خدمات شستشو

نحوه شستن حوله در لباسشویی | نکات مهم برای شستن حوله

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می‌دانید حوله جزو وسایلی است که حتماً باید به صورت دقیق و منظم شسته شود ولی بعضی از افراد به دلیل صرفه‌جویی، از شستن مداوم حوله امتناع می‌کنند. حتی بعضی‌ها هم اعتقاد دارند که چون بعد از حمام بدن کاملاً تمیز است، پس نیازی نیست که مرتب حوله‌ها شسته شود ولی باید بدانید که در بدن انسان حدود ۶۵۰ غده تعریق و همچنین ۱۹ میلیون سلول‌های پوستی وجود دارد. این سلول‌ها، روزانه مرده و سلول‌های جدید جایگزین آن می‌شوند. سلول‌های مرده در هنگام حمام کردن از پوست شما جدا خواهند شد ولی قسمت زیادی از این سلول‌ها ممکن است در روی پوست بمانند و هنگامی که شما بدن خود را با حوله خشک می‌کنید از بدنتان جدا شده و به حوله می‌چسبد، پس باید حوله را به طور مرتب شستشو دهید. در این مقاله از مجله آی بک راهکارهایی را برایتان بیان می‌کنیم که بتوانید حوله‌ها را در ماشین لباسشویی شسته به صورتی که آسیب کمتری به آنها برسد.

شستن حوله با لباسشویی

به طوری که محققان گفتند باید شما هر سه چهار باری که از حوله استفاده می‌کنید، آن را بشویید. حتی در بعضی از موارد مانند مواردی که در ادامه برایتان بیان می‌کنیم نیاز است که شما بعد از یک بار مصرف، حوله را بشویید:

  1. وقتی حوله را در سرویس بهداشتی بگذارید، به دلیل استفاده زیاد جهت خشک کردن دست‌ها و صورت، حوله‌ها مرتب خیس هستند و این خیسی می‌تواند آلودگی‌ها را به سادگی جذب کند.
  2. اگر از حوله خود در باشگاه استفاده می‌کنید، به دلیل اینکه با این حوله، شما عرق بدن را خشک می‌کنید پس باید بعد از استفاده سریعاً آن را بشویید.
  3. بعضی از افراد دچار بیماری‌های پوستی و اگزما هستند، حوله‌هایی که این بیماران استفاده می‌کنند باید بعد از یک بار مصرف شسته شوند.

توصیه می‌کنیم وقتی می‌خواهید حوله‌ها را بشویید ابتدا آنها را از لباس‌های دیگر جدا کنید زیرا حوله‌ها الیاف متفاوتی دارند و باید با دمای متفاوتی هم شسته شوند. برای شستشوی حوله باید از آب گرم در لباسشویی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به دلیل رطوبت و در هنگام تماس با پوست، به آن جذب شده به وسیله آب گرم از بین برود.

حتما بخوانید:   روش شستن کاپشن و مراقبت صحیح از آن

البته باید بدانید که دمای مناسب برای حوله به جنس الیاف حوله بستگی دارد. معمولاً حوله‌ها از الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند و در لباسشویی هم برای الیاف مصنوعی سه دمای 30 , 40 و 60 درجه وجود دارد. شما باید با توجه به مارکی که در روی حوله‌تان قرار دارد، دمای مناسبی را برای شستشوی آن انتخاب کنید. اگر حوله شما از جنس پنبه است هم روند به همین شکل بوده و شما از بین دماهای 40 و 60 که مخصوص لباس‌های پنبه‌ای است، باید با توجه به مارک روی حوله یکی را انتخاب کنید.

برای اینکه حوله‌ها را در لباسشویی بیندازید، بهتر است مواد شوینده زیادی استفاده نکنید. کافیست تا نصف مواد شوینده‌ای را که برای لباس‌های دیگر استفاده می‌کنید، بریزید و حتماً از مواد شوینده مناسبی برای حوله‌ها استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای حوله‌ها شوینده‌های پودری به هیچ وجه مناسب نیستند و احتمال دارد به حوله شما ضخامت بدهد. نرم کننده‌ها هم نمی‌توانند به خوبی باعث تمیز شدن حوله شوند. نرم کننده‌ها در روی لباس حالت واکس دارد ولی چون الیاف حوله صاف نیست به همین علت باعث می‌شود حوله زبر شود.

اگر حوله‌ای را که می‌خواهید بشویید، دچار لک شده است توصیه می‌کنیم هیچگاه از وایتکس و سفید کننده‌های دیگر برای از بین بردن لکه استفاده نکنید، زیرا شوینده‌ها باعث می‌شوند رنگ حوله شما کدر شود. به جای استفاده از وایتکس می‌توانید شوینده را تعویض کنید و از شوینده قوی‌تری برای شستشوی حوله استفاده کنید. برای شستشوی حوله در لباسشویی به موارد زیر توجه کنید:

  • بعضی‌ها معتقدند که انداختن توپ تنیس در ماشین لباسشویی همراه با حوله می‌تواند باعث نرمی حوله شود.
  • توصیه می‌کنیم حوله‌های نو را با سایر لباس‌ها در لباسشویی نیندازید.
  • برای اینکه رنگ حوله از بین نرفته و کیفیت آن حفظ شود، یک قاشق سرکه به آب ماشین لباسشویی خود اضافه کنید.
  • برای شستشوی حوله‌ها، برنامه خشک کنی با دوره کند تنظیم کنید. زیرا دور تند باعث می‌شود جهت آبگیری، حوله مچاله شده و یا تعادل دیگ لباسشویی بر هم بخورد. گاهی این عدم تعادل باعث خرابی دیگ و یا شکستگی آن می شود و گاهی هم ممکن است قسمت‌های داخلی لباسشویی دچار خرابی شود.
  • حتماً باید بعد از اینکه حوله را از لباسشویی خارج کردید در محیط باز و زیر آفتاب آن را خشک کنید زیرا مرطوب بودن حوله می‌تواند باعث رشد میکروب‌ها شود.
  • هنگامی که حوله را برای خشک کردن پهن می‌کنید، حتماً آن را خوب بتکانید، به این صورت پرزهای حوله شما به حالت اولیه برمی‌گردد.
  • دقت داشته باشید حوله را نباید برای مدت طولانی جلوی آفتاب قرار دهید زیرا باعث می‌شود لطافت آن از بین رفته و جنس حوله زبر شود.
حتما بخوانید:   روش های از بین بردن سرسخت ترین لکه های لباس

اگر بعد از شستن حوله متوجه بوی نامطبوعی در آن شدید، بهتر است آن را به وسیله آب و داغ و سرکه شسته و در زیر نور خورشید آن را خشک کنید. معمولاً بوی بد و نامطبوع حوله به دلیل قرار داشتن در مکان مرطوب است. بعد از اینکه حوله را خشک کردید، حتماً آن را در جایی قرار دهید که از رطوبت دور باشد.

شستن حوله

نحوه شستن حوله‌های تن‌پوش

شستن حوله‌های تن پوش هم به همین شکل انجام می‌شود، فقط وقتی آنها را آویزان می‌کنید باید برای اینکه کدر نشده و رنگشان از بین نرود، آنها را بعد از بیرون آوردن از لباسشویی، از سرشانه گرفته و خوب تکان دهید. سپس حوله را در روی بند آویزان کنید و صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

برای شستشوی حوله‌ها از برنامه مخصوص در لباسشویی استفاده کنید.

بیشتر لباسشویی‌ها برای شستن حوله برنامه مخصوصی دارند که شما می‌توانید به وسیله این برنامه، حوله‌های خودتان را به خوبی بشویید. مثلاً برنامه شستن حوله در ماشین لباسشویی سامسونگ به وسیله دکمه towel انجام می‌شود. این دکمه کار شستشوی حوله را راحت‌تر می‌کند. در برندهای دیگر هم با تنظیم کردن دمای آب، دور خشک کن و سرعت چرخش مناسب می‌توانید حوله‌هایتان را به راحتی شستشو دهید.

توجه داشته باشید که در هنگام شستشوی حوله، حتماً باید از مقدار مناسبی پودر شوینده یا مایع شوینده استفاده کنید. ریختن بیش از اندازه پودر باعث می‌شود که لکه‌های پودر در روی حوله باقی بماند. توصیه می‌کنیم برای شستشوی حوله‌ها از مایع لباسشویی استفاده کنید زیرا ممکن است پودر لباسشویی به بافت نرم حوله آسیب بزند.

برای شستن حوله‌ها در لباسشویی هیچگاه از آب خیلی داغ استفاده نکنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام شستن حوله در لباسشویی باید رعایت شود، این است که شما دمای مناسبی را برای آب انتخاب کنید. دمای مناسب برای شستشوی حوله همانطور که گفتیم حدود 30 تا 40 درجه می‌باشد. البته دمای مناسب با توجه به نوع پارچه با هم فرق می‌کند ولی به طور کلی نباید حوله‌ها را با آب خیلی داغ و یا با آب خیلی سرد بشویید.

حتما بخوانید:   شستن کوسن مبل و نکات مهم در هنگام شستن کوسن

حوله‌ها را با دور خشک کن معمولی بشویید.

حوله‌ها هم مثل لباس‌های دیگر باید خشک شوند. برای اینکه حوله‌ها خوب خشک شوند بهتر است از دور معمولی خشک کن استفاده کنید که بین ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ هزار است. البته این درجه را برای خشک کردن لباس‌های دیگر هم به شما توصیه می‌کنیم زیرا باعث می‌شود لباس‌ها چروک نشده و تعادل لباسشویی بر هم نخورد. استفاده از دور بالا برای خشک کن می‌تواند باعث لرزش‌های شدید در لباسشویی و یا خرابی‌های احتمالی آن شود.

برای شستشوی حوله از نرم کننده استفاده نکنید.

همانطور که ابتدا هم برایتان توضیح دادیم، برای شستن حوله در تمام برندهای لباسشویی بهتر است که از نرم کننده‌ها استفاده نکنید یا اگر هم می‌خواهید از نرم کننده استفاده کنید، باید خیلی کم نرم کننده بریزید. نرم کننده‌ها در روی الیاف حوله تأثیر خوبی ندارند و باعث زمختی و زبری آن می‌شوند. اگر هم حوله شما گاهی دارای اصطکاک می‌شود، می‌توانید خیلی کم از نرم کننده‌ها استفاده کنید.

استفاده از توپ بیسبال برای خشک شدن بهتر حوله

وقتی حوله‌ها را در لباسشویی می‌اندازید، یک توپ بیسبال را هم به آن اضافه کنید. شاید به نظرتان عجیب بیاید ولی این توپ بیسبال باعث خوش حالت شدن و نرم شدن حوله‌ها خواهد شد و زمان خشک شدن حوله را هم کاهش می‌دهد. گاهی ممکن است شما تصمیم داشته باشید که حوله‌ها را جداگانه بشویید، کم بودن حوله‌ها در لباسشویی باعث خواهد شد تعادل دیگ لباسشویی برهم خورده و به قطعات دستگاه آسیب برسد. در این صورت توپ بیسبال به شما کمک می‌کند تا تعادل در دیگ لباسشویی حفظ شود.

شستن حوله

حوله‌ها را بعد از شستشو در لباسشویی زیر نور آفتاب قرار دهید.

وقتی حوله‌ها در لباسشویی شسته شد، بهتر است حتماً آن را در آفتاب قرار داده تا کاملاً خشک شود زیرا حوله خیس می‌تواند مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک باشد. این مورد برای تمام حوله‌های تن پوش و دست و صورت صدق می‌کند.

توصیه می‌شود حوله‌ها را حداقل هفته ای یکبار به وسیله ماشین لباسشویی شستشو دهید و آنها را در آفتاب خشک کنید تا تمام باکتری و میکروب‌های آن از بین رفته و پوستتان دچار آسیب نشود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه شستن حوله در لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای شستن حوله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x