تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چگونه مخزن آبگرمکن را تخلیه کنیم | نحوه تخلیه مخزن آبگرمکن

املاحی که در آب شهری وجود دارد، باعث می‌شود در مخزن آبگرمکن رسوبات جمع شود و اگر شما مخزن را به موقع تخلیه نکنید، رسوبات زیاد شده و احتمال دارد به دستگاه‌ آبگرمکن آسیب بزند. در این صورت مجبور خواهید شد برای اینکه آبگرمکن شما درست کار کند آن را تعمیر کنید. در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم روش تخلیه کردن مخزن آبگرمکن و همچنین نکاتی را که در هنگام تخلیه مخزن باید رعایت کنید، بیان کرده و شما را با آن آشنا کنیم.

چرا مخزن آبگرمکن را باید تخلیه کنیم؟

آبگرمکن های ایستاده و دیواری دارای مخزن های بزرگی هستند که برای تأمین کردن آب گرم در آنها قرار داده شده است. به دلیل املاح بالای آب های شهری و به مرور زمان در اثر استفاده زیاد از آبگرمکن، این رسوبات داخل مخزن جمع می‌شوند که در صورت تخلیه نشدن مخزن، می‌توانند باعث بروز مشکلات زیر شوند:

  • رسوباتی که داخل مخزن آبگرمکن جمع می‌شوند، باعث خواهند شد عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کرده و کارایی آن کم شود.
  • اگر شما مخزن آبگرمکن خود را تخلیه نکنید، باعث خراب شدن دستگاه شده و خطراتی را هم برای شما به دنبال دارد.
  • رسوبات داخل مخزن آبگرمکن های گازی، باعث خواهند شد که صدای ترک خوردن و یا انفجار شنیده شود و این می‌تواند باعث ترس در بین اعضای خانواده شود.

چگونه مخزن آبگرمکن را تخلیه کنیم؟

تمام آبگرمکن ها، چه گازی و چه برقی دارای مخزن می‌باشند و برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند و آب گرم بیشتری تأمین کنند باید رسوبات و املاح جمع شده در آن تخلیه شده و مخزن را رسوب زدایی کنید. اگر شما سالی یکبار و به طور مرتب رسوبات را از مخزن تخلیه کنید، عملکرد و کارایی آبگرمکن شما بهتر خواهد شد. وقتی رسوبات در مخزن جمع می‌شود، در فرایند احتراق اختلال ایجاد کرده و ممکن است صدایی مانند ترکیدن و ترک خوردن مخزن ایجاد کند. باید بدانید که تخلیه کردن مخزن آبگرمکن پیچیده نبوده و شما نیاز به تجهیزات و لوازم زیادی هم ندارید. در ادامه می‌خواهیم شما را با روش تخلیه کردن مخزن آبگرمکن آشنا کنیم.

روش تخلیه کردن مخزن آبگرمکن

اگر می خواهید مخزن آبگرمکن خود را تخلیه کنید، روش انجام این کار اهمیت چندانی ندارد زیرا کار سختی نیست، مهم این است که برای جلوگیری کردن از مشکلات جدی، حتماً با رعایت مسائل ایمنی این کار را انجام دهید. اگر خودتان نمی‌توانید به تنهایی مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید، توصیه می‌کنیم برای این کار از تعمیرکار کمک بگیرید.

آموزش مرحله به مرحله تخلیه کردن مخزن آبگرمکن

در صورتی که تصمیم گرفتید خودتان مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید، قبل از هر کار باید با روش تخلیه مخزن در آبگرمکن آشنا باشید. اگر می‌خواهید این کار را انجام بدهید موارد زیر را مرحله به مرحله رعایت کنید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع مختلف پکیج و روش کارکرد هر کدام

مخزن آبگرمکن

مرحله اول: آبگرمکن را خاموش کنید.

قبل از اینکه کار تخلیه مخزن را شروع کنید باید ابتدا آبگرمکن خود را خاموش کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

  • جهت خاموش کردن آبگرمکن های گازی باید ترموستات را در حالت پیلوت قرار بدهید.
  • در آبگرمکن های برقی باید کابل آبگرمکن را از پریز برق درآورده و یا اینکه فیوز را قطع کنید تا جریان برق در آبگرمکن قطع شود.
  • دقت داشته باشید برای آبگرمکن های برقی حتماً قبل از شروع تخلیه مخزن، برق آن قطع شود در غیر این صورت المنت ها می سوزد.

مرحله دوم: منبع آب ورودی به آبگرمکن را ببندید.

قبل از اینکه تخلیه مخزن را شروع کنید، شیر ورودی آب را به آبگرمکن که در بالای آبگرمکن قرار داده شده، ببندید. در صورتی که آب مخزن آبگرمکن داغ است، توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از خطرات احتمالی و سوختگی در هنگام تخلیه کردن مخزن، صبر کنید تا بعد از اینکه آبگرمکن خاموش شد آب داخل آن سرد شود.

مرحله چهارم: به شیر تخلیه آبگرمکن شلنگ باغبانی را متصل کنید.

به وسیله دفترچه راهنمای آبگرمکن خود، شیر تخلیه را پیدا کنید. معمولاً شیر تخلیه مخزن در آبگرمکن ها، در پایین آن قرار داده شده است. بعد از اینکه شلنگ باغبانی استاندارد را به شیر تخلیه آبگرمکن متصل کردید، باید سر دیگر شلنگ باغبانی را هم در لوله فاضلاب یا جای دیگری که برای تخلیه مناسب باشد، قرار بدهید.

مرحله چهارم: شیر تخلیه آبگرمکن را باز کنید.

حالا برای اینکه مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید، باید آب مخزن را باز کنید. گاهی ممکن است در مخزن، رسوبات آنقدر زیاد باشد که شیر تخلیه را مسدود کرده و یا حتی باعث کم شدن جریان تخلیه شود. در این صورت برای اینکه مشکل را برطرف کنید، توصیه می‌کنیم با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

مرحله پنجم: شیر آب گرم را برای تخلیه بهتر مخزن باز کنید.

برای اینکه آب مخزن تخلیه شود، اگر آب گرم را باز کنید به این وسیله فشار تخلیه در مخزن کم می شود و آب مخزن سریع تخلیه خواهد شد. البته باید شیر اطمینان را به جای شیر آب باز کنید. شیر اطمینان در بالای آبگرمکن قرار داده شده است.

معمولاً تخلیه کردن آب مخزن آبگرمکن نیم ساعت طول می‌کشد. زمانی که جریان آب شلنگ متوقف شود، متوجه خواهید شد که کار تخلیه در مخزن آبگرمکن هم تمام شده است.

البته احتمال دارد رسوباتی هم در کف مخزن جمع شده باشد. باید برای اینکه مطمئن شوید رسوبات به طور کامل تخلیه شده است، باید بعد از اینکه جریان آب تخلیه قطع شد، آب ورودی به آبگرمکن خود را باز کنید. این کار شما باعث می شود مخزن شسته شده و رسوبات به طور کامل تخلیه شود. آنقدر این مرحله را ادامه بدهید تا زمانی که آب خروجی مخزن کاملاً شفاف شود.

مرحله ششم: شیر تخلیه را ببندید و آبگرمکن را راه اندازی کنید.

بعد از اینکه کارتان تمام شد و مخزن آبگرمکن کاملاً تخلیه شد، باید شیر تخلیه را بسته و شلنگ را هم جدا کنید. برای راه اندازی کردن دوباره آبگرمکن، ابتدا شیر آب سرد را باز کنید و صبر کنید تا مخزن کاملاً پر شود. بسته به نوع آبگرمکن خود که برقی باشد یا گازی، برای روشن کردن آبگرمکن، شیر گاز را هم باز کنید و یا اینکه برق آن را وصل کنید. حالا شیر مخزن تخلیه را بررسی کنید و از چکه نکردن و درست بسته شدن آن اطمینان پیدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع ارور پکیج ایساتیس و رفع عیب آن ها | تعمیر تخصصی پکیج در محل

املاح و رسوباتی که در آب شهری وجود دارد به مرور زمان باعث می شود آبگرمکن شما با مشکلاتی مانند تغییر رنگ آب و یا سوراخ شدن مخزن مواجه شود. یکی از اقدامات مهمی که باید انجام بدهید سرویس منظم و دوره‌ای آبگرمکن است. با این کار می توانید به افزایش طول عمر مفید آبگرمکن خود کمک کرده و کیفیت آب مصرفی را افزایش بدهید. دقت کنید که در هنگام سرویس دستگاه، حتماً باید مخزن آبگرمکن تخلیه شده و تمیز شود.

مخزن آبگرمکن را چند وقت یک بار تخلیه کنیم؟

همانطور که گفتیم خارج کردن و تخلیه رسوبات از مخزن آبگرمکن، باعث می‌شود طول عمر آبگرمکن شما افزایش پیدا کرده و کارایی آن بهتر شود. رسوبات داخل مخزن در فرایند احتراق آبگرمکن های گازی، اختلال ایجاد می‌کنند و شما صدایی مانند ترکیدن از آن می‌شنوید. آبگرمکن های گازی و برقی بسته به املاح موجود در آب و همچنین منبع تأمین آب، نیاز دارند به صورت دوره‌ای و منظم (هر دوسال یکبار و یا سالی یک بار) رسوب زدایی شوند.

ممکن است آب منزل شما املاح زیادی داشته باشد که اصطلاحاً می‌گوییم آب سنگین است. در این زمان توصیه می‌کنیم کمتر از یک سال مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید زیرا ممکن است این رسوبات در زمان کمتری در مخزن جمع شود.

  • با توجه به املاح موجود در آب منطقه خود باید دو سال یک بار مخزن آبگرمکن را تخلیه کنید.
  • اگر آب منطقه شما سنگین است و دارای املاح زیاد می‌باشد توصیه می‌کنیم سالی یک بار این کار انجام شود.
  • در صورت زیاد بودن املاح، باید تخلیه سریع تر انجام بگیرد و رسوبات از مخزن خارج شود زیرا ممکن است آبگرمکن آسیب ببیند.

مخزن آبگرمکن

 

سخن پایانی

یکی از کارهای مهمی که شما برای زیاد شدن طول عمر آبگرمکن باید انجام دهید، تخلیه دوره‌ای و منظم مخزن آبگرمکن است. بیشتر آبگرمکن ها، مخزن های بزرگی دارند که آب گرم را تأمین می‌کند. رسوبات داخل آب، و همچنین شن و ماسه در لوله آب شهری، ممکن است با گذشت زمان در مخزن های آبگرمکن جمع شود. این رسوبات باعث کاهش طول عمر و کارایی آبگرمکن شما می‌شود که شما با تخلیه منظم مخزن، می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش تخلیه کردن مخزن آبگرمکن به طور کامل آشنا کردیم. اگر خودتان خواستید تخلیه مخزن آبگرمکن را انجام بدهید، حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید. توصیه می کنیم اگر در این کار تجربه ای ندارید، برای تخلیه مخزن آبگرمکن، از تعمیرکار کمک بگیرید.

 

چگونه مخزن آبگرمکن را تخلیه کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تخلیه مخزن آبگرمکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا