حیوانات

چگونه با سگ حرف بزنیم | آموزش گوش دادن به سگ

چگونه با سگ حرف بزنیم؟ | آموزش گوش دادن به سگ، تماس چشمی با سگ

طبق تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است، که سگ می تواند صحبت های انسان را درک کرده و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد. سگ احتمال دارد، که جملات شما را متوجه نشود، ولی به حرف شما گوش می‌دهد و در اکثر مواقع عکس العمل صحیح از خود نشان می دهد.

پردازش کلمات توسط سگ

بعضی از افراد محقق روی سگ ها تحقیقاتی انجام دادند، تا بفهمند که پردازش زبان در سگ ها نیز مثل ذهن انسان ها است یا خیر. انسان وقتی صحبت می کند، احساسات را هم درک می‌کند و در برخی مواقع از اشاره‌های بدنی و چشمی استفاده می کند. سیستم مغز سگ هم مثل انسان رفتار ها و حرکات را می‌تواند آنالیز کند. بنابراین این قابلیت موجب می‌شود، که سگ بتواند افکار انسان را درک کند. به صورت دقیق نمی توان فهمید، که توانایی فهم سگ ها تا چه میزان است، ولی کلماتی که انسان ها به کار می برند را می توانند پردازش کرده و واکنش مناسب به فرد گوینده نشان دهند.

سگ برای پردازش کلمات و واژگان از نیمکره چپ مغز و برای پردازش آواها و صداها از نیمکره راست مغز خود استفاده می‌کند و این دقیقا شبیه عملکرد مغز انسان می باشد. انسان با سگ خود نمی تواند مکالمه کاملی داشته باشد، ولی راهکارهایی برای برقرار نبودن ارتباط موثر با سگ وجود دارد. صحبت کردن با حیوانات خانگی موجب ایجاد رابطه بهتر بین شما شده و همچنین این کار بسیار سرگرم کننده خواهد بود.

برای اینکه بتوانید با سگ صحبت کنید، باید این کار را به سگ آموزش دهید و به رفتارهای مختلف سگ توجه داشته باشید. در صورتی که بتوانید توجه کردن به فرمان های ساده و گوش دادن را به سگ آموزش داده و تمرین نمایید، وقتی که با سگ خود صحبت می کنید، سگ به صورت واقعی به صحبت‌های شما گوش می دهد.

حتما بخوانید:   گوسفند زنده کجا بخریم /گوسفند با قصاب در تهران

سگ

به سگ گوش دادن را آموزش دهید

برای اینکه بتوانید گوش دادن را به سگ خود آموزش دهید، باید مدام آرامش خود را حفظ کنید و به یاد داشته باشید، در صورتی که راحت نباشید یا تنش داشته باشید، سگ شما متوجه این موارد می‌شود و دستورات و فرمان های شما را به احتمال زیاد نادیده خواهد گرفت. وقتی که در کنار و اطراف سگ قرار دارید، عصبانی و شتاب زده رفتار نکنید. چون همه این رفتارها به سگ شما انتقال می یابد و در این صورت به سختی آرام شده و به صحبت شما گوش خواهد کرد.

چنانچه به آرام شدن نیاز دارید بهتر است، که مراقبه و تمرینات نفس کشیدن عمیق را انجام دهید.

چنانچه سگ شما عصبانی یا هیجان زده شده است، خمیازه عمیق و بزرگی بکشید، تا به سگ خود کمک کنید، که آرام شود.

آموزش دادن نگاه کردن به سگ

برای اینکه سگ به شما نگاه کند، باید اسم سگ را بگویید. زمانی که سگ نگاهش به شما می افتد، به چشمان او نگاه کنید. چنانچه وقتی اسم سگ خود را صدا می‌زنید، به شما نگاه نمی کند، به وسیله انگشت خطی میان چشم خود و چشم او بکشید. مهمترین نکته ای که این تمرین دارد این می باشد، که زمانی که اسم سگ خود را می گویید، سگ به شما نگاه خواهد کرد. به این نکته توجه نمایید، که نباید بیش از اندازه به چشمان سگ ها خیره شد. چون در صورتی که بیش از اندازه به چشم سگ خیره شوید، احتمال دارد، که علامتی از پرخاشگری در شما تفسیر نماید.

سگ

در زمان برقرار شدن تماس چشمی سگ خود را با صدای بلند هوشیار نمایید

وقتی که سگ به شما نگاه کرد و تماس چشمی با او برقرار کردید، به پشت سگ خود بزنید. این کار به او یاد می‌دهد، که زمانی که اسمش را صدا می کنید، به شما توجه و نگاه کند. در این صورت فرمان دادن یا دستور دادن بسیار آسان تر خواهد بود.

وقتی که نگاه کردن به شما را یاد گرفت، دیگر نیازی به هر بار تشویق کردن نخواهد بود.

زمانی که با سگ خود صحبت می‌کنید و سگ به شما نگاه و توجهی ندارد، حتماً به فرمان هایی که به او خواهید داد نیز توجهی نخواهد کرد.

نشستن را به سگ خود آموزش دهید

یکی از دستورات مهم برای آموزش سگ، آموزش درست نشستن به او می باشد. چون این کار موجب می شود، که سگ را به متوقف شدن و یا توجه به شما وادار کنید. به سگ باید بگویید «بشین» و صبر نمایید، تا سگ بشیند. در صورتی که سگ با گفتن این کلمه نشست، باید او را نوازش کرده و این نوازش به عنوان پاداش او خواهد بود. چنانچه سگ با دستور شما و شنیدن کلمه «بشین»، ننشست، باید به پشت سگ خود بزنید. این کار او را وادار خواهد کرد، که به شما نگاه کرده و بشیند.

حتما بخوانید:   راهکارهای درمان سرماخوردگی گربه | پیشگیری از سرماخوردگی گربه

وقتی سگ می نشیند، بلافاصله باید او را تشویق و تحسین نمایید. برای اینکه فرمان را تقویت نمایید، به او پاداش دهید. وقتی با سگ خود صحبت می کنید و به او دستور نشستن می دهید، این کار را یاد خواهد گرفت. پس از آموزش این مورد، می توانید فرمان های دیگری را نیز به او بدهید. بهتر است، دستورات و فرمان هایی که می دهید را با اسم سگ شروع نمایید. وقتی اسم سگ را صدا می زنید، توجه سگ به شما جلب خواهد شد و در جهت شما حرکت و جستجو می کند و اسمش را یاد می‌گیرد.

دستورات باید ساده و کوتاه باشد

بهتر است، که فرمان های شما یک کلمه ای و کوتاه باشد، تا سگ آنها را به خوبی فهمیده و یاد بگیرد. استفاده از کلماتی مثل بیا، بمان و بشین، پیشنهاد می شود. چون این کلمات آوای جداگانه داشته و موجب گیجی سگ نمی شوند.

سگ قادر خواهد بود، که حداکثر صد و پنجاه تا از کلمات را به خوبی یاد بگیرد، ولی عبارات یا جملات را نمی تواند درک کند. برای نمونه چنانچه به سگ گفته شود، که «بیا و بشین» احتمال دارد، که گیج شده و نفهمد که باید چه عکس‌العملی را نشان دهد.

آموزش پت کردن روی زمین به سگ

برای اینکه به سگ بفهمانید، که زمان بازی فرا رسیده است، می توانید به زمین با کف دست بزنید. این کار یک روش خوب و سرگرم کننده است، که با استفاده از زبان بدن می توانید با سگ خود ارتباط خوبی برقرار نمایید. چنانچه سگ متوجه منظور شما نمی شود، پیشنهاد می گردد، که برای تقویت کردن پیام خود از اسباب بازی هم استفاده نمایید.

گوش کردن به صدای پارس سگ

باید به صدای پارس سگ به خوبی گوش دهید. در صورتی که پارس سگ آهسته و طولانی است، به احتمال زیاد به معنی عصبی بودن یا احساس تهدید می باشد. چنانچه پارس سگ پشت سر هم، کوتاه کوتاه و بلند است، به این معنا خواهد بود، که از دیدن شما خوشحال و هیجان زده شده است. بنابراین برای متوجه شدن حالت سگ خود باید به نحوه پارس کردن سگ توجه داشته باشید.

حتما بخوانید:   نحوه جفت گیری گاو

توجه به چشم سگ

یکی دیگر از راه‌های حرف زدن و یا ارتباط برقرار کردن با سگ، توجه کردن به چشم او است. در صورتی که سگ ترس یا استرسی داشته باشد، چشم هایش را باز خواهد کرد و در شرایطی که مردمک چشمش گشاد تر شده باشد، هم احساس استرس یا خطر دارد.

زبان دم و بدن سگ

در صورتی که سگ بازیگوش باشد، حرکت های اغراق آمیز در آورده و شیطنت بیشتری را خواهد داشت. سگی که هیجان زده شده است دمش را به جلو و عقب خواهد چرخاند. همچنین سگ هایی که عصبانی و پرخاشگر هستند، روی پاهای جلو بیشتر تکیه خواهند کرد. در صورتی که سگی ترسیده باشد، بین پاهای خود دمش را قرار می‌دهد و به پشت تکیه خواهد داد و چرخشی به پهلو داشته و می لرزد.

سگ

حرکت های منحصر به فرد سگ را بشناسید

شما باید حرکت های مختلف بدن سگ را شناخته و آن را تفسیر نمایید. حرکات بدن سگ اطلاعات زیادی را از خلق و خو و حالت های سگ در اختیار افراد خواهد گذشت. احتمال دارد، که سگ ها با گذشت زمان عادت‌هایی داشته باشند، که پیامی برای شما داشته باشد.

علامت های هشدار دهنده سگ را بشناسید

افراد حتماً باید با علائمی که نشان دهنده حمله سگ است را بشناسند، این به افراد کمک خواهد کرد، قبل از اینکه سگ حمله کند و اوضاع بدتر شود، از حوادث جلوگیری و پیشگیری نمایند. وقتی سگ دم را به طرف پایین می آورد یا به صورت ناگهانی متوقف می گردد و یا بین پاهای خود را جمع می‌کند و به راست و چپ نگاه می کند، احتمال دارد، که خود را برای حمله آماده کند.

وضعیت گوش سگ را بدانید

گوش‌های سگ از گوش انسان ها بسیار قوی تر می باشد. وقتی که گوش سگ به سمت پایین، راست یا جلو قرار می‌گیرد، به معنای تعقیب، کنجکاوی، شکار، گریز و بازی می‌تواند باشد. بنابراین حتماً باید به وضعیت گوش سگ خود توجه داشته باشید و نسبت به آن بی تفاوت نباشید. در این صورت می‌توانید رفتار سگ را تفسیر کرده و تا حدودی ارتباطتان بهتر شود.

در آخر باید بگوییم، که آموزش و رام کردن سگ یک کار تخصصی و دشوار است و با مشکلات زیادی به همراه خواهد بود. بنابراین بهتر است، که توسط افراد با تجربه این کار انجام شود.

31

چگونه با سگ حرف بزنیم؟ | آموزش گوش دادن به سگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

ارتباط بهتر برقرار کردن با سگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x