پزشکی

فواید سونا جکوزی برای دیسک کمر چیست

امروزه افراد زیادی شاکی از درد های سیاتیک و دیسک کمر هستند. به دلیل سبک زندگی ناسالم و مدرن امروزی خیلی از مشکلاتی که مربوط به ستون فقرات، کمر درد و دیسک کمر است، به وجود می آید. سوالی که بیشتر افراد مبتلا به این بیماری ها دارند این است که، فواید سونا جکوزی برای دیسک کمر چیست؟ آیا افراد می توانند برای تسکین درد دیسک کمر از سونا جکوزی استفاده کنند؟ برای پاسخ به این سوالات باید اطلاعات کافی در رابطه با سونا جکوزی و بیماری دیسک کمر داشته باشید.

درمان دیسک کمر با سونا جکوزی

برای درک بهتر رابطه جکوزی و بیماری دیسک کمر و مزایای استفاده نمودن از سونا و همچنین جکوزی برای درمان دیسک کمر، لازم می باشد معنای سونا و جکوزی را بدانید. جکوزی در واقع وان مملو از آب است که به پمپ مخصوص آب، جت های ویژه ماساژ، بخاری ، سیستم مربوط به فیلتراسیون و دیگر تاسیسات الکتریکی است. آب جکوزی توسط پمپ مکیده می شود و بعد از تصفیه شدن و داغ گشتن از راه جت ها به جکوزی پمپاژ می گردد. جکوزی ها قابلیت تنظیم فشار و همچنین دمای آب خارج شده از جت ها را در حد مطلوب و ایمن دارند.

سونای بخار یا خشک به صورت کابین یا اتاق ارائه می شود. دمای درون این اتاق ها به دلیل گرمای مستقیم رادیاتور یا بخار آب بسیار داغ بالاست. در اصل، برخلاف اسپا، استفاده کنندگان سونا دسترسی مستقیم به منابع آب را ندارند. دمای زیاد درون کابین سونا باعث شل کردن عضله های بدن و کم شدن دردهای عضلانی و عصبی می گردد. همچنین این نکته خیلی مهم را بدانید: پیش از بهره مندی از جکوزی و سونا برای درمان دیسک کمر حتما از پزشک تان سوال کنید.

از جکوزی برای درمان دیسک کمر استفاده کنید

ستون فقرات در بدن انسان ها از تعداد ۳۳ مهره استخوانی به وجود آمده است. بین هر کدام از این مهره ها یک نوع ماده ی انعطاف پذیر به شکل گرد به اسم دیسک قرار دارد. کار این دیسک‌ها که بین مهره‌های ستون فقرات قرار می‌گیرند، پیشگیری از برخورد و اصطکاک میان مهره‌ها با همدیگر می باشد. دیسک به وسیله رباط ها در محل مخصوص خود حفظ می شود. اما به علت های مختلف، هر کدام از این دیسک ها می توانند آسیب ببینند و باعث درد شدید شوند. برخی از علت های مهم این بیماری ها عبارتند از وارد شدن ضربه، داشتن اضافه وزن، جا به جایی بارهای سنگین، نشستن افراد برای طولانی مدت و همچنین فعالیت بدنی کم یا اشتباه اشاره نمود. علاوه بر این، با افزایش سن اشخاص، بیشتر در معرض آسیب دیسک کمر و مشکلات مربوط به ستون فقرات ناشی از آتروفی عضلانی هستند.

دیسک کمر به دو روش تهاجمی یا عمل های جراحی و غیر تهاجمی که درمان های فیزیوتراپی است، درمان می گردد. پزشکان در بیشتر مواقع ترجیح می دهند که با استفاده از روش های غیر تهاجمی مانند تحریک الکتریکی عضلات، فیزیوتراپی، گرما درمانی و آب درمانی موضعی  بیماری های مربوط به دیسک کمر را درمان کنند. یکی از راه هایی که برای درمان کمر درد بسیار موثر است طبق توصیه هایی که افراد متخصص دارند، استراحت نمودن در جکوزی به منظور درمان کردن دیسک کمر می باشد. به افرادی که دچار بیماری دیسک کمر هستند توصیه می گردد که از مزیت ها و تاثیرات جکوزی برای کمر درد استفاده کنند. اگر بهره بردن از وان های جکوزی و کابین های سونا که در مجموعه های استخر عمومی وجود دارند را به علت هایی مانند بهداشتی نبودن یا نداشتن وقت استفاده نمی کنید، می توانید یک جکوزی برای حمام منزلتان خریداری نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه تب کودک را پایین بیاوریم | اهمیت پایین آوردن تب کودک

فواید سونا جکوزی برای دیسک کمر

جکوزی چه تاثیراتی بر دیسک کم دارد

جکوزی به جزء تاثیر بر دیسک کمر و کم شدن کمردرد فواید زیادی برای آرامش روحی و جسمی افراد و اوقات فراغت دارد. اما مزیت های سونا و جکوزی برای تسکین درد های دیسک کمر چه می باشد؟ بر اساس تحقیقات و تحلیل های تخصصی، آب درمانی به ویژه آب داغ می تواند در کم کردن درد و التهاب اعصاب منطقه کمر و همچنین دیسک کمر بسیار مفید و دارای فواید باشد. در شرح تاثیرات جکوزی بر درد های مربوط به کمر و دیسک کمر می شود بیان کرد که استراحت نمودن در آب های داغ جکوزی با فشار خیلی نرم آب خارج شده از قسمت مربوط به جت های جکوزی تاثیرات مثبت زیادی بر بهبود دیسک کمر دارد.

جکوزی برای سیاتیک چه فوایدی دارد

یکی از شایع ترین بیماری ها سیاتیک است که حدود نیمی از افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار این بیماری را تجربه می کنند. در ادامه فواید جکوزی برای سیاتیک را شرح می دهیم. اما اول باید با معنای سیاتیک آشنا شوید. در اصطلاح سیاتیک به معنای درد های عصبی می باشد که از آسیب یا تحریک عصب های سیاتیک یا عصب های دیگر به وجود می آید، است. طولانی ترین عصب در بدن انسان ها عصب سیاتیک است و در دو سمت بدن به صورت قرینه وجود دارد. عصب مربوط به سیاتیک دسته ۵ تایی از رشته های عصبی هستند که از نخاع آغاز و تا پایین تر از زانوان افراد ادامه می یابد. در ادامه این رشته های عصبی کوچک شده و تا انگشتان پا نیز می رسند.

افرادی که به بیماری سیاتیک مبتلا هستند ممکن است در محل هایی که اعصاب سیاتیک وجود دارد درد های کم یا زیاد را تجربه نمایند. اما تنها نشانی مشکل در عصب سیاتیک درد نیست. اما از نشانه های دیگر این درد می توان به سوزن سوزن شدن بدن یا احساس بی حسی در کمر، پاها و باسن را اشاره نمود. برای کمتر شدن ناراحتی و درد های عصب سیاتیک روش های درمانی زیادی وجود دارد که می توانید در خانه یکی از آن ها را انجام دهید. از پرطرفدار ترین روش ها استراحت در جکوزی است که آرامش زیادی به شما منتقل می کند.

برای سیاتیک و دیسک کمر جکوزی چه فوایدی دارد

طبق مطالب ذکر شده در بالا استراحت و آب درمانی در جکوزی برای کم شدن التهابات سیاتیک و تسریع درمان کمر درد موثر است. در ادامه فواید جکوزی برای سیاتیک و دیسک کمر را شرح می دهیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سالخوردگی چه تأثیری بر دستگاه گوارش دارد؟

از روی دیسک کمر وزن موجود را کاهش می دهد

یکی از فواید بسیار مهمی که جکوزی برای سیاتیک و دیسک کمر دارد، کاهش درد های آن و کم شدن فشار وزنی که بر روی ستون فقرات است در آب می باشد. وقتی در آب غوطه ور می شوید تقریبا ۹۰ درصد از وزن بدن از روی ستون فقرات برداشته می شود و تمام وزن به وسیله آب پشتیبانی می گردد. به همین دلیل مهره ها دیگر وزنی را تحمل نمی کنند و فرصت برای بازسازی خود پیدا می نمایند.

گرمای جکوزی و سونا مناسب برای دیسک کمر

گرمای موجود در سونا و جکوزی برای دیسک کمر بسیار مفید است. گرمایی که درون سونا یا جکوزی وجود دارد عضلات بدن را شل می کند و باعث رفع گرفتگی عضله های کمر می شود. علاوه بر این، این گرما باعث گشاد شدن عروق خونی و همچنین بهتر شدن گردش خون می گردد. با خوب شدن گردش خون، منتقل شدن مواد غذایی به درون بافت ها و اکسیژن رسانی، عضله های بخش کمر را بهتر می کند. در کل سرعت در بازیابی مهره ها بهتر شدن اعصاب سیاتیک و دیسک کمر از فایده های جکوزی و سونا برای بیماری دیسک کمر است.

فواید سونا جکوزی برای دیسک کمر

از دیگر فواید جکوزی برای بیماری دیسک کمر تقویت عضلات کمر است

از دیگر فایده های جکوزی و سونا برای دیسک کمر تقویت کردن عضله های بخش کمر می باشد. خیلی از افرادی که فعالیت های فیزیکی بسیار کمی دارند یا ورزش روزانه انجام نمی دهند. این افراد از لحاظ عضلات کمر بسیار ضعیف می باشند. به همین دلیل این افراد احتمال آسیب در دیسک کمر را بیشتر احساس می کنند و در این افراد مشکلات کمر شایع تر می باشد. یکی از مهم ترین روش های برای پیشگیری از هر اتفاق بدی برای کمر و درمان آسیب دیدگی های کمتر تقویت عضله های کمر با استفاده از ورزش است. ورزش های مناسبی که برای عضله های میانی بدن مناسب است باعث ایستایی بهتر، پیشگیری از بیرون زدگی در دیسک و بالا رفتن مقاومت عضله های مربوط به مهره ها می شود.

اما برخی افراد وجود دارند که به علت درد های زیادی که در قسمت دیسک کمر یا سیاتیک دارند نمی توانند فعالیت های ورزشی انجام دهند. در این مواقع پزشک به بیمار استفاده از جکوزی را توصیه می نماید. همچنین برای این دسته از افراد درمان های فیزیوتراپی نیز در کنار جکوزی و سونا تجویز می کند. درون جکوزی فشار و گرمای مناسبی وجود دارد که باعث ماساژ دادن عضله های کمر شده و کمک می کند عضله های اطراف مهره های کمر بیمار قوی تر شوند و در نتیجه درد این ناحیه را کم می کند.

نتیجه گیری

در این متن تلاش کردیم فوایدی که جکوزی و سونا برای بیماری های سیاتیک و دیسک کمر دارند را برای شما شرح دهیم. البته باید بدانید که در این مواقع پیش از هر اقدامی باید با پزشک معالج خود صحبت کنید و طبق تایید ایشان از سونا و جکوزی استفاده نمایید تا مشکلات دیگری برای شما به وجود نیاید.

فواید سونا جکوزی برای دیسک کمر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با فایده های سونا و جکوزی برای درمان دیسک کمر آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا