تعمیرات جاروبرقی

علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست | علائم سوختن موتور جاروبرقی

جاروبرقی یکی از ضروری ترین وسایل زندگی روزمره در هر خانواده می باشد و اگر وجود نداشته باشد پاکیزه نگه داشتن خانه کار سختی خواهد بود. استفاده زیاد از حد از جاروبرقی و همچنین نگهداری نادرست از آن می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی و سوختن آن شود. یکی از نشانه‌ های سوختن موتور جاروبرقی داغ شدن آن می‌باشد. دلایل مختلفی باعث داغ شدن موتور جاروبرقی می شود. داشتن اطلاع کافی و درست از نحوه استفاده از جاروبرقی می‌تواند کمک کند که عمر این دستگاه بالاتر رفته و کارایی آن بیشتر شود. داغ شدن موتور در جاروبرقی روی دیگر قطعات آن تاثیر گذاشته و کارکرد آنها را با اختلال مواجه می کند.

خراب شدن ترموستات در جاروبرقی

ترموستات در جاروبرقی دارای کارکرد ویژه می باشد و اگر دستگاه بیش از حد کار کند و داغ شود ترموستات به صورت اتوماتیک جاروبرقی را خاموش کرده و از وارد شدن آسیب به موتور آن جلوگیری خواهد کرد و با این کار در واقع دما را در موتور جاروبرقی پایین می آورد. حالا اگر جاروبرقی از ده دقیقه بیشتر کار کند و بوی سوختگی از آن به مشام برسد احتمالاً ترموستات خراب شده و ممکن است که به موتور جاروبرقی آسیب وارد شود.

نیم سوز شدن موتور

دلیل داغ شدن موتور در جاروبرقی نیم سوز شدن آن می باشد. همه موتورهای طراحی شده جاروبرقی ها از دو سیم پیچ در آن استفاده می کنند که یکی از آنها سیم پیچ اصلی می باشد و دیگری سیم پیچ راه انداز. چنانچه بین حلقه هایی که باعث اتصال این سیم پیچ ها به هم شده است اتصالی رخ دهد، مسیر جریان الکتریکی کوتاه شده و در نتیجه جریان مغناطیسی ایجاد نمی شود و در این شرایط موتور جاروبرقی داغ خواهد شد. موتور نیم سوز شده باعث مصرف زیاد برق می شود و به همین خاطر بهتر است که برای عملکرد بهتر تعویض شود.

پر شدن کیسه جاروبرقی

تبادل هوا باعث می‌شود که عملکرد موتور در جاروبرقی بهتر شود. چنانچه به علت خاصی تبادل هوا به صورت درست انجام نشود به عنوان مثال فیلتر هوا کثیف شده باشد، موتور جاروبرقی داغ می کند و عملکرد آن دچار اختلال می گردد. علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟|علائم سوختن موتور جاروبرقیپر شدن کیسه جاروبرقی یکی از عواملی است که باعث کثیفی فیلتر هوا و در نتیجه عدم تبادل هوا بین قسمت بیرونی و درونی جاروبرقی می شود. این عامل داغ شدن موتور جاروبرقی را به آسانی می توان کنترل نمود و از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری کرد. برای کنترل این عامل باید توجه کنید که حتماً کیسه جاروبرقی را به موقع خالی کنید. خالی کردن کیسه در جاروبرقی های مختلف متفاوت است ولی کار دشواری نمی باشد و با اطلاع از نحوه انجام تعویض می توان به سهولت و راحتی کیسه را تعویض کرد.

خراب شدن فن موتور

فن موتور از داغ شدن موتور و در نتیجه صدمه رسیدن به آن پیشگیری می‌کند و اگر خراب شود و یا به خوبی عمل نکند کارکرد بهینه موتور جاروبرقی مختل می شود. خراب شدن فن موتور ارتباطی با نوع برند جاروبرقی و کیفیت آن نداشته و موضوع بسیار شایع می باشد. جهت اطمینان از درست کار کردن فن موتور در جاروبرقی می‌توانید بخش داخلی جاروبرقی را باز کنید و جاروبرقی را با درب باز روشن نمایید. اگر فن کار نکرد متوجه می شوید که خراب شدن آن باعث داغ شدن موتور شده است. در این شرایط باید جهت رفع مشکل جاروبرقی فن را تعویض نمود تا از خراب شدن موتور جلوگیری شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای فارسی جاروبرقی‌ گوسونیک Gosonic

فشار زیاد به موتور جاروبرقی

برخی اوقات به دلایل گوناگونی مثل عملکرد اشتباه مدارها فشار زیادی به موتور آن وارد می شود که این فشار از توان موتور خارج است. در این شرایط موتور جاروبرقی جریان زیادی را از مدار خود عبور می دهد که با دور موتور و سیم پیچ ها تناسبی ندارد. اولین جریان موجب از دست رفتن نیروی زیادی در موتور می شود و باعث داغ شدن آن خواهد شد و در نهایت موتور می سوزد. چنانچه موتور جاروبرقی بدون توقف کار کند و کار خود را ادامه دهد لازم است که با یک تعمیرکار حرفه ای تماس گرفته و مشکل را با او در میان بگذارید.

کار نکردن کلید گریز از مرکز

وقتی که جاروبرقی روشن می شود سیم پیچ راه انداز جاروبرقی به مدار وارد شده و پس از آن که سیم پیچ اصلی راه اندازی گردید از مدار خارج خواهد شد. این مشکل به علت خراب شدن کلید گریز از مرکز اتفاق می افتد. سیم پیچ راه انداز و یا همان سیم پیچ کمکی هنگام خارج شدن از مدار با مشکل مواجه می شود و قادر به خارج شدن نخواهد بود. این اتفاق باعث می شود که هر دو سیم پیچ ها در جریان قرار داشته باشند و در نهایت موتور جاروبرقی داغ می شود.

خراب شدن برد جاروبرقی

برخی اوقات سوختن برد و یا اطلاعات اشتباه باعث می شود که موتور جاروبرقی داغ شود و جاروبرقی در زمان مناسب خود خاموش نخواهد شد. در این شرایط ترموستات کار خود را به درستی انجام می دهد ولی برد نمی تواند اطلاعات را به موتور جاروبرقی انتقال دهد. در نتیجه موتور داغ شده و ممکن است بسوزد. برای رفع این مشکل برد باید به صورت کلی تعویض گردد.

نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

سوختن موتور جاروبرقی موجب از کار افتادن کلی دستگاه می شود و این امری طبیعی است. موتور در همه لوازم الکترونیکی از جمله جاروبرقی دارای نقش اساسی و مهمی می باشد بنابراین محافظت از آن برای عملکرد بهینه دستگاه ضروری می باشد. علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟|علائم سوختن موتور جاروبرقینشانه ها و علائمی در تشخیص سوختن و یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی می تواند به شما کمک کند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

کاهش توان مکش جاروبرقی

کم شدن قدرت مکش جاروبرقی دلایل زیادی دارد که یکی از آنها می تواند سوختن موتور و یا نیم سوز شدن آن باشد. برای آنکه از آسیب رسیدن به موتور دستگاه مطمئن شوید لازم است که فیلترها، لوله ها و کیسه جاروبرقی مورد بررسی قرار گیرند. فیلتر جاروبرقی باید از نظر آلودگی و کثیف شدن چک شود و همچنین کیسه دستگاه از نظر پر بودن مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه علت کم شدن قدرت مکش در جاروبرقی هیچ کدام از موارد بالا نبود به احتمال زیاد موتور آن دچار آسیب شده است.

انباشته شدن گرد و غبار روی موتور

با توجه به اینکه وظیفه جاروبرقی مکش گرد و غبار می باشد بنابراین طبیعی است که مقداری گرد و خاک همیشه بر روی موتور آن قرار بگیرد ولی وقتی که فیلتر جاروبرقی دچار انسداد شود و خوب کار نکند و انباشته شدن گرد و غبار بر روی موتور آن از حالت طبیعی خارج خواهد کرد. بنابراین در این شرایط باید به تمیز کردن موتور دستگاه بپردازید زیرا گرد و غباری که بر روی موتور وجود دارد می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه شود به همین خاطر همیشه فیلترهای جاروبرقی را چک کنید و مراقب باشید که تمیز باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا از پاکت جاروبرقی دائمی نباید استفاده کنیم؟

بوی سوختگی در دستگاه

یکی دیگر از نشانه های سوختن و یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی انتشار بوی سوختگی از آن می باشد. چنانچه بوی سوختگی از جاروبرقی به مشام شما رسید بهتر است سریعاً دستگاه را خاموش کنید. البته همیشه به این معنا نیست که موتور جاروبرقی دچار آسیب شده و یا سوخته است. در این موارد ممکن است گاهی گیر کردن الیاف فرش و یا جمع شدن مو در برس جاروبرقی و یا شکستن کمربند آن باعث ایجاد بوی سوختگی شده باشد.

ایجاد آسیب در کمربند جاروبرقی

متداول‌ترین دلیل بوی سوختگی در جاروبرقی آسیب رسیدن به کمربند دستگاه می‌باشد. اگر کمربند جاروبرقی به هر علتی دچار پارگی و یا سائیدگی شود باید نسبت به تعویض آن هر چه سریع‌تر اقدام گردد زیرا سهل انگاری در این مورد می تواند باعث آسیب‌های جدی‌ تری به موتور جاروبرقی شود.

داغ شدن جاروبرقی

یکی دیگر از نشانه ها و علائم سوختن موتور در جاروبرقی داغ شدن بیش از حد آن می باشد. موتور جاروبرقی به علل مختلفی مثل تهویه نادرست، نقص فنی و روشن ماندن طولانی ممکن است بسیار داغ شود. ترموستات در جاروبرقی این وظیفه را دارد که از داغ شدن بیش از اندازه موتور جلوگیری کند. بنابراین گاهی اوقات به هنگام جاروبرقی کشیدن متوجه می شوید که دستگاه ناگهان خاموش می شود و این اتفاق عجیبی نیست. در این شرایط ترموستات کار خود را انجام می‌دهد و از داغ شدن موتور دستگاه جلوگیری می کند و جارو برقی را خاموش می کند بنابراین توصیه می کنیم جهت جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد به موتور جاروبرقی بیشتر از نیم ساعت آن را روشن نگذارید.

صدای بلند در جاروبرقی

یکی از وسایل و لوازم پرطرفدار در هر خانه جارو برقی می باشد اما گاهی صدای این دستگاه از حالت عادی خود بسیار بلندتر می شود. یکی از عوامل ایجاد صدای زیاد در جاروبرقی نقص فنی موتور دستگاه می باشد. بنابراین چنانچه صدای موتور جاروبرقی برای شما عادی نبود باید قبل از آنکه آسیبی به موتور آن وارد شود بسیار فوری نسبت به عیب یابی آن اقدام نمایید.

بررسی موتور جاروبرقی

جهت تست موتور جاروبرقی روش های مختلفی وجود دارد که بعضی از این روشها در ادامه اشاره شده است.

  • جهت تست موتور در جاروبرقی و اطمینان از سوختن آن باید دستگاه را به برق متصل کنید. اگر روشن نشد می توانید به بررسی آرمیچر و پیچک های قطب های آن بپردازید. اگر سوخته بودند متوجه می‌شوید که موتور نیم سوز شده و یا به صورت کامل سوخته است.

علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟|علائم سوختن موتور جاروبرقی

  • یکی دیگر از روش‌ های تست کردن موتور جاروبرقی بررسی آرمیچر آن می‌باشد. اگر سیم پیچی آن به رنگ قهوه‌ای درآمده بود نشان می‌دهد که موتور سوخته است.
  • به وسیله اهم متر نیز می توان به بررسی تست موتور جاروبرقی پرداخت. اگر عدد صفر را نشان داد موتور جاروبرقی سوخته است. اما اگر ۱ و یا ۲ را نشان داد متوجه می‌شوید که موتور سالم می باشد.

سخن پایانی

گاهی به هنگام کار کردن با جاروبرقی متوجه می شوید که دستگاه به خوبی کار نمی کند. در این صورت ممکن است موتور آن سوخته باشد. علائم مختلفی نشان می دهند که موتور جاروبرقی نیم سوز شده و یا به طور کامل سوخته است. در این مقاله از ایبک امداد علت داغ شدن موتور جاروبرقی و نشانه های سوختن موتور را بررسی کردیم. چنانچه برای عیب یابی جاروبرقی خود نیاز به تکنسین داشتید می توانید از تعمیرکاران حرفه ایبک امداد کمک بخواهید.

علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت داغ شدن موتور جاروبرقی چیست؟ علائم سوختن موتور جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا