تقویم تاریخ

روز جهانی عدالت اجتماعی 20 فوریه، 1 اسفند 1402

روز جهانی عدالت اجتماعی چه روزی است و علت نام گذاری این روز چیست ؟

روز جهانی عدالت اجتماعی با هدف از بین بردن فقر و تبعیض اجتماعی بین اقشار جامعه هر ساله در تاریخ 20 فوریه برگزار می شود. هدف اصلی جشن روز جهانی عدالت اجتماعی بلند کردن صدایی علیه بی عدالتی اجتماعی است. گرد هم آوردن جوامع مختلف در سطح بین المللی برای از بین بردن فقر، جنسیت، تبعیض فیزیکی، بی سوادی، تبعیض مذهبی برای ایجاد یک جامعه یکپارچه اجتماعی است. ما در این مقاله از ایبک سعی داریم به این روز اشاره کنیم.

در باره روز جهانی عدالت اجتماعی

در 20 فوریه هر سال، روز جهانی عدالت اجتماعی جشن گرفته می شود. این جشن بازتاب تضمین نتایج عادلانه برای همه از طریق اشتغال، حمایت اجتماعی، گفتگوی اجتماعی، اصول و حقوق اساسی در کار است. این اعلامیه برای اولین بار در 8 ژوئن 2008  اعلام شد. روز عدالت اجتماعی را می توان گامی از سوی سازمان ملل متحد (سازمان ملل متحد) به سوی تعهد برای عدالت اجتماعی مستمر دانست. پیگیری عدالت اجتماعی سازمان ملل بخشی از مأموریت جهانی آنها برای ارتقای توسعه اجتماعی و کرامت انسانی است.

20 فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی

در واقع، تصویب اعلامیه عدالت اجتماعی برای جهانی شدن عادلانه توسط سازمان بین المللی کار تنها نمونه ای از بسیاری از اقدامات نظام سازمان ملل متحد به عدالت اجتماعی است. به گفته بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل، «شکاف بین فقیرترین و ثروتمندترین افراد در سراسر جهان گسترده و در حال افزایش است. این وضعیت نه تنها بین کشورها بلکه در داخل آنها، از جمله بسیاری از مرفه ترین کشورها، وجود دارد. روز جهانی عدالت اجتماعی برای برجسته کردن قدرت همبستگی جهانی برای پیشبرد فرصت‌ها برای همه برگزار می‌شود.

امروزه در مورد عدالت اجتماعی مسائل زیادی در جهان وجود دارد. نابرابری جنسیتی، نژادپرستی سیستماتیک و بیکاری تنها چند مورد هستند. از سال 2009، 20 فوریه هر سال به عنوان “روز جهانی عدالت اجتماعی” نامگذاری شده است.

هدف از این روز تمرکز بر مشکلات بی عدالتی اجتماعی در سراسر جهان و فشار برای بهبود و راه حل است. این روز همچنین متعهد به ترویج توزیع عادلانه درآمد و دسترسی بیشتر به منابع از طریق برابری برای همه شد. روز جهانی عدالت اجتماعی نیاز به ترویج تلاش ها برای مقابله با موضوعاتی مانند تبعیض، فقر، برابری جنسیتی و دسترسی به عدالت برای همه را به رسمیت می شناسد.

حتما بخوانید:   روز جهانی هواشناسی ۳ فروردین 1402

روز جهانی عدالت اجتماعی در تقویم

سازمان ملل هر سال میزبان رویدادی برای بزرگداشت این روز و افرادی است که در تبدیل آن به آن چیزی که هست کمک کردند. معلمان و والدین نیز از این روز برای آموزش ایدئولوژی های بی عدالتی اجتماعی و چرایی اهمیت آن به کودکان خردسال در این دنیا استفاده می کنند. بنابراین نسل بعدی همان اشتباه قبلی را مرتکب نخواهد شد.

در نتیجه همه می توانیم بدون ترس زندگی شاد، ایمن و کاملی داشته باشیم. این مبارزه با بی عدالتی جتماعی و برپا کردن عدل عمومی از طریق انبیا و امامان ما نیز مورد تایید قرار گرفته و در بسیاری از احادیث و سخنان این بزرگواران به وضوح مشهود است. بنابراین در ایران نیز به این روز مانند هر کشور دیگر ارج نهاده می شود. همایش ها و سخنرانی های بسیاری در مکان های مختلف برای گرامیداشت این روز برگزار می شود.

در تقویم رسمی ایران: دوشنبه 1 اسفند 1401

در تقویم هجری قمری: الاثنين 29 رجب 1444

در تقویم میلادی: February 20, mon2023

روز جهانی عدالت اجتماعی 1 اسفند، 20 فوریه

هدف از گرامیداشت روز جهانی عدالت اجتماعی

به طور معمول، کسانی که برای عدالت اجتماعی تلاش می کنند به دنبال توزیع مجدد قدرت برای ارتقای رفاه افراد از طریق دسترسی برابر به مراقبت های بهداشتی، عدالت و فرصت های اقتصادی هستند.

در حالی که فعالان بخشی از فشار به سمت عدالت اجتماعی بوده‌اند، تغییرات پیشگیرانه مورد نیاز اغلب به دست مدیران دولتی – در دولت، سازمان‌های غیرانتفاعی، بنیادها، بهداشت عمومی و سازمان‌های نظارتی – که مسئول شکل‌دهی سیاست‌ها و پیشنهادها هستند، می‌افتد.

کار مدیران دولتی اغلب آرام‌تر و کم‌تر از فعالانی است که برای اصلاحات تلاش می‌کنند یا سیاستمدارانی که به رأی‌دهندگان وعده می‌دهند. پیشرفت به سوی عدالت اجتماعی مستلزم سیاست های عمومی دقیق تدوین شده است. در فضای سیاسی بسیار قطبی امروزی، سیاست‌های مؤثر همچنین نیازمند درک دقیقی از سیستم‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، و همچنین درک قوی از پیامدهای قانونی و اجتماعی هر اقدامی است.

چرا عدالت اجتماعی مهم است؟

روز عدالت اجتماعی برای ترویج عدل و انصاف در میان تمام جنبه های جامع لازم است به بهترین شکل برگزار شود. به عنوان مثال، فرصت های برابر اقتصادی، آموزشی و محل کار را ترویج می کند. برقراری عدل اجتماعی برای امنیت افراد جامعه می تواند پرثمر باشد.

حتما بخوانید:   روز جهانی دختران 19 مهر 1402

به گفته انجمن ملی آموزش (NEA) Diversity Toolkit عدم عدالت اجتماعی منجر به ستم اجتماعی می شود. NEA خاطرنشان می کند که این می تواند به شکل “نژادپرستی، جنسیت گرایی، سن گرایی، طبقه گرایی، توانایی گرایی و دگرجنس گرایی” باشد. همچنین راهکارهای زیر را برای ارتقای عدالت اجتماعی پیشنهاد می کند:

  • روی تنوع تمرکز کنید
  • با پیامدهای ظلم مقابله کنید
  • نگرش ها و رفتارهایی را بیاموزید و به آنها رسیدگی کنید که ظلم را حفظ می کند
  • یک ذهنیت فراگیر اتخاذ کنید

مددکاران اجتماعی استراتژی های فوق را برای پیشبرد رشد و تغییر در میان گروه های آسیب پذیر، مانند جوامع سالخورده، بی خانمان ها، کهنه سربازان و پناهندگان به کار می گیرند.

مسائل مربوط به عدالت اجتماعی

مسائل عدالت اجتماعی حوزه های بسیاری را در بر می گیرد. سازمانی که از حقوق بومیان و طبیعت دفاع می‌کند، می‌گوید مسائل عدالت اجتماعی می‌تواند ناشی از تعصبات در زمینه‌هایی مانند نژاد، جنسیت، سن، گرایش جنسی، مذهب، ملیت، تحصیلات و توانایی ذهنی یا جسمی باشد. مددکاران اجتماعی باید با این مسائل درگیر شوند زیرا آنها توسعه و تغییر اجتماعی را ارتقا می دهند.

انجمن ملی مددکاران اجتماعی (NASW) به پنج حوزه اولویت های عدالت اجتماعی اشاره می کند: حقوق رای، عدالت کیفری،عدالت نوجوانان، عدالت محیطی، مهاجرت و عدالت اقتصادی. دیگر اولویت های مشترک عدالت اجتماعی مربوط به مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش و حقوق کارگران است. در حالی که لیبرال ها و محافظه کاران در مورد مسائل عدالت اجتماعی و نحوه رسیدگی به آنها احساس متفاوتی دارند، مددکاران اجتماعی متعهد به رسیدگی به بی عدالتی های اجتماعی هستند که با آنها مواجه می شوند.

روز جهانی عدالت اجتماعی پیام آور بر آورده شدن آرزوها

هنوز مسائل اجتماعی زیادی وجود دارد که باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد. اما امیدواریم با برگزاری رو جهانی عدالت اجتماعی تمامی این مشکلات مرتفع شوند.

مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی به ما یادآوری می‌کند که فراتر از همه توسعه‌ها، جامعه‌ای نهفته است که هنوز مسائل زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. همه ما باید دست به دست هم دهیم تا با مسائل اجتماعی که جامعه ما را فلج می کند مبارزه کنیم.

روز جهانی عدالت اجتماعی پیام آور شادی

به مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی، باید به خود قول دهیم که همیشه صدای خود را علیه بی عدالتی اجتماعی بلند خواهیم کرد. بیایید همیشه به یاد داشته باشیم که بی عدالتی اجتماعی هنوز در این دنیا وجود دارد و ما هنوز باید با آن مبارزه کنیم.

حتما بخوانید:   روز جهانی موزه و گردشگری 28 اردیبهشت 1402

بستن چشم بر روی مسائل اجتماعی هرگز راه حلی برای آنها نخواهد داشت، ما باید به آنها عمل کنیم. مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی یادآوری است به تک تک ما که این وظیفه جمعی ماست که علیه بی عدالتی اجتماعی اقدام کنیم. ما باید در برابر بی عدالتی اجتماعی بایستیم تا این دنیا را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم.

چند سخن الهام بخش در رابطه با روز جهانی عدالت اجتماعی

جایی که عدالت انکار می شود، فقر اجرا می شود، جایی که جهل حاکم است، و هر طبقه ای احساس می کند که جامعه توطئه ای سازمان یافته برای سرکوب، غارت و تحقیر آنهاست، نه افراد و نه اموال در امان نخواهد بود. (فردریک داگلاس)

ممکن است مواقعی برای جلوگیری از بی عدالتی ناتوان باشیم، اما هرگز نباید زمانی باشد که در اعتراض کوتاهی کنیم. (الی راسو)

گاهی اوقات، تنها راه رسیدن به عدالت این است که آن را برای خود در نظر بگیرید. (لی باردوگو)

عدالت و قدرت باید با هم جمع شوند تا هر چه عادلانه است قدرتمند باشد و هر چه قدرتمند است عادل باشد. (بلز پاسکال)

تنها عدالت پیروی از شهود خالصانه روح خشمگین یا ملایم است. خشم و ترحم هر دو عادلانه است، اما قضاوت هرگز عادلانه نیست. (دی اچ لارنس)

روز جهانی عدالت اجتماعی و اهمیت آن

بی عدالتی در هر جایی تهدیدی برای عدالت در همه جا است. (مارتین لوتر کینگ، جونیور)

عدالت اجتماعی را نمی توان با خشونت به دست آورد. خشونت آنچه را که قصد ایجاد آن را دارد می کشد. (پاپ ژان پل دوم)

تا زمانی که توده عظیم مردم با احساس مسئولیت در قبال رفاه یکدیگر پر نشده باشند، عدالت اجتماعی هرگز محقق نمی شود. (هلن کلر)

شجاعت هیچ ارزشی ندارد مگر اینکه همراه با عدالت باشد، اما اگر همه انسانها عادل می شدند، نیازی به شجاعت نبود. (Agesilaus دوم)

عدم سرمایه گذاری در عدالت مدنی ارتباط مستقیمی با افزایش بی نظمی جنایی دارد. هر چه مردم بیشتر احساس کنند بی عدالتی وجود دارد، بیشتر بخشی از روحیه آنها می شود. (ویلهلم جوزف)

چالش عدالت اجتماعی برانگیختن این حس اجتماعی است که ما به آن نیاز داریم تا کشورمان را به مکانی بهتر تبدیل کنیم، همانطور که آن را به مکانی امن تر تبدیل می کنیم. (ماریان رایت ادلمن)

روز جهانی عدالت اجتماعی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای شناخت روز جهانی عدالت اجتماعی و دلل نامگذاری آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا