تعمیرات ساختمان

آموزش روغن کاری درب پارکینگ | زمان مناسب روغن کاری درب پارکینگ

آموزش روغن کاری درب پارکینگ | زمان مناسب برای روغن کاری درب پارکینگ، نکات مهم روغن کاری درب پارکینگ

امروزه در اکثر محیط‌ها از درب‌های اتوماتیک استفاده می‌شود . درب‌های اتوماتیک به شکل‌های گوناگون طراحی و تولید می‌گردند. در بیشتر پارکینگ‌ها نیز از این درب‌ها استفاده می‌شود. درب اتوماتیک پارکینگ نیاز به سرویس دوره‌ای خواهد داشت. در این صورت طول عمر مفید آنها بیشتر خواهد بود. یکی از کارهایی که باید به طور مرتب انجام شود، گریس کاری جک درب پارکینگ است.

گریس کاری جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ از اتصالات و قطعات گوناگونی تشکیل شده است. جک بازویی، فلاشر، ریموت کنترل، مرکز فرمان و… از بخش‌های بسیار مهم درب اتوماتیک پارکینگ به شمار می‌روند. همچنین بخش‌هایی مثل گیربکس، بلبرینگ، چرخ دنده، پیستون و… هم وجود دارند. باز و بسته شدن درست درب اتوماتیک پارکینگ به قرار گرفتن درست این اجزا بستگی خواهد داشت. با استفاده طولانی مدت امکان دارد که هر کدام از این قطعات دچار مشکلاتی شده و طول عمر آنها کاهش پیدا کند. برای گریس کاری جک درب پارکینگ باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا به صورت اصولی بتوانید این کار را انجام دهید. بعضی از این نکته‌ها عبارت هستند از:

 • پیش از انجام دادن گریس کاری جک درب پارکینگ باید همه روغن‌های قدیمی از سطح قطعات مختلف پاک شود تا سطح مورد نظر برای گریس کاری جدید آماده باشد.
 •  همه بخش‌های مختلف جک درب پارکینگ به روغن کاری نیاز نخواهند داشت. فقط بخش‌هایی مثل فنر، ریل، غلطک و… باید گریس کاری شوند.
 • گریس و روغن باید به طور کاملاً یکدست و مرتب در همه بخش‌هایی که نیاز به روغن و گریس دارند، پخش گردد.
 • وقتی کار تمام شد، باید درب پارکینگ را روشن نمایید و چندین بار این کار را انجام شود تا گریس و روغن به طور یکنواخت در قسمت‌های مختلف پخش گردد.
 • پیش از آنکه گریس کاری جک درب پارکینگ را انجام دهید، برای تأثیر بیشتر می‌توانید آن را گرم کنید. همچنین شما قادر خواهید بود از هر روغنی که برای روان شدن و چرب شدن قطعات مختلف کاربردی هستند، استفاده نمایید.
 • برای اینکه بتوانید برای گریس کاری درب پارکینگ از روغن مناسب انتخاب کنید، می‌توانید از افراد با تجربه و متخصص مشورت بگیرید.

طریقه گریس کاری جک درب پارکینگ

یکی از کارهای خیلی تأثیرگذار و مهم در کارکرد درب اتوماتیک پارکینگ گریس کاری آن می‌باشد که باید توسط افراد با تجربه و به صورت تخصصی انجام گردد. مراحل گریس کاری جک درب پارکینگ بدین ترتیب می‌باشد:

 • در ابتدا باید جک درب پارکینگ را جدا نمایید و همه قسمت‌های داخلی و خارجی آن را با استفاده از ابزار مناسب از هم جدا نمایید.
 • همه روغن‌هایی که روی سطح قطعات وجود دارند را پاک کنید. این کار باید با استفاده از دستمال مناسب و تمیز انجام شود.
 • فنرها، غلطک و ریل که نیاز به گریس کاری دارند را مشخص نمایید تا گریس کاری این بخش‌ها را انجام دهید.
 • گریس را با استفاده از ابزار مناسب یا دست روی قطعه‌های مختلف بزنید و آن را به طور یکنواخت پخش نمایید.
 • یکی دیگر از شیوه‌ها بدین ترتیب است که گریس را روی قطعه‌های مختلف به طور مستقیم نزده و روی سطح صاف جک پارکینگ بزنید.
 • وقتی کارتان تمام شد، همه قطعه‌های دستگاه را در محل خود قرار داده و جک را مثل حالت اولیه خود باید با دقت ببندید.
 • پس از نصب جک باید درب پارکینگ را چند بار روشن نمایید تا گریس به صورت یکنواخت در بخش‌های مختلف پخش شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات بازسازی ساختمان | نکات حقوقی بازسازی ساختمان

وقتی گریس کاری جک درب پارکینگ به اتمام رسید، بهتر است که چند بار از درب استفاده نمایید تا تأثیر گریس کاری آن مشخص گردد. وقتی جک درب پارکینگ کار می‌کند و قطعات مختلف گرم می‌شوند، موجب می‌شود که روی قطعه‌ها تأثیر گریس مشخص گردد و درب پارکینگ به صورت کاملاً روان و به خوبی حرکت کند.

کریس کاری جک درب پارکینگ

در چه مواقعی باید جک درب پارکینگ را گریسکاری کرد؟

به طور معمول پیشنهاد می‌گردد که سرویس درب پارکینگ هر چند وقت یکبار انجام شود و قطعه‌های مختلف آن به خوبی گریسکاری شوند تا عملکرد آن بدون مشکل داشته باشند.

اما چنانچه به طور منظم گریس کاری جک درب پارکینگ انجام نگردد، به علت استفاده زیاد از درب و اصطکاک موجود بین قطعات و اجزا، درب پارکینگ با مشکل خشکی مواجه خواهد شد. در این شرایط درب پارکینگ با مشکلاتی مواجه شده و باز و بسته شدن آن به سختی انجام می‌شود و سر و صدای زیادی از آن خواهید شنید. همچنین سنگین بودن درب پارکینگ کاملاً احساس خواهد شد. در این شرایط باید درب پارکینگ باز شود و قطعات مختلف آن به خوبی گریس کاری شود.

در فصل سرد سال به علت خشک و سرد بودن هوا این مشکل بیشتر دیده شود. هوای گرم موجب می‌شود که قطعات مختلف گرم شده و حرکت درب روان‌تر باشد. در هر حالت باید به صورت دوره‌ای گریس کاری درب پارکینگ انجام شود تا درب به خوبی حرکت کرده و روان باشد.

جک درب پارکینگ و کاربرد آن

جک درب پارکینگ قسمتی می‌باشد که روی درب پارکینگ نصب می‌گردد و موجب می‌گردد که درب به صورت اتوماتیک باز و بسته شود. این کار در بعضی مواقع با استفاده از ریموت انجام می‌شود و در برخی مواقع نیز امکان دارد با استفاده از سنسورهای حساس به ماشین انجام شود. همانطور که گفته شد جک درب پارکینگ از چند بخش بسیار مهم تشکیل شده است که عبارت هستند از:

 • مرکز فرمان: مرکز فرمان در جک پارکینگ مانند مغز عمل می‌کند و دستور باز و بسته شدن آن را از ریموت به جک انتقال می‌دهد.
 • ریموت کنترل: ریموت کنترل با مرکز فرمان در ارتباط بوده و دستور باز و بسته شدن درب را از طرف کاربران به مرکز فرمان منتقل می‌کند.
 • فلاشر: فلاشر علامت‌هایی از خود صادر می‌کند که کاربران از زمان بسته یا باز بودن درب پارکینگ مطلع شوند.
 • جک بازویی: جک بازویی از برق، انرژی مورد نیاز برای حرکت جک درب پارکینگ را فراهم می‌نماید.
 • چشمی: چشمی سنسوری حساس به حرکت می‌باشد که موانع ورود خودرو به درون پارکینگ را تشخیص می‌دهد و در موقع مناسب درب را بسته یا باز می‌کند.

نحوه عملکرد جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ دارای مکانیسم منحصر به فردی است. نحوه عملکرد آن بدین ترتیب است که در سمت راست یا چپ درب پارکینگ نصب می‌گردد. جک درب پارکینگ به بخش میله پیچشی وصل می‌گردد تا بتواند آن را بسته یا باز کند. این سیستم برای انواع درب مثل درب لولایی، بالابر استاندارد، بالابر عمودی کامل و… به کار می‌رود. جک درب پارکینگ با توجه به طراحی خاصی که دارد بی صدا بوده و به همین علت انتخاب بسیار مناسبی برای پارکینگ‌های نزدیک فضای نشیمن می‌باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و ترمیم چمن مصنوعی آسیب دیده | مراحل ترمیم چمن مصنوعی

برخی از مدل‌های جک درب پارکینگ روی درب‌های بزرگ هم می‌توانند نصب گردند و عملکرد خوبی داشته باشند. اگر چه هزینه این نوع از جک‌ها از دیگر مدل‌ها مثل مدل‌های زنجیره‌ای و تسمه‌ای بیشتر خواهد بود، ولی مزایای آن موجب گردیده است که دارای طرفداران زیادی بوده و هزینه اولیه جبران گردد.

مزایای جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ در بخش بالایی درب نصب می‌گردد و موجب می‌شود که در پارکینگ شما فضای بیشتری ایجاد شود. این نوع جک‌ها ایمنی دارند که بسیار قوی هستند و کاربران با خیال راحت منزل را ترک می‌کنند. جک‌های مدل قدیم از کد فرکانسی برای بسته یا باز کردن درب پارکینگ استفاده می‌کنند و در نتیجه امکان کپی شدن آن وجود دارد. در این صورت برای ورود به منزل می‌تواند توسط افرادی مورد استفاده قرار بگیرد.

مدل جدید جک درب پارکینگ دارای مکانیزم و سیستم بسیار ویژه‌ای هستند و با هر بار که درب پارکینگ باز می‌شود کدهای مختلف موجب جلوگیری از کپی شدن می‌شوند. مدل‌های جدید جک درب پارکینگ علاوه بر داشتن ویژگی‌های امنیتی و ایمنی بسیار خوب، به روز رسانی‌های ارتباطی زیادی مانند قابلیت اتصال به وای فای و کنترل با تلفن را هم دارند. روی گوشی موبایل برنامه جک درب پارکینگ کار می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که درب پارکینگ خود را از هر جایی بتوانند کنترل کنند و یا هشدارهای لحظه‌ای را دریافت نمایند. همچنین درب پارکینگ را می‌توانند با دستگاه‌های دیگر امنیتی منزل خود همگام کنند.

جک درب پارکینگ از قطعات مختلف تشکیل شده است که متحرک هستند و به طور کارآمد و ایمنی برای باز و بسته کردن درب پارکینگ طراحی شده‌اند. اگر جک درب پارکینگ به صورت صحیح سرویس شود مثل مشخصات کارخانه عملکرد درب به خوبی انجام خواهد شد و  هزینه‌های تعمیر و خطر خرابی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که پس از نصب، سرویس آن را به صورت مرتب انجام دهید. در هنگام سرویس درب پارکینگ یکی از کارهای بسیار مهم گریس کاری جک درب پارکینگ می‌باشد.

گریس کاری جک درب پارکینگ

سخن تکمیلی

با گریس کاری جک درب پارکینگ می‌توان طول عمر آن را بسیار بیشتر کرد. با استفاده مداوم و زیاد از درب پارکینگ سطوح مختلف آن با ساییدگی مواجه شده و در این حالت صداهای غیر عادی و زیادی ایجاد می‌شود. همچنین در این مواقع درب پارکینگ به راحتی باز یا بسته نخواهد شد. وقتی گریس کاری جک درب پارکینگ به موقع و به صورت صحیح انجام می‌شود، صداهای ناخوشایند قطع شده و طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد. بخش‌های مختلفی مانند فنرها، لولاها و غلطک‌ها به گریس کاری نیاز دارند. در مواقعی که هر کدام از این قطعات عملکرد درستی نداشته باشند، کل عملکرد درب پارکینگ مختل خواهد شد.

گریس کاری جک درب پارکینگ | زمان مناسب برای روغن کاری درب پارکینگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش گریس کاری جک درب پارکینگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا