تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه تعمیر یا تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از قطعات بسیار مهم در پکیج های دو مبدل، شیر برقی است. که وظیفه اصلی آن باز و بسته کردن مدار آب گرم پکیج است. در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم برای آگاهی کاربران از نحوه عملکرد، دلایل خرابی و همچنین مراحل تعمیر یا تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور، مطالب مهمی را برایتان بیان کنیم:

شیر برقی پکیج چیست؟ چگونه کار می کند؟

یکی از قطعات بسیار مهم در پکیج های دو مبدل ایران رادیاتور شیر برقی می باشد.

 • در پکیج های دیواری دو نوع شیر برقی وجود دارد. یکی شیر برقی یا شیر سه راهه پکیج و دیگری شیر برقی گاز پکیج که وظیفه دارد، میزان فشار گاز ورودی در محفظه احتراق دستگاه را تنظیم کند. این قطعه از اصلی ترین قطعات پکیج دیواری به شمار می آید. شیر برقی یا شیر سه راهه فقط در پکیج های دو مبدل استفاده می شود. وظیفه اصلی شیر برقی باز و بسته کردن مدار آب گرم در سیستم گرمایشی می باشد.
 • شیر برقی پکیج دیواری از سه قسمت اصلی سوپاپ، موتور و بدنه تشکیل شده است. موتور شیر برقی الکتریکی می باشد به همین علت به آن شیر موتوری نیز می گویند.
 • نحوه عملکرد شیر برقی به اینصورت می باشد که با باز شدن شیر آب گرم در ساختمان، برد پکیج پیام درخواست آب گرم را دریافت می کند.
 • چنانچه پکیج در حالت گرمایش در حال کار کردن باشد به دستور برد، شیر سه طرفه یا برقی فعال شده و سوپاپ را به سمت داخل برده و با این عمل مسیر حرکت آب گرمایشی را مسدود می کند. آب گرم در داخل مبدل ثانویه رفته تا به وسیله این شیر، آب گرم به دست مصرف کننده آن برسد.
 • موتور شیر سه طرفه در قسمت بالای شیر برقی قرار دارد و حرکت آن به شکل رفت، برگشت و خطی است. ولی سوپاپ شیر برقی فقط بطرف بالا و پایین حرکت می کند. چنانچه سوپاپ به سمت پایین برود، مجرای آب باز شده و آب مجدداً به سمت رادیاتور ها و سیستم گرمایش حرکت خواهد کرد.
 • شیر برقی مانند هیدرولیک دارای یک انشعاب اصلی و دو انشعاب فرعی است. در پکیج های مبدل آبگرم در داخل مبدل ثانویه گرم از طریق شیر آب گرم بدست مصرف کننده می رسد.
 • شیر موتوری یا شیر برقی پکیج در حالت زمستانه و تابستانه عملکرد متفاوتی دارد.

شیر برقی پکیج

نشانه های خرابی شیر برقی پکیج

چنانچه در هر کدام از مسیر های آب و گرمایش، حرکت آب دچار مشکل شود، نشانه خرابی شیر برقی است.

نشانه های خرابی شیر برقی به شرح زیر است:

گرم نشدن رادیاتور های پکیج

اگر رادیاتور ها در پکیج ایران رادیاتور سرد باشد، در صورتیکه آب  مصرفی گرم است و دمای مطلوبی نیز دارد، به احتمال زیاد شیر برقی پکیج خراب شده است.

 گرم نشدن آب مصرفی

خراب شدن شیر برقی در پکیج ایران رادیاتور می تواند بر روی آب مصرفی تاثیر منفی بگذارد به شکلی که با باز کردن شیر آب گرم متوجه می شوید، که به اندازه دلخواه آب گرم نیست. در حالی که شوفاژ ها گرم است. این نشانه خراب شدن شیر برقی پکیج ایران رادیاتور می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توانیم گرفتگی لوله را در آبگرمکن دیواری باز کنیم؟
 در حالت تابستانه رادیاتورهای پکیج ایران رادیاتور گرم باشد

اگر پکیج شما در حالت تابستان تنظیم شده باشد ولی با باز شدن آب گرم مصرفی همچنان رادیاتورها گرم باشند، نشانه این است که شیر برقی خراب شده است. امکان دارد شیر برقی یا سوپاپ آن ضعیف شده باشند.

ایجاد صدا در شیر برقی

در شیر برقی چند عدد چرخ دنده وجود دارد چنانچه هر کدام از آنها دچار شکستگی، شوند به هنگام کارکرد دستگاه صدای تق تق می دهند. پس یکی از علائم خراب شدن شیر برقی پکیج ایران رادیاتور ایجاد صدای تق تق در آن می باشد.

 نشتی شیر برقی

سوپاپ شیر سه طرفه دارای یک عدد رینگ کوچک می باشد. که ممکن است به مرور زمان تخت شده و موجب شود در این قطعه نشتی بوجود بیاید. اگر نشتی شیر برقی برطرف نشد، باعث سوختن آن می شود.

افت‌ فشار آب در پکیج

یکی دیگر از علائم خراب شدن شیر برقی این است که آب از آن نشت کند. نشت آب در هر کدام از قطعات پکیج شما هر چقدر هم که باشد موجب افت فشار و کم شدن آب مدار می شود.

روش تست خرابی شیر برقی پکیج ایران رادیاتور

یک سری مشکلات در این قطعه بوجود می آید که می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. مثلاً سرد شدن آب گرم مصرفی می تواند به علت رسوب گرفتگی در مبدل پکیج باشد. به همین علت مهم است تا مطمئن شوید که آیا خراب شدن پکیج ایران رادیاتور به دلیل مشکل در این قطعه از دستگاه می باشد یا نه.

تست ایراد در شیر برقی یا شیر سه راهه پکیج ایران رادیاتور با چند روش ساده انجام می شود، که در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم:

نحوه تست موتور شیر برقی پکیج

موتور برقی پکیج با برق ۲۲۰ ولت کار می کند و به کمک ۳ سوکت برق می گیرد.

 • چنانچه پکیج در حالت زمستانه قرار داشته باشد، سوکت های ۲ و ۳ شیر سه طرفه باید جریان ۲۲۰ ولت داشته باشند.
 • برای تست موتور شیر برقی در حالت زمستانه فقط لازم است دستگاه پکیج را در حالت زمستانه قرار داده و پایه های سوکت های ۲ و ۳ را به وسیله یک فازمتر یا مولتی متر تست کنید. چنانچه موتور سالم باشد، باید جریان ۲۲۰ ولت را نشان دهد.
 • پکیج ایران رادیاتور را باید در حالت تابستانه قرار دهید، سوکت های ۱ و ۲ شیر برقی باید حتماً ۲۲۰ ولت برق را داشته باشند، که برای تست آن می توانید با استفاده از فاز متر یا مولتی متر آنرا تست کنید.
 • با یک روش دیگر هم می توانید موتور شیر برقی را تست کنید، به این شکل که سر سوکت ها را به آرامی از شیر برقی جدا کنید و یکی از سوکت های کناری را با سوکت وسطی به برق متصل کنید. چنانچه شیر برقی سالم باشد، موتور روشن شده و سوپاپ آن نیز به موازات دیواره شیر قرار خواهد گرفت و با قطع کردن برق، سوپاپ دوباره به جای اولیه خود بر می گردد.
تست شیر برقی در حالت زمستانه

ابتدا شیر آب گرم را باز کنید بعد از چند لحظه دمای لوله رفت زیر پکیج را بخوبی بررسی کنید. چنانچه لوله رفت گرم شده باشد به احتمال زیاد سوپاپ شیر نشتی دارد یا خراب شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید پکیج و رادیاتور | مزایای پکیج خوب
 روش تست شیر برقی در حالت زمستانه

دستگاه را باید در وضعیت زمستانه قرار دهید و سپس دمای لوله برگشت را که بعد از پمپ قبل از ورود به پکیج قرار گرفته بخوبی بررسی کنید. چنانچه شیر برقی پکیج خراب شده باشد لوله بعد از پمپ دمای بالاتری دارد.

روش تعمیر شیر برقی پکیج ایران رادیاتور

چنانچه به علائم خرابی شیر برقی شک کردید. می توانید برای تعمیر آن اقدام کنید.

برای تعمیر شیر برقی به نکات زیر توجه کنید:

تعمیر نشتی در شیر برقی پکیج ایران رادیاتور

در صورت مشاهده هرگونه نشتی در شیر برقی باید قطعه اورینگ سوپاپ را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

تعمیر مشکل قطع و وصل شدن شیر برقی پکیج ایران رادیاتور

اگر شیر برقی قطع و وصل می شود به احتمال زیاد رله شیر برقی روی برد پکیج خال زده است. باید رله را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

تعمیر ایجاد صدا در شیر برقی پکیج ایران رادیاتور

تولید صدا در شیر برقی به دو دلیل رخ می دهد، یا چرخ دنده داخل شیر برقی دچار شکستگی شده یا سوپاپ دچار رسوب گرفتگی شده است.

 1. سرویس نکردن به موقع پکیج ایران رادیاتور باعث بروز این مشکلات می شود. برای تعمیر این مشکل باید شیر برقی را بخوبی رسوب زدایی کنید. جهت این کار پیچ برنجی بالای موتور را با آچار باز کرده و سوپاپ را تمیز کنید تا سوپاپ مجدد روان کار کند.
 2. اگر مشکل بدلیل رسوب گرفتگی نبود، حتماً دلیل آن شکستگی چرخ دنده ها است و راهی جز تعویض شیر برقی ندارید چون قطعات شیر برقی در بازار موجود نمی باشد.

نحوه تعویض شیر برقی پکیج دیواری ایران رادیاتور

این قطعه بدلیل زیاد باز و بسته شدن آب گرم استهلاک بالایی داشته و بیشتر در معرض خرابی قرار دارد. ممکن است هر واحد ۳ سال یکبار مجبور به تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور خود شوند.

جهت تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. همانطور که می دانید شیر برقی ۲۲O ولت برق دارد. پس باید پکیج را از برق بکشید.
 2. در این مرحله شیر آب ورودی به پکیج ایران رادیاتور را ببندید.
 3. قاب دستگاه پکیج را باز کنید. ۳ سوکت به شیر موتور وصل است. باید هر ۳ سوکت را باز کنید.
 4. خار شیر برقی را باید بیرون بیاورید تا کاملاً شیر برقی از دستگاه جدا شود.
 5. توجه داشته باشید برای تهیه شیر برقی، حتماً باید از همان مدل بگیرید. شیر برقی باید در برابر رطوبت مقاومت داشته و همچنین ضد زنگ باشد.
 6. اکنون خار شیر برقی جدید را گریس زده و وصل کنید.
 7. سوکت ها را در جای خود متصل کنید.
 8. می توانید پکیج خود را به برق متصل کرده و آنرا روشن کنید.

شیر برقی پکیج

سخن آخر

در این مقاله به بررسی دلایل خرابی و همچنین نحوه تعمیر و تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور پرداختیم. این قطعه بدلیل استهلاک بالا ممکن است دچار خرابی شود. بهتر است سالانه پکیج خود را سرویس کنید تا دچار خرابی های بیشتر نشود. اگر مشکلی در ارتباط با شیر برقی پکیج خود دارید می توانید با قسمت پشتیبانی مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعمیر یا تعویض شیر برقی پکیج ایران رادیاتور چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض شیر برقی پکیج دیواری ایران رادیاتور

امتیاز کاربر: ۱.۲ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. درود بر شما، موتور شیر برقی رو خارج از پکیج امتحان کردم سالم بود، سوکت هایی که از برد خارج شدند پایه های ۲و۳ در حالت زمستانی برق ندارند؟ مشکل چیه؟! با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا