خدمات ساختمان

نصب پارکت در روی سرامیک | مراحل نصب پارکت در روی سرامیک

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کفپوش‌های پارکت برای کف خانه یک کفپوش با دوام و زیبا هستند که مزایای زیادی در مقایسه با سرامیک‌ها دارند. اگر کفپوش خانه شما از سرامیک است و می‌خواهید روی آن پارکت نصب کنید، می توانید بدون اینکه سرامیک‌ها را بکنید، پارکت را در روی آن نصب کنید. برای بازسازی کردن منزل به روش های سنتی می‌توانید از موکت های رنگارنگ و متنوع زیبا استفاده کرده و کف سالن را بپوشانید البته امروزه هنوز هم برای اتاق خواب از موکت استفاده می‌کنند ولی برای پذیرایی و سالن معمولاً از پارکت‌ها استفاده می‌شود.

شاید سوال کنید چگونه می‌توانیم روی سرامیک پارکت را نصب کنیم و به چه متریالی نیاز داریم؟ اگر تصمیم گرفتید که یک نمای زیبا و جدید به منزل خود بدهید و از شر سرامیک های کف خانه راحت شوید، با ما همراه باشید تا شما را با مراحل نصب پارکت در روی سرامیک آشنا کنیم.

پارکت چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه معنای پارکت را برایتان توضیح دهیم، می توان گفت که پارکت ها نوعی کفپوش می‌باشند که دارای نمای چوبی بوده و جنس، ابعاد، رنگ و طرح‌های متنوعی دارند. قبل از اینکه برای خرید پارکت اقدام کنید باید ابتدا مناسب ترین نوع آن را در نظر بگیرید. پارکت ها دارای ویژگی‌های زیادی هستند که باید در هنگام انتخاب پارکت، به ویژگی‌هایی مثل با دوام بودن، عایق صوتی و عایق گرما بودن آن توجه کنید. توصیه می‌کنیم در این زمینه با فروشندگان و متخصصین مشورت کنید.

نصب پارکت

آیا می‌توان در روی سرامیک پارکت را نصب کرد؟

اگر سؤال کنید که آیا امکان نصب پارکت در روی سرامیک وجود دارد یا خیر؟ باید بگوییم بله می‌توانید پارکت را به راحتی در روی سرامیک کف منزل خود نصب کنید بدون اینکه نیاز باشد سرامیک را بکنید.

اتفاقا این کار شما می‌تواند باعث شود در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و بسیار مقرون به صرفه است. برای اینکه دیگر هزینه، وقت و انرژی برای کندن سرامیک‌ها صرف نمی‌کنید. البته دقت کنید که سطح هایی که پارکت را نصب می‌کنید باید حتماً هموار باشند و مکان‌های ناهموار را ابتدا زیرسازی کنید و از صاف بودن زیر پارکت مطمئن شوید. در غیر این صورت حتماً به پارکت های شما آسیب می‌رسد و در هنگامی که راه می‌روید پارکت صدا می‌دهد. اگر سرامیک‌ها دچار شکستگی های کوچک بود، می‌توانید از اپوکسی استفاده کنید و اگر شکستگی‌ها بزرگتر بود بهتر است برای رفع آنها از متخصصین کمک بگیرید و مطمئن شوید که سطح زیر پارکت حتماً هموار و صاف شده است.

حتما بخوانید:   فرق پارکت و لمینت در چیست | پارکت بهتر است یا لمینت؟

مورد دیگری که حتماً باید مورد توجه شما قرار بگیرد خراب شدن لوله‌های آب می‌باشد. جنس پارکت به صورتی است که اگر با آب برخورد کند باد کرده و تبله می‌شود. به طور کلی باید بگوییم اگر پارکت در مجاورت آب و یا رطوبت قرار بگیرد حتماً خراب خواهد شد پس باید قبل از اینکه پارکت‌ها را نصب کنید مکان لوله آب را تغییر دهید.

چه لزومی دارد روی سرامیک پارکت لمینت نصب کنیم؟

همانطور که می‌دانید کندن سرامیک می‌تواند بسیار دشوار و زمانبر باشد، به همین دلیل بعضی از افراد پارکت ها را در روی سرامیک نصب می‌کنند و از کندن آن خودداری می‌کنند. معمولاً نصاب تلاش می‌کند با ترمیم کردن سطح و همچنین برطرف کردن عیب آن، نصب پارکت را بدون کندن سرامیک انجام دهند. البته همیشه هم این کار به راحتی انجام نمی‌شود. گاهی برای پارکت کردن سطح، مجبور به کندن سرامیک هستید زیرا اگر به همان شکل پارکت در روی سرامیک نصب شود، ممکن است بعدها سطح پارکت آسیب ببیند.

یکی از مواردی که باعث می‌شود شما برای انجام پارکت، سرامیک‌ها را بکنید اختلاف سطح است. در اصل در گاهی اوقات وقتی پارکت را در روی سرامیک نصب می‌کنند بعضی از نقاط خانه دارای ارتفاع شده و مانع می‌شوند تا درب ها بسته شود. در این صورت شما چاره ای ندارید مگر اینکه حتماً سرامیک‌ها را بکنید.

گاهی ممکن است سرامیک خوب زیرسازی نشده باشد و عیوبی در سطح کف ایجاد کند. در این صورت بهتر است برای نصب کردن پارکت عیوب را برطرف کنید زیرا در این غیر این صورت، پارکت به راحتی روی سرامیک نصب نمی‌شود و یا حتی بعد از نصب ممکن است در هنگامی که در منزل راه می‌روید، سر و صدای زیادی ایجاد شود.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث شود شما مجبور به کندن سرامیک شوید، ناصافی سطح است. اگر ناصافی سطح آنقدر باشد که نتوانید آن را برطرف کنید، مجبور خواهید شد ابتدا سرامیک‌ها را کنده و سپس پارکت را نصب کنید.

حتما بخوانید:   برتری های کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مراحل مهم برای نصب کردن پارکت‌ها در روی سرامیک

روش نصب کردن پارکت‌ها در روی سرامیک به شکل کلیک و قفل یا همان چسباندن می‌باشد برای این منظور باید به روش زیر عمل کنید:

  1.  ابتدا قبل از اینکه پارکت‌ها را در روی سرامیک کف نصب کنید باید به متراژ اتاق توجه کرده و پارکت‌ها را به طور منظم تقسیم بندی کنید. به این طریق پارکت ها به هدر نرفته و در مصرف آن صرفه جویی می‌کنید. در هنگام اندازه گرفتن پارکت‌ها باید دقت داشته باشید که بین پارکت‌ها و لبه دیوار حدوداً ۴ الی ۵ سانتی‌متر باید فاصله قرار دهید.
  2. فاصله بین پارکت و دیوار را که در ابتدا در نظر داشتید، به وسیله نگهدارنده محکم کنید. سپس از یک طرف دیوار منزل شروع کنید و پارکت‌ها را به شکل طولی بچینید. ابتدا مطمئن شوید که کاملاً تکه تکه‌های پارکت بدون فاصله و در کنار هم قرار گرفتند، سپس به وسیله یک چکش پلاستیکی و نرم پارکت ها در جای خودشان محکم کنید تا صدمه نبینند.
  3. وقتی پارکت‌ها را به شکل طولی چیدید، بعد از اتمام ردیف اول حالا ردیف دوم را شروع کنید. کار خود را ادامه بدهید تا جایی که فضا کاملاً پر شود. اگر در گوشه های اتاق برای پارکت جایی وجود نداشت، می‌توانید آن را کمی برش دهید تا اندازه گوشه شود و پارکت فضای مورد نظر شما و کف اتاق را کاملاً بپوشاند.
  4. به وسیله مواد مخصوص فاصله بین پارکت‌ها را برای عدم نفوذ آب، به خوبی پر کنید زیرا همانطور که گفتیم پارکت در مقابل رطوبت مقاومت نداشته و باد می‌کند.
  5. در هنگام نصب، به نکته مهم دیگری هم باید توجه کنید و آن اختلاف ارتفاع در جاهای مختلف خانه هنگام نصب کردن پارکت‌ها می‌باشد. در این صورت بین جایی که از پارکت استفاده کرده‌اید و جایی که سرامیک قرار دارد، احتمال دارد اختلاف ارتفاع به وجود بیاید، در این صورت باید از ابزارهایی مانند لب پله یا تمام نماینده استفاده کنید.

بهتر است قبل از اینکه پارکت ها را نصب کنید آنها را به کمک فوم سایلنت کمی زیرسازی کنید. این کار باعث خواهد شد برای دما و صدا عایق خوب ایجاد کنید.

فوم سایلنت چیست؟

در هنگام نصب کردن پارکت در روی سرامیک یکی از مراحل مهم، زیرسازی می‌باشد که از راه فوم سایلنت انجام می‌شود. این فوم عایق خوبی برای گرما و سرما بوده و به همین دلیل کاربرد زیادی دارد. فونت سایلنت جهت نصب راحت و بهتر پارکت در روی سرامیک، شما را یاری خواهد کرد و باعث می‌شود که در زیر پارکت سطح کاملاً هموار باشد. یکی دیگر از مزایای مهم این فوم‌ها بستن راه رطوبت برای پارکت است و این می‌تواند به طولانی‌تر شدن عمر پارکت کمک کند. معمولاً فوم سایلنت در نوع‌های ۱.۵ و ۲ میل در بازار موجود هستند که می‌توان گفت برای بازسازی کردن پارکت، دو میل مناسب‌تر می‌باشد.

حتما بخوانید:   بهترین برند لوله سفید آب و شوفاژ برای ساختمان

پارک چه مزایایی نسبت به سرامیک دارد؟

اگر می‌خواهید پارکت را جایگزین سرامیک های فعلی منزل خود کنید و هنوز هم در این مورد شک دارید، لازم است شما را با مزایایی که پارکت نسبت به سرامیک دارد آشنا کنیم.

  • در اولین مرحله و مهم‌ترین آن باید بدانید که از دید پزشکان سنگ و سرامیک تأیید نشده است زیرا کفپوش سنگ و سرامیک به راحتی می‌تواند سرما را به پای شما منتقل کند و باعث عوارضی مانند کمردرد و پا درد خواهد شد. مخصوصاً افرادی که دارای روماتیسم هستند باید به این مورد کاملاً توجه کنند.
  • همانطور که می‌دانید سرامیک و سنگ لیز بوده و می‌تواند باعث شود کف خانه سر شود. اگر شما در منزل کودک و یا فرد سالخورده دارید مطمئناً سرامیک و سنگ نمی‌تواند ایمنی زیادی داشته باشد. شاید این تجربه را داشته باشید که حتی فرش های ماشینی و سبک هم روی سرامیک لیز می‌خورند و شما مجبور می‌شوید که به طور مرتب آنها را صاف کنید. گاهی این سر خوردن فرش‌ها باعث می‌شود پذیرایی شما ریخت و پاش به نظر بیاید.
  • هرچند که استفاده از پارکت بسیار مقرون به صرفه می‌باشد ولی وقتی منزل را پارکت می‌کنید در هنگام فروش، ارزش خانه شما بالاتر می‌شود. به همین دلیل است که امروزه معماران ترجیح می‌دهند برای سطح داخل منزل به جای سرامیک، از پارکت استفاده کنند.

نصب پارکت

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک تلاش کردیم شما را با نصب پارک در روی سرامیک آشنا کنیم. در اصل می‌توانیم بگوییم که امکان نصب پارکت در روی سرامیک وجود دارد ولی به شرطی که سرامیک خوب زیرسازی شده باشد و سطح آن هم کاملاً صاف باشد. اگر به این مورد بی‌توجه باشید ممکن است بعد از نصب پارکت، با مشکلات زیادی مواجه شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نصب پارکت در روی سرامیک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل نصب پارکت در روی سرامیک

امتیاز کاربر: 3.83 ( 4 نتایج)

نوشته های مشابه

2.7 16 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x