خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش استفاده از انبر فاضلاب و حل مشکل سقوط اشیاء در توالت

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است شما هم با این مشکل روبرو شده باشید که اشیاء قیمتی تان در داخل چاه توالت سقوط کند. بعضی از افراد به دلیل اینکه دستشان را در داخل چاه توالت فرو نکنند از اشیاء گران قیمت خود چشم پوشی می کنند، ولی امروزه دیگر نیازی نیست شما برای درآوردن اشیاء از چاه توالت، دست خود را در داخل لوله فرو کنید زیرا انبر فاضلاب می تواند مشکل گشا باشد.

اگر می خواهید با روش استفاده از انبر فاضلاب و حل مشکل سقوط اشیاء گران قیمت خود در داخل چاه توالت آشنا شوید در این مقاله از ایبک امداد با ما همراه باشید.

پیشگیری از گرفتگی چاه به وسیله انبر فاضلاب

قبل از اینکه با مشکل گرفتگی فاضلاب روبرو شوید و به استفاده از انبر نیاز پیدا کنید توصیه می کنیم حتماً یک انبر فاضلاب خریداری کرده و در منزل نگه دارید تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید زیرا امروزه داشتن انبر فاضلاب در هر خانه ای لازم است ولی بهتر است برای لوله های فاضلاب درپوش قرار دهید تا در صورت سقوط اشیا به داخل لوله، اشیاء  وارد فاضلاب نشوند.

معرفی انبر فاضلاب

انبر فاضلاب یا چنگک که به آن گیره های فاضلاب هم می گویند وسیله ای کاربردی است که می‌خواهیم در این مقاله شما را با آن آشنا کنیم. البته انبر فاضلاب بیشتر در مواقعی استفاده می شود که اشیاء در داخل توالت افتاده باشند. این گیره دارای دسته بلندی است که می توان به راحتی به وسیله آن اشیا را از داخل فاضلاب بیرون آورد. گیره فاضلاب طول بلندی داشته و در صورت نیاز باید آن را داخل فرو لوله کنید و با دهانه آن، شیء مورد نظر را گرفته و بیرون بیاورید. می توان با گیره فاضلاب وسیله هایی را که در حدود عمق ۱۵۰ سانتی متری لوله افتاده اند را از داخل چاه بیرون بکشید.

روش کار انبر فاضلاب چگونه است؟

انبر فاضلاب مانند همان انبرهای معمولی است که وقتی شخصی دستگیره بالای انبر را فشار می دهد به وسیله یک سیم، نیروی وارد شده به سر انبر منتقل شده و دو سر آن به هم نزدیک می شوند و مانند چنگک عمل کرده و می توان به وسیله آن، وسایل را از داخل چاه بیرون کشید.

البته انبر فاضلاب همیشه هم مشکل گشا نیست گاهی ممکن است شیء در عمق بیشتری فرورفته باشد و نتوانید با استفاده از انبر فاضلاب مشکل را رفع کنید در این صورت حتماً باید به شرکت های خدمات لوله بازکنی تماس بگیرید تا وسیله ی افتاده در داخل چاه را بیرون بیاورند.

انبر فاضلاب

ویژگی های گیره فاضلاب چیست؟

انبر فاضلاب و یا همان گیره فاضلاب، کاربرد زیادی داشته و استفاده از آن هم بسیار ساده است. این وسیله قیمت زیادی نداشته و به راحتی می توانید آن را خریداری کنید. انبر فاضلاب، فولادی بوده و شما را از دست زدن به فضولات داخل چاه بی نیاز می کند. به وسیله گیره فاضلاب می توانید وسایلی را که در داخل چاه فاضلاب افتاده بیرون بیاورید. ویژگی های انبر فاضلاب عبارت است از:

 • در صورتی که وسیله ی قیمتی شما در داخل سیفون توالت بیفتد می توانید به وسیله گیره فاضلاب آن را بیرون بیاورید.
 • می‌توانید به وسیله گیره فاضلاب، اجسام را از ارتفاع بالا بردارید.
 • این وسیله طول بلندی داشته و در مکان های غیر قابل دسترسی قابل استفاده است.
 • نسبت به کارایی بالای خود،دارای قیمت ارزان و مناسبی می باشد.
 • غیر شکننده و انعطاف پذیر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چه عواملی سبب شده تا آب در سینک ظرفشویی جمع گردد؟

نکات مهمی که در هنگام خرید انبر فاضلاب باید توجه کنید.

در هنگام خرید انبر فاضلاب به نکات مهمی باید توجه کنید که عبارتند از:

 • در هنگام خرید انبر فاضلاب یا همان چنگک چاه، دقت داشته باشید که بدنه آن حتماً باید انعطاف پذیر باشد تا بتوانید به راحتی آن را از پیچ و خم فاضلاب رد کنید.
 • انبر فاضلاب بهتر است که از جنس فولاد ضد زنگ باشد تا بعد از استفاده و آبکشی زنگ نزده و اتصالات آن هم سفت نشود.
 • دهانه سر انبر حتماً باید از جنس فولاد محکم باشد تا بتواند وسایل را گرفته و از چاه بیرون بکشد.
 • از این وسیله برای بازکردن لوله فاضلاب که به وسیله اشیا گرفته می شود هم استفاده می‌کنند. اگر چاه فاضلاب با وسیله ای گرفته بود می توانید به وسیله انبر فاضلاب مشکل را برطرف کنید و گرفتگی را باز کنید.
 • از خریدن جنس های تقلبی خودداری کنید زیرا در صورتی که با مشکل روبرو شوید نمی توانید از این وسیله استفاده کنید.

نکته مهم: انبر فاضلاب، چنگک چاه، انبر مشکل گشا و یا گیره فاضلابی با هم فرقی نداشته و به یک معنا می باشند. دقت داشته باشید در هنگام خرید تمام موارد نام برده شده یک معنی می دهند.

در ادامه می خواهیم شما را با روش های مناسب برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشنا کنیم.

۹ روش ساده برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

اگر برای شما هم پیش آمده که فاضلاب توالت، آشپزخانه و یا حمام شما دچار گرفتگی شده باشد، حتماً باید قبل از هر چیز دلیل گرفتگی را تشخیص دهید. گاهی ممکن است وسیله ای در داخل چاه افتاده و باعث مسدود شدن لوله شده است که در این صورت اگر گرفتگی در عمق کمتر از یک و نیم متری باشد می‌توانید به وسیله انبر فاضلاب، شیء را از چاه خارج کنید و گرفتگی لوله را هم برطرف کنید، ولی در صورتی که گرفتگی به دلایل دیگری مانند مو، چربی، پسماندهای غذایی، تفاله چای، دستمال کاغذی، صابون و…. باشد باید از روش های دیگر برای رفع گرفتگی استفاده کنید که در ادامه می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم. این روش ها عبارتند از:

 1.   استفاده از فنر لوله بازکن دستی
 2. استفاده از محلول سرکه و نمک
 3. تمیز کردن زانویی زیر سینک ظرفشویی
 4. برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب با جوهر نمک
 5. استفاده از آب جوش
 6. جاروبرقی تر و خشک
 7. استفاده از محلول های خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب
 8. مواد شوینده
 9. استفاده از جوش شیرین و سرکه

۱- استفاده از فنر های دستی

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید می توانید از فنرهای دستی استفاده کنید. روش کار با این فنرها بسیار راحت بوده و نیاز به تخصص خاصی هم ندارد باید این فنرها را از ابزار فروشی ها خریداری کنید. اگر فنر دستی در منزل نداشتید می توانید خودتان یک فنر دستی به وسیله آویز لباس درست کنید به این شکل که آویز لباس را کاملاً صاف کنید و آن را مانند قلاب کج کنید. آویز را داخل لوله فرو کرده و گرفتگی ها را بیرون بکشید.

۲- استفاده از محلول سرکه و نمک

همانطور که می دانید سرکه خاصیت اسیدی داشته و می‌تواند گرفتگی ها را برطرف کند. یک فنجان نمک و سرکه را با یکدیگر مخلوط کرده و به طور یکجا داخل لوله بریزید ترکیب سرکه و نمک، ایجاد گاز می کند و می تواند موهای زائد و همچنین مواد اضافه را در داخل لوله فاضلاب از بین ببرد. در صورتی که این محلول را داخل لوله ریختید یک شب صبر کند و روز بعد داخل لوله را با آب گرم شستشو دهید.

۳- تمیز کردن زانویی زیر سینک ظرفشویی

یکی از دلایل مهمی که لوله فاضلاب گرفته می شود سیفون سینک ظرفشویی است‌ برای رفع مشکل گرفتگی فاضلاب آشپزخانه، زانویی زیر ظرفشویی را باز کنید و مواد داخل آن را خارج کرده و لوله را کاملاً تمیز بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  10 راه آسان و سریع باز کردن لوله فاضلاب و حمام

۴- استفاده از جوهر نمک

دقت داشته باشید برای رفع گرفتگی فاضلاب استفاده از جوهر نمک را توصیه نمی کنیم ولی در صورتی که خواستید از این محلول استفاده کنید باید نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید زیرا جوهر نمک می تواند باعث سوختگی های شدید شود. برای استفاده از جوهر نمک حتماً از دستکش و عینک مخصوص استفاده کرده و طبق دستور روی محلول عمل کنید.

۵- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با آب جوش

ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از آب جوش است. با استفاده از آب جوش می توان به راحتی گرفتگی های لوله فاضلاب مخصوصاً گرفتگی هایی که در اثر چربی هستند، را برطرف کرد. برای این کار باید یک کتری آبجوش را داخل لوله بریزید تا لوله باز شود. می‌توانید کمی هم مایع ظرفشویی داخل آب جوش ریخته و هم بزنید سپس آن را داخل لوله بریزید تا کثیفی های لوله را شسته و از بین ببرد.

۶- استفاده از جاروبرقی تر و خشک

برای این روش باید حتماً در منزل جاروبرقی تر و خشک داشته باشید. استفاده از جارو برقی تر و خشک می تواند فضولات داخل لوله را کشیده و گرفتگی را رفع کند. برای این منظور لوله جاروبرقی را وارد لوله فاضلاب کرده و دور آن را کاملاً بپوشانید؛ سپس جاروبرقی را روشن کنید تا مواد داخل لوله به داخل جاروبرقی کشیده شود. معمولا استفاده از این روش مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را رفع خواهد کرد.

۷- استفاده از محلول خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

در این روش می‌توانید جوش شیرین و نمک را همراه با آب جوش مخلوط کرده و داخل لوله فاضلاب بریزید کمی صبر کنید و بعد از آن لوله را با آب داغ شستشو دهید.

۸- استفاده از مواد شوینده برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

اگر گرفتگی لوله فاضلاب مربوط به توالت بود می توانید به وسیله مواد شوینده مشکل را رفع کنید. نصف لیوان مایع شوینده را داخل یک کتری آب ریخته و بجوشانید تا کاملاً روان شود و مایع آماده شده را داخل توالت بریزید و روی آن را هم آب گرم ریخته تا راه خروجی را باز کند.

۹- استفاده از سرکه و جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

تقریباً می توان گفت قویترین محلول لوله باز کنی خانگی، استفاده از سرکه و جوش شیرین به همراه نمک است برای این روش به مواد زیر نیاز دارید:

 • نصف لیوان سرکه
 • نصف لیوان جوش شیرین
 • نصف لیوان نمک
 • آب به مقدار لازم

این محلول قوی تقریباً یک لوله بازکنی تضمینی برای رفع گرفتگی فاضلاب توالت، آشپزخانه و حمام است. بعد از اینکه محلول را درست کردید آن را داخل لوله ریخته و یک ساعت صبر کنید، سپس آب داغ را با فشار داخل لوله بریزید.

انبر فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با گیره فاضلاب به طور کامل آشنا کردیم و روش کار با این وسیله و همچنین نکاتی را که در هنگام خرید آن باید رعایت کنید برایتان توضیح دادیم تا بتوانید اشیاء گرانقیمت خود را از چاه بیرون بکشید.

در صورتیکه که لوله فاضلاب منزل شما دچار گرفتگی شد و در خانه انبر فاضلاب هم نداشتید می توانید از روش های دیگر برای رفع گرفتگی فاضلاب استفاده کنید که در این مقاله ۹ روش ساده را برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب برایتان توضیح دادیم اگر روش های گفته شده مشکل را برطرف نکرد باید حتماً با شرکت های لوله بازکنی تماس گرفته تا به وسیله فنر های برقی گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش استفاده از انبر فاضلاب و حل مشکل سقوط اشیاء در توالت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های گیره فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا