خدمات شستشو

راهنمای شستشوی لباسهای مشکی و تیره

به طور معمول لباسهای مشکی پس از چندین بار شستشو رنگ خودشان را از دست خواهند داد و لباس دیگر آن جلوه و زیبایی قبل را نخواهد داشت. راهکارهایی برای شستن انواع لباس مشکی و تیره وجود دارد که با رعایت کردن آنها می توانید عمر لباس های خود را بیشتر کنید.

لباسهای مشکی را کمتر بشویید

بهتر است در فصل های گرم سال تم قالب ظاهر شما لباس مشکی نباشد زیرا مجبور می شوید بیش از حد آنها را بشویید و همین شستشوی زیاد موجب از بین رفتن رنگ لباس و بور شدن آنها می گردد. لباسهای مشکی هر چقدر کمتر شستشو داده شوند رنگ آنها ثبات بیشتری خواهد داشت. چنانچه بعد از هر نوبت استفاده کردن از لباسهای مشکی، آنها را می شویید، باید بدانید این لباس ها رنگ خود را از دست خواهند داد و کم کم بور می شوند. برای آنکه بتوانید از بور شدن لباسهای مشکی جلوگیری کنید، باید آنها را در صورت نیاز فقط بشویید. برای برطرف کردن بوی عرق از لباس هم می توانید از اسفنج خیسی استفاده کنید و اگر قسمتی از لباس لک شده بود، فقط همان بخش را لکه گیری نمایید و لباسها را به طور کامل نشویید.

برای شستشوی لباس مشکی از ماشین لباسشویی استفاده نکنید

لباس های مشکی لازم است با آب سرد و به کمک دست شسته شوند زیرا آب گرم می تواند رنگ آنها را تحریک کند و به مرور زمان پارچه را بور کند و پس از مدتی رنگ پارچه مشکی از بین می رود. روش شستشوی لباس های مشکی و تیرهشستشوی لباسهای مشکی با آب سرد می‌تواند به حفظ رنگ پارچه کمک کند. بنابراین دقت کنید که دمای آب بین ۱۵ درجه تا ۲۹ درجه باشد و هرگز با آب داغ لباس های مشکی را شستشو ندهید.

به لیبل لباس مشکی توجه کنید

پیش از شستشوی لباسهای مشکی به  آنها دقت نمایید و ببینید که آیا آن لباس قابلیت شستشو داخل ماشین لباسشویی را دارد و یا خیر. بسیاری از لباسهای مشکی را نمی توان داخل ماشین لباسشویی انداخت. به عنوان مثال لباس های مجلسی و گران قیمت، لباس های رسمی مشکی و یا کت شلوار مشکی برای شستشو باید به خشک‌شویی برده شوند.

حتما بخوانید:   آموزش جرم گیری چای ساز با نوشابه

نکات مهم جهت شستن لباسهای مشکی با ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد بهتر است جهت شستشوی لباسهای مشکی، آنها را با دمای آب پایین و با کمک دست شستشو دهید. اما اگر قصد دارید از ماشین لباسشویی برای شستشوی آنها استفاده کنید نکات مهمی را باید مورد توجه قرار دهید.

پیش از شستشوی لباسهای مشکی، آنها را پشت و رو کنید

فرآیند سایشی در ماشین لباسشویی هنگام شستن لباسها باعث می شود که رنگ پارچه کم کم از بین برود. بنابراین بهتر است قبل از آن که لباسهای مشکی را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، آنها را پشت و رو کنید. رنگ لباس های مشکی وقتی که داخل ماشین لباسشویی انداخته می شوند به دلیل ساییده شدن آنها بر روی همدیگر ممکن است از بین برود. برای جلوگیری از آن باید همه دکمه ها و زیپ های لباس کاملا بسته شود و لباس به شکل پشت و رو شستشو داده شود.

لباسهای مشکی باید با هم شسته شود

یکی از نکات مهمی که باید هنگام شستشوی لباسهای مشکی آن را در نظر بگیرید این است که بهتر است تمام لباسهای مشکی را جدا کنید و آنها را با هم بشویید تا رنگ آنها در چرخه شستشو ثابت بماند و از دست نرود و چون لباسهای روشن و همچنین سفید داخل ماشین لباسشویی قرار ندارد رنگ مشکی که از لباس جدا شده است دوباره جذب خود آن می شود و بنابراین از بور شدن و رنگ رفتن لباس ها جلوگیری خواهد شد و عمر لباس های مشکی بیشتر می شود.

لباسهای مشکی باید بر اساس وزن جدا شوند

چنانچه می خواهید برای شستن لباسهای مشکی از ماشین لباسشویی استفاده کنید باید آنها را بر اساس وزن جداسازی کنید. شستشوی لباسهای سنگین و سبک با همدیگر باعث می شود که لباسهای سبک خیلی زود چروک شوند و همچنین بیشتر فرسوده گردند.روش شستشوی لباس های مشکی و تیره برای شستن لباسها داخل ماشین لباسشویی باید به جنس آنها توجه کنید و هر کدام از آنها را بر اساس جنسشان شستشو دهید.

از شوینده مناسب برای لباسهای مشکی استفاده کنید

استفاده کردن از مواد شوینده که برای شستشوی لباسهای مشکی نامناسب هستند، می‌تواند باعث بور شدن آنها و از بین بردن تار و پود لباس شود. اگر از پودر لباسشویی برای شستشوی لباس مشکی استفاده می نمائید، ممکن است شاهد باقی ماندن پودر لباسشویی روی لباس باشید و سفیدک هایی بر روی آن مشاهده خواهید کرد. بنابراین بهتر است جهت شستشوی لباسهای مشکی از مواد شوینده مناسب استفاده شود.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع خرید بهترین پودر ماشین لباسشویی

از مواد شوینده به اندازه کافی استفاده کنید

حتماً قبل از ریختن مواد شوینده داخل ماشین لباسشویی، لیبل بسته بندی آن را مطالعه کنید تا بدانید چه اندازه باید از مواد شوینده استفاده کنید. مقدار استفاده مواد شوینده برای لباس ها با یکدیگر متفاوت می باشد. لباس هایی که خیلی کثیف هستند باید حتماً از مایع لباسشویی که مخصوص لباس مشکی می باشد استفاده شود و مقدار آن هم باید بیشتر از از حد مشخص شده باشد.

از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید

استفاده کردن از خشک کن در ماشین لباسشویی جهت شستن لباس های مشکی ایده خوبی نیست و می‌تواند باعث بور شدن لباسها شود. بنابراین بهتر است لباس مشکی را وقتی که رطوبت دارد روی بند پهن کنید و حتماً به خاطر داشته باشید که آن را پشت و رو کنید تا در هوای آزاد کاملاً خشک شود. لباس مشکی نباید در معرض آفتاب قرار گیرد زیرا رنگ آن از بین خواهد رفت.

چند روش خانگی جهت تثبیت رنگ لباس های مشکی

برای اینکه رنگ لباس های مشکی ثابت بماند و از پر شدن آنها جلوگیری شود چند روش و نکته و وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

استفاده از سرکه

جهت ثابت ماندن رنگ مشکی لباس ها می توانید آنها را در تشتی که داخل آن را سرکه سفید و مایع مخصوص لباسشویی ریخته اید، قرار دهید. کمی هم به این ترکیب مایع ظرفشویی اضافه کنید. دقت کنید که دمای آب پایین باشد. حدود نیم ساعت اجازه دهید که لباسها داخل این ترکیب باقی بماند سپس لباس را به آرامی شستشو دهید و پس از آن با آب سرد آبکشی کنید. سرکه سفید از بور شدن لباس جلوگیری خواهد کرد و به براق شدن آن کمک می کند.

استفاده از نمک

جهت ثابت ماندن رنگ مشکی لباس داخل ظرفی کمی نمک بریزید و آن را کاملا حل کنید و پس از آن لباس های مشکی خود را ۵ دقیقه داخل آن قرار دهید و لباس ها را شستشو دهید.

استفاده از آب اسفناج

معمولاً در گذشته از آب اسفناج برای ثابت نگه داشتن رنگ لباس های مشکی استفاده می کردند. برای انجام این کار لباس ها را داخل آب اسفناج پخته شده خیس می کردند و پس از مدتی به شستشوی آن می پرداختند.

حتما بخوانید:   نحوه تمیز کردن لکه آدامس از روی لباس | روش های مختلف پاک کردن لکه آدامس

استفاده از چای و قهوه

یکی دیگر از راهکارها جهت ثابت ماندن رنگ لباس های مشکی به هنگام شستن، استفاده از چای دم کرده و یا قهوه می باشد. می توانید برای انجام این کار دو فنجان قهوه و یا چای را به لباس ها هنگام شستشو اضافه کنید. چای و قهوه دارای رنگ طبیعی می باشد و باعث تقویت رنگ لباس و پارچه خواهد شد. رنگدانه قهوه بسیار پررنگ و قوی است. اگر لکه قهوه بر روی لباس روشن ایجاد شود با مشکلات و سختی زیاد پاک می شود. از همین خصوصیت قهوه می توانیم در جهت مثبت بهره ببرید و از بور شدن لباس های مشکی جلوگیری کنید. چنانچه لباسهای شما سنگین بود می توانید مقدار بیشتری قهوه استفاده کنید. روش شستشوی لباس های مشکی و تیرهپس از آنکه قهوه را به آب اضافه کردید لباسها را حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه داخل آن قرار دهید و پس از آن بدون آنکه آبکشی کنید لباس ها را بیرون بیاورید و اجازه دهید کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن لباس ها را آبکشی کنید.

استفاده از فلفل سیاه

فلفل سیاه می تواند از بور شدن لباس و پریدن رنگ آن جلوگیری کند. فلفل سیاه به هنگام شستشوی لباس می‌تواند مانع از پریدن رنگ آن گردد. رنگ سیاه فلفل می تواند موجب تقویت رنگ پارچه مشکی شود.

استفاده کردن از رنگ لباس

رنگهای پودری مخصوص پارچه مشکی در بازار وجود دارد. می توانید یک بسته از آنها را تهیه کنید و مطابق با دستورالعمل که روی آن نوشته شده است پودر را داخل آب حل کنید و پس از آن لباس ها را درون آنها قرار دهید. دقت کنید ظرف به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه لباسها را بتوانید داخل آن قرار دهید و کاملاً در معرض رنگ قرار گیرند.

کلام آخر

به طور معمول شستشوی لباس های مشکی به دغدغه برای افراد تبدیل می شود. از آنجایی که رنگ مشکی بسیار پرطرفدار و محبوب است و وقار زیادی به ظاهر افراد می دهد، بنابراین افراد دوست دارند که در کمد لباس های خود از رنگ مشکی بسیار استفاده کنند. شستن لباس های مشکی آداب و نکات مخصوص دارد تا از رنگ پریدگی و بور شدن آنها جلوگیری شود. در این مقاله نکات مهمی در مورد شستشوی لباس‌های مشکی بیان کردیم تا بتوانید عمر مفید لباس های خود را افزایش دهید.

31

راهنمای شستشوی لباسهای مشکی و تیره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای شستشوی لباسهای مشکی و تیره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x