تعمیرات پکیج و آب گرمکن

راهنمای خرید پکیج و رادیاتور | مزایای پکیج خوب

راهنمای خرید پکیج و رادیاتور|مزایای پکیج خوب، نکات مهم در خرید پکیج

از جمله نیازهای اولیه افراد آب گرم بهداشتی و گرمایش مناسب ساختمان می باشد. با توجه به اینکه امروزه گاز طبیعی فراوان است و دسترسی به آنها آسان تر شده است، از کرسی های ذغالی، بخاری نفتی، چوب سوز و یا برقی کمتر استفاده می شود و یا از آنها اصلا استفاده نمی شود. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از گازهای طبیعی راحت تر و آسان تر شده است. امروزه در اکثر منازل و فضا های دیگر برای گرمایش مطبوع از پکیج ها استفاده می شود.

پکیج گرمایشی چیست؟

انواع پکیج ها امروزه به جای موتورخانه های قدیمی استفاده می شوند. پکیج ها آب گرم خانه ها و آپارتمان ها را تأمین می نماید و همچنین گرمایشی که رادیاتورها نیاز دارند را فراهم می نمایند. پکیج های دیواری با توجه به برند، نوع سیستم گرمایشی و مبدل های حرارتی که در آنها به کار برده شده است، قیمت های متفاوتی دارند. پکیج های دیواری حجم و اندازه کوچکی دارند، که جزو مزیت های آن به حساب می آید. همچنین سر و صدایی که از پکیج های جدیدتر تولید می شود، بسیار کم بوده و در عین حال توان گرمایشی آنها بالاتر می باشد. همچنین برای اینکه در برابر سرما دچار یخ زدگی نشوند، به سیستم مخصوصی مجهز می باشند. برخی از پکیج ها مجهز به سیستم عیب یابی الکترونیکی می باشند. بعضی از پکیج هایی که در بازار وجود دارد رامی توان به صورت هفتگی و روزانه کارکردشان را برنامه ریزی کرد. این قابلیت موجب می شود، که عملکرد این پکیج ها بهتر باشد.

انواع پکیج

پکیج ها از نظر های مختلفی تقسیم بندی و دسته بندی می شوند:

 • پکیج ها از لحاظ مبدل، به دو گروه دو مبدل و تک مبدل تقسیم می‌گردند.
 • پکیج ها از لحاظ چگالش، به پکیج های غیر چگالشی و چگالشی دسته بندی می گردند، که راندمان پکیج های چگالشی بالاتر بوده و جدید تر هستند.
 • پکیج ها از لحاظ محفظه احتراق به ۲ دسته بسته و باز تقسیم می گردند، که پکیج نوع بسته بیشتر استفاده می شود.
 • پکیج ها بدون فن یا فن دار هستند و عملکرد پکیج فن دار بسیار بهتر است.
 • از لحاظ محل نصب پکیج ها دارای ۲ نوع زمینی و دیواری می‌باشند. در خانه هایی که بزرگتر است، پکیج زمینی بیشتر کاربرد دارد.
حتما بخوانید:   نحوه سرویس و تعمیر پکیج بوتان و مراحل عیب یابی

در زمان انتخاب و تهیه پکیج، باید پکیج انتخابی شما نیازهای شما را برآورده کند. توجه به این موضوع بسیار مهم و ضروری است.

پکیج

مزایای پکیج‌های گوناگون

رایج ترین پکیجی که مورد استفاده قرار می گیرد، پکیج دیواری است. از وقتی که این نوع از پکیج ها وارد بازار شده‌اند، استفاده از آنها بسیار افزایش یافته است و حتی در واحدهای تجاری هم برای گرمایش از انواع گوناگون پکیج ها استفاده می گردد. از مزایای استفاده از پکیج می توان به این موارد اشاره نمود:

 1. پکیج ها در مقایسه با سیستم موتورخانه هزینه کمتر و در عین حال کارایی بیشتری دارند.
 2. راه اندازی و نصب پکیج دیواری و نگهداری از آنها بسیار راحت، ساده و بدون دردسر است.
 3. سر و صدای ایجاد شده از پکیج های دیواری بسیار ناچیز می باشد.
 4. وقتی از پکیج ها استفاده می‌شود، گرمایی که برای فضای خانه نیاز است، در مدت کمی تامین خواهد شد.
 5. برای نصب پکیج های دیواری به فضای زیادی احتیاج نخواهید داشت، چون آنها حجم کمی دارند.
 6. پکیج های دیواری انرژی را هدر نمی‌دهند و مصرف آنها بسیار کم می باشد. در عین حال کارایی پکیج های دیواری بالا می باشد.
 7. چنانچه در آپارتمان ها از پکیج استفاده شود، هر واحد می تواند به صورت مستقل، کنترل و تنظیم پکیج واحد خود را داشته باشد.
 8. امنیت پکیج های دیواری بسیار بالا می باشد، چون در این دستگاه ها از سنسور آب گرم، سنسور دود و… قرار داده شده است.
 9. وقتی از پکیج های دیواری استفاده می شود، به عایق کاری نیازی نخواهد بود.
 10. پکیج ها آسیب به محیط زیست نمی رسانند و دوستدار محیط زیست محسوب می شوند.
 11. وقتی از پکیج ها استفاده می شود، به صورت فوری و دائم آب گرم مورد نیاز در دسترس است.
 12. بیشتر پکیج ها به صورت هوشمند در تخصیص انرژی عمل می نمایند.

با توجه به مزایای پکیج ها، می توان این گونه گفت، که در آپارتمان ها و خانه های ویلایی استفاده از پکیج بسیار مقرون به صرفه و کارآمد می باشد. به همین علت در جهان استفاده از پکیج ها بسیار رایج و زیاد شده است.

توجه به مکان نصب در زمان خرید پکیج

از نکات بسیار با اهمیت که باید در زمان خرید پکیج به آن توجه شود، محلی است، که می‌خواهید پکیج را نصب نمایید. دیواری یا زمینی بودن پکیج بسیار حائز اهمیت است و در طریقه تعمیر و سرویس پکیج بسیار تاثیر خواهد داشت. برای آپارتمان ها و خانه هایی که مساحت زیادی دارند، پیشنهاد می شود، که از پکیج های زمینی استفاده کنند. پکیج دیواری مصرف کمتر، کارایی بهتر، دوام و عمر بیشتری دارد، ولی پکیج زمینی در متراژ بالاتر برای تأمین نمودن گرما عملکرد بهتری دارد. همچنین به پکیج های زمینی راحت می توان دسترسی داشت و سرویس و تعمیر آن راحت تر و ساده تر خواهد بود.

حتما بخوانید:   آشنایی با پرشر پکیج و چگونگی عملکرد آن

توجه به ظرفیت پکیج در زمان خرید

یکی دیگر از مواردی که در زمان خرید پکیج باید آن را مد نظر داشته باشید، این است، که با توجه به مساحت و متراژ محیط مورد نظر ظرفیت پکیج را انتخاب کنید.

برای آپارتمان ها و خانه هایی که متراژ آنها کمتر از صد و پنجاه متر و بیشتر از صد متر است، پکیج هایی که ۲۴ کیلو وات ظرفیت دارند، پیشنهاد می گردد. برای منازلی که مساحت آنها بین صد و پنجاه الی دویست و بیست متر مربع است، پکیج هایی که بیست و هشت کیلو وات ظرفیت دارند، توصیه می گردد. برای ساختمان هایی که متراژ آنها بین دویست و پنجاه الی سیصد متر مربع است، پکیج هایی که سی کیلو وات ظرفیت دارند و برای ساختمان‌هایی بزرگ که مساحت آنها بین سیصد الی سیصد و پنجاه متر مربع است پکیج‌هایی با سی و پنج کیلومتر ظرفیت پیشنهاد می گردد.

بنابراین باید در زمان خرید پکیج متراژ و مساحت مکان مورد نظر را مد نظر داشته باشید. فروشندگان در این زمینه راهنمایی های لازم را خواهند کرد، تا پکیجی که انتخاب و خریداری می‌نمایید، با متراژ منزل شما متناسب باشد.

انتخاب پکیج فن‌دار یا بدون فن

وقتی که می‌خواهید پکیج های بدون فن یا فن دار را انتخاب نمایید، باید به مواردی مثل طریقه خروج دود و ارتفاع ساختمان توجه داشته باشید. اگر قصد دارید پکیج خود را در بالکن قرار دهید، باید از پکیج های فن دار استفاده نمایید. چون در پکیج های فن دار محفظه احتراق اکثراً بسته می‌باشد، که موجب می گردد، پکیج ها مقاومت بیشتری در مقابل بادهای شدید داشته باشند. برای محیط هایی که مساحت آنها کمتر از شصت متر است، فقط می توانید از پکیج هایی که فن دار هستند و دارای دودکش دوجداره می باشند، استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   نحوه ریست کردن پکیج های ایران رادیاتور و بوتان

خرید پکیج دو مبدل یا تک مبدل

پکیج هایی که از نوع تک مبدل هستند، فقط دارای یک مبدل می باشند و این مبدل هم وظیفه گرم نمودن مدار گرمایش و هم وظیفه گرم نمودن آب مصرفی را دارد، ولی در پکیج هایی که از نوع دو مبدل هستند، یک مبدل وظیفه گرم نمودن مدار گرمایش و یک مبدل وظیفه گرم نمودن آب مصرفی را به صورت جداگانه بر عهده دارند. پکیج هایی که از نوع دو مبدل هستند، گرمای یکنواختی داشته و دیرتر دچار جرم گرفتگی می شوند و در مقابل رسوباتی که در آب وجود دارد، مقاوم تر می باشند. به همین علت در ساختمان هایی که میزان املاح آب بیشتر است، استفاده از پکیج های دو مبدل بسیار مناسب تر خواهد بود. پکیج هایی که از نوع تک مبدل هستند، ساده تر بوده و به همین علت ایجاد خرابی در آنها کمتر پیش می آید. انتخاب پکیج دو مبدل و تک مبدل به نیاز افراد بستگی خواهد داشت. چون املاحی که در آب وجود دارد، زیاد است، بیشتر است، پکیج های دو مبدل بیشتر استفاده می شوند، چون کمتر دچار رسوب گرفتگی می شوند.

توجه به مقدار آب مصرفی گرم در زمان خرید پکیج

در صورتی که مقدار آب گرم مصرفی شما بالا است، پیشنهاد می‌شود، که از پکیج هایی که از نوع مخزن دار هستند و ظرفیت حرارتی آنها از سی و یک کیلووات بالاتر است، استفاده نمایید. ولی چنانچه آب گرم مصرفی خانه شما زیاد نیست، می توانید از پکیج هایی که از نوع بدون مخزن هستند، استفاده نمایید. پکیج ها در مقایسه با مبدل های حرارتی دیگر مثل آبگرمکن های مخزن دار و دیواری مقدار مصرف گاز کمتری دارند.

پکیج

توجه به خدمات پس از فروش پکیج‌ها

مثل لوازم خانگی های دیگر در زمان انتخاب و خرید پکیج‌ها نیز باید به موضوع تأمین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش آنها توجه گردد. بهتر است، که پکیج از شرکتی تهیه گردد، که شهرت و اعتبار داشته باشد و خدمات پس از فروش معتبر و خوبی را به مشتریان خود ارائه دهد. همچنین کارخانه‌ای که پکیج را ساخته و عرضه داشته است، باید توانایی پشتیبانی بلندمدت از قطعه های پکیج تولیدی خود را داشته باشد. گارانتی و خدمات پس از فروش پکیج های خوب بین دو الی سه سال می باشد.

31

راهنمای خرید پکیج و رادیاتور|مزایای پکیج خوب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید پکیج و رادیاتور مناسب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x