پزشکی

لمینت دندان چیست و چگونه انجام میشود؟

شناخت کامل لمینت ، انواع لمینت ، قیمت لمینت

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لمینت دندان (ونیز) روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر فرد طراحی شده است، وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می‌گیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند،‌ لمینت‌ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن سایر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

لمینت‌ها را می‌توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد، لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند ، بعضی‌ از افراد روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آنها به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر است، ترجیح می دهند.

انواع لمینت دندان 

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم) : این لمینت دندان سرامیکی دندان از جنس سرامیک(چینی) هستند، و دارای ظاهری زیباتر، ثبات رنگ بیشتر و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم تر هستند، این لمینت ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می شوند، این روش هزینه ی بیشتری دارد.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم ) : اگر بخواهیم برای لمینت سرامیکی یک رقیب در نظر بگیریم، کامپوزیت دندان می تواند رقیب اصلی باشد که در مقابل به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده می شود (و حتی در مواردی بدون تراش انجام می شود) ، میزان براق تر شدن سطح و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری دارد (پس می تواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند)،همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تراست.

 استفاده هایی که از لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در  درمان می توان کرد.

 1.  شکستگی دندان
 2.   بدرنگی دندان
 3.   ترک خوردگی
 4.   کجی و بدشکلی دندان
 5.  جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

لمینت دندان

نحوه ی انجام لمینت دندان

انجام لمینت دندان به این صورت است که ابتدا دندانها معاینه می شوند چون لمینت سرامیکی برای همه افراد مناسب نیست، پس باید دندان ها معاینه شود تا مشخص شود شرایط لازم را  برای لمینت کردن دندان ها دارا هستند، همچنین باید مشخص شود آیا این درمان برای شما بهترین روش است یا خیر مناسب شما نیست، اگر پوسیدگی دندان یا عفونت لثه داشته باشید ابتدا باید این مشکلات درمان شوند تا بتوان دندان را با موفقیت لمینت کرد.

مراحل انجام لمینت دندان

۱.ارزیابی دندان ها: ابتدا وضعیت دندان‌ها، استخوان فک و مقاومت لثه توسط پزشک بررسی می شود، دندانپزشک ابتدا با معاینه دندان ها باید از سلامت لثه و دندان های شما مطمئن شود، اگر در دندان های شما التهاب و یا حتی پوسیدگی وجود دارد، قبل از اینکه بخواهید به سراغ لمینت بروید حتما باید درمان آن ها را آغاز کنید و سپس برای استارت کار لمینت اقدام نمایید.

۲. پرداخت دندان: پرداخت دندان یا همان صاف کردن سطح دندان فرایندی است که طی آن دندان برای نصب لمینت ها آماده می شود، این کار باید چنان با مهارت انجام شود که هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نشود.

۳. قالب گیری: در این مرحله با مواد مخصوصی روی دندان را می پوشانند که بعد از سفت شدن، شکل دندان ها را به خود می‌گیرد، این قالب برای ساخت لمینت به لابراتوار فرستاده می‌شود.

۴. نصب لمینت: در مرحله آخر، روکش ساخته شده در لابراتوار روی اباتمنت (وظیفه ی اتصال را به عهده دارد) قرار می‌گیرد و پس از آماده شدن لمینت ها، دندانپزشک ابتدا شکل آنها را متناسب با وضعیت دندان ها تنظیم می کند، سپس با چسب مخصوصی آنها را روی دندان می چسباند و با نور آبی محکم می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوامل که باعث پیری زودرس می شوند | جلوگیری از پیری زودرس

لمینت دندان

لمینت دندان در چند جلسه انجام می شود؟

 

سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که لمینت در چند جلسه انجام می شود ؟ باید بدانید لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود و لمینت کامپوزیتی هم در یک جلسه انجام می شود.

 • معاینه و قالب گیری دندان ها
 • ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار و تست آنها روی دندان
 • چک وضعیت لمینت روی دندان ها و تحویل نهایی

عوارض لمینت دندان

همیشه هر کاری که روی زیبایی انجام می شود با وجود خوبی هایی که دارد و ظاهر خوبی که به شما می دهد باز هم دارای ضرر و زیان های خاصی است که باید به آن ها نیز به همان اندازه توجه شود ، که در ادامه برخی از این معایب را برایتان شرح خواهیم داد تا بتوانید تصمیم بهتر و معقول تری بگیرید.

پوسیدگی دندان زیر لمینت

عدم رعایت اصول قرار دادن و مراحل نصب لمینت ممکن است باعث شود که دندان ها در زیر لمینت به مرور دچار پوسیدگی شوند، که این مورد با تجربه بالای دندانپزشک و تجهیزات بروز از این مشکل  بعد از نصب جلوگیری می کند.

لمینت دندان

بروز بیماری های لثه

بیماری های لثه شامل عفونت های بافت لثه، لقی دندان و.. تشخیص و تعیین صحیح مراحل انجام لمینت با توجه به شرایط بیمار و نصب صحیح لمینت دندان توسط متخصص دندانپزشکی ، باعث می شود تا هرگز با این موارد مواجه نشوید.

کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان

یکی دیگر از عارضه هایی که می توانیم بیان کنیم، کنده شدن یا افتادن لمینت از روی دندان می باشد که این اتفاق می تواند به دلیل عدم مهارت و تخصص دندانپزشک ایجاد شود.

درد لمینت دندان

درد لمینت دندان اغلب در کوتاه مدت طبیعی بوده و به مرور از بین می رود، اما اگر این درد در مدت زمان طولانی تری ادامه دار باشد  حتما باید برای بررسی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، با این حال بهتر است تا دلایل درد لمینت دندان در دراز مدت را بدانید:

 • عدم تراز بودن لمینت ها
 • بیماری های دهان و دندان
 • آسیب دیدن لمینت پرسلن

مراقبت های بعد از لمینت برای جلوگیری از بروز عوارض

 1. رعایت کامل بهداشت دهان و دندان
 2. استفاده درست و منظم از مسواک و خمیردندان
 3. عدم جویدن مواد سفت
 4. چکاپ منظم
 5. مراقبت های لثه
 6. عدم مصرف دخانیات

مزایای لمینت دندان

در این قسمت به سراغ مزایای لمینت خواهیم رفت ، شما را با این اتفاق شیرین و مزایای آن بصورت کامل آشنا خواهیم کرد ، با ما همراه باشید تا با این مورد بیشتر آشنا شوید.

روکش های لمینت دندان کاملا طبیعی به نظر می آیند

روکش های لمینت دندان مانند مینای دندان شما طبیعی به نظر می رسند،روکش لمینت سرامیکی به عنوان یک پوسته محافظ برای دندان های شکسته، ترک خورده، بد رنگ، کج  عمل می کند، از این رو به شما این  امکان را می دهد تا به طور طبیعی غذا بخورید ، بنوشید و صحبت کنید.

لمینت دندان مشکلات زیبایی دندان را برطرف می کند

موارد مختلفی در دندانپزشکی وجود دارد که با استفاده از روکشهای لمینت دندان سرامیکی قابل رفع است، لمینت دندان یک راه حل برای دندان های از دست رفته، ناهموار بودن دندان ها و بدرنگی یا تغییر رنگ دندان ها را فراهم می کند، شما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بدانید که آیا شما برای دریافت روکش لمینت دندان مناسب هستید یا خیر.

 دوام طولانی مدت لمینت دندان

لمینت دندان یک راه حل طولانی مدت برای رفع مشکلات دندان می باشد. در صورت مراقبت مناسب از روکش لمینت ، آنها می توانند بیش از ۱۰ سال عمر کنند. همچنین می توانند در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ مقاومت کنند. با این حال ، شما باید از خوردن غذاهای سخت و قهوه بیش از حد اجتناب کنید تا به روکش های لمینت سرامیکی شما آسیب نرسد.

لمینت دندان یک روش سریع می باشد

برخی از درمان های دندانپزشکی برای نقص های زیبایی مانند ارتودنسی و ایمپلنت دندان می توانند چندین ماه طول بکشند. روکش لمینت دندان معمولاً فقط به دو جلسه دندانپزشکی نیاز دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بیش فعالی چیست | علائم مهم بیش فعالی

نگهداری آسان لمینت دندان

باید یک مورد را دقت کنید ، لمینت را نیز باید مثل دندان های خود نگهداری کنید، هر چقدر هم که لمینت جنس خوبی داشته باشد باز هم باید مانند دندان های اصلی خود با آن رفتار کنید ، یعنی روزانه حداقل دوبار مسواک ، استفاده درست و اصولی از نخ دندان و… را هیچ زمان فراموش نکنید ، از سمتی پزشک باید بصورت دوره ای و منظم دندان ها را بررسی کند ، اگر درست از این نوع لمینت نگهداری کنید بدون شک مدت های زیادی دندان های زیبا و خوش فرم را بر روی دهان خود خواهید داشت.

چه تعدادی از دندان ها را می توان لمینت کرد؟

اما سوالی که برای افراد پیش می آید این است که چه تعداد از دندان ها باید لمینت شوند؟ برای اینکار هنگام مراجعه به پزشک دندان هایی که هنگام خندیدن نمایان می شوند را بررسی و آن ها را زیر کار قرار می دهند که معمولا هشت الی ده دندان برای این اقدام انتخاب می شود.

آیا امکان تعویض و یا برداشتن لمینت دندان وجود دارد؟

همانطور که  گفتیم دو نوع درمان لمینت داریم. لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی . در لمینت سرامیکی دندان ها تراش می خورند ولی در لمینت کامپوزیتی تراش دندان ها حداقل است. اگر دندان هایتان تراش خورده باشند ، لمینت یک درمان برگشت ناپذیر است. در حقیقت باید گفت بعد از برداشتن لمینت ها دندان هایتان تراش خورده و دیگر شکل اولیه خود را ندارند. ولی خوب  اگر علت پشیمانی شما ، ظاهر لمینت است، می توان لمینت ها را عوض کرد. یعنی بعد از برداشت لمینت ها دوباره با لمینت سرامیکی یا کامپوزیت  ، ظاهر زیبایی به دندان ها داد البته برای اینکار باید شرایط دندان ها با هم بررسی کرد.

رنگ بندی لمینت سرامیکی

برای انتخاب رنگ مورد نظر از رنگ بندی لمینت سرامیکی، هر کس برای خود ملاک های کاملا مختلفی دارد،  مهم ترین ملاکی که باید در انتخاب رنگ از رنگ بندی مورد توجه قرار داده شود رنگ پوست متقاضی است، افرادی که دارای پوست تیره و سیاه هستند باید بدانند که انتخاب رنگ سفید براق و درخشان برای آن ها بسیار اشتباه است و نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت.

اگر رنگ پوست شما سفید است می توانید از رنگ لمینت سفید درخشان و روشن استفاده نمایید تا تضادی بین لبخند و پوست شما ایجاد نشود، البته امروزه پزشکان با استفاده درست از تکنیک لایه گذاری می توانند طیف فوق العاده و بسیار طبیعی و درخشنده برای شما ایجاد کنند، یکی از مواردی که خیلی هم جالب است و در انتخاب رنگ از رنگ بندی لمینت مورد توجه قرار می گیرد میزان سفیدی چشم های بیمار است، باید رنگی را از طیف رنگی سفید تا رنگ طبیعی دندان لمینت سرامیکی انتخاب کنید که از سفیدی چشمان شما خیلی سفیدتر نباشد.

هزینه ی لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت در پزشک های شهرهای مختلف کاملا متفاوت است و یک هزینه مشخص سراسری برای این مورد تعریف نشده ، این که شما در کدام شهر ساکن هستید ، اینکه پزشک مورد نظر چقدر شهرت و سابقه کار دارد و… می تواند در قیمت لمینت دندان شما تاثیر مستقیمی داشته باشد.

نتیجه گیری از لمینت دندان

در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به سراغ لمینت دندان ها رفتیم و تا به اینجا بصورت کامل با لمینت و نحوه پیاده سازی ، نگهداری و هزینه های ان آشنایی پیدا کردید ، بنابراین اگر از زیبایی دندان‌های خود رضایت ندارید و رنگ آن باب میل شما نیست، لمینت دندان یک انتخاب ایده‌آل و مناسب برای شما است، از این رو امروزه  لمینت دندان، روش شماره یک در دندانپزشکی زیبایی تلقی می شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

لمینت دندان چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با لمینت دندان چیست و چه کارهایی باید کرد؟

امتیاز کاربر: ۴.۶ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا