تعمیرات اجاق گاز

راهنمای خرید اجاق گاز شیشه ای یا استیل

قلب هر خانه آشپزخانه  است و جاییست که تامین خوراک و غذای مورد نیاز اعضای خانواده در آنجا انجام میگیرد. طبیعتا شما زمانی ترغیب به انجام کاری خواهید شد که درهنگام انجام آن لذت کافی را ببرید. لذت بردن از آشپزی قطعا مستلزم داشتن دوست داشتنی ترین فضا و امکانات از جمله مناسبترین اجاق گاز میباشد زیرا اصل اساسی برای پخت و پز اجاق گاز مناسب برای این کاراست.

برای خرید اجاق گاز باید نکاتی را در نظر بگیرید ازجمله ؛

نوع اجاق گاز(ازنظرجنس)

سه نوع اجاق گاز موجود در بازار از نظر جنس شامل؛

الف)  اجاق گاز شیشه ای : گازهای شیشه ای در دو نوع تمام شیشه و شیشه ای _ استیل در بازار در دسترس شما عزیزان میباشند.  صفحه گاز های شیشه ای از شیشه های مقاوم به حرارت یا به عبارتی شیشه سکوریت ساخته شده اند بعضی از گاز های شیشه ای دارای سیستم اشتعال پیلوت دار و بعضی دیگر دارای سیستم الکتریکی اند.

ب)  اجاق گاز شیشه ای _ استیل:  اجاق گازهای از این نوع برعکس اجاق گاز شیشه ای به طور کامل از جنس شیشه نیست بلکه از یک صفحه شیشه ای با یک قسمت پایه فلزی تشکیل شده است که استحکام آن نسبت به اجاق گاز تمام شیشه مقداری بیشتر و به عبارتی مقاوم تر است.

ج)  اجاق گاز استیل: گازهای استیل دارای صفحه استیل هستند. صفحه استیل در گازهای استیل مقاومت زیادی در برابر حرارت و شعله ی بالا از خود نشان میدهند. البته قابل ذکر است که جنس و مرغوبیت استیل گازهای استیل با توجه به نرخ کالا متفاوت خواهد بود که این مسئله در انتخاب گاز های شیشه ای نیز قابل توجه خواهد بود. اجاق گازها میتوانند از لحاظ نوع به دو دسته اجاق گاز های مبله و اجاق گازهای صفحه ای تقسیم شوند:

  •  اجاق گاز مبله: این نوع اجاق گاز نیز صرف نظر از مدل آن میتواند از نوع شیشه ای و استیل باشد. اجاق گازهای مبله از لحاظ وزنی نسبت به مدل صفحه ای دارای وزن بالاتری است ،جای بیشتری اشغال میکند و از نظر مدرنیته قدیمی تراست پس در واقع برای منازلی که آشپزخانه با متراژ بالا انتخاب مناسب تری خواهد بود. اجاق گازهای مبله در دو نوع اجاق گاز فردار و ساده در بازار موجود اند.
  •  اجاق گاز صفحه ای: اجاق گاز صفحه ای نیز همانند اجاق گاز مبله میتواند هم از جنس شیشه و هم از جنس استیل باشد. این نوع اجاق گاز از نظر قیمت و هزینه خرید پایین تراز مدل اجاق گاز مبله است. وزن کمتری نسبت به اجاق گاز مبله خواهد داشت و طبیعتا جای کمتری را در آشپزخانه تان اشغال میکند پس برای آشپزخانه های با متراژ پایین گزینه مناسب تری خواهد بود.

معایب و مزایای اجاق گاز از نظر زیبایی و استحکام آن

از مزیت های اجاق گاز های شیشه ای و شیشه ای _ استیل زیبایی بیشترشان در مقایسه با اجاق گازهای استیل است درحالی که اجاق گازهای استیل به مرور زمان کدر تر خواهند شد و دچار خراش و خط و خش میشوند یا در بعضی مواقع به دلیل عدم مرغوبیت و کیفیت پایین اجاق گاز دچار زنگ زدگی شوند. در حالیکه در گاز های شیشه ای این مسئله دیده نمیشود. پس اگر درهنگام خرید زیبایی اجاق گازتان بیشتر مورد توجه شماست این مسئله میتواند در انتخاب کالای مورد نظر کمک مناسبی باشد. اجاق گاز های شیشه ای دارای تنوع رنگی بیشتری از نظر زیبایی شناختی نسبت به اجاق گاز های استیل هستند. مزایای گاز های استیل نسبت به گازهای شیشه ای استحکامشان در برابر حرارت یا تغییر دما میباشد درحالی که از معایب گاز های شیشه ای حساس تر بودن و ظریف بودنشان به هنگام استفاده است و طبیعتا گازهای شیشه ای مستلزم مراقبت و دقت بیشتر در هنگام استفاده میباشد. گازهای شیشه ای برای طرفداران مدرنیته و آشپزخانه های با سبک چیدمان امروزی میتوانند انتخاب مناسبی باشند. از نظر توزیع گرما و حرارت اجاق گازهای شیشه ای در سطح بالاتری از انرژی نسبت به اجاق گاز های استیل قرار دارند .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کیفیت اجاق گاز هافنبرگ Hoffenberg

اجاق گاز

پرجمعیت یا کم جمعیت بودن خانواده 

توجه به تعداد شعله های اجاق گاز، ظرافت و استحکام اجاق گاز در خانواده ها با توجه به تعداد اعضای خانواده مسئله قابل تاملی میباشد ،زیرا گازهای با ظرافت بیشتر و استحکام کمتر مانند گاز های شیشه ای طبیعتا مناسب خانواده هایی است که تعداد اعضای خانواده کمتر باشند و یا به دفعات کمتری از اجاق گاز استفاده شود در مقابل گاز های با استحکام بیشتر مانند گازهای استیل میتوانند برای  خانواده های با جمعیت بیشتر انتخاب بهتری میباشند.

توجه به بودجه اولیه هنگام خرید 

در هنگام خرید یکی از موارد مهم و قابل توجه بودجه اولیه خرید اجاق گاز میباشد طبیعتا هرچقدر اجاق گاز انتخابی شما پیشرفته تر باشد مستلزم سرمایه اولیه بیشتری است لازم است که قبل از مراجعه و خرید از هزینه ها و توقعات خود نسبت به کالای مورد نظر به یک جمع بندی کلی دست یابید. اجاق گازهای شیشه ای به دلیل مدرن بودن نسبت به اجاق گازهای استیل دارای قیمت بالاتری هستند پس درهنگام خرید توجه به این نکته حائز اهمیت میباشد.

سایرمواردی که هنگام خرید اجاق گاز باید مورد توجه قرار گیرند 

  1. نظافت اجاق گاز: در هنگام نظافت اجاق گاز طبیعتا اولین موردی که قابل توجه است جنس اجاق گازتان میباشد در رابطه با نظافت، تمیزکردن گاز های شیشه ای دشوار تر از گازهای استیل میباشد چون شیشه راحت تر کثیف خواهد شد پس تمیز کردن آن نیز به توجه بیشتری نیاز دارد در مقابل گاز های استیل سریع تر تمیز میشوند اما گاز های شیشه ای زیبایی خود را با گذر زمان بیشتر از گازهای استیل حفظ خواهند کرد گاز های استیل با گذشت زمان کدر میشوند و شفافیت خود را از دست خواهند داد. البته قابل ذکر است که این موضوع در اکثر موارد به برند و کیفیت اجاق گاز انتخابی شما مربوط خواهد بود.
  2. ایمنی اعضای خانواده: موارد مربوط به ایمنی اعضای خانوار نیز با نوع و میزان پیشرفته بودن اجاق گازها رابطه مستقیم دارد به این ترتیب که با توجه به سیستم اشتعال از جمله پیلوت دار و الکتریکی و نیز با توجه به گاز های ترموکوپل دار یا ساده ارتباط مستقیمی بین نوع گاز خریداری شده و امنیت اعضا به خصوص کودکان وجود دارد. لازم به ذکر است که اجاق گازهای ترموکوپل دار در هنگام خاموش شدن شعله به طور خودکار  باعث قطع جریان گاز میشوند ولی اجاق گازهای فاقد ترموکوپل این ویژگی را دارا نیستند که متاسفانه در موارد بسیاری موجب گاز گرفتگی اعضای خانواده خواهند شد.
  3. اندازه اجاق گاز یا به عبارت دیگر اندازه جایگاهی که برای اجاق گازتان در آشپزخانه در نظر میگیرید: اندازه اجاق گازتان با توجه به متراژ آشپزخانه و جایگاهی که برای اجاقتان مدنظر دارید میتواند کوچک یا بزرگ باشد.
  4. توجه به این مسئله که تعداد شعله های اجاق گاز انتخابی شما باید چقدر باشد: شما باید این موضوع را نیز مورد توجه قرار دهید که تعداد شعله های اجاق گازتان به دفعات آشپزی و استفاده از اجاق، تعداد میهمانانتان و تعداد اعضای خانواده تان بستگی خواهد داشت. پس قطعا وقتی شما خانواده ای با تعداد میهمان بالا و دفعات بیشتر میهمانی هستید باید اجاق گازی را انتخاب کنید که هم تعداد شعله های بیشتری داشته وهم استحکام بیشتری دارد و برای تمیزکردن آن کمتر دچار زحمت شوید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات اجاق گاز ماژیک شف | نمایندگی اجاق گاز Magic chef

درهنگام خرید اجاق گاز باید به برند و کیفیت اجاق گاز توجه شود

کیفیت و گارانتی اجاق گاز خریداری شده ی شما با برند و قیمت کالای مورد نظر رابطه ی مستقیم دارد. اگر اجاق گاز خود را از برندی معتبر خریداری کنید قطعا اجاق گازتان از کارایی و کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود. و به این ترتیب  نگرانی شما در رابطه با کیفیت و ماندگاری اجاق گاز انتخابتان کاهش خواهد یافت. و این مهم مستلزم آگاهی کافی در رابطه با کالای مورد نظر است و این موضوع  زمانی محقق خواهد شد که شما با دید باز تری برای انتخاب اقدام نمایید.

گاز رومیزی بخریم یا فردار ؟

این مطلب نیز برمیگردد به شرایط زندگی شما و نوع استفاده ای که میتوانید از اجاق گازتان داشته باشید و توقعاتی که از اجاق گاز مورد نظرتان دارید معمولا خانواده هایی که استفاده مکرر از فر دارند مانند خانواده هایی که بیماری های زمینه ای مانند قندخون ،کلسترول و کبد چرب دارن و یا آنهایی که به ورزش هایی مانند بدنسازی میپردازند گرایش بیشتری به عدم استفاده از غذاهای چرب نشان میدهند و به عبارتی غذاهای کم چرب پخته شده در فر را ترجیح میدهند اجاق گازهای فردار گزینه مناسب تری برای آنهاست. به عبارت دیگر کسانی که به خوردن غذاهایی مانند پیتزا یا پختن کیک علاقه مند هستند خرید اجاق گازهای فردار برایشان مناسب تر است.

اجاق گاز

اجاق گازهای فردار شیشه ای مناسب تراست یا استیل

لازم به ذکر است که این موضوع نیز به عواملی از جمله کیفیت و برند کالای مورد نظر، انتظاری که شما از اجاق گاز انتخابی خود دارید، ملاک شما از زیبایی کار و استحکام آن مورد توجه بسیاری خواهد بود اما به طور کلی اگر هدف شما از خرید اجاق گاز صرفا زیبایی و مدرن بودن اجاق گاز با کیفیت مناسب باشد اجاق گاز های شیشه ای فردار انتخاب مناسب تری اند. اما اگر توجه شما بیشتر بر دوام کار و آسان بودن نظافت اجاق گاز است اجاق گاز های استیل انتخاب مناسب تری خواهند بود.

سخن پایانی

این مطلب که گاز شیشه ای مناسب تر است یا استیل به نوع انتخاب ،هدف شما از خرید، شرایط خانوادگی، بودجه اولیه شما به هنگام خرید و مسائلی از این دست مربوط میشود. نمیتوان گفت که صرفا یک نوع اجاق گاز از دیگری بهتر است در واقع خوب بودن و رضایت از اجاق گاز بسته به نوع  ذهنیتتان درباره مورد انتخابیتان در مقایسه با دیگران متفاوت است. گاهی ممکن است شما و کسی از اقوامتان به طور همزمان از یک نوع اجاق گاز خریداری کرده باشید اما میزان رضایتتان از کالای خریداری شده کاملا مغایرت داشته باشد پس بهتر است درهنگام خرید تمام جوانب لازم برای انتخاب را مدنظر داشته باشید تا به بهترین انتخاب دست یابید.

راهنمای خرید اجاق گاز شیشه ای یا استیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید اجاق گاز شیشه ای یا استیل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا