پزشکی

موج هشتم کرونا چگونه است | احتمال آغاز موج نهم کرونا

چگونه ویروس کرونا در بدن منتشر می شود؟ | علائم ابتلا به کرونا

با فراز و نشیب های فراوان از موج های ششم و هفتم کرونا حالا نوبت به موج هشتم می رسد که افراد را درگیر خود کرده است. با وجود اینکه در کشور تعداد مبتلایان به شدت کاهش پیدا کردند و همچنین آمار فوتی ها به صفر رسید، اما با یک هشدار جدی پیک هشتم کرونا روبه رو شده ایم. با وجود اینکه در کشورهای اروپایی افراد از وجود کرونا در حال رنج بوده اند، اما در ایران خبری از کرونا و مبتلا شدن به آن وجود نداشت. در دی ماه ۱۴۰۱ بود که تعداد مبتلایان به کرونا روز به روز افزایش پیدا کرده و دوباره رنگ بندی شهرها از حالت آبی به نارنجی و قرمز تغییر رنگ داده است. موج هشتم کرونا کاملا بی سروصدا وارد کشور شد و خیلی آرام افراد را درگیر خود کرده بود.

موج هشتم کرونا

در موج هشتم کرونا دو زیرسویه به نام های XBB  و XQ. 1  شناخته شده اند که جز زیر مجموعه های امیکرون بوده و می تواند کاملا خطرناک باشد. کرونا اولین بار از کشور چین به کشورهای دیگر سرایت کرده و جان میلیون ها انسان را از روی زمین گرفته است. با پستی ها و بلندی های فراوان در موج های کرونا رفته رفته بعضی از کشورها مبتلایان آن ها رو به کاهش بوده است که ناگهان با این موج روبه رو شدند.

این زیرسویه ها در چندماه اخیر مبتلایان زیادی را به خود جلب کردند که در صورت عدم رعایت بهداشت ممکن بود جان آن ها در خطر باشد. طبق گفتگوهای اخیر سازمان بهداشت جهانی تعداد کشورهای در حال اوج کرونا به ۱۱۰ کشور می رسد که نسبت به موارد قبل ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

بیشترین مبتلایان به موج هشتم را کشور فرانسه با افزایش ۵۴ درصدی داشته که به صورت رسمی پروتکل های دیگری برای این کشور مقرر شده بود. در چندی اخیر دوباره خبرهایی از ویروس جدید کرونا در چین به گوش می رسد که نوعی جهش های ژنتیکی بوده و سبب زیرسویه های دیگری نیز خواهد شد.

ویروس کرونا چگونه است؟

یکی از ویروس های خطرناکی که از سال ۹۸ وارد جهان شد و جان میلیون ها آدم را گرفت ویروس کرونا یا همان کووید۱۹ بوده است. این ویروس در اولین برخورد با افراد سبب مشکلات تنفسی برای آن ها می شد. زیرا به سرعت ریه های انسان را درگیر می کرد.

انتقال این ویروس از یک فرد به فرد دیگر بسیار شایع بوده است که رفته رفته توانسته بود کل جهان را درگیر خود کند. این ویروس ابتدا از آزمایشگاه های ووهان چین خارج شد و برای مهار و کنترل این ویروس خطرناک هیچ راه حلی وجود نداشت. در صورت برخورد این ویروس با بدن انسان ممکن بود فرد ابتدا به صورت تب، از دست دادن بویایی، سرفه های مکرر، تنگی نفس و… متوجه حضور این ویروس می شد.

در صورت جدی نگرفتن این ویروس ممکن بود کل بدن را فرا گیرد و تمامی ارگان بدن را از بین ببرد و از کار بیاندازد. ویروس کرونا سیستم ایمنی و دفاعی بدن را مختل می کرد و ضعف و بی حالی را برای افراد به وجود می آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوامل که باعث پیری زودرس می شوند | جلوگیری از پیری زودرس

چگونگی انتشار ویروس کرونا

این ویروس ابتدا در حیوانات دیده شد و سپس با مصرف این حیوانات این ویروس به بدن انسان منتقل شد و سپس از فردی به فرد دیگر کل جهان را فرا گرفت. مهم ترین عوامل انتشار این بیماری در تماس بودن با افراد مبتلا به ویروس کرونا می باشد که به صورت زنجیره وار به تمامی افراد در نزدیکی آنها ممکن بود منتشر گردد.

موج هشتم کرونا

علائم و نشانه های ابتلا به موج هشتم کرونا

یکی از شایع ترین عوارض پیک هشتم کرونا از دست دادن بویایی بوده است که البته نسبت به پیک دلتا و امیکرون ۸۰ درصد کمتر می باشد. در دوره های دلتا شدیدترین پیک های کرونا محسوب می شد که افرادی زیادی روزانه جان خود را از دست می دادند. سویه جدید کرونا که در زمستان ۱۴۰۱ افراد را به خود مبتلا کرده است، زیرسویه های آن جزء خانواده امیکرون بوده اند که در صورت ابتلا فرد حس بویایی و چشایی خود را کاملا از دست می داد. و سپس گلو درد شدیدی را تجربه می کرد. از موارد دیگر نشانه های ابتلا به کرونا در این موج می توان به:

  • اسهال و استفراغ
  • سنگینی سینه و مشکلات ریوی
  • درد ناحیه شکم
  • سر درد
  • گرفتگی عضلات شدید
  • تنگی نفس
  • تب و لرز

اشاره کرد. البته در بعضی از افراد بروز علائم ها بسیار شدید و در بعضی از افراد ممکن بود سبک بوده باشد. تحمل انسان در برابر این ویروس به قدرت دفاعی و ایمنی آن بستگی دارد تا افراد بتوانند به صورت کامل این دوره را سپری نمایند. در صورت مشاهده با علائم بالا حتما هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید تا ویروس در بدن شما پیشرفت نکند.

روند جلوگیری از موج هشتم کرونا

شاید رعایت پروتکل های بهداشتی را زیاد شنیده باشید با این حال باز هم بهتر است به رعایت این پروتکل ها بپردازید تا از وجود کرونا در امان بمانید. استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی جزء اقدامات مهمی می باشند که شما به راحتی با استفاده از آن ها می توانید از وجود کرونا آسوده خاطر باشید.

در چند ماه اخیر دوباره ویروس کرونا در کشور روند افزایشی پیدا کرده که این دلیل بر این است افراد از ماسک استفاده نکرده و تمامی پروتکل ها را از بین برده اند. شما می توانید با رعایت یک سری نکات بهداشتی از وجود این ویروس راحت باشید. و شاهد سلامتی و سرزندگی خود و اطرافیانتان باشید. برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا در موج هشتم بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید.

به تعداد افراد مبتلا به کرونا در شهر خود دقت کنید

شما می توانید با پیگیری افراد مبتلا به کرونا در شهر و منطقه خود به راحتی از این بیماری در امان بمانید زیرا شما با دانستن وجود کرونا بهداشت را به صورت کامل رعایت می کنید و از مبتلا شدن به ویروس در امان می مانید. وجود رنگ بندی های کرونایی در شهرها راحت تر به افراد کمک  می‌ کند تا شاخص این ویروس در  منطقه خود را بسنجند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مضرات نوشیدن آب یخ

با عنوان مثال رنگ آبی نشانه وضعیت عادی می باشد، در صورتی که رنگ زرد هشدار محسوب می شود و در نهایت رنگ قرمز وجود تعداد زیادی از مبتلا به این ویروس در آن شهر است که کاملا وضعیت خطرناکی تلقی می شود.

استفاده از ماسک

شما تنها با زدن ماسک می توانید درصد زیادی از مبتلا شدن به کرونا را در خود کاهش دهید. استفاده از ماسک یکی از اقدامات اصلی برای جلوگیری از ورود کرونا به بدن انسان می باشد. زیرا این ویروس اولین راه ورود آن به بدن از بینی و دهان می باشد. شما با استفاده از ماسک هم می توانید از ورود کرونا جلوگیری کنید. و هم اینکه از سرما زمستان در امان بمانید. یادتان باشد از ماسک های فیلتردار و همچنین سه لایه استفاده کنید که از کیفیت بهتری برخوردار می باشند.

رعایت کردن فاصله اجتماعی

شما با رعایت فاصله گذاری اجتماعی می توانید سبب قطع شدن زنجیره انتقال بیماری کرونا شوید. همچنین در محیط های سر بسته و شلوغ حتما از ماسک استفاده کرده و فاصله با افراد را رعایت کنید و از تنش های افراد به دور بمانید.

تکمیل دوره های واکسن

بهتر است حداقل دو دوز از واکسن های کرونا را تزریق کنید تا نسبت به افرادی که واکسن نزده اند کمتر مبتلا شوند. با تکمیل دوره های واکسن مرگ و میر ناشی از این بیماری به شدت کاهش پیدا می کند. شاید افرادی که دوره های تزریق واکسن خود را انجام داده اند دچار ویروس کرونا شوند اما درجه بیمار شدن آن ها بسیار پایین بوده و انتقال از فردی به فرد دیگر کاملا کاهش پیدا می کند. با این روش شما از ایجاد موج های دیگر کرونا می توانید جلوگیری کنید.

موج هشتم کرونا

احتمال موج های جدید ویروس کرونا

طبق گفته های به دست آمده ویروس کرونا در صورت رعایت نشدن ممکن است سبب افزایش موج ها شود. در زمستان پارسال به دلیل همه گیری دوباره ویروس کرونا تعداد مبتلایان در ایران و همچنین کشورهای اروپایی روند نزولی را طی کرده است که به دلیل رعایت نکردن افراد سویه های جدید از کرونا در کشور جولان می دادند.

البته در کشورهایی همچون آمریکا، چین و ژاپن میزان شدت نفوذ این بیماری بسیار شدید بوده است. طبق نتایج به دست آمده موج های جدیدی از این ویروس در صورت رعایت نکردن افراد ممکن است در سال جدید رخ دهد که در صورت نادیده گرفتن سبب افزایش روند کرونا خواهد شد.

تبدیل کرونا به بیماری فصلی

ویروس کرونا در حال حاظر راه بسیاری را باید برای تبدیل به بیماری فصلی طی کند. این بیماری هنوز به صورت همه گیری در جهان شناخته شده است و با اینکه در طی سه سال در جهان وجود دارد اما هنوز عادی نشده و در صورت شنیده شدن نام این بیماری افراد دچار ترس و وحشت می شوند.

ویروس کرونا یکی از خطرناک ترین ویروس های جهان شناخته شده که بعد از چند سال توانستند دانشمندان ایرانی و خارجی واکسن این بیماری را تولید کرده و جان انسان ها را نجات دهند.

موج هشتم کرونا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روند جهشی دوره های مختلف ویروس کرونا

امتیاز کاربر: ۴.۶ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا