پزشکی

حجامت چگونه انجام می شود | خاصیت حجامت برای بدن

امروزه طب سنتی جایگاه ویژه ای در زندگی افراد دارد و بسیاری به جای استفاده از داروهای شیمیایی به طب سنتی و محصولات گیاهی روی آورده اند چرا که عوارض آن ها به طبع کمتر از داروهای شیمیایی می باشد. یکی از مواردی که در طب سنتی بسیار کاربردی و مفید بوده حجامت می باشد که در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها تاثیرات چشمگیری دارد، این روش درمانی از دیرباز تاکنون در ایران و در بسیاری از نقاط جهان به کار گرفته می شود. همچنین حجامت یا بادکش درمانی یکی از روش های طب سنتی در چین است که در گذشته با نام کوزه اندازی شناخته می شد، در دنیای امروز سبک زندگی و رژیم غذایی افراد به گونه ای بوده که خون آلوده شده و غلیظ می گردد. با وجود اینکه سیستم دفاعی بدن به طور طبیعی از طریق هورمون ها و سازوکارهایی که دارد به تصفیه خون‌ می پردازد اما ممکن است سرعت و اثرگذاری چندانی نداشته باشد که در این بین حجامت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

در واقع حجامت روشی جهت از بین بردن خون کثیف و جلوگیری از غلظت خون می باشد. این روش درمانی انواع مختلفی دارد و برای درمان بسیاری از مشکلات مفید است، با وجود فواید بسیار حجامت ممکن است عوارضی نیز برای برخی افراد در پیش داشته باشد از این رو پیش از انجام حجامت باید اطلاعات کافی در این باره کسب نمایید و با عوارض احتمالی آن آشنا گردید همچنین حجامت کار بسیار حساسی بوده و برای انجام آن تنها به افرادی که سواد و تجربه کافی دارند مراجعه کنید.

حجامت چیست و چگونه انجام می شود؟ 

حجامت خارج کردن خون غلیظ و آلوده از بدن از طریق ابزار های تیز یا بادکش است، این خون به دلایل مختلفی چون سبک زندگی نامناسب و استفاده از مواد غذایی ناسالم به مرور زمان در قسمت پشت و برخی نقاط دیگر بدن جمع می گردد. این خون آلوده و غلیظ توسط خود بدن دفع می شود اما عملکرد بدن به کندی پیش می رود و عدم رعایت رژیم غذایی سالم سبب بیشتر شدن آلودگی ها شده، می توان با استفاده از مواد سالمی چون زرشک و عناب که صاف کننده طبیعی خون نیز می باشند کمک کرد تا تصفیه خون به سرعت انجام شود.

 

با توجه به اینکه حجامت در چه قسمتی از بدن انجام شود روش کار متفاوت می باشد، برای انجام حجامت در محل مورد نظر خراش های سطحی ایجاد شده که با کمک مکشی که بادکش ایجاد می کند جریان خون از عمق به سطح می آید و همین امر سبب شده تا هر نوع انسداد و رکود خون از بین رود. در نتیجه حجامت سموم و خون کثیف را از بدن خارج می کند و با افزایش جریان خون، سلول ها به خوبی تغذیه و اکسیژن رسانی می شوند. این روش درمانی کمک می کند تا بسیاری از بیماری ها درمان گردد و یا از ابتلا به آن ها پیشگیری شود، چنانچه حجامت به نحوه صحیح و توسط فردی با تجربه انجام شود می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟

انواع حجامت 

حجامت در لغت یعنی ایجاد حجم از طریق بادکش یا مکش که روی پوست ایجاد می شود و به وسیله آن خراش های کوچکی روی پوست ایجاد می کنند، با توجه به نوع بیماری فرد، سن، جنسیت و فصل حجامت نوع حجامت با هم تفاوت دارد. حجامت به طور کلی به دو دسته خشک و تر تقسیم می شود، حجامت خشک که به آن بادکش یا بادکش درمانی نیز گفته می شود و در آن از بیمار خون گرفته نمی شود. در واقع در این روش از لیوان یا کوزه های حرارت دیده استفاده می شود و قرار دادن آن ها روی پوست سبب کش آمدن پوست می شود، این نوع حجامت کمک می کند تا گردش خون بهبود یابد و عضلات گرفته شده باز شوند. اما در حجامت تر از بدن بیمار خون‌ گرفته می شود و به چند دسته تقسیم می شود که هر کدام می تواند فوایدی برای بدن داشته باشد.

حجامت عام 

حجامت عام یکی از رایج ترین حجامت ها در بین مردم است که در آن خونگیری بین دو کتف انجام می شود، چرا که تمام رسوب ها، آلودگی ها و مواد زائد در این نقطه جمع شده و با خارج نمودن این خون از کتف خونرسانی به بدن افزایش یافته و نیز موجب فعال شدن سیستم ایمنی بدن می گردد.

حجامت سر 

این نوع حجامت برای افرادی که مبتلا به تجمع خلط سودا هستند به کار گرفته می شود و محل انجام‌ حجامت روی ملاج شخص یعنی یک وجب از بینی به سمت سر و محل فرود آخرین انگشت می باشد.

حجامت گودی کمر 

حجامت گودی کمر را جهت درمان درد این ناحیه مورد استفاده قرار می دهند که در انتهای ستون فقرات و محل گودی کمر حجامت انجام می شود. حجامت این ناحیه از حساسیت بالایی برخوردار بوده و باید فرد تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد همچنین حجامت این ناحیه در برخی افراد کاهش جریان خون را در پی دارد.

حجامت ساق پا 

حجامت این ناحیه نیز دارای فواید زیادی برای بدن می باشد و مانع از اختلاط های سنگین نظیر سودا می گردد، این حجامت را تا یک وجب بالای قوزک بیرونی پا انجام می دهند اما حجامت این ناحیه بسیار حساس بوده و چنانچه به درستی انجام شود نتایج مثبتی به دنبال دارد.

حجامت پشت گوش  

حجامت پشت گوش را در قسمت استخوان برآمدگی پشت گوش انجام می دهند، این حجامت نیز از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و باید توسط فردی با تجربه انجام شود.

حجامت گیجگاهی 

حجامت گیجگاهی را جهت درمان آسیب های وارده به چشم انجام می‌ دهند و فواید بسیاری دارد، با توجه به نظر متخصص ممکن است حجامت در یک طرف یا هر دو طرف شقیقه انجام شود.

فواید حجامت 

از آنجایی که حجامت خون کثیف که شامل رسوبات و سموم بوده را از بدن خارج می کند و سبب شده تا جریان خون افزایش یابد می تواند فواید بسیاری برای بدن داشته باشد که با توجه به نوع حجامت و محل انجام آن این فواید متفاوت است و از فواید این روش درمانی می توان موارد زیر را نام برد.

 • کاهش فشار خون
 • کم کردن غلظت خون
 • افزایش گردش خون
 • باز شدن گرفتگی عضلات
 • کم کردن عوارض و دردهای پریودی
 • کاهش عوارض یائسگی
 • درمان آسم و آلرژی
 • سم زدایی بدن
 • از بین بردن مشکلات بینایی
 • تنظیم فعالیت غدد داخلی بدن
 • بهبود علائم آرتروز و روماتیسم
 • تحریک سیستم ایمنی بدن و تکثیر سلول های دفاعی بدن
 • درمان مشکلات دستگاه گوارش
 • کاهش ریزش مو و شوره سر
 • بهبود رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاثیرات ورزش روی بدن | پیشگیری و درمان بیماری ها با ورزش

 

حجامتعوارض حجامت 

در صورتی که حجامت توسط فردی با تجربه و ماهر و در مکانی با رعایت نکات بهداشتی انجام شود به طور معمول عوارضی در پی ندارد اما در غیر این صورت ممکن است با عوارضی چون درد، تورم، سوزش، سرگیجه، سبکی سر، غش کردن، تعریق، رنگدانه سازی پوست و حالت تهوع همراه باشد. علائم ایجاد شده معمولا بعد از چند ساعت از بین می روند اما در صورت ماندگاری و یا شدت یافتن علائم حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین ممکن است برخی افراد از برجای ماندن زخم حجامت روی پوست احساس نارضایتی داشته باشند، یکی دیگر از مشکلات این روش تشخیص اشتباه برای انجام حجامت می باشد، ممکن است خراشی که ایجاد شده سبب خارج شدن خون زیادی از بدن فرد گردد و او را دچار کم خونی کند.

خون دادن با حجامت چه تفاوتی دارد؟ 

بین خون دادن و حجامت تفاوت های بسیاری وجود دارد و دو مقوله کاملا جدا از هم هستند، خون دادن یا اهدای خون در واقع به ذخیره کردن خون برای افراد نیازمند کمک می کند و می تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد. اما خونی که در اثر حجامت از بدن خارج می شود یک خون آلوده و کثیف بوده که قابل استفاده نیست و فایده ای برای انسان ندارد، علاوه بر این مقدار خونی که در حجامت از بدن خارج شده بسیار کم و حدود ۸۰ سی سی می باشد اما در اهدا خون حدود ۵۰۰ سی سی خون از بدن فرد گرفته می شود.

حجامت برای چه افرادی مناسب نیست؟ 

حجامت دارای فواید بسیاری برای بدن بوده اما ممکن است برای برخی افراد مضر باشد از این رو پیش از حجامت حتما با پزشک مشورت نمایید تا مانع از بروز آسیب های بعدی گردید، حجامت برای افرادی با شرایط زیر مناسب نیست.

 • زنان باردار و شیرده
 • کودکان زیر ۲ سال و افراد بالای ۶۵ سال
 • بانوان در دوران قاعدگی
 • افراد مبتلا به بیماری های خونی مانند فقر آهن یا پایین بودن پلاکت خون
 • مبتلایان به بیماری های خاصی چون سرطان، نارسایی عضو، هموفیلی و برخی از انواع بیماری های قلبی
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • وجود بلغم شدید

 

حجامتعلاوه بر موارد ذکر شده حجامت نباید در برخی نقاط بدن انجام شود، از جمله:

 • رگ ها، شریان ها و اعصاب
 • محل های دارای زخم، آفتاب سوختگی، التهاب یا ضایعات پوستی
 • چشم ها
 • گره های لنفاوی
 • رگ های واریسی

 

استفاده از حجامت در طب سنتی بسیار رایج است و به کمک آن خون آلوده و سموم از بدن خارج شده و از این طریق گردش خون افزایش می یابد، چنانچه حجامت توسط فردی با تجربه و با رعایت نکات اصولی انجام شود می تواند فواید بسیاری برای بدن داشته باشد.

 

حجامت چگونه انجام می شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

حجامت چگونه انجام می شود | خاصیت حجامت برای بدن دارد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا