تعمیرات جاروبرقی

چگونه زغال جاروبرقی را تعویض کنیم | آموزش تعویض زغال جاروبرقی

آیا می‌دانستید که دلیل کار نکردن درست موتور جارو برقی زغال های فرسوده است؟ اگر شما به موقع زغال جاروبرقی را تعویض کنید مشکل جرقه زدن و یا منقطع کار کردن آن هم حل می‌شود. شاید اطلاعات کافی را در مورد تعویض زغال جاروبرقی نداشته باشید، به همین دلیل تصمیم گرفتیم اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار بدهیم تا بتوانید در منزل زغال جاروبرقی خود را تعویض کنید.

چرا باید زغال جاروبرقی را عوض کنیم؟

زغال جارو برقی از جنس گرافیک بوده و رسانای الکتریکی هم می‌باشد و وظیفه دارد اصطکاک ایجاد کند. این زغال‌ها به مرور تخریب می‌شوند و نیاز است که آنها را عوض کنید. در اصل می‌توان گفت اگر زغال جاروبرقی تمام شود ، می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات در دستگاه جاروبرقی شده و روند کار آن را هم مختل کند. پس باید در صورت خراب شدن زغال جاروبرقی سریعاً برای تعویض آن اقدام کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث جرقه زدن در جاروبرقی و نهایتاً از کار افتادن آن شود.

اگر متوجه شدید که موتور دستگاه جاروبرقی شما خوب کار نمی‌کند حتماً زغال آن را چک کنید زیرا احتمال دارد زغال دچار فرسودگی شده و نیاز به تعویض هم داشته باشد. در ادامه شما را با مراحل عوض کردن زغال جارو برقی به طور کامل آشنا می‌کنیم.

وسایل مورد نیاز برای عوض کردن زغال جاروبرقی

برای عوض کردن زغال جاروبرقی شما به یک سری وسایل نیاز دارید که عبارتند از:

 • پیچ گوشتی
 • زغال کربنی جدید

مراحل عوض کردن زغال جاروبرقی

فرقی ندارد که جاروبرقی شما چه برندی داشته باشد. تمام جاروبرقی‌ها مانند:

 • جاروبرقی هیتاچی
 • جاروبرقی سامسونگ
 • جاروبرقی ناسیونال
 • جاروبرقی پاناسونیک
 • جاروبرقی ال جی
 • جاروبرقی خزر
 • و…

احتمال دارد به عوض کردن زغال نیاز داشته باشند و مراحل این کار هم در همه این جاروبرقی‌ها تقریباً شبیه به یکدیگر است. برای تعویض زغال جاروبرقی بعد از اینکه وسایل مورد نیاز را آماده کردید باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

حتما بخوانید:   چرا جارو شارژی شارژ نمی شود؟

۱- در مرحله اول جاروبرقی را از برق در بیاورید.

دقت داشته باشید وقتی شما می‌خواهید یک وسیله برقی را تعمیر کنید حتماً باید برای رعایت نکات ایمنی در اولین مرحله برق آن را قطع کنید. جاروبرقی هم از این قاعده مستثنا نبوده و قبل از هر اقدامی باید ابتدا آن را از برق در بیاورید.

زغال جاروبرقی

۲- در مرحله دوم موتور جاروبرقی را باید از محفظه در بیاورید.

برای اینکه موتور جاروبرقی را جدا کنید باید بالای جاروبرقی را باز کنید و قسمت نگهدارنده بیرونی و همچنین کابل را از دستگاه جدا کنید. به طور کلی برای جدا کردن موتور از محفظه جاروبرقی ابتدا باید چند پیچ باز شود تا بتوانید محفظه را کاملاً جدا کنید. این کار را با پیچ گوشتی می‌توانید به راحتی انجام بدهید.

۳- در مرحله سوم زغال های فرسوده را از موتور دستگاه جدا کنید.

حالا نوبت آن رسیده که زغال های فرسوده را از موتور جاروبرقی جدا کنید. وقتی شما موتور را باز کردید مشاهده خواهید کرد که دو سیم اتصال وجود دارد. باید سیم‌ها را از یکدیگر جدا کنید. معمولاً در داخل آنها دو زغال کربنی قرار گرفته که باید زغال کهنه را در بیاورید و به جای آن زغال جدید قرار بدهید. دقت داشته باشید برای اینکه کارتان درست انجام شود حتماً پوشش پلاستیکی را از موتور دستگاه جدا کنید.

زغال جدید باید به شکل عمود و مستقیم بر کلکتور، در جای خود قرار بگیرد. حالا سرپوش براکت را در جای خود محکم کرده و آن را ببندید. دقت داشته باشید در هنگام عوض کردن زغال باید هر دو زغال همزمان با یکدیگر عوض شوند تا بعد از گذشت زمان، هر دو زغال با همدیگر فرسوده شوند و شما در هنگام تعویض، آنها را همزمان عوض کنید.

۴- در مرحله چهارم قطعات جاروبرقی را در جای خود بگذارید.

بعد از اینکه زغال جاروبرقی را عوض کردید حالا باید موتور را در جای خود داخل محفظه بگذارید. تمام قطعاتی را که از جاروبرقی جدا کرده‌اید، با دقت در جای خود قرار بدهید.

چرا زغال جاروبرقی تمام می‌شود؟

جاروبرقی‌ها جزو لوازم ضروری و بسیار مهم در منزل هستند که هر روز از آن استفاده می‌شود. با توجه به این موضوع که زغال قسمت مهمی از موتور می‌باشد و در کارکرد صحیح جاروبرقی تأثیر زیادی دارد ، پس باید در صورت خراب شدن زغال حتماً سریع آن را تعویض کنید. اگر نسبت به تمام شدن زغال جاروبرقی بی‌توجه باشید ، ممکن است مشکلات جدی برای موتور جاروبرقی شما ایجاد شود.

حتما بخوانید:   راهنمای عیب‌یابی و تعمیرات جاروبرقی همیلتون Hamilton

وقتی زغال جاروبرقی به اتمام می‌رسد بیشتر مردم تصور می‌کنند که جاروبرقی آنها سوخته است، در صورتی که اینطور نبوده و به راحتی می‌توانید با عوض کردن زغال ، مشکل جاروبرقی را برطرف کنید. وقتی زغال جاروبرقی تمام می‌شود شما نشانه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 1. در صورتی که قدرت جاروبرقی شما کم شد یکی از علائم تمام شدن زغال جاروبرقی می‌باشد.
 2. یکی دیگر از نشانه‌هایی که شما را متوجه تمام شدن زغال دستگاه جاروبرقی می‌کند ، جرقه زدن جاروبرقی است.
 3. اگر موتور جاروبرقی شما ریپ می‌زند ، متوجه خواهید شد که زغال جاروبرقی فرسوده شده است.
 4. یکی دیگر از نشانه‌های مهم تمام شدن زغال، از کار افتادن موتور جاروبرقی است.

۱- قدرت جاروبرقی کم شده است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام کار با جاروبرقی متوجه کم شدن قدرت جاروبرقی می‌شوید و مشاهده می‌کنید که موتور جاروبرقی شما مثل روز اول خود کار نمی‌کند و در اثر گذشت زمان، قدرت آن کم شده است. در اصل می‌توانیم بگوییم یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود قدرت موتور جاروبرقی شما کم شود ، این است که زغال آن تمام شده باشد و نیاز به تعویض پیدا کند.

اگر متوجه کم شدن قدرت موتور دستگاه جاروبرقی شدید ، باید موتور آن را باز کنید و زغال را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. البته دلایل دیگری هم باعث پایین آمدن قدرت جاروبرقی می‌شود ولی بهتر است در اولین مرحله شما از سالم بودن زغال‌ها اطمینان پیدا کنید. ممکن است مهارتی در این زمینه نداشته و نتوانید زغال را به راحتی از موتور جاروبرقی جدا کنید، در این صورت توصیه می‌کنیم جاروبرقی را دستکاری نکرده و از تعمیرکار جاروبرقی برای این کار کمک بگیرید.

۲- جرقه زدن جاروبرقی

جرقه زدن جاروبرقی دلایل زیادی دارد که یکی از آنها به زغال موتور مربوط می‌شود. اگر زغال موتور کوتاه شده باشد ، می‌تواند مهم‌ترین دلیل جرقه زدن جاروبرقی باشد. زغال های جاروبرقی کربنی چرب بوده و وظیفه دارند اتصالات را برقرار کنند و موتور دستگاه را هم روشن کنند.

گاهی این جرقه‌ها به کلکتور دستگاه جاروبرقی هم مربوط می‌شود. کلکتور بین زغال و آرمیچر اتصال برقرار کرده و در صورت فرسودگی و خراب شدن ، می‌تواند باعث جرقه در موتور جاروبرقی شود.

حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از جاروبرقی سامسونگ samsung

۳- موتور جاروبرقی ریپ می‌زند.

یکی از دلایل کوتاه شدن زغال های جاروبرقی ، استفاده طولانی مدت از دستگاه است. دقت داشته باشید هیچگاه برای زمان طولانی مدت از جارو برقی خود به طور مداوم استفاده نکنید. این کار باعث کوتاه شدن زغال شده و موتور جاروبرقی شما هم درست کار نخواهد کرد. وقتی جاروبرقی در هنگام کار به طور مداوم قطع می‌شود در اصطلاح به قطع و وصل شدن آن، ریپ زدن می‌گویند. برای اینکه مشکل ریپ زدن دستگاه را برطرف کنید باید زغال‌ها را بررسی کرده و اگر مشکل از زغال‌ها بود ، آنها را عوض کنید.

۴- موتور جاروبرقی از کار افتاده است.

دلایل زیادی می‌تواند باعث اشکال در موتور جاروبرقی شود و در عملکرد آن هم اختلال ایجاد کند. یکی از اصلی‌ترین و عمده ترین دلایل آن، تمام شدن زغال است. وقتی در جاروبرقی زغال تمام می‌شود اتصال به کلکتور هم انجام نگرفته و این مورد باعث از کار افتادن موتور دستگاه جاروبرقی خواهد شد.

زغال جاروبرقی چه قیمتی دارد؟

معمولاً پس از اینکه تشخیص نهایی را انجام دادید و اطمینان پیدا کردید که زغال‌ها در جاروبرقی فرسوده شده و نیاز است که آنها را عوض کنید، شاید اولین سؤالتان این باشد که قیمت زغال جاروبرقی چقدر است؟ به طور کلی برای اینکه از قیمت زغال اطلاع پیدا کنید بهتر است به فروشگاه هایی مراجعه کنید که قطعات یدکی لوازم برقی خانگی را به فروش می‌رسانند.

باید بگوییم که قیمت زغال جارو برقی به برند و مدل دستگاه جاروبرقی بستگی دارد . مثلاً قیمت زغال های جاروبرقی سامسونگ با زغال های جاروبرقی پاناسونیک کاملاً فرق می‌کند. فقط باید دقت داشته باشید که در هنگام خریدن زغال ، به کیفیت محصول توجه کنید. خوشبختانه امروزه برایتان امکان خریدی مطمئن وجود دارد و می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر به راحتی زغال با کیفیت برای جاروبرقی خود خریداری کنید. زغال های جارو برقی در فروشگاه‌ها به شکل جفتی به فروش رسیده و کیفیت زغال هم قیمت نهایی آن را تعیین می‌کند.

زغال جاروبرقی

سخن پایانی

در صورتی که با راهنمایی‌های ما در این مقاله متوجه خراب شدن زغال جاروبرقی خود شدید، بهتر است در اولین فرصت برای تعویض آن اقدام کنید. اگر مهارت لازم را برای تعمیر جاروبرقی ندارید، بهتر است به تعمیرکار جاروبرقی مراجعه کنید و برطرف کردن مشکل دستگاه جاروبرقی خود را به او بسپارید.

 

31

چگونه زغال جاروبرقی را تعویض کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تعویض زغال جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x