خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه رفع گرفتگی اگو یا فاضلاب شهری چگونه است؟

یکی از معضلات امروزی گرفتگی اگو یا فاضلاب شهری می‌باشد که می‌تواند زندگی روزانه شما را مختل کرده و باعث شود با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید. بی‌توجهی در رفع گرفتگی اگوی شهری باعث می‌شود خرابکاری زیادی به وجود آمده و هزینه تراشی کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اقداماتی پیشگیرانه برای جلوگیری از گرفتگی های فاضلاب شهری، یاد گرفته و به روش های رفع گرفتگی فاضلاب شهری هم مجهز باشید به همین دلیل مطالعه این مقاله از ایبک امداد را که در مورد رفع گرفتگی اگو برای شما آماده شده، پیشنهاد می کنیم.

گرفتگی اگو یا همان فاضلاب شهری

گرفتگی در لوله های فاضلاب شهری، مانند تمام لوله های سیستم لوله کشی، می تواند به دلایل مختلفی مانند ریختن مواد زائد غذایی، چربی، مصالح ساختمانی و یا نداشتن شیب مناسب و همچنین به دلیل اجرای نادرست اگو، اتفاق بیفتد.

اگر با این مشکل روبرو شدید بهتر است با شرکت های معتبر لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس گرفته و از آنها مشاوره بگیرید تا در صورت نیاز به وسیله فرد متخصص مشکل شما رفع شود.

سیستم فاضلاب شهری یا اگو

یکی از مسائل مورد توجه سازمان های بین الملل مخصوصاً سازمان جهانی بهداشت، مسئله بهداشت عمومی می باشد و یکی از مسائلی که در بهداشت عمومی جامعه بسیار تاثیر گذار است موضوع فاضلاب و همچنین روش بازیافت فاضلاب شهری و روش های دفع آن می باشد. با افزایش جمعیت شهری و همچنین روستایی باید طرح شبکه فاضلاب شهری و روستایی اجرا شود.

در سال‌های اولیه اجرای طرح فاضلاب شهری این سؤال از جانب مردم پرسیده می‌شد که اگو چیست؟ شاید شما هم بخواهید با الگو بیشتر آشنا شوید. در ادامه برای تان در مورد اگو یا همان فاضلاب شهری، به طور کامل توضیحات لازم را خواهیم داد.

فاضلاب شهری

فاضلاب شهری یا اگو چیست؟

اگو در اصل به معنای لوله کشی می باشد که در زیر زمین انجام می‌شود تا آب های فاضلاب در آن بریزد. به سیستم دفع فاضلاب های شهری به روش های مختلط اگو می گویند.

آب های فاضلاب به روش های مختلفی در لوله ها می ریزد که به آن اگو گفته می شود. ولی در واقع لوله های فاضلاب مختلط می باشند که در زیرزمین تعبیه شده تا با اتصال فاضلاب های خانگی به این لوله ها، تصفیه و خروج فاضلاب، اصولی و درست انجام شود. در گذشته بعضی از شهرهای کشور از شبکه های سنتی و چاه های جذبی جهت دفع فاضلاب استفاده می کردند ولی با توسعه یافتن شهرها کار آبرسانی به شهرها، از توان چاه ها و قنات های  سنتی خارج شده و به همین دلیل اقدام به احداث سد هایی بر روی رودخانه کردند. این اقدام باعث شد به تدریج سطح سفره های آب زیرزمینی بالا بیاید به شکلی که همواره احتمال تداخل چاه های فاضلاب و سفره آب زیرزمینی وجود داشت و از طرفی هم در مناطق کوهستانی به دلیل سنگلاخی بودن بافت های زمین، عمل حفر چاه جهت تخلیه فاضلاب، بسیار سخت بود به همین دلیل احداث فاضلاب شهری و یا همان اگو، در سطح شهرها انجام شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام را چگونه انجام دهیم؟

طرح اگو چیست؟

طرح اگو در تمام کشور برنامه ریزی شده است و هدف از انجام این طرح هم این است که فاضلاب های خانگی به جای ریختن در چاه، به لوله هایی که در زیر زمین کار گذاشته شده است، ریخته شوند. البته این طرح بیشتر در شهرهای بزرگ اجرا شده است. این طرح می‌تواند از آلودگی هوایی و محیطی جلوگیری کرده و هیچ گونه آلودگی هم ایجاد نمی کند.

سیستم فاضلاب شهری چگونه است؟

کار سیستم فاضلاب شهری این است که تمام آشغال ها و همچنین فاضلاب های خانگی را جمع کند تا به محیط زیست آسیب نرسد. در زمان های گذشته برای جمع‌آوری فاضلاب، به حفر چاه اقدام می کردند ولی چاه ها به دلیل احتمال پر شدن، می توانست گاهی مشکل‌ساز باشد.

امروزه به دلیل پیشرفت علم، جهت نگهداری آب های تمیز و نگه داشتن و جدا کردن آنها از آب های آلوده، سیستم های قدیمی را کنار گذاشته و طرح‌هایی مانند طرح اگو را اجرا می کنند. مثلاً به جای اینکه چاه آب حفر کنند از درست کردن سد در روی رودخانه ها استفاده می کنند. طرح اگو هم باعث می شود دیگر هیچ کس با سیستم فاضلاب دچار مشکلات گوارشی نشود زیرا وقتی آب آلوده شود باعث انواع انگل ها و بیماری های عفونی خواهد شد ولی با طرح اگو از این بیماری ها در امان خواهید ماند. طرح اگو بهترین و مهمترین روش برای حفظ سلامتی جامعه است.

لزوم اتصال به فاضلاب شهری چیست؟

قبل از اینکه به دلایل مسدود شدن اگو یا فاضلاب شهری بپردازیم شاید بهتر باشد شما را با مزایای فاضلاب شهری آشنا کنیم که عبارتند از:

 •  امکان پر شدن چاه های قدیمی و همچنین ریزش آن، همیشه بزرگترین مشکل زیرساخت در ساختمان ها بوده که با فاضلاب های شهری این مشکل برطرف شده است.
 • چاه فاضلاب محل رشد حشرات موذی مانند: مارمولک، موش، پشه، سوسک و… می باشد.
 • در بیشتر ساختمان ها که از چاه های فاضلاب استفاده می کنند به دلیل گرفتگی لوله های فاضلاب، بوی تعفن ساکنین را آزار می دهد.
 • در سیستم فاضلاب شهری هدر رفتن آب فاضلاب به کمترین مقدار خود می رسد زیرا بعد از اینکه این فاضلاب تصفیه شد جهت مصارف صنعتی و کشاورزی از آن استفاده می شود.
 • در فاضلاب های خانگی وقتی چاه فاضلاب پر می شود ممکن است پی ساختمان سست شده و باعث بروز مشکلات جدی در ساختمان شود.
 •  در سیستم اگو امکان بروز این مشکل بسیار کمتر است.

گاهی ممکن است با گرفتگی اگو (فاضلاب شهری) رو به رو شوید که در ادامه می خواهیم شما را با دلایل این گرفتگی و روش های رفع آن آشنا کنیم.

دلایل گرفتگی فاضلاب شهری یا اگو چیست؟

گاهی بعضی از عوامل دست به دست هم داده تا به مرور زمان سیستم فاضلاب شهری دچار مشکل شود و گرفتگی هایی هم در مسیر لوله فاضلاب به وجود بیاید مثلاً ممکن است در زمان اجرای اگو و به مرور زمان با وارد شدن فاضلاب و مواد زائد که باعث رسوب در لوله ها و گرفتگی آنها می شود، شما با این مشکل روبرو شوید. دلایل مهم این گرفتگی موارد زیر است:

 • ریختن قیر یا مصالح ساختمانی مانند: ماسه، سنگ، سیمان، شن و… در فاضلاب
 • انجام ندادن روش مناسب در هنگام اجرای اگو
 • وجود اشکال در لوله کشی های فاضلاب شهری
 • انداختن اشیاء داخل لوله و گیر کردن آن در خروجی اگو
 • وارد شدن آشغال های درشت و ریز به اگو و انباشته شدن آن ها در لوله فاضلاب
 • وارد شدن روغن و چربی در داخل لوله و رسوب آنها در جداره لوله
 • عدم رسوب گیری در لوله ها
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش محاسبه متراژ و حجم انباره چاه جذبی به چه صورت است؟

مواردی که برایتان ذکر کردیم مهم ترین دلایل گرفتگی در فاضلاب های شهری می باشد که باعث گرفتن لوله ها در محل دراپ، سیفون، لوله سیفون تا دراپ خواهد شد. برای این که محل دقیق این گرفتگی مشخص شود نیاز به شخص متخصص و همچنین تجهیزاتی دارید تا بدون هزینه تراشی و کنده کاری بتوانید محل دقیق گرفتگی را تشخیص دهید و نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. توصیه می کنیم در این صورت با شرکت های معتبر لوله بازکنی تماس بگیرید.

تشخیص محل گرفتگی اگو

علاوه بر مواردی که برایتان ذکر کردیم گرفتگی اگو می تواند به دوقسمت قابل تفکیک باشد که عبارتند از:

 1.  گرفتگی لوله در قسمت خارج ساختمان: این گرفتگی معمولاً در جلوی درب ورودی منزل رخ می دهد. اگر شما در ساختمان خود با این مشکل روبرو شدید باید بدانید که تمام هزینه ها و مسئولیت این گرفتگی به عهده شرکت فاضلاب می باشد.
 2. گرفتگی در داخل ساختمان: این گرفتگی را شما باید خودتان رفع کنید شرکت فاضلاب مسئولیتی در برابر آن ندارد.

روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی اگو یا همان فاضلاب شهری

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب شهری روبرو شدید باید این را بدانید که هیچ یک از روش های خانگی نمی تواند مشکل را برطرف کند زیرا قطر لوله فاضلاب شهری بسیار بزرگ است به همین دلیل توصیه می کنیم تا گرفتگی بیشتر نشده و مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر نشدید، با شرکت‌های معتبر در این زمینه تماس بگیرید.

بهترین روش برای برطرف کردن گرفتگی اگو

در بین روش های زیادی که برای رفع گرفتگی منهول فاضلاب و لوله اگو وجود دارد، بهترین گزینه استفاده از فنر برقی می باشد. فنر برقی می تواند در زمانی کوتاه انواع گرفتگی های لوله را برطرف کند ولی اگر مشکل گرفتگی لوله با فنر برقی رفع نشد باید از دستگاه هایی مانند دستگاه ساکشن و پمپ تراکم هوا استفاده کنید.

فاضلاب شهری

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با سیستم فاضلاب شهری یا همان اگو و روش های رفع گرفتگی آن به طور کامل آشنا کردیم. همانطور که می دانید ریختن مواد چربی و پسماندهای غذایی می تواند باعث رسوب گرفتگی لوله ها شود و در نهایت هم لوله دچار گرفتگی خواهد شد. برای پیشگیری از گرفتگی فاضلاب های شهری توصیه می‌کنیم از ریختن تفاله چای، پسماندهای غذایی، روغن، مو، مصالح ساختمانی و… در داخل لوله فاضلاب خودداری کنید.

در صورتی که در مورد گرفتگی اگو سؤالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

نحوه رفع گرفتگی اگو یا فاضلاب شهری چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی اگو یا همان فاضلاب شهری

امتیاز کاربر: ۰.۷۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا