تعمیرات کولر آبی

نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی چگونه است؟

در هنگام سرویس و راه اندازی کولر آبی، یکی از قسمت هایی که حتماً باید بررسی شود شناور کولر آبی می باشد. شناور کولر آبی را باید حتماً سالی یک بار و به درستی بازدید کنید و در صورتی که نیاز بود آن را تعویض کنید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با نحوه بستن شناور کولر آبی و همچنین تنظیم آن آشنا کنیم. اگر شما هم می خواهید در این مورد اطلاعاتی کسب کنید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شناور کولر آبی چیست؟

شیر شناور به شیری می گویند که وظیفه کنترل سطح مایع را عهده‌دار است. اصطلاح شناور که به این شیر می گویند به دلیل قطعه پلاستیکی توپ مانندی می باشد که در سر این شناور وصل شده و آنقدر سبک است که با بالا آمدن آب حرکت می کند. وقتی سطح آب به مقدار مشخصی می رسد شیر شناور کولر هم بالا آمده و اجازه ورود آب را نمی دهد و باعث قطع شدن آب ورودی خواهد شد. به همین دلیل است که به آن قطع کن کولر آبی هم می گویند.

مکانیزم این قطعه در شیرها با توجه به نوع شیر، با یکدیگر فرق می کند. بعضی از شیرهای شناور پیشرفته بوده و یک قطعه آهن ربا هم در انتهای آن استفاده می شود و به محض اینکه در راستای آهنربای دیگر قرار بگیرد که به بدنه شیر وصل شده و یا به آن چسبده، راه آب را میبندد. در کل می توان گفت که بستن مسیر آب به دلیل این است که شناور و یا فلوتر که به اهرم و یا میله وصل شده است با بالا آمدن آب می تواند میله را به عقب هل داده و این اهرم یا میله، راه عبور آب را ببندد و دیگر اجازه ورود آب را ندهد.

 چرا در کولر آبی از شیر شناور استفاده می شود؟

کولرهای آبی دارای کفی کولر می باشند که این سینی به عنوان محلی برای ذخیره و تأمین آب، مورد استفاده قرار می گیرد. کفی کولر، پمپاژ آب را در روی پوشال های کولر، برای پمپ آب راحت می کند، به همین دلیل باید به وسیله یک شیر، آب لازم برای کولر آبی تأمین شود. نصب کردن شیر شناور در پایین و روی سطح آب اجازه نمی دهد که کولر بیش از حد آب گیری کند. در صورتی که کولر آبی بیش از حد آبگیری کند اتفاق خاصی نمی‌افتد فقط باعث می شود که آب از شیر تنظیم سطح آب خارج شده و این موضوع می‌تواند باعث به هدر رفتن آب شود. به همین دلیل برای تنظیم آب کولر از شناور استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   هزینه تعمیر کولر آبی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

شناور کولر آبی

روش نصب شناور کولر آبی چگونه است؟

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم شیر های شناور انواع مختلفی دارند ولی معمولاً این شیرها به یک شکل متصل شده و فرآیند کاری آنها هم مشابه یکدیگر است. وقتی کولر آبی خود را نصب می کنید و یا تصمیم به سرویس کولر آبی می گیرید باید حتماً شیر شناور را هم بازدید کرده و روش بستن آن را هم بدانید. ممکن است به دلیل رسوبات آب، شیر ها دچار گرفتگی شوند.

شناور از قسمت ها و اجزای مختلفی تشکیل شده که عبارتند از:

 • مهره
 • شیر بدنه
 • میله یا اهرم و یا بازو
 • گوی شناور یا توپی
 • پین
 • واشر آب بندی
 • سپر شناور
 • مهره برنجی یک چهارم اینچی

برای اینکه شیر شناور کولر را ببندید این اجزا در آن اهمیت زیادی دارد ولی باید توجه داشته باشید که قطعات شیر شناور به یکدیگر متصل بوده و فقط در بعضی از مواقع باید آنها را باز کنید تا بتوانید آن را در کولر نصب کنید.

در ادامه می خواهیم شما را با نصب شناور کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم. شیر شناور کولر در انتهای خود دارای یک مهره گلویی و همچنین مهره برنجی یک چهارم اینچی با یک واشر پلاستیکی می باشد. این اتصالات قبل از اینکه شناور را نصب کنید به یکدیگر متصل هستند. باید در زمان نصب بر روی کولر، آنها را باز کنید سپس شیر شناور را هم به بدنه کولر که در قسمت پایین صفحه پشتی در نزدیکی تشتک کولر است، ببندید.

برای این کار لوله شناور را باید بعد از عبور دادن از مهره و گلویی مخصوص به قسمت پشت کولر آبی و محلی که در آن قرار داده شده، متصل کنید. در این حالت، لوله را باید بعد از عبور دادن از گلویی ، حدود دو سه میلی متر بیرون بگذارید به این ترتیب لوله به پشت سپر شناور وصل می شود.

حتما بخوانید:   کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

البته توجه داشته باشید که در داخل شلنگ شن و ماسه نباشد تا باعث گرفتگی شلنگ نشود. باید بدانید که اتصالات شیر در داخل کولر با بیرون کولر فرق می کند. باید قبل از نصب کردن شیر شناور در داخل کولر، کاملاً کفی کولر را تمیز کنید؛ بعد از آن شیر تنظیم را متصل کرده و به سراغ شیر شناور بروید.

شیر شناور به صورتی باید متصل شود که میله وصل شده به فلوتر کولر، در حالت افتاده باشد یعنی به سمتی باشد که بتواند خم شود و به طرف کفی کولر تنظیم شود زیرا حالت صاف فلوتر زمانی است که فلوتر می خواهد آب را ببندد.

همان طور که گفتیم نیازی نیست که اتصالات شناور را از یکدیگر تفکیک کنید و فقط باید مهره شناور پلاستیکی را با واشر آب بندی به قسمت مربوطه محکم کنید. بعد از این کار باید دقت داشته باشید که مقدار ورودی آب به کولر آبی شما بیشتر از حد قطع کردن شناور کولر نباشد.

روش بستن شناور کولر هم به همین صورت است که برایتان توضیح دادیم. توجه کنید که مکانیزم شناور کولر های آبی کوچک هم مانند شناور کولر های آبی بزرگ می باشد. پس برای اینکه شناور کولر کوچک را ببندید می توانید از همین روش استفاده کنید.

روش تنظیم شناور کولر آبی

برای اینکه آب از کولر آبی سرازیر نشود باید حتماً شناور بی عیب و سالم باشد و خوب هم آن را تنظیم کرده باشید مهمترین مورد برای تنظیم شناور کولر آبی این است که کولر تراز باشد. شاید سؤال کنید چگونه شناور کولر را تنظیم کنیم؟ در ادامه شما را با روش تنظیم شناور کولر آبی آشنا می کنیم:

 • ابتدا باید شیر ورودی آب کولر خود را باز کنید.
 • صبر کنید تا آب حدود یک سانتی متری زیر سرریز کولر وارد کفی شود.
 • اگر متوجه شدید وقتی آب کفی به ارتفاع یک سانتی متری زیر سر ریز رسید، آنگاه شناور آب را قطع کرد؛ پس مشکلی نیست، و در غیر اینصورت باید فلوتر کولر را تنظیم کنید.

روش تنظیم کردن شناور کولر با توجه به نوع شناور و یا فلوتر با یکدیگر فرق می کند. در ادامه می خواهیم نحوه تنظیم شناور کولر را در انواع شناور های کولر آبی با یکدیگر بررسی کنیم.

 • در بعضی از شناورهای کولر، شیاری در کنار فلوتر دارند که با چرخاندن آن می‌توانید شناور را تنظیم کنید.
 • بعضی دیگر از شناور ها به وسیله اهرم یا میله شناور تنظیم می‌شوند که باید اهرم و یا میله را کمی خم کنید.
 • بعضی از مدل های شناور هم به وسیله پیچ تنظیم می‌شوند یعنی شما باید پیچ را به صورتی بچرخانید که سطح فلوتر به وسیله آن تنظیم شود و در این ارتفاع، قطع کن کولر عمل کند و بتواند به موقع جریان آب را هم قطع کند.
حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر آبی و نحوه تعمیر هر کدام از این قطعات

دقت داشته باشید که روش تنظیم شناور در تمام برندهای کولر آبی هم مانند روشی می باشد که در این مقاله برایتان توضیح دادیم. اگر بر اساس آموزشی که برای تنظیم شناور کولر دادیم باز هم شناور کولر شما تنظیم نشد می‌تواند به دلیل موارد زیر باشد:

 • امکان دارد گوی شناور سوراخ شده باشد.
 • ممکن است در بین واشر آب بندی و همچنین اوریفیس جرم و یا شی گیر کرده باشد.
 • خراب شدن واشر آب بندی هم می تواند باعث تنظیم نشدن شناور شود.
 • ممکن است اوریفیس خوردگی داشته باشد.

توجه داشته باشید که تنظیم شناور در کولرهای آبی سلولزی هم مانند تنظیم شناور کولر معمولی است زیرا مدل شناور کولر سلولزی هم شبیه به شناور کولر آبی پوشالی می باشد.

نحوه تعمیر شناور کولر آبی

گاهی ممکن است با وجود تنظیماتی که انجام داده اید باز هم قطع کن کولر عمل نکند در این صورت ممکن است از خود بپرسید چرا شناور کولر آبی کار نمی کند؟ باید بگوییم خراب شدن شناور کولر آبی بعد از مدتی استفاده، طبیعی بوده و به دلیل جذب رسوبات آب و وارد شدن املاح به داخل توپی شناور است. در این صورت باید بدانید که تعمیر کردن شناور کولر آبی ممکن نیست و بهتر است شناور را باز کرده و آن را با نمونه جدید تعویض کنید.

شناور کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با شناور کولر آبی و روش نصب آن به طور کامل آشنا کنیم. در صورتی که با توضیحات داده شده در این مقاله، نتوانستید به درستی شناور کولر آبی را نصب کنید توصیه می‌کنیم حتماً با تعمیرکار کولر آبی تماس بگیرید.

111111111111111111

31

نحوه نصب و تنظیم شناور کولر آبی چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 چرا در کولر آبی از شیر شناور استفاده می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا