تعمیرات کولر آبی

نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق رطوبتی کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

گاهی ممکن است به دلایل مختلف کف کولر آبی شما سوراخ شود. شاید به جای ترمیم به فکر تعویض بیفتید در صورتی که می توانید با عایق رطوبتی کولر آبی به راحتی از نشت آن جلوگیری کرده و مشکل را برطرف کنید. مواردی مثل نم زدگی و نفوذ رطوبت به داخل ساختمان از جمله عوارض سوراخ شدن کف کولر می باشد و شما می توانید با کمک عایق رطوبتی کولر آبی از ساختمان خود محافظت کنید. در این مقاله از ایبک امداد با ما همراه باشید تا شما را با نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم.

دلیل پوسیدگی و زنگ زدگی کف کولر آبی چیست؟

همانطور که می دانید بدنه کولر آبی از فلز درست شده و دائماً در تماس مستقیم با آب می باشد. به مرور زمان شما شاهد ایجاد رسوب در کف کولر و در نهایت زنگ زدن بدنه آن خواهید بود. رسوبات و املاح آب، استفاده از فلز بی‌کیفیت برای بدنه کولر آبی و همچنین تابش نور مستقیم آفتاب، همه با هم می توانند باعث زنگ زدگی بدنه کولر آبی شوند.

عایق کولر آبی چیست؟

افرادی که از کولرهای آبی استفاده می کنند با اصطلاحاتی مانند عایق کولر آبی و یا فیلتر کولر آبی، به طور کامل آشنا هستند. فیلتر و عایق رطوبتی کولر آبی جهت نگهداری بهتر کولر استفاده می شوند. وقتی بدنه کولر آبی شما زنگ می زند و یا اینکه کفی آن سوراخ می شود آب از آن چکه کرده و باید حتماً به فکر عایق کاری کولر باشید. با این کار زمان بیشتری می توانید از کولر خود استفاده کنید. عایق رطوبتی کولر آبی دارای ترکیبات و انواع متنوعی هستند که می توانید آنها را از ابزار فروشی ها خریداری کنید.

اهمیت استفاده از عایق رطوبتی کولر آبی

کولر آبی به دلیل اینکه به طور مداوم در یک قسمت از پشت بام قرار گرفته است، ایجاد رطوبت می کند. آب مصرفی در کولر باعث نفوذ رطوبت و نم دیدگی در قسمتی از ساختمان خواهد شد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید می توانید از عایق رطوبتی کولر آبی استفاده کنید‌. این عایق در محلی که کولر آبی به ساختمان متصل شده است، استفاده می‌شود و از نفوذ رطوبت به آن قسمت از ساختمان جلوگیری می کند.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض پمپ آب کولر آبی | خدمات تخصصی تعمیر و تعویض پمپ آب کولر آبی

قبل از اینکه شما عایق رطوبتی را جایگذاری کنید باید کف کولر را به وسیله موادی مخصوص ترمیم کنید.

عایق رطوبتی کولر آبی

ترمیم سوراخ کفی کولر با عایق رطوبتی کولر آبی

برای ترمیم سوراخ کفی کولر، باید در مرحله اول شوره کولر را کاملاً تمیز کنید. این کار را می توانید به وسیله یک برس سیمی انجام دهید و بعد از آن کولر را خوب بشویید. اگر کف کولر سوراخ بود به وسیله یک لایه کارتون کامل سوراخ را بپوشانید و با یک غلتک یا قلمو کل سطح کولر را به عایق رطوبتی آغشته کنید. برای سطوح افقی باید اول مقداری از عایق را در روی سطح ریخته و بعد از آن برای یکدست کردن و صاف کردن آن اقدام کنید. جهت عایق کاری سطوح عمودی هم باید به وسیله قلم مو، عایق کاری را انجام دهید. این کار را طوری انجام دهید تا تمام قسمت ها را بپوشاند بعد از اینکه کارتان تمام شد ۲۴ ساعت در روی سطح عایق کاری شده آب نریزید تا تمام قسمت ها کاملاً خشک شود.

عواملی که باعث سوراخ شدن کفی کولر می شود چیست؟

کفی کولر آبی به دلیل اینکه به طور مداوم با آب در ارتباط است، پوسیده شده و گاهی سوراخ می شود. عوامل مختلفی باعث سوراخ شدن کفی کولر می شوند که عبارتند از:

 1. املاح موجود در آب
 2. کیفیت بدنه کولر آبی
 3. تابش نور مستقیم آفتاب
 4. ماندن آب در کفی کولر

در ادامه موارد بیان شده را برای تان توضیح خواهیم داد.

۱- وجود املاح در آب

همانطور که می دانید آب دارای رسوبات و املاحی می باشد که در صورت ماندن در کف کولر باعث می شود کفی زنگ زده و سوراخ شود. مخصوصاً شهرهایی که دارای آب شور می باشند نمک موجود در آب باعث آسیب دیدن کفی کولر خواهد شد. اگر آب شهر شما شور است باید هر چند وقت یکبار به طور مرتب کفی کولر خود را تمیز کنید تا از رسوب املاح در آن جلوگیری کرده باشید و دوام بدنه کولر شما افزایش پیدا کند.

۲- فلزی بی کیفیت بدنه کولر آبی

وقتی کولر آبی را خریداری می کنید باید به برند کولر توجه کنید. ممکن است دو کولر، از یک برند باشند ولی قیمت آنها با یکدیگر فرق کند. این می‌تواند به دلیل کیفیت و جنس مواد برای ساخت بدنه کولر باشد. مثلاً اگر فلزی که در بدنه کولر به کار رفته است مقاومت و کیفیت خوبی نداشته باشد، کولر پوسیده شده و سوراخ می شود. پس باید کولری از برند معتبر و با جنس بدنه خوب خریداری کنید تا در آینده با مشکل روبرو نشوید.

حتما بخوانید:   معرفی کلید لمسی کولر آبی و مزایای آن | قطعات کولر آبی

۳- تابش نور مستقیم آفتاب

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تابش نور مستقیم آفتاب می تواند باعث پوسیدگی و زنگ زدگی کفی کولر آبی شود به همین دلیل باید حتماً برای کولر خود سایه‌بان مناسبی فراهم کنید تا آفتاب به شکل مستقیم به کولر نتابد. با این کار هم باعث می شوید کارای کولر افزایش یابد و هم از هوای خنک تری استفاده می کنید. علاوه بر این، باعث جلوگیری از زنگ زدگی کفی کولر هم خواهید شد.

۴- ماندن آب در کفی کولر آبی

وقتی فصل گرما تمام شد و شما تصمیم به جمع کردن کولر گرفتید باید آبی که در کفی وجود دارد کاملاً تخلیه کرده و کولر را خشک کنید تا دچار زنگ زدگی نشود. آبی که در کولر راکد بماند باعث می شود کفی دچار رسوب گرفتگی و زنگ زدگی شده و در صورت روشن کردن کولر، بوی بد هم در منزل می پیچد.

 انواع عایق رطوبتی کولر آبی

در ادامه می خواهیم شما را با انواع عایق های رطوبتی کولر آبی آشنا کنیم و هر کدام را هم برایتان توضیح دهیم تا با آن آشنا شده و در صورت نیاز بتوانید به خوبی از آنها استفاده کنید. انواع عایق رطوبتی کولر آبی عبارتند از:

 1. قیر سرد عایق رطوبتی کولر آبی
 2. اسپری قیر عایق رطوبتی کولر آبی
 3.  ایزوگام عایق رطوبتی کولر آبی
 4.  نانو الاستیک عایق رطوبتی کولر آبی

۱- عایق قیر سرد عایق رطوبتی کولر آبی

این عایق جهت پوشاندن زنگ زدگی و سوراخ های کف کولر است. عایق قیر سرد مثل چسب کف کولر را می‌پوشاند و از فرسوده شدن کفی کولر جلوگیری می کند. استفاده از این عایق بسیار راحت است و شما می توانید به راحتی با ابزار در دسترس، کولر خود را عایق کاری کنید.

۲- اسپری قیر عایق رطوبتی کولر آبی

یکی از عایق های رطوبتی کولر آبی که بسیار هم پرکاربرد می باشند اسپری قیر کف کولر آبی است. استفاده از اسپری قیر، بسیار راحت بوده و برای جاهایی که با آب در تماس هست بسیار کاربرد دارد.

جهت استفاده از این اسپری باید در مرحله اول آب کولر را تخلیه کنید و کمی صبر کنید تا کف کولر کاملاً خشک شود. اگر رسوب و زنگ زدگی در کف کولر وجود داشت آن را هم تمیز کنید و بعد با استفاده از اسپری قیر کف کولر، سطح مورد نظر خود را کاملاً بپوشانید.

 ۳- ایزوگام عایق رطوبتی کولر آبی

از این عایق بیشتر در زمانی استفاده می کنند که کف کولر سوراخ شده باشد ولی می توانید در صورتیکه پوسیدگی و یا زنگ زدگی در کف کولر مشاهده کردید آن را عایق ایزوگام کنید تا پوسیدگی بیشتر نشود.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم از پوسیدگی کولر آبی جلوگیری کنیم؟

۴- نانو الاستیک عایق رطوبتی کولر آبی

یکی دیگر از انواع عایق های رطوبتی کولر آبی، عایق نانو الاستیک می باشد این عایق برای روی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد و شفاف و بی رنگ است. عایق نانو الاستیک جهت کف کولر و پوشش بدنه گزینه خوبی می باشد. این عایق رطوبتی را باید در دو مرحله در روی کفی کولر ریخته و با کاردک آن را صاف کنید. سپس کمی صبر کنید. بعد از خشک شدن لایه اول، لایه دوم را در روی کفی کولر بریزید.

مزایای استفاده از عایق رطوبتی کولر آبی چیست؟

استفاده از عایق رطوبتی کولر آبی مزایای زیادی دارد که بعضی از آنها عبارتند از:

 • جلوگیری از تابش نور خورشید بر روی بدنه کولر آبی
 • جذب رطوبت
 • افزایش عمر پوشال ها
 • بالا بردن توان خنک کنندگی کولر های آبی
 • مناسب برای انواع مختلف کولر آبی

بهترین زمان جهت عایق کاری کولر آبی

در فصل تابستان شما برای راه اندازی کولر آبی باید آن را سرویس کنید پس بهترین زمان برای عایق کاری کولر آبی در اواخر فصل بهار می باشد. در هنگام سرویس تابستانه اگر متوجه زنگ زدگی و پوسیدگی در کفی کولر خود شدید حتماً باید به وسیله عایق رطوبتی کولر آبی، سطح کولر را به‌درستی ترمیم کنید.

مراحل ترمیم کف کولر با عایق های رطوبتی کولر آبی

مرحله اول: برای ترمیم کردن کفی کولر آبی ابتدا باید کفی را کاملاً تمیز کنید. این کار را می توانید به وسیله یک پرس سیمی انجام دهید تا زنگ زدگی و شوره کفی کاملاً پاک شود بعد از آن کولر را بشویید.

مرحله دوم: سوراخ های کفی کولر را به وسیله یک لایه کارتون پوشانیده و به وسیله قلم مو یا غلتک سطح کولر را به یکی از عایق های رطوبتی آغشته کنید. ابتدا مقداری از مواد را در روی سطح ریخته و آن را صاف و یکدست کنید تا هیچ قسمتی بدون عایق باقی نماند.

مرحله سوم: عایق کاری کولر را در فصل های سرد سال انجام ندهید مناسب ترین زمان برای عایق کاری کولر، بهار و یا تابستان می باشد. بعد از عایق کاری تا ۲۴ ساعت روی سطح عایق کاری شده آب نریزید تا تمام قسمت ها کاملاً خشک شود.

عایق رطوبتی کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با عایق کاری کولر آبی به طور کامل آشنا کرده و روش های ترمیم کفی کولر را به طور کامل برایتان توضیح دادیم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق رطوبتی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عواملی که باعث سوراخ شدن کفی کولر می شود چیست؟

امتیاز کاربر: 4.2 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x