تعمیرات کولر گازی

راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ای

یکی از بهترین لوازم سرمایشی در فصل گرم تابستان وقتی که به اوج گرمای خود می رسد کولر گازی می باشد. کولر گازی پنجره‌ای دستگاهی کوچک و قدرتمند است که روی پنجره اتاق قرار می گیرد و موجب تنظیم دما و تولید هوای مطبوع و خنک در محیط می شود. اطلاع از روش درست استفاده از کولر گازی پنجره ای می تواند به عملکرد بهتر آن کمک کند. چنانچه نقش و عملکرد دکمه های موجود روی کولر گازی پنجره ای را بدانید متوجه می شوید که چگونه دمای مطلوب محیط را تنظیم کرده و از هوای خنک لذت ببرید.

معرفی و بررسی دکمه های موجود روی کنترل کولر گازی پنجره ای

روی کولر گازی پنجره ای جهت کنترل و تنظیم عملکرد دستگاه دکمه هایی قرار داده شده است. در ادامه مطلب به معرفی و بررسی عملکرد و نقش هر کدام از این دکمه ها اشاره می کنیم.

دکمه Power یا روشن و خاموش

این دکمه جهت روشن کردن و خاموش کردن کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً نماد آن قلب و یا نماد برق می باشد.

دکمه Temperature یا تنظیم دما

این دکمه جهت تنظیم کردن دمای خروجی هوا می باشد. جهت افزایش دادن دما دکمه + و جهت کاهش دادن دما دکمه – را بفشارید.

دکمه Fan speed یا تنظیم سرعت باد

این دکمه جهت تنظیم کردن سرعت باد خروجی مورد استفاده قرار می گیرد. با فشردن دکمه + می توانید سرعت باد را افزایش دهید و با فشردن دکمه – سرعت باد کاهش پیدا می کند. این دکمه به طور معمول دارای چند سطح سرعت می باشد و معمولاً دو علامت مثبت و منفی روی آن نوشته شده است.

دکمه Mode یا تنظیم حالت عملکرد

از این دکمه جهت انتخاب حالت عملکرد دستگاه می توان استفاده کرد. این دکمه معمولاً دارای حالت هایی مثل cooling یا خنک کننده، Heating یا گرم کننده، Dry یا خشک کننده، Natural یا هوای طبیعی می باشد.راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ای با فشردن این دکمه می توان حالت مورد نظر را پیدا کرد و گاهی نیز ممکن است علامت هایی مثل برفک و یا نماد آب روی آن درج شده باشد.

حتما بخوانید:   روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

دکمه Air Swing یا دکمه توزیع هوا

از این دکمه می توان برای تنظیم کردن جهت توزیع هوای خروجی استفاده کرد. بعضی از کولر های گازی پنجره ای دارای قابلیت تنظیم جهت باد به صورت افقی و عمودی می باشند.

دکمه Timer یا تایمر

از این دکمه می توانید جهت تنظیم کردن روشن یا خاموشی خودکار کولر گازی استفاده کنید. این دکمه روی کولر گازی با علامت ساعت نشان داده شده است.

دکمه Display یا نمایشگر

بعضی از کولرهای گازی پنجره ای نمایشگری دارند تا اطلاعاتی مثل سرعت باد، دما، زمان و حالت عملکرد بر روی آن نمایش داده شده است. با استفاده از این دکمه ها می توانید اطلاعات را مشاهده و تنظیم کنید.

به کمک دکمه های کنترل که بر روی کولر گازی پنجره ای قرار دارد می توانید عملکرد دستگاه را بر اساس نیاز خود تنظیم نموده و کارایی دستگاه را افزایش دهید. علاوه بر آن پیشنهاد می کنیم پیش از استفاده از کولر گازی حتماً دستورالعمل‌ های مربوط به آن را مطالعه نمایید تا با عملکرد دقیق دستگاه آشنا شوید.

آموزش تنظیم کردن سرعت باد و دما با دکمه های موجود در کولر گازی پنجره ای

برای آنکه بتوانید سرعت باد و دما را در کولر گازی پنجره ای تنظیم کنید لازم است نکات زیر را رعایت نمایید.

 • تنظیم دما

برای تنظیم کردن دما می توانید از دکمه های مثبت و منفی استفاده کرده و به تنظیم دما بپردازید. جهت افزایش دما دکمه مثبت، جهت کاهش دما دکمه منفی را بفشارید. پیشنهاد می کنیم دما را به صورت تدریجی تنظیم کرده و از دستکاری کردن بیش از حد این دکمه خودداری کنید.

 • تنظیم سرعت باد

برای تنظیم سرعت باد می توانید از دکمه های مثبت و منفی استفاده کنید و سرعت جریان هوا را با آن تنظیم نمایید. جهت افزایش سرعت باد می توانید دکمه مثبت و جهت کاهش سرعت باد می‌ توانید دکمه منفی را بفشارید. معمولاً تنظیم سرعت باد دارای چند سطح سرعت می باشد که به شما این امکان را می دهد که سطح مناسبی جهت خروجی هوا انتخاب نمایید. بعضی از کولرهای گازی پنجره‌ای دارای حالتی به نام اتو می باشند که این حالت به صورت اتوماتیک سرعت باد را تنظیم می کند و این کار را بر اساس شرایط محیطی انجام می دهد. راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ایتوجه کنید نحوه تنظیم کردن دما و سرعت باد در مدلهای مختلف کولر گازی متفاوت می‌باشد. بنابراین بهتر است به دستورالعمل درج شده در دفترچه راهنما مراجعه کرده و بر اساس آن بهترین تنظیم را انجام دهید تا دستگاه شما عملکرد بهتری داشته باشد.

حتما بخوانید:   تعمیرات گام به گام کولرگازی دوو DAEWOO

تنظیم دکمه حالت عملکرد در کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای دارای دکمه های حالت عملکرد می‌باشد که این امکان را به شما می دهد که بتوانید حالت مورد نظر برای کولر گازی را تنظیم نمایید. در ادامه توضیحاتی در مورد حالت های مختلف عملکرد در کولر گازی پنجره ای را بیان کرده ایم.

 • حالت Cool یا خنک کننده

این حالت کولر گازی را در شرایط خنک کننده قرار می دهد و دستگاه می تواند دمای محیط را کاهش دهد. جهت تنظیم کردن حالت خنک کننده به طور معمول دکمه ای با نماد Cool و یا شکل برف روی دستگاه مشخص شده است که با فشردن آن می توانید حالت خنک کننده را روی کولر فعال کنید.

 • حالت Heat یا گرم کننده

بعضی از کولر گازی های پنجره ای دارای قابلیت گرم کننده می باشند. این حالت دستگاه می‌تواند دمای محیط را افزایش داده و گرم کند. جهت تنظیم کردن حالت گرم کننده به طور معمول دکمه هایی با نماد heat و یا آتش روی کولر تعبیه شده است که با فشار دادن آن حالت گرم کننده فعال می شود.

 • حالت Dry یا خشک کننده

در این حالت دستگاه هوا را خشک می کند بدون آنکه در دما تغییری ایجاد کند. این حالت برای کاهش دادن رطوبت هوا و همچنین کنترل مشکل مرتبط با رطوبت زیاد مناسب می باشد. جهت تنظیم کردن حالت خشک کننده دکمه با نماد dry روی کولر تعبیه شده است که با فشار دادن آن حالت خشک کننده فعال خواهد شد.

 • حالت Fan یا فن

در این حالت دستگاه فقط باد را به طور قوی به محیط داخل منتقل کرده ولی دما را تغییر نمی دهد. جهت تنظیم کردن حالت فن دکمه هایی با نماد Fan و علامتی شبیه به فن روی دستگاه تعبیه شده است. با فشردن آن حالت فن فعال خواهد شد.

روش تنظیم کردن تایمر با دکمه های کنترل در کولر گازی پنجره ای

برای تنظیم کردن ساعت و تایمر با استفاده از دکمه های موجود روی کولر کولر گازی پنجره ای می توانید موارد زیر را مطالعه کنید.

البته تنظیم کردن تایمر در برند ها و مدل های مختلف کولر گازی پنجره ای متفاوت می باشد.

 • شناسایی دکمه تایمر: اگر می خواهید دکمه تایمر را روی کولر گازی پیدا کنید باید به دنبال کلمه های Timer یا Clock و یا علامت ساعت روی دستگاه باشید. ممکن است این دکمه ها به طور جداگانه و یا بین دکمه های دیگری قرار داده شده باشد.
 • فشردن دکمه Timer: پس از اینکه دکمه Timer را پیدا کردید آن را بفشارید. معمولاً نماد ساعت روی نمایشگر نشان داده می‌شود و یا لامپی که شبیه به ساعت است روشن می شود.
 • تنظیم کردن ساعت: بعد از فشردن دکمه تایمر به طور معمول لازم است که به تنظیم ساعت بپردازید. جهت انجام این کار از دکمه مثبت و منفی می توانید استفاده کنید و ساعت را تنظیم نمایید. همچنین روی بعضی از مدل ها ممکن است دکمه های جداگانه جهت تنظیم ساعت به شکل مستقیم قرار داده شده باشد.
 • تنظیم کردن Timer: جهت تنظیم کردن تایمر می توانید از دکمه های مثبت و منفی استفاده کنید و میزان زمان مورد نظر خود را جهت روشن و خاموش کردن کولر انتخاب نمایید. بعضی از مدل ها این امکان را به شما می دهند که زمان روشن و خاموش کردن را به طور جداگانه تنظیم نمایید.
 • تایید تنظیمات: بعد از اینکه تایمر و ساعت را تنظیم کردید باید آنها را تایید کنید. جهت انجام این کار از دکمه Ok استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کولر گازی هیتاچی در نمایندگی | آموزش تعمیرات کولر گازی هیتاچی

توجه کنید عملکرد دکمه ها و روش استفاده از هر کدام در برندها و مدل های مختلف متفاوت می باشد. بهتر است در این مورد به دفترچه راهنما مراجعه کرده و دستورالعمل دقیق استفاده از دکمه ها را مطالعه نمایید.

آموزش استفاده از دکمه های تنظیم جهت باد در کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای دارای دکمه هایی جهت تنظیم کردن جهت باد می باشد. در ادامه روش استفاده از آن را توضیح می دهیم.راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ای

دکمه Swing mode: از این دکمه می توانید برای تنظیم زاویه جهت باد استفاده کنید که انجام آن با دکمه های مثبت و منفی امکان پذیر می باشد. همچنین دکمه vertical برای جهت عمودی و دکمه horizontal برای جهت افقی مورد استفاده قرار می گیرد.

دکمه Fixed Mode یا حالت ثابت: بعضی از کولرهای گازی دارای حالتی می باشند که می توان جهت باد را روی حالت ثابت قرار داد. برای انجام آن باید دکمه fixed mode را بفشارید.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد به آموزش استفاده از دکمه های موجود در کولر گازی پنجره ای پرداخته ایم. امیدواریم که آموزش هایی که در این قسمت مطرح کردیم بتواند به شما کمک کند تا بهترین استفاده از کولر گازی پنجره ای داشته باشید و از هوای مطبوع و خنک آن در تابستان لذت ببرید. چنانچه سوالی در رابطه با عملکرد دکمه های موجود در کولر گازی پنجره ای داشتید حتما در بخش دیدگاه ها بپرسید و منتظر پاسخگویی کارشناسان ما بمانید.

31

راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از کولر گازی پنجره ای

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x