تقویم تاریخ

روز جهانی زبان فرانسه ۲۰ مارس

روز جهانی زبان فرانسه، علت یادگیری زبان فرانسه

20 مارس روز جهانی زبان فرانسوی است. برابر با روز بین المللی فرانکوفونی، در بیش از 50 کشور جهان، که زبان رسمی آنها یا بخش قابل توجهی از جمعیت آن فرانسه زبان است، جشن گرفته می شود. اما به چه دلیل این روز را، روز جهانی زبان فرانسه نام گذاری کرده اند؟ در سال 2010 سازمان ملل متحد برای پاسداشت تنوع زبانی و فرهنگی، روزهایی را برای زبان رسمی کشور های عضو این سازمان انتخاب کرد.

بر اساس این تصمیم گیری، هر ساله در گوشه و کنار دنیا 6 روز را به عنوان زبانهای مختلف عربی، چینی، انگلیسی، روسی، اسپانیایی و فرانسوی جشن می گیرند. این روز ها برای معرفی هر چه بیشتر زبان، فرهنگ و تاریخ این کشور ها فرصتی مناسب است.

روز جهانی زبان فرانسه

کشور فرانسه

فرانسه کشوری بسیار زیبا است، که در جنوب غربی اروپا قرار دارد. این کشور دومین کشور پر جمعیت اروپایی است. مردم این کشور اغلب به زبان فرانسوی صحبت می کنند و همچنین لازم به ذکر است که بیشتر مردم فرانسه مسیحی کاتولیک هستند.

اصلی ترین شهر این کشور پاریس است، که پایتخت فرانسه و مرکز اصلی مبادلات تجاری، سیاسی و فرهنگی آن نیز می باشد.     کشور فرانسه جاذبه های گردشگری بسیاری دارد، که در زیر به چند مورد اشاره می کنیم:

 • برج ایفل: این برج نما د کشور فرانسه است و به مناسبت صدمین سالگرد پیروزی انقلاب فرانسه ساخته شده است.
 • موزه لوور: این موزه از بزرگ ترین موزه های هنری جهان است، در این موزه بیش از 35 هزار اثر تاریخی وجود دارد.
 • طاق پیروزی: این بنا به دستور ناپلئون بنا پارت در سال 1806 آغاز شد و 15 سال بعد از مرگ او به پایان رسید. بنای طاق پیروزی در میدان شاردوگل قرار گرفته است، و این بنا برای یاد بود کسانی که در جنگ های ناپلئونی برای فرانسه جنگیده اند ساخته شده است.
 • کلیسای نوتردام: این کلیسا از بزرگ ترین کلیساهای اروپا می باشد، و زیباترین آثار در معماری گوتیک نیز است.

علت انتخاب روزی به نام روز جهانی زبان فرانسه چیست؟

علت انتخاب این روز برای زبان فرانسوی؛ (سالگرد تاسیس سازمان بین المللی فرانکوفونی) است. که این سازمان برای اولین بار در 20 مارس سال 1970 تاسیس شد. 87 در صد مردم فرانسه به زبان فرانسوی صحبت می کنند و ما بقی به زبان های محلی مثل برتون، پروونسال….. تکلم می کنند. در بیشتر کشور های جهان زبان فرانسه بعد از زبان انگلیسی، در مقام دوم قرار دارد. در کشور انگلستان و برخی ایالات آمریکا این زبان به عنوان زبان اول در مدارس تدریس می شود.

حتما بخوانید:   شب یلدا 1402 چه روزی است / شب یلدا 1402 چند شنبه است

تاریخ زبان فرانسه

زبان فرانسه یک زبان هندی و اروپایی از خانواده زبان های رومی می باشد که 136 میلیون نفر، سخنور در کشورهای فرانسه و آفریقای شمالی و مرکزی دارد. این زبان در قرن سیزدهم به عنوان زبان رسمی دادگاه پذیرفته شد و به جنوب فرانسه و فراتر از آن گسترش پیدا کرد. فرانسوی ها در قرن هجدهم زبان لاتین را به عنوان تنها و مهمترین زبان برای روابط دیپلماتیک تعیین کردند، که تا قرن بیستم همچنان ادامه داشت، ولی زبان انگلیسی کم کم جای آن را گرفت.

در پی استعمار فرانسه در قرن هفدهم و هجدهم زبان فرانسه به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و مرز های زبان فرانسوی تا کشورهای آمریکا و آفریقا گسترش پیدا کرد.

ویژگی های زبان فرانسه

از ویژگی های زبان فرانسه می توان، به مواردی از جنسیت مدار بودن حروف الفبا با تلفظ های خاص اشاره کرد؛ که در زیر به این ویژگی ها می پردازیم:

 • حروف خاموش در زبان فرانسوی: از این نوع حروف در زبان فرانسوی زیاد دیده می شود. این حروف اصولا در انتهای لغات قرار می گیرند.
 • جنسیت اسامی در زبان فرانسوی: این زبان یک زبان جنسیت مدار است. جنسیت در زبان فرانسوی شامل مذکر، مونث و اسامی جمع است، که هر کدام با حروف تعریفی که در ابتدای آنها قرار می گیرند، شناخته خواهند شد و نشانه خاصی برای شناخت مذکر و یا مونث بودن این اسامی وجود ندارد.
 • الفبای خاص فرانسوی: شامل 29 حرف است و در ظاهر شباهت به الفبای انگلیسی دارد، ولی در تلفظ تفاوت زیادی دارد.
 • نبود استرس در زبان فرانسوی: استرس در زبان انگلیسی در واقع تاکید بر روی یک کلمه است، اما در زبان فرانسه استرس وجود ندارد و همه کلمات با یک شدت بیان می شود.

روز جهانی زبان فرانسه

علت محبوبیت زبان فرانسه چیست؟

طبق معیارهای بین المللی، فرانسوی زبان تجارت است و از قرن 17، زبان دیپلماسی و دوستی نیز محسوب می شود. در نیمه قرن بیستم، زبان فرانسه جای خودش را به زبان انگلیسی داد، اما همچنان یکی از زبان های رسمی سازمان های بین المللی مثل کمیته بین المللی المپیک و نهادهای دیگر در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

در کنار اهمیت های گفته شده، زبان فرانسوی ارتباط زیادی با فرهنگ های گوناگون دارد. تمام دنیا از زبان فرانسوی به عنوان یک زبان رمانتیک یاد می کنند. بسیاری از متون ادبی رمانتیک و شاعرانه و فیلم های عاشقانه دنیا فرانسوی است. و خیلی از نویسندگان و هنر مندان جهان فرانسوی هستند. حتی اگر شما علاقه زیادی هم به هنر نداشته باشید، حتما نام هنرمندان مشهور فرانسوی مثل ونسان و ونگوگ را شنیده اید. هم چنین آثار مهمی مانند بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن و شازده کوچولو نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری را از نویسندگان فرانسوی خوانده اید.

حتما بخوانید:   نیمه شعبان 1402 چه روزی است / تاریخ نیمه شعبان

چند دلیل برای یاد گیری زبان فرانسه

 • زبان فرانسه ، زبان متکلم در تمام دنیا: بیش از 200 میلیون نفر در 5 قاره دنیا به زبان فرانسه صحبت می کنند.
 • زبان فرانسه، زبانی برای پیدا کردن کار: تسلط به زبان فرانسه یک فرصت، برای شما در بازار های جهانی کار است.
 • زبان فرانسه زبان فرهنگ: زبان فرانسه، زبان جهانی در رشته های مد، تئاتر، آشپزی، هنر های بصری و معماری است.
 • زبان فرانسه، زبانی برای سفر: کشور فرانسه با بیش از 70 میلیون توریست ، از پر باز دید ترین کشور های دنیاست.
 • زبان فرانسه، زبانی برای درس خواندن در دانشگاه های فرانسوی: صحبت کردن به زبان فرانسوی به شما فرصت و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های معروف و معتبر این کشور را می دهد.
 • زبان فرانسه، زبانی برای ارتباطات بین المللی: زبان فرانسوی، زبان کار و زبان رسمی سازمان ملل متحد، ناتو، یونسکو، صلیب سرخ، و چندین انجمن بین المللی است.
 • زبان فرانسه، زبانی دل نشین برای یاد گیری: زبان فرانسوی برای فراگیری بسیار آسان است.

کاربرد و مزایای یاد گیری زبان فرانسه

فرانسوی ، زبان رسمی 29 کشور دنیا است. شما اگر بخواهید به کشورهای بلژیک، لوکوزامبورک، فرانسه و بعضی از کشور های قاره آفریقا سفر کنید؛ باید زبان فرانسوی را بلد باشید و همچنین برای مهاجرت به این 29 کشور باید این زبان را یاد بگیرید. اگر شما زبان فرانسه را به صورت کامل یاد بگیرید، این قابلیت را خواهبد داشت تا در شرکت های بازرگانی، شرکت های توریستی و وزارت امور خارجه استخدام شوید.

مقایسه زبان انگلیسی با زبان فرانسه

دولت بریتانیا برای پیشی گرفتن از دولت فرانسه، شروع به ترویج زبان انگلیسی در قرن یازدهم کرد، از این رو شباهت های زیادی در قواعد و لغات این دو زبان وجود دارد. زبان فرانسوی و انگلیسی تا 27 درصد به هم شباهت دارند منابع مختلف تخمین زده اند که منشا 45 درصد از لغات زبان انگلیسی از فرانسوی است، البته شباهت آن خیلی واضح نیست.

زبان فرانسوی در ایران

در ایران معاصر زبان فرانسوی بعد از انگلیسی دومین زبان محبوب بین ایرانی ها است. زبان فرانسوی از عهد صفویه  در کشور ما مورد توجه قرار گرفت. زبان فرانسه در دوره قاجار از طریق ترجمه کتاب های دارالفنون که در اصل به زبان فرانسوی بود رونق گرفت و از آنجا که محصلین بیشتر به کشور فرانسه اعزام می شدند، این زبان در ایران رواج پیدا کرد.

حتما بخوانید:   روز جهانی سندروم داون

از زمان قاجار بسیاری از رجال سیاسی برای ادامه تحصیل به فرانسه سفر می کردند، خیلی از واژه های فرانسوی از طریق قوانین حقوقی وارد ایران شده است و امروزه نیز در زبان فارسی از آن استفاده می شود و بعضی از این کلمات به قدری در زبان فارسی رایج شده که خیلی از افراد نمی دانند که این واژه ها فرانسوی هستند.

روز جهانی زبان فرانسه

کلمات مشترک بین زبان فرانسوی و فارسی

کلماتی را ما در طول روز استفاده می کنیم، ولی نمی دانیم که این کلمات در زبان فرانسوی به کار برده می شوند.                     در زیر چند مورد را بیان می کنیم:

اکران (ecran)

اشانتیون (    echantillon)

املت (omelette)

اورژانس (urgence )

ایده ( idee )

آسانسور (ascenseur)

آلرژی (allegie)

آناناس (ananas)

بانک (banque)

باتری (batterie)

بیسکوییت (biscuit)

بالکن ( balcon )

کاربرد ترجمه متن فرانسوی به فارسی

از مهم ترین کاربرد های ترجمه متن فرانسوی به فارسی ترجمه فیلم است. مترجم های حرفه ای می توانند فایل زیر نویس برای ویدئو ها و فیلم ها آماده کنند، از دیگر کاربرد های مفید ترجمه فرانسوی به فارسی، به ترجمه متن های ادبی و علمی می توان اشاره کرد. البته متن های فرانسوی می تواند در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری؛ مانند قرار دادها، اسناد شرکت ها، پیشنهادهای خرید و فروش باشد.

نتیجه گیری

20 مارس روز جهانی زبان فرانسوی است. برابر با روز بین المللی فرانکوفونی، در بیش از 50 کشور جهان، این زبان، زبان رسمی آن ها می باشد یا در بعضی از کشور ها جمعیت زیادی هستند که به زبان فرانسه صحبت می کنند. زبان فرانسه همیشه جایگاه مهمی در میان زبانهای دنیا داشته است. در ابتدا نمادی از خلاقیت و فرهنگ، سپس بردار انسان گرایی و دموکراسی است. یونسکو زبان فرانسوی را دوست دارد و به آن زبان صحبت می کند. ویکی از 2 زبان کاری و 6 زبان رسمی آن است.

 

 

98989

31

روز جهانی زبان فرانسه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چند دلیل برای یاد گیری زبان فرانسه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا