خدمات نظافتی

نحوه تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی و حمام

نحوه تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی و حمام | استفاده از مواد طبیعی برای تمیز کاری کاشی دستشویی و حمام

تمیز کردن کاشی های حمام و دستشویی یکی از  مشکلاتی است که همه بانوان با آن روبه رو هستند. کاشی های حمام دیر یا زود در معرض جرم و مواد قرار گیرند و رنگ و ظاهر خود را به سرعت از دست بدهند. در صورتی که با راهکارهای موثر و کاربردی برای تمیز کردن کاشی های حمام آشنا باشید، می‌توانید این کار را راحت تر و سریع‌تر انجام دهید.

تمیز کردن حمام

اگر نوبت های نظافت حمام را با فاصله کوتاه انجام دهید، دیگر نیازی نخواهد بود که ساعت ها وقت تان را صرف تمیز کردن حمام کنید تا جرم های روی کاشی را از بین ببرید. برای تمیز و براق نگه داشتن کاشی های خانه خود الزامی است که به طور منظم کاشی ها را تمیز کنید. شما باید از شوینده خوب برای این کار استفاده کنید. دقت کنید هرچه لکه ها روی کاشی ها مدت بیشتری باقی بمانند و پاک نشوند تمیز کردن آنها سخت تر و طاقت فرسا تر می شود.

گام اول در تمیز کردن کاشی های حمام، جارو کشیدن است. با یک تی گرد و غبار روی کاشی ها را از بین ببرید. هر چیز اضافه مثل خرده های آشغال و خاک را در مرحله اول از روی سرامیک ها و کاشی ها پاک کنید. در مرحله دوم از جوش شیرین و یا سفید کننده استفاده کنید. البته شما می‌توانید در بعضی از مواقع اول جرم گیری انجام دهید.

ترکیب سرکه، جوش شیرین و پودر ماشین لباسشویی

یک لیوان سرکه، یک لیوان آب داغ، نصف لیوان پودر ماشین لباسشویی و نصف لیوان جوش شیرین ترکیبی است که کار شما را راه می‌اندازد.

تمام سطح سرامیک و کاشی هایی را که شما قرار است شستشوی آنها را انجام دهید را با آب به خوبی خیس کنید. سپس جوش شیرین، پودر لباسشویی و سرکه را با هم ترکیب کنید. البته شما می‌توانید برای استفاده راحت تر، ترکیب را درون بطری اسپری بریزید یا اینکه از یک ظرف کوچک استفاده کنید و هر بار فرچه را داخل آن تمیز کنید و بعد از آن تمامی بخش های سرامیک و کاشی ها را برای مثال میان درز، آنها را به خوبی اسپری کنید.

چگونه سرامیک و کاشی را جرم‌گیری کنیم؟

سرامیک و کاشی های سرویس بهداشتی و حمام آسیب پذیر ترین قسمت های هر منزلی از نظر تکثیر و رشد میکروب‌ها هستند. در چنین مواقعی بیشتر پیشنهاد می‌شود که به جای هزینه‌های بسیار زیاد برای انواع مواد شوینده شیمیایی به سراغ نظافت و تمیز کردن کاشی های حمام و سرویس بهداشتی با ترکیبات طبیعی بروید. برای مثال ترکیب جوش شیرین، سرکه و پودر لباسشویی بهترین ترکیب برای از بین بردن جرم کاشی ها می‌باشد و یا ترکیب نمک و سرکه برای تمیز کردن کاشی ها عالی است.

تمیزکاری کاشی

ترکیب سرکه و نمک

این ترکیب، ترکیبی کم هزینه و بسیار مناسب برای تمیز کردن کاشی ها است. برای انجام این کار شما باید یک فنجان نمک را با یک فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب داغ ترکیب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  وسایل تمیزکاری خانه چه چیزهایی هستند؟

مایع ظرفشویی جایگزین خوبی است، هنگامی که شما محلول تمیز کننده ندارید. شما باید به جای یک قاشق غذا خوری محلول تمیز کننده، از پنج قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی استفاده کنید. مایع ظرفشویی، ترکیب ضعیف تری برای تمیز کردن کاشی و سرامیک ها است. ولی شما می‌توانید آن را به قسمت های مختلف سرویس بهداشتی و حمام بزنید و نتیجه مطلوبی بگیرید.

نحوه استفاده از نمک برای تمیز کردن کاشی

نمک یک لکه بر و جرم‌گیر عالی است. اگر لکه و جرم شما قدیمی است و مدت زیادی از نظافت آن مکان گذشته است، شما آن مکان را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به نمک آغشته کنید، شما خواهید دید نمک چه معجزه ای می‌کند.

تمیز کردن دیوار و کف حمام و سرویس بهداشتی

در نظافت کاشی های حمام و سرویس بهداشتی باید بسیار دقت کنید. زیرا نباید دوغاب کاشی حمام و دستشویی جدا شود. کف دستشویی و حمام را با مواد شوینده شیمیایی می‌توان تمیز کرد.

مواد لازم برای نظافت کف و دیوار حمام و دستشویی

  1.  بخارشوی
  2. برس توالت شوی
  3. برس ضخیم
  4. تی
  5. دستکش پلاستیکی
  6. دستمال معمولی
  7. محصولات تمیز کننده معمولی

اصولاً همه افراد کل محیط را آغشته به مواد سفید کننده و جرم‌گیر می‌کنند. ولی با انجام این روش نتیجه مطلوب و باب میلی دریافت نمی‌کنند. بخصوص اگر کاشی و سرامیک ها دارای لکه های تیره و زرد باشد و یا رنگ کاشی و سرامیک شما سفید باشد.

پودر ماشین لباسشویی برای تمیزکاری کاشی

شما با استفاده از پودر ماشین لباسشویی در کنار مایع سفید کننده و جرم‌گیر می‌توانید در زمان کم با دقت و توجه بیشتر، حمام و دستشویی را تمیز کنید.

برای تمیز کردن دوغاب کاشی و سرامیک های دیواره دستشویی و حمام لازم است، یک فنجان سفید کننده را در ۳.۵ لیتر آب بریزید. این مقدار محلول برای یک حمام و دستشویی با وسعت متوسط کافی است. با استفاده از برس های ضخیم، محلولی که ساخته اید را روی کاشی ها بریزید و شروع به تمیز کردن کنید. برس را روی دوغاب ها با سرعت زیاد بکشید و بگذارید مدتی روی دوغاب بماند تا اثر خود را بگذارد. سپس دوباره شروع به برس کشیدن کنید و آنرا در انتها بشویید و‌ خشک کنید.

دقت کنید، این روش ممکن است باعث مشکلات تنفسی و ریوی شود. پس حتماً در هنگام انجام این روش پنجره باز و هواکش روشن باشد.

برای کسانی که مشکلات تنفسی، باردار و یا به بوی شوینده ها حساسیت دارند این روش توصیه نمی‌شود.

چگونه از الکل برای تمیزکاری کاشی استفاده کنیم؟

اگر نمی‌خواهید دوغاب شما رنگش را از دست بدهد شما باید هر هفته آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک هایی که سطح صافی ندارند و لکه و جرم آنها به سختی پاک می‌شود، محلول شیشه پاک‌کن و الکل، محلول مناسبی است و برای شما پیشنهاد می‌شود.

روش دیگر این است، که شما می‌توانید الکل را به مقدار یک فنجان درون بطری شیشه پاک‌کن بریزید و بعد محلول را روی بخش های برجسته سرامیک و کاشی ها اسپری کنید. البته شما می‌توانید از این ترکیب برای تمیز کردن شیشه و آینه های حمام و دستشویی استفاده کنید. حتماً دقت کنید که محلول با دستتان برخورد نکند.

استفاده از نوشابه

نوشابه یک مایع محشر برای از بین بردن جرم کاشی ها و سنگ توالت است. نوشابه را روی سطح کاشی بریزید، سپس از سرکه سفید و یا آبلیمو استفاده کنید. دقت کنید این دو نباید باهم مخلوط شوند. نوشابه و سرکه را روی سطح کاشی حمام و دستشویی بپاشید و بیست دقیقه منتظر بمانید. سپس می‌توانید به تمیز کردن دیواره و کف حمام و دستشویی بپردازید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از جلاسنج و کاربرد آن

برای تمیز کردن کاسه توالت شما باید نوشابه را مستقیم روی دیواره های آن بریزید و کمی منتظر بمانید. جرم گیری با نوشابه بسیار راحت و آسان است. البته اگر می‌خواهید نتیجه خوب و مطلوب بگیرید از نوشابه ای که تازه درب آن باز شده است استفاده کنید زیرا دارای مقدار زیادی گاز است.

اگر کاشی های دستشویی و حمام شما جرم زیادی گرفته است و با وایتکس و جرم‌گیر از بین نمی‌رود، با استفاده از کارد و یا سیم ظرفشویی می‌توانید جرم آن مناطق را پاک کنید.

جوهر نمک

روی جرم های کاشی و سرامیک ها جوهر نمک را بریزید و به مدت ده الی پانزده دقیقه صبر کنید، سپس با برس خوب کاشی هارا بسابید. سپس کاشی هارا بشویید.

مایع اسیدی

اگر جرم کاشی و سرامیک های حمام و دستشویی شما هرکاری می‌کنید از بین نمی‌رود، شما باید از مایع اسیدی استفاده کنید ولی حتماً در هنگام استفاده دقت کنید و مراقب باشید.

در ابتدا سرامیک و کاشی را خیس کنید، هنگامی که مایع اسیدی را روی کاشی و سرامیک می‌ریزید شروع به جوشیدن می‌کند، همزمان با فرچه برس بزنید و اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند. سپس دوباره قبل از شستن با فرچه کاشی را بسابید و در انتها کاشی هارا بشویید.

آیا یک محصول تمیز کننده برای تمام نقاط استفاده می‌شود؟

جواب این سوال خیر است. شما فکر می‌کنید یک دستمال ضدعفونی برای استفاده در هر سطح و نقطه ای کافی است، ولی باید بدانید که اصلاً اینگونه نیست.

هر سطحی از سرویس بهداشتی محصول و شوینده مخصوص خود را دارد. برای مثال شما نمی‌توانید برای تمیز کردن آینه سرویس بهداشتی از اسپری تمیز کننده شیرآلات استفاده کنید.

تمیزکاری کاشی

آب اکسیژنه

برای پاک کردن لکه خون از روی کاشی و سرامیک حمام و سرویس دستشویی، شما می‌توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید. نحوه استفاده از آب اکسیژنه این گونه است که مقداری از محلول را روی دستمال بریزید و محکم روی لکه خون بکشید. با انجام این‌ کار لکه به آسانی از بین می‌رود و جای آن هم باقی نمی‌ماند.

آیا می‌توان از یخ برای تمیز کردن کاشی ها استفاده کرد؟

برای برداشتن شمع چسبیده شده و یا آدامس بهتر است از یخ استفاده کنید. تعدادی یخ قالبی را در پاکت و یا کیسه بریزید و آن را روی شمع و یا آدامس قرار دهید. سپس پس از ده دقیقه استحکام آن را چک کنید اگر سفت شده باشد آن هارا با کارد از کاشی جدا کنید. اگر لکه ای باقی بماند، با شوینده و دستمال آن را از بین ببرید.

چگونه لکه جوهر را از حمام پاک کنیم؟

روی یک پارچه و یا دستمال، مقداری سفید کننده بریزید و تا لکه جوهر از بین برود، آن را از روی لکه بر ندارید. بلافاصله پس از بین رفتن جوهر دستمال را بردارید و بیش از اندازه آن را روی کاشی و سرامیک نگه ندارید.

نحوه تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی و حمام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تمیز کردن کاشی‌های دستشویی و حمام

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا