‌دهند. به عبارتی بایستی از آنها به طور منظم استفاده کنید و اگر در غیر این صورت باشد، به ناچار کارتریج دستگاه خشک می‌شود.

۳- چاپگر را در دمای مناسبی قرار دهید

زمانی که کارتریج های جوهری در دمای بیش از حد پایین یا بالا قرار گیرند، سریع تر خشک می‌شوند. بهتر است دما در حدود ۶۸ درجه باشد تا عمر کارتریج شما افزایش گردد. درضمن امکان دارد اگه در محلی خشک نیز باشد، زود تر خشک شود. بر این اساس اگر هوای محیط کار شما بیش از حد خشک است می‌توانید از یک دستگاه برای مرطوب کردن محیط استفاده کنید.

حتما بخوانید:   نحوه گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری

تعمیر کارتریج خشک شده

۴- چاپگر را خاموش کنید

اگر قرار است از دستگاه خود به مدت طولانی استفاده نکنید، بهتر است آن را خاموش کنید. با انجام این کار، بیشتر چاپگر ها به طور اتوماتیک هد های پرینت را در وضعیتی قرار می‌دهند که در مقابل خشک شدن حفاظت بیشتری را داشته باشند. در ضمن باید با استفاده از دکمه پاور آن را خاموش کنید اگر فقط آن را از برق بکشید، در این زمان هد ها در هر مکانی که باشند سالم می‌مانند. این راه حل روش خوبی برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج های شما است.

۵- کارتریج ها در خارج از چاپگر نگهداری کنید

اگر چاپگر شما برای مدت طولانی استفاده نشده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم کارتریج های خود را در خارج از چاپگر نگهداری کنید. اگر به مقدار کمی از دستگاه خود استفاده می‌کنید، درپوش های پشتیبان را در زمان راه‌اندازی کارتریج نگه دارید. بر این اساس می‌توانید در شرایطی که از چاپگر استفاده نمی‌کنید آنها را عوض کنید. اما اگر درپوش محافظ ندارید، هر یک از کارتریج های خود را در یک زیپ کیپ یا ظرف پلاستیکی قرار دهید، تا هوا به راحتی وارد آنها نشود. البته اگر یک دستمال یا حوله نم دار هم در ظرف بگذارید، به مرطوب نگه داشتن آن کمک می‌کنید و از خشک شدن آن نیز پیشگیری می‌شود. برای انجام این کار توجه داشته باشد حوله مرطوب شما با نازل های کارتریج برخورد نکند، چون در این صورت تمام جوهر کارتریج را خارج می‌کنید.

کلام آخر

در مجموع، کارتریج های جوهر افشان طول عمر کمتری را دارند و آنها طوری ساخته شده اند که باید زود استفاده شوند. این نوع از کارتریج برای کسانی مناسب است که سر و کار زیادی با چاپگر دارند. ولی اگر هفته ای یا ماهی یک بار از چاپگر استفاده می‌کنید، این کارتریج ها سریع خشک می‌شوند. ما در مطالب بالا راه حل هایی را برای تعمیر کارتریج خشک شده و همچنین جلوگیری از خشک شدن آنها به شما ارائه دادیم. می‌توانید با استفاده از آنها از خشک شدن کارتریج های دستگاه خود به راحتی جلوگیری کنید.

31

تعمیر کارتریج خشک شده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با دلایل خشک شدن کارتریج و روش های تعمیر آن آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x