تعمیرات پکیج و آب گرمکن

قطعات پکیج ایران رادیاتور و آشنایی با روش کار قطعات آن

قطعات پکیج در برندهای مختلف با هم کمی فرق می‌کنند ولی به طور کلی می‌توان گفت که پکیج‌های دیواری از تعدادی اجزای اصلی درست شده است که وجود تمام آنها در پکیج الزامی می‌باشد. شرکت‌هایی که این دستگاه را تولید می‌کنند برای افزایش کارایی و فروش محصول خود ، از تجهیزات ویژه‌ای هم استفاده می‌کنند. تمام قطعات پکیج‌های دیواری به شکل پیوسته با یکدیگر کار می‌کنند و در هنگام خرابی یک قطعه، دردسرهای زیادی هم برای قطعات دیگر ایجاد می‌شود. به همین دلیل در صورتی که در یکی از قطعات خرابی دیده شد باید حتماً برای تعمیر و عیب یابی آن اقدام کنید. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا شما را با قطعات پکیج ایران رادیاتور آشنا کنیم زیرا برای تعمیر و عیب یابی پکیج، حتماً باید با قطعات آن آشنا باشید.

قطعات پکیج ایران رادیاتور

همانطور که می‌دانید برای تعمیر و عیب یابی پکیج حتماً باید با قطعات آن آشنا باشید تا بتوانید در صورت نیاز قطعه خراب را شناسایی کرده و برای تعمیر آن اقدام کنید. پکیج ایران رادیاتور از قطعات زیر تشکیل شده است:

 1. کیت جرقه زن
 2. فن پکیج
 3. پمپ آب
 4. شیر سه طرفه
 5. بوبین شیر گاز
 6. ورودی و خروجی ترانس منبع تغذیه
 7. پرشر فن
 8. فیوز حد
 9. ماژول شیر گاز
 10. میله یون حسگر
 11. قطعات مکانیکی پکیج
 12. و…

۱- کیت جرقه زن

کیت جرقه زن یکی از قطعاتی است که در تمام پکیج‌ها هم وجود دارد و جهت روشن شدن مشعل برد ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار این قطعه به این شکل است که فرمان جرقه زدن را به ترانس جرقه زن انتقال می‌دهد. ترانس جرقه زن هم ولتاژ مناسب جرقه زدن را به الکترود منتقل می‌کند ، سپس الکترود جرقه زن هم الکترون ها را گرفته و به طرف مشعل پرتاب می‌کند. این کار باعث می‌شود گرمای مورد نیاز برای مشتعل شدن گاز به وجود بیاید و مشعل دستگاه روشن شود.

حتما بخوانید:   تست و تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری | تعمیر تخصصی آبگرمکن دیواری

پکیج ایران رادیاتور

علائم خراب شدن کیت جرقه زن در پکیج های ایران رادیاتور

اگر کیت جرقه زن در پکیج ایران رادیاتور خراب شده باشد علائمی مشاهده می‌کنید که مهمترین آنها عبارتند از:

 • چینی الکترود دچار شکستگی می‌شود.
 • نوک الکترود می‌شکند.
 • چینی الکترود دچار نشت برق می‌شود.
 • سیم الکترود نشتی برق دارد.
 • سوکت الکترود شکسته و یا خراب شده است.

در صورت مشاهده هر کدام از مواردی که گفتیم باید حتماً الکترود جدیدی بخرید و الکترود قدیمی را عوض کنید.

۲- فن پکیج های ایران رادیاتور

فن یکی از قطعات مهم و کاربردی در پکیج‌های ایران رادیاتور است که دود را از سیستم احتراق بیرون می‌دهد و به سوختن بهتر پکیج کمک می کند. علاوه بر این فن کمک می‌کند که در محفظه ، احتراق دما بیش از حد بالا نرود و از آتش سوزی و همچنین خفگی به دلیل دی اکسید کربن، جلوگیری خواهد کرد.

نکته مهم : تمام پکیج‌ها فن ندارند. فقط دقت داشته باشید اگر می‌خواهید پکیج را داخل آشپزخانه منزل نصب کنید از پکیج بدون فن استفاده کنید و اگر می‌خواهید در محیط باز مانند بیرون خانه و یا در تراس پکیج را نصب کنید ، بهتر است پکیج فن‌دار بخرید.

۳- پمپ آب در پکیج های ایران رادیاتور

پمپ آب هم قطعه‌ای اصلی در پکیج ایران رادیاتور است و وظیفه دارد آب گرم تولید شده داخل پمپ را هدایت کند. اگر پمپ آب پکیج ایران رادیاتور شما دچار خرابی شد حتماً باید جهت عیب یابی و تعمیر به کارشناس ماهر مراجعه کنید. توصیه می‌کنیم اگر مهارتی در زمینه تعمیر پکیج ندارید ، در صورت خرابی پمپ آن را دستکاری نکنید.

پکیج هایی که تک مبدله هستند فقط حالت گرمایشی در آنها روشن بوده و وقتی که آب مصرفی باز باشد ، پمپ دستگاه کار نمی‌کند ولی پکیج هایی که دو مبدله می‌باشند در هر دو حالت هم پمپ کار می‌کند تا بتواند آب را به طرف مبدل ثانویه و اصلی هدایت کند و آب گرم شود.

۴- شیر سه طرفه در پکیج های ایران رادیاتور

در پکیج ایران رادیاتور شیر سه طرفه ، وظیفه دارد مسیر جریان آب گرم شوفاژ و آب گرم مصرفی را باز و بسته کند. شیر سه راهه یا همان شیر سه طرفه، دو خروجی فرعی و یک ورودی اصلی دارد. خروجی های فرعی این شیر به مسیر شوفاژها و آب گرم مصرفی ، و ورودی اصلی هم به مکش پمپ وصل می شود.

حتما بخوانید:   تعمیرات تخصصی پکیج زمینی و دیواری | تعمیر پکیج در محل

۵- بوبین شیر گاز در پکیج ایران رادیاتور

بوبین شیر گاز یکی از قطعات پکیج ایران رادیاتور می‌باشد که برای قطع و وصل کردن و همچنین کنترل کردن مقدار گازهای ورودی به پکیج مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه جزو قطعات مهم پکیج ایران رادیاتور می‌باشد زیرا اگر دچار مشکلی شود ، باعث نشت گاز و آتش سوزی و همچنین ایجاد خسارات مالی و جانی خواهد شد. در صورتی که کوچک‌ترین خرابی در بوبین شیر گاز مشاهده کردید ، سریعاً برای تعمیر آن اقدام کنید.

۶- ورودی و خروجی ترانس منبع تغذیه در پکیج های ایران رادیاتور

یکی از قطعات دیگر در پکیج‌های ایران رادیاتور ، ترانس منبع تغذیه است که در روی برد دستگاه قرار گرفته و باعث تبدیل برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری به ۱۸ و ۹ ولت متناوب می شود.

۷- پرشر فن در پکیج های ایران رادیاتور

یکی از قطعات مهم در پکیج ، پرشر فن یا پرشر سوئیچ هوا است که باعث کنترل عملکرد فن می‌شود. پرشر فن، قطعه‌ای در پکیج ها می‌باشد که فن پکیج را برای خاموش یا روشن بودن تست می‌کند. چک شدن پرشر فن به وسیله برد ، در دو مرحله کنترل خواهد شد.

۸- فیوز حد در پکیج ایران رادیاتور

فیوز حد یکی از قطعات پکیج است که در روی برد قرار گرفته و وظیفه دارد در هنگام ایجاد اتصال کوتاه، برقی را که به برد وارد می‌شود ، قطع کند. باید دقت داشته باشید که فیوز حد، قابل تعمیر نبوده و اگر خراب شد حتماً باید به وسیله تعمیرکار آن را تعویض کنید.

۹- ماژوله شیر گاز در پکیج ایران رادیاتور

ماژوله کردن شیرهای گاز در اصل یعنی بلند و کوتاه کردن مداوم شعله شیر برقی گاز در پکیج، ماژوله شیر گاز وظیفه دارد جریان گاز را تنظیم کرده و به مشعل برساند. در شیر گاز تنظیم کننده جریان وجود دارد که به آن مدولاتور می‌گویند که این قطعه با برق ۲۴ ولت کار می‌کند. مدولاتور جریان الکتریکی ارسالی را از برد تغییر داده و به این وسیله مقدار جریان گاز را به مشعل تغییر می‌دهد.

۱۰- میله یون حسگر در پکیج های ایران رادیاتور

میله یون حسگر یکی دیگر از قطعات مهم در پکیج‌های ایران رادیاتور می‌باشد که کارکرد صحیح پکیج هم به آن بستگی دارد. این قطعه وظیفه دارد شعله پکیج را تشخیص بدهد. در صورت خرابی میله یون پکیج، شعله خوب به وجود نیامده و پکیج شما خاموش می‌شود.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

تقسیم بندی در قطعات پکیج

طبق نظر بعضی از کارشناسان ، قطعات در پکیج ایران رادیاتور به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. قطعات الکترونیکی در پکیج ایران رادیاتور
 2. قطعات مکانیکی در پکیج ایران رادیاتور

۱- قطعات الکترونیکی در پکیج ایران رادیاتور

قطعات الکترونیکی در پکیج های ایران رادیاتور خودشان هم به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • بردها که کنترل و اجرا کردن فرمان های درخواستی، در حافظه آنها ذخیره و همچنین اجرا می شود.
 • قطعاتی که فقط از برد‌ها دستور گرفته و اکثراً از برق ۲۲۰ و ۱۱۰ ولت تغذیه می‌کنند.
 • قطعاتی که تغییرات انجام شده را به برد گزارش داده و برد هم دستورات انجام دادن عملیات بعدی را به آنها می‌دهد.

۲- قطعات مکانیکی در پکیج های ایران رادیاتور

قطعات مکانیکی در پکیج برای کارهایی ساخته شده‌اند که پکیج بدون تغییر در عملکرد، آن کار را انجام می‌دهد. این قطعات عبارتند از:

 • برنز شعله
 • منبع انبساط
 • مبدل حرارتی ثانویه و اصلی
 • بلوک‌های راست و چپ پکیج دیواری
 • محفظه احتراق و هود
 • و…

بعضی از کارشناسان معتقدند که به جز تقسیم بندی های قبل، باید دو دسته دیگر هم به قطعات پکیج‌های ایران رادیاتور اضافه شود. این گروه قطعات پکیج‌های ایران رادیاتور را به چهار دسته تقسیم بندی می‌کنند که عبارتند از:

 1. قطعات الکترونیک در پکیج‌های ایران رادیاتور
 2. قطعات مکانیکی در پکیج‌های ایران رادیاتور
 3. حسگرها در پکیج دیواری ایران رادیاتور
 4. قطعات مجری فرمان در پکیج‌های ایران رادیاتور

حسگرها در پکیج های دیواری ایران رادیاتور

حسگرها در پکیج های دیواری وظیفه دارند وضعیت دستگاه را به برد گزارش دهند. این حسگرها دارای قطعات زیر هستند:

 • فلومتر یا فلورگلاتور و فلوسوئیچ
 • پرشر سوئیچ آب و گیج و پرشر سوئیچ هوا
 • ترموستات اتاقی، ترموستات دود و ترموستات حد
 • NTC یا سنسورهای حرارتی

قطعات مجری فرمان در پکیج‌های ایران رادیاتور

قطعات مجری فرمان در پکیج‌های ایران رادیاتور قطعاتی می‌باشند که با توجه به دستوراتی که از برد دستگاه می‌گیرند عکس العمل متقابل نشان می‌دهند. در پکیج‌های ایران رادیاتور این قطعات عبارتند از:

 • شیر موتوری
 • پمپ سیرکولاسیون
 • فن تخلیه دود
 • شیر کنترل گاز

پکیج ایران رادیاتور

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با قطعات پکیج‌های ایران رادیاتور آشنا کنیم. اگر در هنگام نصب پکیج های دیواری ایران رادیاتور و یا حتی سرویس این پکیج ها ، با مشکل برخورد کردید حتماً به تعمیرکار پکیج مراجعه کنید.

 

31

قطعات پکیج ایران رادیاتور و آشنایی با روش کار قطعات آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

حسگرها در پکیج های دیواری ایران رادیاتور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x