لوازم اداری‌

فیوزینگ پرینتر چیست | نقش فیوزینگ پرینتر در دستگاه

فیوزینگ پرینتر چیست؟ | نقش فیوزینگ پرینتر در دستگاه، عملکرد فیوزینگ پرینتر

دستگاه پرینتر از قطعه ها و اجزای مختلف تشکیل شده است. از جمله قطعه های مهم دستگاه پرینتر فیوزینگ آن می باشد، که نقش حیاتی و مهم در فرآیند چاپ دارد. به همین دلیل آشنا بودن با فیوزینگ پرینتر و وظیفه آن برای چاپ، مهم است و با شناخت از فیوزینگ پرینتر می‌توان به تعمیر و نگهداری آن پرداخت و همچنین از ایجاد مشکل و خرابی در آن پیشگیری نمود.

فیوزینگ پرینتر چیست؟

افرادی که از دستگاه پرینتر استفاده می کنند با فیوزینگ پرینتر آشنایی دارند. فیوزینگ در دستگاه پرینتر قطعه‌ای می باشد، که نقش حیاتی در فرآیند چاپ دارد و موجب می شود، که کاغذ پس از خارج شدن از پرینتر داغ شود.

فیوزینگ پرینتر این گونه عمل می‌کند، که درام تونر را در مسیر چاپ به اندازه لازم بر روی کاغذ می ریزد و با استفاده از فیوزینگ کاغذ داغ می‌شود و متن یا تصویر بر روی کاغذ چاپ می گردد. در نهایت کاغذ با استفاده از غلتک های خروجی از پرینتر بیرون می آید.

یک نکته مهم در کارکرد فیوزینگ این است، که سرعت عمل آن موجب می شود، که کاغذ آتش نگیرد. بنابراین می توان اینگونه گفت، که عملکرد فیوزینگ فرایند دقیق و پیچیده برای فشار دادن تونر بر روی کاغذ می باشد. فشار دادن تونر با قطعه های الکتریکی و مکانیکی و به کمک گرما انجام می گیرد.

در دستگاه های جدیدتر فیوزینگ از المنت گرم کننده، پرس رول و فیوز فیلم تشکیل شده است. با توجه به اینکه فیوزینگ در دستگاه چاپ شما بسیار حائز اهمیت است، وقتی که دچار مشکلی می‌شود، باید در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تعمیر کردن آن را انجام داد.

اجزای تشکیل دهنده فیوزینگ

فیوزینگ یکی از قطعه های درونی پرینتر می باشد و خود فیوزینگ نیز از دیگر قطعه ها درست شده است، که در مجموع قطعه فیوزینگ را تشکیل می‌دهند.

فیوزینگ پرینتر به صورت یک واحد قابل جایگزین و متحرک در دستگاه چاپ است و قطعه‌هایی دارد، که باید به صورت دوره ای عوض شوند. به صورت کلی فیوزینگ دو غلتک گرمایشی دارد، که سبب می شوند وقتی کاغذ از سینی بیرون می آید، ترد، خشک و گرم باشد. اما با این حال قطعه های فیوزینگ از دو غلتکی که می‌بینید بیشتر هستند. فیوزینگ به صورت کلی از دو بخش اساسی و عمده تشکیل شده است، بخش گرمایی و بخش های مربوط به لامپ تخلیه.

حتما بخوانید:   بهترین پرینتر های جوهر افشان | راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان

فیوزینگ پرینتر

رول های فیوزینگ

از قسمت های مهم فیوزینگ پرینتر مربوط به رول‌های آن می باشد. منظور از رول های گرمایی، دو جفت غلتک در مونتاژ فیوزینگ می باشند، که یکی از آنها دارای پشتی لاستیکی بوده و عمل فشرده سازی و چسبندگی بهتر تونر بر روی کاغذ را انجام می دهد و دیگری رول توخالی است، که خصوصیات گرمایشی دارد. بنابراین هر دوی این غلتک ها در فیوزر که به اسم رول گرمایی هستند، با کمک هم چاپ را انجام می دهند. پوشش سطح غلتک ها مثل پوششی است، که ظرف های نچسب دارند. این پوشش که بر روی ریل های گرمایی وجود دارد موجب می شود، که کاغذ و تونر هنگام عبور کردن از پرینتر نچسبند.

لامپ تخلیه

یکی دیگر از قطعه های فیوزینگ پرینتر لامپ تخلیه می باشد. این قطعه به نام لامپ کوارتز نیز معروف است، که منبع نور ماورای بنفش می باشد، که به حالت لوله قوسی شکل طراحی شده است و دارای بخار جیوه می باشد. لامپ تخلیه در قطعه فیوزینگ پرینتر درون غلتک ها است و موجب می شود حرارت دهی سریع‌تر و آسانتر انجام شود. فیوزینگ در دستگاه پرینتر با استفاده از دو بخش گفته شده یعنی لامپ تخلیه و لوله های گرمایی به فرایند پرینت و چاپ کمک کرده و نقش حیاتی و مهم در این فرآیند دارد.

وظیفه فیوزینگ در چاپ

همان طور که گفته شد فیوزینگ نقش موثر و مهمی در فرآیند چاپ دارد. به عبارت دیگر عملیات پرینت و چاپ کاغذ با عملیات فیوزینگ تمام می‌شود و مرحله پایانی در چاپ که ایجاد متن و یا تصویر بر روی کاغذ می باشد، با عملیات فیوزینگ پایان می یابد.

با اینکه بخش زیادی از چاپ تصویر در قسمت یونیت درام انجام می شود، اما با این حال مسئول خروجی نهایی چاپ، رول های فیوزینگ می‌باشند. وقتی کاغذ از بین فیوزینگ برای چاپ عبور می کند، رول گرمایشی بالایی فیوزینگ با استفاده از لامپ های کوانتومی تونر ها را روی کاغذ تا دمای دویست درجه سانتیگراد ذوب می کنند. در این حالت در تونر پلاستیک ذوب می شود و به کاغذ متصل می گردد.

سرعت گرم شدن فیوزر تاثیر زیادی در سرعت چاپ خواهد داشت. هرچه فیوزر دیرتر گرم شود، چاپ نیز کندتر است، اما لازم است، که هر دو غلطک فیوزر با یک دما حرارت داده شوند، تا کیفیت بالاتری برای کار داشته باشند و سرعت آنها بیشتر باشد.

حتما بخوانید:   کارتریج چیست | انواع مختلف کارتریج موجود در بازار

زمان گرمایش در دستگاه ها به گونه ای است، که زمان کافی به غلطک های فیوزر برای گرم شدن می‌دهد. بنابراین وقتی چاپ انجام می شود، کاغذ با غلطک گرم شده مواجه می گردد و در همان موقع غلطک تونر را فشار داده و تصویر مورد نظر را پیش از رفتن به سینی و خروج کاغذ روی آن ایجاد می نماید.

نگهداری فیوزینگ

با توجه به نقشی که فیوزینگ در فرایند چاپ دارد، نحوه نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت می باشد. بدون فیوزینگ می‌توان گفت چاپی انجام نخواهد شد، ولی با این وجود چاپ های مکرر و زیاد موجب می‌شود، که قطعه فیوزینگ پرینتر خراب شده و فرسودگی داشته باشد. چون فیوزینگ از فشار و گرما برای فرایند چاپ استفاده می کند. بنابراین نگهداری از این قطعه دارای اهمیت است و باید به طور مرتب اقدامات لازم برای تمیز کردن فیوزینگ و همچنین در صورت لزوم عوض کردن قطعه انجام داد.

برای اینکه از فیوزینگ نگهداری کنید باید مراقبت های ضروری و لازم را انجام دهید، تا مانع از بد کار کردن یا شکسته شدن فیوزینگ شوید. چون اگر فیوزینگ معیوب و مشکل دار باشد در فرایند چاپ نقض های متعددی ایجاد خواهد شد. برای نگهداری و مراقبت از فیوزینگ باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

نگهداری و مراقبت از فیوزینگ با توجه به تونر

یکی از اصلی ترین و مهمترین مراحل نگهداری و مراقبت از این پرینتر توجه داشتن به تونر های جمع شده در آن می باشد. چون در طول فرایند چاپ تونر به قسمت های دیگر نیز علاوه بر سطح کاغذ پاشیده می شود. این امر موجب می شود، که درون دستگاه شاهد تجمع تونر باشید. تونر های جمع شده درون دستگاه همراه با گرد و خاک می توانند موجب آسیب رسیدن به پرینتر شما شوند. بنابراین برای مراقبت از فیوزینگ باید درون پرینتر را پاکسازی کرده و گرد و غبار آن را تعویض نمایید.

چنانچه پاکسازی درون دستگاه به صورت دوره‌ای و مرتب انجام نشود، آلودگی‌ها موجب می‌شود، که در سطح فیوزر مشکلاتی به وجود آید و در خروجی چاپ خطوط اضافه ظاهر شود. در حالیکه بر روی کاغذ های چاپ شده خطوط اضافه مشاهده می‌کنید، زمان عوض کردن فیوزر فرارسیده است. اگر دستگاه به صورت صحیح نگهداری شود و تمیز کاری آن به موقع انجام شود، عمر مفید فیوزر بیشتر خواهد بود و خطوط اضافه روی کاغذ دیرتر به وجود می آیند.

حتما بخوانید:   حل مشکل کثیف شدن هد پرینترهای جوهرافشان

هنگام پاکسازی و تمیز کردن فیوزر به غلتک های آن باید توجه داشته باشید و هر هفته آنها را تمیز کنید. این کار موجب می‌شود، که گرد و غبار و تونر های باقی مانده به آن نچسبد.

در گرم شدن مشکل وجود دارد

غلطک های فیوزینگ از جمله بخش های مهم آن می‌باشد، که با استفاده از گرما عمل می‌کند و چاپ روی کاغذ را تولید می کند. در نگهداری فیوزینگ یکی از نکات مهم توجه داشتن به گرمای مناسب آن می باشد. اگر فیوزینگ بیش از اندازه گرم شود یا گرم نشود، در فرایند کارکرد فیوزینگ و چاپ اختلال به وجود خواهد آمد. وقتی از پرینتر زیاد استفاده می شود دستگاه پیامی را نشان خواهد داد، که برای اینکه فیوزینگ خنک شود، باید چاپ را در این حالت متوقف کنید، تا از به وجود آمدن مشکل و آسیب های بیشتر پیشگیری نمایید.

مشکل برق

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مراقبت و نگهداری فیوزینگ برق می باشد. چنانچه جریان برق به اندازه لازم برای گرم کردن رول های فیوزی نباشد، دستگاه چاپ عملکرد بد و ناقصی خواهد داشت و همچنین احتمال دارد غلتک های فیوزینگ دچار خرابی و آسیب شوند.

بنابراین برای مراقبت از فیوزینگ باید به مشکل نداشتن جریان برق توجه نمایید و بهتر است، که پرینتر را با دستگاه‌های دیگر در محافظ مشترک متصل نکنید. چون موجب می‌شود فشار برق افت کند و به همین دلیل باید آن را به صورت اختصاصی و تک به پریز برق متصل نمایید.

فیوزینگ پرینتر

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه فیوزینگ پرینتر در دستگاه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و بدون آن عمل چاپ انجام نمی شود، باید در نگهداری و مراقبت از آن بیشتر دقت کنید، تا عمر آن بیشتر باشد. در صورتی که مشکلی در فیوزینگ پرینتر به وجود آمد، باید در کمترین زمان ممکن مشکل آن را برطرف نمایید، تا دستگاه شما با آسیب‌ها و مشکلات بیشتر روبرو نشود. چنانچه در مورد دستگاه پرینتر اطلاعات و آگاهی کافی ندارید و اجزای مختلف آن را نمی شناسید، از دستکاری ناشیانه بپرهیزید و عیب یابی و تعمیر دستگاه پرینتر خود را به افراد کارشناس در این زمینه بسپارید.

31

فیوزینگ پرینتر چیست؟ | نقش فیوزینگ پرینتر در دستگاه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی فیوزینگ پرینتر و نحوه عملکرد آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x