خدمات شستشو

راهنمای شستشوی انواع مختلف بالش

با توجه به آن که شبانه روز هفت تا هشت ساعت از بالش برای خواب استفاده می شود، شستشوی آن یکی از نکات مهم در رعایت بهداشت فردی می باشد. تماس دائمی صورت، مو و سر با بالش موجب می‌شود که این وسیله به صورت دائمی در معرض پوست مرده، ذرات عرق و انواع مختلف باکتری ها قرار گیرد. به همین خاطر شستن بالش از اهمیت زیادی برخوردار است. بالش دارای انواع مختلفی می باشد و شستشوی آنها جدا از جنسی که دارند باید در اولویت قرار گیرد.

استفاده از روبالشی و شستن آن

معمولاً افراد از یک روکش و یا روبالشی برای بالش های خود استفاده می کنند. بیرون آوردن روبالشی کار ساده می باشد و می توان این کار را هر دو هفته یک بار انجام داد. روبالشی و یا روکش از کثیف شدن بیش از حد بالش و الیاف داخل آن جلوگیری می کند اما به هر حال با گذشت زمان بدنه اصلی بالش هم در معرض آلودگی قرار می‌گیرد و به همین خاطر بهتر است بالش هم شسته شود. به علت آنکه بالش دارای ساختار خاص می باشد، شستشوی آن نیاز به دقت کافی دارد. بالش ها دارای جنس های مختلف الیافی، پر، فوم و … می باشند و شستن هر کدام نیاز به دقت کافی دارد.

نحوه شستشوی بالش پر

یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین بالش ها، بالش پر می باشد که ایرانیان بسیار از آن استفاده می کنند. بالش پر در عین حال که راحت و نرم است دارای سنگینی خاصی هم می باشد و به علت داشتن خاصیت ارتجاعی، می تواند در افراد حس مثبت ایجاد کند. قبل از اقدام به شستشوی بالش پر می توانید با زدن چند ضربه به آن پرهایی که در بالش قرار دارد را یکنواخت کنید و سطح آن را کاملاً صاف کنید. روش شستشوی انواع مختلف بالشاین کار از گلوله شدن پرها جلوگیری می کند و در عین حال محتویات بالش را به یک اندازه در معرض شستشو قرار می دهد. بالش پر را می توان به راحتی با ماشین لباسشویی شست. سعی کنید برای شستن بالش پر از یک برنامه ای که دارای تایم کوتاه می‌باشد استفاده کنید و مواد شوینده ملایم داخل ماشین لباسشویی بریزید. پر در برابر شوینده قوی مقاومت زیادی ندارد و ممکن است آسیب ببیند. از پودر لباسشویی برای شستن بالش پر استفاده نکنید. بهتر است از مایع شوینده که دارای فرمولاسیون ملایم می باشد کمک بگیرید. همچنین می توانید بالش پر را با دست هم بشویید و آن را داخل تشت آب سرد قرار دهید و به آرامی با دست آن را شستشو دهید. بالش پر پس از شستشوی کامل باید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و کاملاً خشک شود.

حتما بخوانید:   روش های مختلف خشک کردن لباسها و مزایا و معایب هر کدام

نحوه شستشوی بالش پشم شیشه

برای شستشوی بالش پشم شیشه نباید از ماشین لباسشویی استفاده کنید زیرا ماشین لباسشویی ایده مناسبی برای آن نمی باشد. شستشوی بالشی که داخل آن پشم شیشه قرار دارد می‌تواند منجر به جمع شدن الیاف درون بالش شود و در واقع بالش را بلا استفاده می کند. بهترین روش برای شستشوی بالش پشم شیشه شستن آن به کمک دست می باشد. داخل تشکی که حاوی آب سرد می باشد مقداری مایع لباسشویی بریزید و بالش پشم شیشه را به مدت ۱۵ دقیقه داخل محلول بگذارید. پس از آن با ملایمت بالش را بشویید و مجدداً آن را با آب سرد آبکشی کنید. برای خشک کردن بالش پشم شیشه می توانید از خشک کن دستگاه ماشین لباسشویی استفاده کنید تا بالش دوباره پف کند و به صورت اولیه خود باز گردد اما با این حال نباید از گذاشتن آن در آفتاب غافل شوید. قرار دادن بالش پشم شیشه زیر نور آفتاب می تواند باعث اطمینان از خشک شدن کامل آن شود. چنانچه رطوبت خیلی کمی هم داخل بالش پشم شیشه بماند می تواند محیط مناسبی جهت رشد انواع میکروب شود و در نهایت بالش بو می گیرد. استنشاق بوی نم می تواند تجربه بسیار ناخوشایند و آزاردهنده باشد. همچنین نور خورشید می تواند میکروب کشی هم انجام دهد. می توانید برای شستن بالش پشم شیشه آن را به خشک‌شویی بسپارید و از شستن دقیق و درست آن مطمئن شوید.

نحوه شستشوی بالش الیافی

بالش الیافی از جنس پلی استر می باشد. الیاف پلی استر از پشم شیشه مقاوم تر است و به همین خاطر حساسیت کمتری در مقابل آب دارد. بنابراین می‌توان بالش الیافی را داخل ماشین لباسشویی شستشو داد. به خاطر داشته باشید که دمای آب ماشین لباسشویی نباید از ۳۰ درجه بیشتر باشد و برنامه ای انتخاب کنید که تایم کمی داشته باشد. برای آنکه بالش الیافی را خشک کنید می توانید از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنید تا بالش مجدداً پف کند و به شرایط اولیه خود برگردد. روش شستشوی انواع مختلف بالشهمچنین باید آن را زیر نور آفتاب قرار دهید. اگر نگران این هستید که بالش شما آسیب ببیند و حالت اولیه خود را از دست بدهد، شستشوی آن با دست هم می تواند روش خوبی باشد. توجه کنید هرگز از مایع نرم کننده برای شستن بالش الیافی استفاده نکنید زیرا می‌تواند به الیاف بالش شما آسیب وارد کند.

حتما بخوانید:   چگونه به صورت حرفه‌ای پیراهن مردانه را اتو کنیم؟

نحوه شستشوی بالش فوم

بالش فوم و یا مموری فوم یک نسل جدید از بالش ها می باشد که داخل آن محتوای ابر مانند دارد. جنس فوم های داخل این بالش ها طوری است که بعد از اولین تماس با آب کاملا جمع شده و نابود می‌شود. بنابراین شستشوی بالش فوم چه با ماشین لباسشویی و چه با دست را فراموش کنید زیرا در این صورت بالش شما کاملاً از بین خواهد رفت و بلا استفاده می شود. بخارشوی هم می تواند به بالش آسیب برساند. برای تمیز کردن بالش فوم می‌توانید از دستمال میکروفایبر کمک بگیرید. دستمال را مرطوب کنید و به لکه گیری بالش بپردازید. دستمال میکروفایبر نسبت به دستمال معمولی دارای خاصیت پاک کنندگی زیادی می باشد و می تواند هر سطحی را تمیز کند. برای آن که سطح بالش فومی خود را ضدعفونی کنید می توانید کمی اتانول به دستمال اسپری کنید. پس از آن بالش فوم باید چند ساعت زیر نور خورشید قرار داده شود تا همه میکروب های آن به طور کلی از بین برود. در آخر می توانید چند قطره از عصاره اسطوخودوس و یا گیاه لاوندر روی بالش اسپری کنید. در این صورت بالش شما بوی خوبی خواهد گرفت. آرامش بخش بودن گیاه اسطوخودوس در تحقیقات مختلف به کرات ثابت شده است بنابراین اگر می خواهید خواب راحتی داشته باشید هر چند وقت یکبار اسانس این گیاه را روی بالش خود اسپری کنید.

نکات مهم در رابطه با شستشوی بالش و روبالشی

در ادامه چند نکته مهم در رابطه با شستشوی بالش و همچنین روبالشی بیان می‌کنیم.

 • به هنگام خرید بالش در نظر بگیرید بالش هایی را انتخاب کنید که قابلیت شستشو داشته باشند.
 • اگر قصد دارید خودتان بالش بدوزید داخل آن از الیافی استفاده کنید که قابل شستشو باشد.
 • با در نظر گرفتن محتویات داخل بالش روش شستشوی مناسب آن را انتخاب کنید.
 • قبل از اقدام به شستن بالش باید آن را خوب تکان داده و گرد و غبار را حذف کنید.
 • روبالشی ها را بهتر است با آب سرد شستشو دهید.
 • روبالشی پس از شستشو باید زیر نور خورشید و در فضای باز قرار گرفته و خشک شود.
 • قبل از شستن بالش و روبالشی حتماً به برچسب آن دقت کنید و روش شستشوی آن را مطالعه کنید.
 • معمولاً بیشتر بالش ها قابلیت شستشو با لباسشویی و دست را دارند.
 • پس از شستشوی بالش حتماً آن را کاملا خشک کنید سپس روبالشی را بکشید.
 • قبل از خشک شدن بالش هرگز آن را زیر سرتان قرار ندهید.
حتما بخوانید:   پاک کردن لکه روغن روی فرش

روش صحیح شستشوی بالش داخل ماشین لباسشویی

قبل از آنکه به بررسی روش صحیح شستشوی بالش ها داخل ماشین لباسشویی بپردازیم دو نکته مهم را یادآوری می‌کنیم.

 • اگر ظرفیت ماشین لباسشویی شما اجازه می‌دهد بهتر است دو بالش را با هم داخل دستگاه قرار دهید تا تعادل ماشین لباسشویی حفظ شود و از اتلاف انرژی هم جلوگیری گردد.
 • چنانچه قصد دارید فقط یک بالش داخل ماشین لباسشویی قرار دهید بهتر است از یک حوله و یا پتوی کوچک کمک بگیرید و تعادل را داخل دستگاه ایجاد کنید.

بعد از رعایت نکات بالا می‌توانید به روش زیر بالش را داخل ماشین لباسشویی بشویید.

 • ماشین لباسشویی برای شستشوی بالش باید دمای آب ۳۰ درجه داشته باشد.
 • بهتر است از برنامه ای استفاده کنید که تایم خیلی زیادی نداشته باشد.
 • بهتر است برای شستشوی بالش از مایع لباسشویی استفاده کنید تا لکه ها به راحتی از روی آن پاک شود.
 • برای خوشبو کردن بالش خود می توانید از عصاره گیاه رزماری و اسطوخودوس استفاده کنید و آن را داخل ماشین لباسشویی بریزید.

روش شستشوی انواع مختلف بالش

 • پس از پایان کار ماشین لباسشویی باید بالش در هوای آزاد و در معرض نور خورشید قرار گیرد.
 • یک روش دیگر برای جلوگیری از جمع شدن محتویات داخل این است که دو و یا سه توپ تنیس داخل دستگاه بیندازید. با این کار بالش شما نرم می شود و از گلوله شدن محتویات داخل بالش جلوگیری می گردد.

سخن آخر

شستشوی منظم بالش امر بسیار مهمی در رعایت کردن بهداشت فردی می باشد. بالش به صورت مداوم در شبانه روز با صورت، سر و موی ما در تماس می باشد و انواع پوست های مرده و باکتری ها روی آن وجود دارد. به همین خاطر نیاز است همانطور که روبالشی هر چند وقت یک بار شسته می شود بالش نیز مطابق با به یک برنامه منظم شستشو داده شود. در این مطلب از ایبک امداد روش شستشوی انواع بالش های مختلف را توضیح دادیم. امیدواریم مطالب بالا برای شما عزیزان مفید باشد.

31

راهنمای شستشوی انواع مختلف بالش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای شستشوی انواع مختلف بالش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x