خدمات ساختمان

صفر تا صد بازسازی آشپزخانه | در بازسازی آشپزخانه چه مواردی مهم است؟

قلب تپنده هر خانه ای آشپزخانه آن است. افرادی که قصد خرید خانه یا اجاره آن را دارند، ابتدا به آشپزخانه توجه می کنند بنابراین می توان گفت آشپزخانه اولین نقطه ای از خانه است که توجه افراد را به خود جلب می کند. حال تصور کنید اگر دکوراسیون آشپزخانه مناسب نباشد، چه تاثیری در نمای خانه خواهد داشت؟ بازسازی آشپزخانه یکی از مهم ترین کارهایی است که می توان برای زیباتر نشان دادن خانه انجام داد.

بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه یک فرایند است که در آن شما می توانید آشپزخانه خود را به روز کنید و یا تغییر دهید. بازسازی آشپزخانه مزایای زیر را دارد:

  • افزایش زیبایی و جذابیت آشپزخانه با انتخاب طرح معماری و دکوراسیون دلخواه
  • بالا رفتن کارایی و راحتی آشپزخانه با انتخاب وسایل و تجهیزات مناسب
  • افزایش ارزش و بازده سرمایه گذاری بر روی آشپزخانه با افزایش جذابیت خریداران و مستأجران

مراحل بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه می تواند به افزایش ارزش خانه، بهبود کارایی و رفاه، و ایجاد یک فضای زیبا و دلنشین کمک کند. برای بازسازی آشپزخانه، مراحل زیر را باید دنبال کنید:

طرح ریزی و بودجه بندی

در این مرحله، باید ایده ای از طرح و سبک مورد نظر خود برای آشپزخانه جدید داشته باشید. می توانید با مرور عکس های مختلف از سایت های معتبر و الهام گرفتن از طرح های جذاب، یک پوشه از نمونه های مورد علاقه خود بسازید. همچنین باید تعیین کنید که چقدر می خواهید برای بازسازی هزینه نمایید و چه بخش هایی از آشپزخانه را قصد تغییر دارید. برای این منظور، می توانید از خدمات مشاوران حرفه ای استفاده کنید و یا خودتان تحقیقات لازم را انجام دهید.

طراحی و خرید

در این مرحله، باید یک طرح دقیق و جزئی از آشپزخانه جدید خود را ترسیم کنید. در این طرح، باید مشخص کنید که کابینت ها، وسایل برقی، لوله کشی، سرامیک، روشنایی و سایر جزئیات در کجا قرار می گیرند. همچنین باید تمام مواد و تجهیزات لازم را خریداری کنید و یا سفارش دهید.

حتما بخوانید:   لوله کشی آب روکار یا توکار | مزایا و معایب لوله کشی روکار و توکار

ساخت و نصب

در این مرحله، باید با استفاده از پیمانکاران متخصص و با تجربه، به ساخت و نصب آشپزخانه جدید خود بپردازید.

فرایند بازسازی آشپزخانه

برای اینکه بتوانید به صورت صحیح و اصولی اقدام به بازسازی آشپزخانه خود نمایید باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

عایق بندی و ایزولاسیون

قبل از هر چیز، باید اطمینان حاصل کنید که کف و دیوار آشپزخانه به خوبی عایق بندی و ایزوله شده اند. این کار باعث می شود که آشپزخانه شما از رطوبت، گرما، سرما و صدا محافظت شود و عمر مفید وسایل آن افزایش یابد.

لوله کشی و برق

بعد از آن، باید لوله کشی آب و فاضلاب و سیم کشی برق را متناسب با طرح جدید خود انجام دهید. اگر لوله کشی و سیم کشی قدیمی و فرسوده هستند، باید آنها را تعویض کنید. همچنین باید تعداد پریزها و کلیدهای برق را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.

کفپوش و دیوارپوش

سپس، باید کفپوش و دیوارپوش آشپزخانه را نصب کنید. می توانید از انواع مختلف سرامیک، پارکت، لمینت، کاغذ دیواری، رنگ و … استفاده کنید. در این مورد، باید به سلیقه، هماهنگی رنگ و بافت، مقاومت و قابل شستشو بودن مواد توجه کنید.

کابینت و وسایل برقی

در نهایت، باید کابینت ها و وسایل برقی آشپزخانه را نصب کنید. در این مورد، باید به اندازه، جنس، طرح، رنگ، کارکرد و کارایی آنها توجه کنید. همچنین لازم است به چیدمان مناسب آنها در فضای آشپزخانه دقت کنید.

چینش و تزئین

در این مرحله، باید به چینش و تزئین آشپزخانه خود بپردازید. می توانید با استفاده از ابزارها و لوازم جانبی مختلف مانند فرش، پرده، گلدان، ساعت، قاب عکس، لامپ، شمع و … یک فضای گرم و دوستانه را در آشپزخانه خود ایجاد کنید.

برای بازسازی آشپزخانه چه طرحی مناسب است؟

برای بازسازی آشپزخانه، طرح مناسب بستگی به سلیقه، نیاز، بودجه و فضای شما دارد. اما به طور کلی، می توان چند نکته را در انتخاب طرح در نظر گرفت:

سبک مدرن

اگر دوست دارید آشپزخانه تان دارای ظاهری ساده، شیک و کارآمد باشد، می توانید از سبک مدرن استفاده کنید. در این سبک، از رنگ های خنثی و سرد، خطوط صاف و مینیمال، کابینت های بدون دستگیره و وسایل برقی جدید و هوشمند استفاده می شود. همچنین از جزیره های کاربردی، نورپردازی مخفی و سقف های کاذب برای افزایش زیبایی و کارایی استفاده می گردد.

حتما بخوانید:   نحوه بازسازی اتاق نشیمن با صرف کمترین هزینه

سبک کلاسیک

اگر تمایل دارید آشپزخانه تان دارای ظاهری گرم، شاد و سنتی باشد، می توانید از سبک کلاسیک استفاده کنید. در این سبک، از رنگ های گرم و روشن، خطوط منحنی و تزئینات بسیار، کابینت های چوبی با دستگیره های برجسته و وسایل برقی قدیمی و ساده استفاده می شود. همچنین از فرشها، پرده ها، گلدان ها و قاب عکس ها برای افزایش صمیمیت و شادابی استفاده می شود.

سبک روستایی

اگر علاقه دارید آشپزخانه تان دارای ظاهری صمیمانه، شلوغ و خلاقانه باشد، می توانید از سبک روستایی استفاده کنید. در این سبک، از رنگ های روشن و شاد، خطوط نامنظم و خلاقانه، کابینت های چوبی با رنگ پاشیدگی و وسایل برقی قدیمی استفاده می شود. همچنین از لوازم جانبی مختلف مانند لامپ ها، شمع ها، سبدها و لباس آویزها برای افزایش جذابیت نیز می توان استفاده نمود.

بازسازی سقف آشپزخانه

انواع پلان برای بازسازی آشپزخانه قدیمی

پلان آشپزخانه به شکل و چیدمان کابینت ها، وسایل برقی و سایر اجزای آشپزخانه اطلاق می شود. پلان آشپزخانه بستگی به متراژ، شکل، نورگیری و نیازهای کاربر دارد. برخی از انواع پلان رایج در بازسازی آشپزخانه قدیمی عبارتند از:

پلان I شکل

در این پلان، تمام کابینت ها و وسایل برقی در یک دیوار قرار می گیرند. این پلان مناسب برای آشپزخانه های باریک و کوچک است که فضای کافی برای رفت و آمد را حفظ می کند. اما این پلان فضای کار و نگهداری را محدود می کند و بهتر است با یک جزیره یا میز تکمیل شود.

پلان L شکل

در این پلان، کابینت ها و وسایل برقی در دو بخش از دیوار مجاور قرار می گیرند. این پلان مناسب برای آشپزخانه های متوسط و بزرگ است که فضای کار را افزایش می دهد. همچنین این پلان فضای باز را حفظ می کند و با یک جزیره یا میز قابل توسعه است.

پلان U شکل

در این پلان، کابینت ها و وسایل برقی در سه قسمت دیوار قرار می گیرند. این پلان مناسب برای آشپزخانه های بزرگ است که فضای کار و نگهداری را به حداکثر می رساند. اما این پلان فضای حرکت را کاهش می دهد و بهتر است با یک نصب جزیره یا میز تعادل برقرار شود.

نکات مهم در بازسازی آشپزخانه های کوچک

بازسازی یک آشپزخانه کوچک می تواند چالش برانگیز باشد، اما در عین حال مفید است. با بازسازی آشپزخانه کوچک می توانید فضای خود را کاربردی تر، زیباتر و کارآمدتر کنید. در اینجا چند نکته مهم برای بازسازی آشپزخانه های کوچک را بیان کردیم که عبارتند از:

حتما بخوانید:   آینه کاری مدرن در ساختمان | انواع آینه کاری دیوار

شلوغی ها را حذف کنید

قبل از شروع بازسازی آشپزخانه، تمام اقلام خود را مرور کنید و از شر مواردی که نیاز ندارید یا استفاده نمی کنید، خلاص شوید. با این کار مقداری فضا آزاد می شود و آشپزخانه شما منظم تر به نظر می رسد.

فضا را به حداکثر برسانید

از راه حل های هوشمند برای استفاده حداکثری از فضای موجود خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از قفسه ها و کابینت های دیواری، یک جزیره یا میز تاشو، وسایل دو منظوره یا جمع شونده و کشوهای پرکننده برای نگهداری و دسترسی آسان به وسایل خود استفاده کنید.

افزایش نور محیط

از نورپردازی در آشپزخانه کوچک خود غافل نشوید. وسایلی را انتخاب کنید که روشن، کم مصرف و شیک باشند. برای ایجاد فضایی دنج و دلپذیر می توانید از نورهای توکار، نورهای مخفی یا چراغ های آویز نیز استفاده کنید.

یک طرح مناسب انتخاب کنید

بسته به شکل و اندازه آشپزخانه خود، می توانید طرحی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای شما دارد. برخی از طرح های رایج برای آشپزخانه های کوچک به شکل I، L، U شکل و G شکل هستند. همچنین می توانید یک جزیره یا یک شبه جزیره برای افزایش فضای کار و ذخیره سازی خود اضافه کنید.

یک طرح رنگی انتخاب کنید

رنگ آشپزخانه شما می تواند تفاوت زیادی در ظاهر و احساس آن ایجاد کند. می ‌توانید رنگ‌ های روشن و خنثی را انتخاب کنید تا آشپزخانه‌ تان بزرگ‌ تر و روشن ‌تر به نظر برسد، یا می ‌توانید از رنگ ‌های تند و تیره برای ایجاد کنتراست و فضای درام استفاده کنید.

وسایل برقی را به روز کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود آشپزخانه کوچکتان این است که وسایل قدیمی خود را با وسایل جدید و مدرن جایگزین کنید. به دنبال وسایلی باشید که انرژی کارآمد، فشرده و چند منظوره هستند.

انواع پلان در بازسازی اشپزخانه قدیمی

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد موارد مهمی که باید زمان بازسازی آشپزخانه در نظر بگیرید را بیان کردیم. چنانچه قصد دارید آشپزخانه خود را بازسازی کنید یا تغییراتی در دکوراسیون خانه خود ایجاد کنید، می توانید از خدمات ساختمانی ایبک امداد بهره مند گردید. متخصصین و کارشناسان ایبک امداد با تجربه کافی در این زمینه می توانند بهترین طرح و مدل را برای خانه و آشپزخانه شما اجرا نمایند.

31

بازسازی آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل بازسازی آشپزخانه

امتیاز کاربر: 2.15 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

5 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x