حیوانات

روش نگهداری از سگ گرگی | نژاد های مختلف سگ گرگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سگ گرگی و یا گرگی که برخی اوقات آن را گرگاس نیز می نامند، یک حیوان دورگه است که بر طبق گفته ویکی پدیا از جفت گیری سگ خانگی با گرگ خاکستری، گرگ شرقی، گرگ قرمز و با گرگ هاسکی تولید می شود. اگر می خواهید مشخصات سگ گرگی را بدانید و با نحوه نگهداری از این سگ باهوش و زیبا آشنا شوید ادامه مطلب را از دست ندهید.

مشخصات سگ گرگی

معمولاً قد سگ گرگی مشکی و سفید از ۶۳ تا ۸۴ سانتی متر و وزن آن حدودا از ۲۵ تا ۵۰ کیلو متغیر می باشد. رنگ خز این نژاد گرگی، معمولاً خاکستری و یا سفید و مشکی می باشد و طول عمر آن حدود ۱۳ تا ۱۶ سال است. اولین مورد پیدایش نژاد سگهای گرگی به قرن هجدهم در انگلستان برمی گردد اما تا سال ۱۹۶۰ هنوز پرورش آنها رواج نداشت.

نژاد سگ گرگی

به علت آنکه سگ گرگی یک زیر گونه از گرگ خاکستری محسوب می شود بنابراین می‌توان گرگی را هم نژادی از سگ ها به شمار آورد. با در نظر گرفتن آنکه نسل همه سگ ها به گرگ ها می رسد، بنابراین گرگی یک نسخه از خون گرگ ها را از اجداد خود به ارث برده است. ژن این نوع سگ ها بیشتر به سگ نزدیک است تا گرگ. مثل سگ های ژرمن شپرد که نژاد آنها هم به گرگ ها برمی گردد. بیشتر سگ های دو رگه از نژاد سگ هاسکی و گرگ خاکستری، سگ گرگی ژرمن یا مالموت آلاسکا هستند. ژنوم برخی از گرگ ها هم در آنها مشاهده می شود.

ویژگی های مهم سگ گرگی

با توجه به ویژگی ها و نیازهایی که این حیوان دارد، نحوه نگهداری از آن اهمیت بالایی پیدا می‌کند. باید در نظر داشته باشید که سگ گرگی دارای خصوصیات ویژه ای است که از آن جمله می توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • صمیمیت زیادی با انسان و یا دیگر حیوانات ایجاد نمی کند.
 • سگ گرگی به فعالیت زیادی احتیاج دارد.
 • انرژی این حیوان بالاست اما زیاد اهل بازیگوشی کردن و پارس کردن نیست.
 • سگ گرگی آموزش پذیری و هوش زیادی دارد و هر چیزی را که یاد بگیرد فراموش نمی کند.
 • میزان ریزش مو در این حیوان متوسط است.

نکته مهم: اگرچه سگ گرگی به طور کلی از خانواده سگ ها است، اما به علت داشتن رگ گرگی گاهی می تواند برای افراد خانواده نیز خطرساز باشد. بنابراین در نگهداری از این نژاد باید بسیار مراقبت کنید.روش نگهداری از سگ گرگی/نژاد های مختلف سگ گرگی رفتار برخی از سگ های گرگی بیشتر شبیه گرگ هست تا سگ ها و علاوه بر آن رفتارشان می تواند از سگ هاسکی و یا مالموت نیز متفاوت باشد. اگر همه خصوصیات آن را بدانید و مراقب باشید می‌توانید یک سگ گرگی را به خانه بیاورید.

روش نگهداری کردن از سگ گرگی

به طور کلی می‌توان گفت نگهداری کردن از سگ گرگی زیاد راحت نیست و ممکن است گاهی شاهد خشونت آنها باشید و همچنین خانواده هایی که دارای فرزند می باشند، این نژاد از سگها زیاد مناسب خانه آنها نیست. با این وجود همه سگ ها مثل هم نیستند و با همدیگر تفاوت دارند. برخی از آنها دوست‌داشتنی و برخی دیگر نیز خطرناک می باشند اما باید گفت که همه توله های یک سگ گرگی رفتارشان مثل هم نیست و ممکن است با هم متفاوت باشند. به طور کلی می‌توان گفت که هر چقدر اجداد گرگی یک سگ گرگی سفید و مشکی بیشتر باشد به همان نسبت رفتار آنها نیز خشن تر است. محافظت از غذا و قلمرو بین گرگ ها غریزی می باشد و گاهی ممکن است این رفتارها را در خانه هم از خود نشان بدهند. سگ هایی که اجداد گرگی بیشتری دارند برای نگهداری در خانه مناسب نیستند زیرا غریزه حفاری آنها بسیار قوی است. برای نگهداری کردن از نژاد سگ گرگی باید وقت کافی داشته باشید زیرا این سگ ها نیاز به توجه و وقت گذرانی دارند. اگر کارمند هستید بهتر است این سگ را برای نگهداری انتخاب نکنید. باید با سگ گرگی طوری رفتار کرد و به آن آموزش داد تا اجتماعی شود و بتواند میان مردم به زندگی خود بپردازد. در نگهداری از سگ گرگی دقت کنید که آنها را با مکان ها، موقعیت ها و افراد مختلف آشنا کنید. فرایند آموزش دادن به سگ گرگی نیز می تواند کمی دشوار باشد زیرا آنها مثل سگ های معمولی انعطاف‌ پذیری کافی را ندارند. تغییرات هورمونی در این حیوانات در زمان بلوغ، آنها را غیر قابل پیش‌بینی می‌کند و ممکن است نگهداری از آنها را چالش برانگیز کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت لرزیدن سگ ها چیست؟

رژیم غذایی سگ گرگی

سگ های گرگی که دارای انواع مختلف سگ گرگی قوچک، سگ گرگی شیانلو، سگ گرگی هاسکی و سگ گرگی ژرمن می باشند، دارای غذای معمولی نیستند و باید از گوشت خام برای تغذیه آنها استفاده کرد. به طور معمول سگ گرگی باید چند کیلو گوشت به صورت روزانه مصرف کند. گوشت بوقلمون و گوشت مرغ نیز برای این نوع سگ مناسب است و از خوردن استخوان آن نیز لذت می برند. علاوه بر آنها سگ گرگی به آب تمیز، گیاهان و علف هم نیاز دارد. همچنین می توان در رژیم غذایی آنها مکمل غذایی نیز قرار داد. این مکمل ها می توانند از بروز بیماری‌هایی مثل آرتروز، بیماری پوستی، مشکلات هاضمه و انگل جلوگیری کنند.

مکان مناسب جهت نگهداری از سگ گرگی

سگ گرگی سفید و مشکی را نمی توان در آپارتمان نگهداری کرد. سگ گرگی علاوه بر آنکه می تواند روی بهداشت محیط تأثیر منفی بگذارد، باعث آسیب رسیدن به کودکان و دیگر حیوانات نیز خواهد شد. علاوه بر آن سگ گرگی نیاز به فعالیت زیاد دارد و می تواند خیلی زود خانه شما را به هم بریزد.

یک زمین بازی برای فعالیت کردن سگ گرگی لازم است. بهتر است سگ ها به صورت گروهی و یا جفت باشند. سگ گرگی نیاز به فضای بزرگ برای نگهداری دارد. بهتر است جایی که سگ گرگی در آنجا نگهداری می شود حفاظ ۲ متری داشته باشد تا سگ نتواند از آن بیرون بپرد. زیر حفاظ هم باید با سیمان پوشانده شود تا سگ نتواند حفاری کرده و از آنجا بیرون بیاید. درهای محل نگهداری سگ گرگی هم باید حداقل ۲ متر ارتفاع داشته باشند. روش نگهداری از سگ گرگی/نژاد های مختلف سگ گرگیزهکشی فاضلاب زمینی که سگ گرگی در آنجا نگهداری می شود را باید انجام شود تا اگر باران بارید، سطح زمین خشک بماند. خانه سگ گرگی سفید و مشکی باید به حد کافی بزرگ باشد تا اگر شرایط هوایی نامساعد شد، بتواند به درون آن پناه ببرد. زمینی که سگ گرگی در آنجا نگهداری می شود باید پوشیده از علف باشد تا سگ بتواند در آنجا بازی و تغذیه کند.

مشکلات نگهداری کردن از سگ گرگی

مشکلات مربوط به مراقبت کردن از سگ گرگی بسیار زیاد است. سگ گرگی می تواند دچار انواع بیماری ها و مشکلات مربوط به سگهای بزرگ شود. در صورتی که سگ گرگی خریداری کرده اید حتماً باید با یک دامپزشک در تماس باشید تا بتوانید در مواقع ضروری به معاینه سگ شما بپردازد. سگ های گرگی از کودکی تا بزرگسالی باید به طور مرتب و منظم واکسینه شوند و مورد معاینه قرار گیرند. از جمله مشکلاتی که ممکن است سگ های گرگی به آن دچار شوند عبارتند از:

 • تومور
 • پاروویروس
 • جراحت
 • کک، کنه و هیره
 • بیماری های مسری و مشکلات تنفسی
 • دیروفیلاریا ایمیتیس
پیشنهاد آی‌بک امداد :  کامل ترین لیست غذای مفید برای سگ

نژادهای مختلف سگ گرگی

سگ گرگی دارای ۱۳ نژاد می باشد که در ادامه به توضیح مختصر در مورد هر کدام از آنها می پردازیم.

سگ شمالی

سگ های شمالی حیوانات خانگی باهوش و صمیمی هستند. آنها همچنین می توانند دوست خوبی برای افراد خانواده باشند. بر طبق گفته راهنمای حیوانات، سگ شمالی یکی از سگ های بسیار فعال است.

سگ سارلوس

ترکیب بین گرگ و ژرمن شپرد می باشد. این سگ ها هوش خوبی در برابر آموزش دارند. اگر چه گاهی ممکن است خیلی سخت به نظر آیند اما معمولاً تهاجمی نیستند.

سگ تاماسکان

تاماسکان ها پوششی ضخیم و دم پفی دارند و بسیار شبیه گرگ می باشند. این نژاد از سگ های گرگی، سگ خانوادگی به حساب می آیند و می توانید با توله های آن ساعت ها وقت بگذرانید.

سگ سوئدی

اگر می خواهید سگ شما خیلی شبیه گرگ باشد، بهتر است سگ سوئدی را انتخاب کنید. این سگ ها پر انرژی و دوستانه هستند و معمولاً وزن آنها از ۳۵ پوند کمتر است و پاهای کوتاهی نیز دارند. این سگ ها به پیاده روی روزانه نیاز دارند و بسیار سرزنده و شادابند.

سگ Utonagan

این سگ ها شخصیت شیرینی دارند و دارای پوشش کرکی می باشند. این نژاد از سگها خلق و خوی ملایم و دوستانه ای دارند و به همین خاطر از سگ های خانوادگی محبوب محسوب می شوند.

سگ آلاسکا مالاموت

این نژاد از سگ ها بسیار وفادار، دوستانه و بازیگوش هستند. پوشش ضد آب و ضخیمی دارند و به همین خاطر منشا آن ها قطب شمال می باشد.

سگ هاسکی سیبری

این سگ ها بسیار پر انرژی هستند، ورزش را دوست دارند و تمایل دارند با سگ های دیگر و با مردم معاشرت خوبی داشته باشند. بنابراین باید بسیار با آنها وقت بگذرانید.

سگ چکسلواکی

این سگ ها باهوش و بسیار بزرگند و برای کاوش کردن به فضای زیادی نیاز دارند. سگهای چکسلواکی شخصیت مستقل و مسلطی دارند و می توانند یک دوست ماجراجو برای پیاده روی و یا دوچرخه سواری شما باشند.

سگ شیکوکو

این سگ ها توانایی بالایی در ردیابی گراز دارند. در واقع این نژاد از سگها یک همراه عالی برای انسانها هستند. بسیار وفادار و پر انرژی نیز می باشند.

سگ سامویید

اینطور به نظر می رسد که این سگ ها همیشه در حال پوزخند زدن می باشند. این نژاد از سگ ها علاوه بر آن که بسیار شاد و پر انرژی اند، اجتماعی و باهوش نیز می باشند.

سگ آکیتا

این نوع سگ ها نیاز به تمرین زیادی ندارند و به همین خاطر گزینه مناسب برای حیوان خانگی به شمار می آیند و با زندگی در خانه به خوبی سازگار می شوند.روش نگهداری از سگ گرگی/نژاد های مختلف سگ گرگی

سگ پومسکی

این سگ ها می توانند چهره گرگ داشته باشند. وزن آنها از ۳۰ پوند کمتر است و بسیار زیبا هستند و همچنین بسیار دوست داشتنی، باهوش و بازیگوش اند.

سگ ژرمن شپرد

این سگ ها آرام و وفادار و شجاع اند و به حیوانات خانگی خیلی خوبی تبدیل شده اند. سگ ژرمن شپرد دارای پوشش متراکم و گوش های چرمی می باشد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم خصوصیات و ویژگی انواع مختلف سگ گرگی را به شما عزیزان توضیح دهیم و نژادهای مختلف آن را بیان کردیم. همچنین روش نگهداری از آنها و رژیم غذایی این نوع از سگها را توضیح دادیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما جذاب و کاربردی باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش نگهداری از سگ گرگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نگهداری از سگ گرگی | نژاد های مختلف سگ گرگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا