تقویم تاریخ

روز جهانی تنبلی 19 مرداد 1402 و 10 آگوست

روز جهانی تنبلی یکی از روز های عجیب در تقویم جهانی مناسبت ها محسوب می شود. ۱۰ ام آگوست هر ساله با روز جهانی تنبل ها مصادف می باشد. در اصل این روز برای تنبل‌ ها نمی باشد؛ بلکه برای آنهایی می باشد که در طول سال به‌ سختی کار می کنند و اکنون اجازه دارند  روز کاملی را فقط به استراحت بپردازند و کل روز را به گونه ای که می ‌خواهند طی کنند . به وجود آورنده‌ این روز مشخص نیست و این روز، روزی نمادین می باشد؛ و اگر قرار بود که همه مردم، سنت تنبلی در یک روز را گرامی بدارند، دنیا برای یک روز کامل تعطیل می شد.

می ‌توانیم تنبلی را به شکل کلی به دو دلیل فردی و اجتماعی تقسیم کنیم. بعضی از انواع بیماری ها ممکن است دلیل  تنبلی در زمینه فردی باشند به عنوان نمونه، در حیطه  بیماری جسمی لازم است به کم‌ کاری غده تیروئید و در حیطه بیماری ‌های روان باید به بعضی از انواع افسردگی‌ ها اشاره نمود. تنبلی  اجتماعی هم  از مشکلاتی می باشد که امروزه با وجود بیماری  کرونا بیش از گذشته خود را نشان می دهد و قشر ها و شغل های متفاوتی را تحت الشعاع  قرار می دهد که اگر این چرخه ادامه پیدا کند  توانایی ایجاد   پیامد ‌های منفی زیادی را برای جامعه دارد.

 

علت نام گذاری روز جهانی تنبلی

روز جهانی تنبلی

همه انسان ها بعضی اوقات تنبل می شوند، به این معنا که روزهایی وجود دارد که علاقه نداریم فعالیتی را به انجام برسانیم و بهانه هایی می آوریم تا دلیلی برای تنبلی هایمان بیاوریم. اگر شما به منظور انجام کارهایتان  علاقه بروز نمی دهید و دائماً آنها را به فردا موکول می کنید و به احتمال زیاد  آن ها را انجام نمی دهید، شما  انسانی  تنبل می باشید! عمده  محققان هم بر این باور را دارند که عدم فعالیت فیزیکی، به معنای تنبلی می باشد. تنبلی ممکن است اختلالی رفتاری باشد که چه نظر ذهنی و چه رفتاری یکی از  موانع بزرگ  پیشرفت  محسوب می شور و از نظر روان‌ شناسی قابل بررسی می باشد و لازم است  آن را برطرف کرد چون تنبلی، علاوه بر اینکه یک مشکل فردی است بلکه ممکن است به مشکل بزرگ  اجتماعی هم تبدیل شود که نقش مهمی  در چرخه پیشرفت  کشورها دارد.

همگی ممکن است  گاهی به این حس مبتلا می ‌شویم که دوست داشته باشیم زمان بیشتری را بخوابیم، به محل کار نرویم، بیشتر تفریح کنیم و غیره اما این احساسات به دلیل  خستگی را نمی توان با تنبلی یکسان دانست. افراد تنبل، دچار حس همیشگی  خستگی آن هم بدون هیچ گونه فعالیت و کاری دارند.

با این اوصاف حتما متوجه شدید که تنبلی چیست و چرا این روز  را به عنوان روز جهانی تنبلی نامگذاری کرده اند، روز جهانی تنبلی به این علت مشخص شد که همه تلاش کنند برای از بین بردن آن، در این روز تلاش مردم تنبل بر این است که فعال باشند و مردمی هم که بسیار فعال هستند در این روز وقت دارند که مقداری تنبل باشند.

تاریخ روز جهانی تنبلی در تقویم شمسی :روز 19 مرداد ۱۴۰۲
تاریخ روز جهانی تنبلی در تقویم میلادی : 10 آگوست ۲۰۲۳

نشانه های تنبلی چیست؟

روزانه فهرستی  بلند بالا از همه کارهای عقب افتاده درست می کنید اما شما به هیچ کدام از این فعالیت ها نمی توانید مطابق میزان اهمیت آن ها برسید.

حتما بخوانید:   روز جهانی تبعیض از نوع نژادی

فردی که کارهای خود را پشت گوش می اندازد همیشه در جستجوی  مناسب ترین وقت یا بهترین حالت برای انجام دادن کارهایش است. ولی این زمان و حالت انگار فرا نخواهد رسید.

  • انگیزه ندارید
  • شرایطی که دارید شما را پریشان و افسرده کرده است
  • خسته هستید
  • آزرده هستید
  • از شکست خوردن واهمه دادید.

دلیل های تنبلی کدامند؟

روز جهانی تنبلی

مغز در هر لحظه در حال تحلیل کردن میلیاردها دستور می باشد که از قسمت های گوناگون بدن شما به  آن ارسال شده است و همه این کارها را به شکلی  انجام می دهد که کم ترین میزان انرژی را از مواد غذایی که استفاده می کنید، دریافت خواهید کرد. پس عملاً حق دارد که  در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. و چه کاری بهتر از این که شما فعالین کم تری کنید.

توقع داشتن از خود بیش از توان 

زمانی که از خودتان توقعات عجیبی دارید و می خواهید همه امور را به بهترین صورت به انجام برسانید، در صورتی که ممکن است مهارت و  توانایی لازم را نداشته باشید، مهم ترین دلیل برای تنبلی حاضر و آماده می شود و دائماً با بهانه اینکه  هنوز آمادگی لازم را ندارم، به انجام رساندن کار را به زمان دیگری موکول میکنید. و این نشانه بارز تنبلی محسوب می شود.

تنبلی اطرافیان و تاثیر بر زندگی ما چیست ؟

شما میانگین پنج نفری خواهید بود که بخش زیادی از زمان خود را با آن ها سپری می کنید. این جمله ای  می باشد که بسیاری از افراد موفق و صاحب نظر جهان به زبان می آورند و به وسیله تحقیقاتی  به آن دست یافته اند. اگر زمان زیادی را با افرادی که مذهبی هستند بگذرانید، بی اختیار و به مرور عقیده های شما هم به سمت آن ها کشیده می شود و شما هم به فردی  مذهبی تبدیل خواهید شد. و بالعکس، چنانچه افراد نزدیک شما همگی اهل خوش گذراندن و فعالیت های نه چندان مفید باشند، به آرامی شما هم به این افراد شبیه خواهید شد.

سنگ بزرگ علامت نزدن

بعضی وقت ها گزینش کارهای بسیار بزرگ سبب تبدیل شدن ما به فردی  تنبلی می شود. کارهای بزرگ مشکلات فراوانی  به همراه خواهد داشت و ما هم که انرژی به انجام رساندن  کار بزرگ را نخواهیم داشت! پس به آسانی دست از فعالیت می کشیم و عقب نشینی خواهیم کرد و به همین راحتی به فردی تنبل تبدیل می شویم.

اهمیت تغذیه صحیح در تنبلی چه می باشد ؟

از عمده ترین دلایلی  که عمیقاً میزان انرژی شما را  کنترل می کند و توانایی این را دارد که سبب   دست کشیدن شما به شکل کامل از انجام کارها شود یا اینکه بالعکس، کاملا شما را سرحال و پرانرژی کند تا کارهای روزانه خود را بتوانید به بهترین صورت ممکن به انجام رسانید، تغذیه شما می باشد. عمده افراد از میزان اهمیت این موضوع بی اطلاع هستند و عملاً در طول مدت روز هر چیزی که به دست بیاورند را استفاده خواهند کرد و از آن به عنوان مواد غذایی روزانه استفاده خواهند کرد. هر فردی لازم است  در نظر گرفتن  نیازهای بدنش، مواد غذایی ای را که با سلیقه و طبع وی سازگار می باشد برگزیند و با مورد استفاده قرار دادن آن ها از میزان این تنبلی و کسالت کم خواهد شد.

حتما بخوانید:   روز جهانی آموزش 4 بهمن 1402 و 24 ژانویه

عوامل ایجاد سردرگمی چیست ؟

بسیاری  از افراد میان انتخاب های متفاوت سردرگم می مانند و یا دست به فعالیت هایی می زنند که باعث آشفتگی آن ها خواهد شد. در مواقع این چنینی انرژی فرد تا میزان زیادی کم خواهد شد به این دلیل که عملکرد مشخصی برای انجام فعالیت موردنظر خود ندارد به این دلیل نمی تواند انتخاب صحیحی انجام دهند و راه مشخصی را تعیین کنند و به همین دلیل  به احساس ضعف  و کسالت دچار می شوند.

به منظور جلوگیری کردن از ایجاد این مشکل تلاش کنید همیشه مباحث را به شکل کامل شفاف سازی کنید و به همه زمینه های آن توجه کنید و در آخر یک مسیر مشخص و برنامه ریزی شده را در جهت  جلو حرکت دهید تا دچار به احساس سردرگمی دچار و در نتیجه کاهش میزان انرژی نشوید. این که به شکل صحیح بدانید چه چیزی میخواهید و قرار است چه فعالیتی را برای دست یافتن به آن انجام بدهید، سبب می شود که تا میزان  زیادی از این احساس تنبلی کاهش یابد.

کمبود تفریح در تنبلی چه تاثیری دارد ؟

افراط و تفریط در هر موضوعی ممکن است زیان آور باشد، لازم است حد تعادل را رعایت شود. به این معنی که که افراد باید به آسایش و سلامت روان خود هم اهمیت دهند. اگر شما به صورت دائم درگیر مسایل کاری هستید و وقت کافی را به آرامش ذهنی خود و تفریح مورد علاقه تان اختصاص نمی دهید، بدون شک پس از مدتی به افت  شدید انرژی و تنبلی بسیار زیاد دچار خواهید شد.

درمان تنبلی چگونه است ؟

تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچک تر

هنگامی  که با شکل های متفاوت تنبلی روبرو می شوید این احتمال وجود دارد ترس تمام وجود شما را فرا بگیرد. اگر ترس شما از شروع کردن یک وظیفه ی بزرگ می باشد، کار را به نفع خودتان پیش ببرید و وظیفه ی بزرگ را بخش های کوچک تر تقسیم کنید.

فکر کردن به دیگر افراد حین انجام کار

بعضی اوقات انجام کار به ویژه  اگر منفعت شخصی در آن دخیل نباشد به  مشکل دچار می شود. پشت گوش انداختن کار را به وسیله تلقین روحی می توان رفع کرد. شما با انجام کار در حقیقت در حال کمک  به خودتان می باشید! از این جهت پیشنهاد می کنیم در کنار فکر کردن به کسالت و مواردی که ممکن است افکار شما را در هنگام فعالیت بخود مشغول کند کمی به جنبه های مثبت کار توجه نمایید.

مهربانی با خود برای نجات از تنبلی

اگر احساس می کنید مدتی است کسل شده اید و خیلی وقت ها وسوسه می شوید کارهای تان را به وقت دیگری موکول کنید، به خود احساس گناه ندهید و خودتان را سرزنش نکنید، چون با این عمل بیشتر احساس بازنده بودن پیدا می کنید که احساس کسالت و بی انگیزه بودن شما را افزایش می دهد.  پس ابتدا احساس تان را نسبت به خود بیش تر مهربانانه کنید و در عوض این که در جایی بمانید که اعتماد به نفس تان کاهش پیدا کند، گام های بعدی را که به شما پیشنهاد میکنیم را بردارید.

حتما بخوانید:   8 ژوئن | روز جهانی بهترین دوست | 18 خرداد 1402

عمل سریع با agile !

اگر زمان را به تایم های کوچک تری تبدیل کنیم و خود را مجبور به انجام دادن  کاری کنیم، هم امکان انجام آن کار بیشتر خواهد شد و هم با گذشت زمان، تنبلی و اهمال کاری از وجود ما پاک خواهد شد.

کمک خواستن از کسی که دائما در خصوص

کارهایتان سوال کند

اگر در تلاش هستید تا کارتان  را به بهترین شکل انجام دهید، از فردی درخواست کنید که درمورد آن سوال کند و از شما انتظار داشته باشد تا پاسخگو باشید.

آگاه بودن از این که فردی از شما در مورد اینکه چه میزان از کارهایتان را این هفته به انجام رسانده اید و چه میزان از آن هنوز به اتمام نرسیده سؤال می کند به شما کمک خواهد کرد تا با تلاش بیشتری کارها را به انجام برسانید.

در معرض خطر قرار دادن خود

زمانی  که فعالیتی باید در زمان مشخصی  انجام گیرد و روحیه آرام بیش از اندازه شما سرعت  انجام کارها را کاهش می دهد خوب است خودتان را با خطر مواجه کنید.  خوب است بعضی اوقات  اجازه بدهید این واهمه و نگرانی به درون شما رخنه کند.

از پشت گوش انداختن جلوگیری کنید

کارهایی که به شکی خطر کردن هستند و شما را در مواجهه با خطر قرار خواهند داد را گزینش کنید. انجام کارهایی که ممکن است  به ضرر شما تمام شود را به راحتی رد نکنید. در عوض پشت گوش انداختن امور خودتان را در معرض انجام دادن و قبول کردن  ریسک آنها قرار بدهید.

خلق کردن زمان

به وسیله کاهش تفریحات و زمان هایی که آنقدر لازم  نیستند زمان خلق کنید.

شرکت کردن در کار های جمعی

پیشنهاد آخر ما برای اشخاصی که روحیه فعالی در انجام دادن  کارها ندارند شرکت کردن در فعالیت های گروهی به جای انتخاب کارهای انفرادی می باشد.

 

هدر ندادن وقت با انجام کار های متفرقه

زمان خود را به زمان کار و زمان غیر کار تقسیم بندی  کنید. ساعتی را برای خود در نظر بگیرید و پس از آن وظیفه هایی را که لازم است انجام دهید آغاز نموده و بقیه وظیفه های مهم را که امکان انتقال به شخص دیگری را دارند به افراد دیگر واگذار کنید.

آینده نگری

خیلی وقت ها علت تنبلی ما این می باشد که به عاقبت آن فکر نمی کنیم و اصلا به تأثیراتی که بر آینده ما میتواند داشته باشد توجه نمی کنیم. پس بهترین عمل این است که حتماً با خود خلوت کرده و به این فکر کنید که اگر با همین برنامه پیش بروید به کجا می رسید.

ورزش کردن

قطعا می دانید که ورزش  فایده های  زیادی برای سلامت روح و جسم تان دارد. ورزش  به شما انرژی می دهد، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، به کم‌ شدن  وزن تان کمک خواهد کرد و توانایی تان برای متمرکز شدن را زیاد می کند.

روز جهانی تنلی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عوامل ایجاد سردرگمی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا