خدمات ساختمان

خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

مانند تمام تجهیزات و وسایلی که در منزل وجود دارد، استخرهای سرپوشیده هم نیاز به تعمیر، سرویس و نگهداری دارند. برای نگهداری از استخر سرپوشیده باید همه قطعات و قسمت‌ های مختلف استخر مورد بررسی قرار گیرد و البته این کار باید توسط افراد حرفه‌ ای و متخصص در این زمینه انجام شود. استخر از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است که مراقبت و نگهداری از هر کدام بسیار حائز اهمیت می‌ باشد.

اجزا و قطعات اصلی استخر سرپوشیده

استخرها دارای قطعات مختلفی هستند ولی چهار جز اصلی آن عبارتند از:

 • آب استخر

یکی از اصلی‌ ترین بخش‌ های استخر، آب آن می‌ باشد. آب استخر حتماً باید عاری از مواد شیمیایی و هر گونه آلودگی بوده و کاملاً تمیز و پاک باشد. چنانچه تعمیر و نگهداری از استخر سرپوشیده در کوتاه‌ ترین زمان ممکن انجام شود، احتمال ساییدگی و خوردگی آن نیز کاهش پیدا می‌ کند و طول عمر استخر افزایش خواهد یافت.

 • دیواره استخر

بخشی از استخر که دائماً با آب و هر چیزی که به استخر وارد می‌ شود تماس دارد، دیواره‌ های استخر می‌ باشد. تمیز کردن دیواره استخر در زمان معین و با فواصل کوتاه مدت می‌ تواند هر گونه جلبک و آلودگی را کاملاً از بین ببرد.

 • سیستم فیلتراسیون

سیستم پمپاژ یا فیلتر استخر موجب گردش آب و در نتیجه فیلتر شدن آن خواهد شد و همه آلودگی‌ ها را از بین می‌ برد.خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده

 • سیستم کفگیر

وظیفه این سیستم جمع آوری برگ‌ ها، ذرات شناور و حشرات بر روی سطح آب می‌ باشد.

تعمیر و نگهداری از استخر سرپوشیده

چنانچه می‌ خواهید استخر سالم و تمیز داشته باشید باید خدمات نگهداری و سرویس از استخر را در بازه‌ های کوتاه مدت زمانی انجام دهید. در این قسمت قصد داریم شما را با مراحل اصلی سرویس، تعمیر و نگهداری از استخر سرپوشیده آشنا کنیم که شامل تمیز کردن، گردش آب و بررسی سطح شیمیایی آن می‌ باشد.

نظافت آب استخر

برای نظافت و تمیز کردن استخر مهم‌ ترین قسمت آن پاکیزه بودن آب می‌ باشد.

 • نردبان‌ ها، دیواره‌ ها، پله‌ ها و همه نقاطی در استخر که با آب در تماس می‌ باشند باید تمیز شوند.
 • حداقل هفته‌ ای یک بار باید کف استخر را جارو بزنید و یا از پاک کننده اتوماتیک در آن استفاده کنید.
حتما بخوانید:   اطمینان از ایمنی شومینه برای کودکان

بررسی گردش آب در استخر

برای نگهداری از استخر سرپوشیده یکی دیگر از موارد بسیار مهم بررسی گردش آب در استخر می‌ باشد زیرا چنانچه آب استخر حرکت نکند یعنی پمپ آن کار نمی‌ کند و پمپاژ انجام نمی‌ شود و یا اینکه فیلتر به صورت درست کار نخواهد کرد. در نتیجه آب راکد که مستعد رشد جلبک می‌ باشد ایجاد خواهد شد. با برخی از تجهیزات مانند پمپ کفگیر، جت، فیلتر و … می‌ توانید سیستم گردش آب را در استخر فعال نمایید. چنانچه هر کدام از تجهیزاتی که نام بردیم خراب شده باشد می‌ تواند کیفیت آب استخر را به طرز چشمگیری کم کند. در ادامه توضیح کوتاهی در مورد روش کارکرد سیستم گردش آب در استخر را توضیح می‌ دهیم که برای تمیز نگه داشتن آن می‌ باشد.

 • پمپی که در استخر به کار گرفته می‌ شود توسط کفگیر آب استخر را می‌ مکد.
 • آب به وسیله پمپ به درون فیلتر می‌ رود.
 • ذرات و آلاینده‌ ها توسط فیلتر از آب استخر پاک می‌ شوند.
 • پس از آن آب به وسیله جت‌ هایی که در استخر وجود دارد به درون استخر انتقال داده می‌ شود.

وظیفه پمپ آب در استخر سرپوشیده

پمپ استخر در واقع قلب استخر می‌ باشد. پمپ به وسیله سیستم فیلتراسیون آبی را که داخل استخر وجود دارد از هر گونه آلودگی و زباله پاک می‌ کند. به علت آنکه آب تمیز به وسیله سیستم دوباره به استخر باز می‌ گردد، هر چقدر که این سیستم در استخر بیشتر کار کند و روشن باشد آبی که داخل استخر وجود دارد تمیز تر خواهد بود.خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده در نتیجه برای تمیز کردن استخر و از بین بردن جلبک‌ های آن زمان کمتری نیاز می‌ باشد. بنابراین توصیه می‌ کنیم در شبانه روز حدوداً ۸ تا ۱۲ ساعت سیستم فیلتراسیون استخر خود را به کار بیندازید. در فصول گرم سال می‌ توانید این ساعت را بیشتر کنید. به طور کلی جهت گردش آب به صورت صحیح در استخر باید موارد زیر رعایت شود.

 • پمپ استخر روزانه باید ۸ تا ۱۲ ساعت یکسره روشن باشد.
 • چنانچه فشار از ۱۰ تا ۱۵ psi بیشتر است باید فیلتر را بک واش نمایید.
 • سبد پمپ و کفگیر را تمیز کنید.
 • جت ها باید به صورت دورانی و به سمت پایین نگه داشته شوند.
حتما بخوانید:   سبک لافت چیست و چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

نظافت سبد کفگیر

یکی دیگر از خدماتی که باید برای نگهداری از استخر سرپوشیده مورد توجه قرار گیرد، تمیز کردن و نظافت مرتب سبد کفگیر می‌ باشد. سبدها معمولاً پر از ذرات و آلودگی هستند که همین موضوع باعث می‌ شود پمپ استخر نتواند به خوبی کار کند و در نتیجه بازدهی آن کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین همه این موارد باعث می‌ شوند که طول عمر پمپ کاهش پیدا کند. علاوه بر آن موجودات زنده‌ ای مانند قورباغه هم ممکن است در کفگیر گیر کنند که می‌ تواند تاثیر زیادی در آلودگی آب استخر داشته باشد. به شما توصیه می‌ کنیم که کفگیر استخر سرپوشیده را باید هفته‌ ای یک تا دو بار حتماً تمیز کنید. بهتر است هر چند وقت یک بار نیز سبد پمپ استخر نظافت شود.

بررسی سطح مواد شیمیایی در آب استخر

چنانچه سطح مواد شیمیایی در آب استخر متعادل باشد احتمال بروز مشکلاتی مانند آب سبز، آب کدر و باکتری در استخر بسیار کاهش پیدا می‌ کند. به همین خاطر توصیه می‌ کنیم کیت تست مواد شیمیایی را داخل جعبه ابزار استخر نگهداری کنید. مواد شیمیایی که داخل آب استخر وجود دارد می‌ تواند به پوست و چشم شما آسیب‌ های جدی وارد نماید و اگر بلعیده شود حتی می‌ تواند کشنده هم باشد. پیشنهاد می‌ کنیم سطح شیمیایی موجود در آب استخر را هفته‌ ای یک بار بررسی کنید.

 • هفته ای یک تا دو بار آب موجود در استخر را باید تست کنید.
 • بررسی کنید سطح ph و قلیایی آب متعادل باشد.
 • سطح ماده ضدعفونی کننده در آب استخر نیز باید حفظ شود.
 • هر دو هفته یک بار شوک دادن به آب استخر فراموش نشود.

شوک دادن به آب استخر

برای آنکه سطح ماده شیمیایی در آب استخر را متعادل نگه دارید بهتر است که هر هفته و یا هر دو هفته یک بار به استخر شوک وارد کنید. شوک دادن به آب استخر به معنای آن می‌ باشد که مواد ضدعفونی کننده را به آب استخر اضافه کنید و هرگونه آلودگی و باکتری را کاملاً از بین ببرید. این کار می‌ تواند باعث شفاف شدن آب و تحریک کمتر پوست و چشم هنگام شنا کردن شود.

نگهداری و سرویس کاسه استخر

یکی دیگر از موارد مربوط به نگهداری از استخر سرپوشیده، تعمیر و سرویس کاسه استخر می‌ باشد که از مهم‌ ترین قسمت‌ های تعمیر و نگهداری است. نگهداری و کنترل فیزیکی کاسه استخر می‌ تواند از هزینه‌ های احتمالی و همچنین بروز خسارات و صدمات به آن تا حد زیادی جلوگیری نماید. برای سرویس کردن استخر و نگهداری از آن باید سالی یک بار حداقل استخر به صورت کامل تخلیه شده و کاسه آن تمیز شود. نشتی کاسه استخر موجب می‌ شود که خاک تحتانی آن نشست کرده و در نتیجه به زیربنای ساختمان آسیب وارد خواهد کرد و در موارد جدی‌ تر حتی می‌ تواند باعث نشست کلی ساختمان شود. بنابراین بررسی کاسه استخر و عدم وجود ترک و نشتی یکی از موارد بسیار مهم در تعمیر و نگهداری از آن می‌ باشد.

حتما بخوانید:   حفاظ درب آکاردئونی چیست؟ | مزایا و معایب حفاظ درب آکاردئونی

خدمات سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده در مرکز خدماتی آی بک امداد

برای تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده موارد زیر در مرکز خدماتی آی بک امداد انجام می‌ شود.

 • تعویض شن سیلیس که مربوط به تصفیه جکوزی و استخر می‌ باشد، انجام می‌ گیرد تا رنگ و بوی بد آب از بین برود.
 • موتورخانه استخر عایق کاری می‌ شود.
 • تمامی پمپ‌ های تصفیه در صورت نیاز تعمیر می‌ شوند.
 • تعمیر جت پمپ استخر انجام می‌ شود.
 • نصب سختی گیر و همچنین تعمیرات مربوط به آن انجام می‌ شود.

خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده

 • دستگاه اتوماتیک برای تنظیم ph و کلر موجود در آب راه اندازی می‌ گردد.
 • نصب و راه‌ اندازی انواع مختلف چیلر استخر انجام می‌ شود.
 • انواع مختلف بویلر آب داغ و بخار راه اندازی می‌ گردد.
 • نصب سونا خشک و راه‌ اندازی المنت حرارتی در آی بک امداد انجام می‌ شود.
 • انواع مختلف استیم بویلر جهت سونا بخار نصب می‌ گردد.
 • سیستمی برای تزریق اتوماتیک کلر نصب می‌ شود.
 • تعویض سیلیس و رزین و همچنین نصب سختی گیر انجام می‌ شود.

سخن آخر

خدمات نگهداری از استخر شامل تعمیر، سرویس، عیب یابی، نگهداری و … می‌ باشد. استخرها به صورت روباز یا سرپوشیده هستند و هر کدام از آنها دارای قطعات و بخش‌ های مختلفی است. سرویس دوره‌ ای استخر باید بر اساس نوع نحوه بهره‌ برداری، اندازه استخر و … صورت می گیرد و در دوره‌ های کوتاه مدت و یا بلند مدت انجام می شود. مرکز خدماتی آی بک امداد تمامی موارد مربوط به سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده و یا روباز را با بهره‌ گیری از بهترین تکنسین ها و سرویسکاران انجام می‌ دهد.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات تعمیر، سرویس و نگهداری از استخر سرپوشیده، وظیفه پمپ آب در استخر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x