خانواده

چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟

چرم به صورت کلی چهره‌ ای با ارزش و لوکس دارد و بیشتر به علت کیفیت بالا و مقاوم بودن دارای طرفداران بسیار زیادی است و البته قیمت گران آن باعث می‌ شود که کاربران بیشتر به فکر مراقبت و نگهداری از آنها باشند. از چرم معمولاً برای ساخت لباس، صندلی، کفش، مبلمان و … استفاده می‌ شود. مبلمان چرمی از محبوب‌ ترین مبلمان در منزل به شمار می‌ آید و می‌ توانیم بگوییم ۴ تا ۵ برابر عمر و دوام آن نسبت به مبلمان پارچه‌ ای یا معمولی بیشتر است. یکی از مشکلاتی که گاهی ممکن است پیش آید پوسته شدن مبلمان چرمی می‌ باشد که البته آن هم قابل پیشگیری و البته قابل تعمیر است.

علت پوسته شدن مبلمان چرمی چیست؟

یکی از نکات بسیار مهمی که وجود دارد این است که چرم طبیعی خود به خود پوسته پوسته نمی‌ شود. در واقع قسمت بزرگی از علت پوسته شدن مبلمان چرمی بخاطر لایه محافظتی می‌ باشد که بر روی آن زده می‌ شود. علاوه بر آن ممکن است که مبلمان چرمی صد در صد از چرم طبیعی نباشد. این مسئله در بیشتر مواقع می‌ تواند علت اصلی جهت پوسته شدن مبلمان چربی باشد. این مشکل در واقع نشان دهنده این است که مبلمان از چرم مصنوعی می باشد.

چرم پیوندی چیست؟

چرم پیوندی یک نوع چرم است که بیشتر در مبلمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این نوع از چرم‌ ها ۱۰ تا ۲۰ درصد چرم طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است ولی مشکل اساسی این است که همان مقدار چرم طبیعی که در ساختار چرم پیوندی به کار گرفته شده است از چرم‌ های باقیمانده می‌ باشد. چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟چرم باقیمانده از روی زمین جمع آوری می‌ شود و به تکه‌ های ریزی تقسیم می‌ گردد پس از آن با مواد شیمیایی ترکیب شده و در کنار چرم‌ های مصنوعی مانند وینیل مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به همین خاطر مقاومت آنها نسبت به چرم طبیعی بسیار کمتر است و در شرایط مختلفی مانند رطوبت و گرما می‌ تواند آسیب‌ پذیر و شکننده باشد.

تأثیر تمیز کردن مبلمان چرم بر روی پوسته شدن

یکی از نکات مهمی که حتماً باید آن را مدنظر قرار دهید روش تمیز کردن مبلمان چرم می‌ باشد که البته یکی از علل پوسته شدن مبلمان نیز است. حتی اگر مبلمان شما چرم مصنوعی هم باشد با مراقبت درست از آن می‌ توانید دوام و ماندگاری مبلمان را تا حدود زیادی افزایش دهید به همین خاطر در استفاده از مواد تمیز کننده‌ ای که برای چرم به کار می برید باید دقت کافی داشته باشید تا از پوسته شدن مبلمان چرمی جلوگیری کرده و دوام مبلمان را افزایش دهید. رطوبت کم هوا یکی از عواملی است که باعث پوسته شدن مبلمان چرمی می‌ باشد. چنانچه مبلمان چرم دارای جنس بی‌ کیفیتی باشد، پس از مدتی شروع به پوسته پوسته شدن می‌ کند. نکته مهم این است پس از آنکه اولین ترک‌ ها را مشاهده کردید باید نسبت به تعمیر آنها اقدام نمایید. برای نظافت مبلمان چرمی از اسپری‌ های مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده است استفاده کنید تا رویه چرمی مبلمان شما آسیبی نبیند. افرادی که حیوان خانگی در منزل خود نگهداری می‌ کنند ممکن است مبلمان آنها زودتر دچار آسیب شود زیرا حیوانات خانگی با پنجه‌ های خود می‌ توانند به مبلمان آسیب وارد کرده و آن را پاره کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه اتاق خواب آرامش بخش تری داشته باشیم؟

چگونه می‌ توان مبلمان چرم پوسته شده را ترمیم کرد؟

به محض آنکه متوجه پوسته شدن مبلمان چرمی شدید لازم است که نسبت به ترمیم و تعمیر آن اقدام نمایید تا بتوانید آن را به شکل اولیه خود بازگردانید. چنانچه مبلمان چرمی شما کیفیت خوبی نداشته باشد و از چرم بی‌ دوام و بی‌ کیفیتی درست شده باشد و ترمیم آن را نیز به درستی انجام ندهید، آسیب بیشتری به آن وارد خواهید کرد. در این شرایط بهتر است از تعمیرکاران مبلمان کمک بگیرید. به صورت کلی می‌ توانیم بگوییم ترمیم مبلمان چرمی که پوسته پوسته شده است را می‌ توانید به صورت مراحل زیر انجام دهید.

  • قسمت‌ هایی از مبل که پوسته پوسته شده است را به صورت کامل بردارید.
  • دقت کنید میزان کنده شدن رویه مبلمان را بیشتر از آن چیزی که هست نکنید.
  • از چسب های مخصوصی که جهت چسباندن لبه چرم به کار برده می‌ شود استفاده کنید.
  • از رنگ‌ های مخصوص چرم جهت رنگ کردن بخش‌ هایی که روکش آنها را برداشته‌ اید استفاده کنید.

چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟

  • دقت کنید حتماً رنگ با رنگ چرم مبلمان شما یکسان باشد.
  • در آخر ترمیم نهایی را انجام دهید و بخش‌ هایی که خوب رنگ نشده‌ اند را رنگ کنید.
  • دقت کنید زمانی که مبلمان شما پوسته پوسته شده است این آسیب می‌ تواند با مابقی بخش‌ های مبل نیز منتشر گردد به همین خاطر بهتر است پیش از انتشار آسیب به دیگر بخش‌ های مبلمان به ترمیم آن بپردازید.

روش تعمیر مبلمان چرمی که دچار پارگی شده است

گاهی اوقات ممکن است سوراخ‌ هایی در اثر پارگی یا سوختگی روی مبلمان چرم ایجاد شود که چنانچه آنها را ترمیم نکنید و به داد آنها نرسید و تعمیر کردن آن را پشت گوش بیندازید خیلی زود آسیب مبلمان شما بیشتر می‌ شود و گسترش پیدا می‌ کند. جهت تعمیر مبلمان چرم باید پیش از هر کاری ابتدا سطح مبلمان را با یک حوله تمیز و با استفاده از لکه بر مبل کاملاً تمیز کنید. برای آنکه مبلمان چرمی پاره شده را ترمیم کنید به پارچه مبلی که چرم است و همرنگ مبل خودتان می‌ باشد احتیاج دارید. شما می‌ توانید این پارچه را از بازار تهیه کرده و یا تکه‌ ای از مبل خودتان که در معرض دید وجود ندارد را جدا کنید. پس از آنکه نخ‌ های اضافی را از اطراف تکه پارچه جدا کردید، جهت تعمیر مبلمان چرمی پاره شده باید آن تکه از چرم را روی قسمت پاره شده قرار دهید تا کاملاً سوراخ را بپوشاند. دقت کنید که قبل از این کار باید تکه پارچه را به چسب آغشته نمایید و سپس آن را روی سوراخ قرار دهید. حالا هر دو قسمت پارچه را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که کاملاً خشک شود. پس از آنکه تکه‌ ها کاملاً خشک شدند دور آن را می‌ توانید با نخ و سوزن کاملاً بدوزید تا ظاهر بهتری پیدا کند و همچنین مقاومت آن بیشتر شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب ریل پرده در ۶ مرحله | محل نصب ریل پرده

چگونه ساییدگی و خراش را از مبلمان چرم برطرف کنیم؟

وجود ساییدگی و خراش یکی دیگر از علل اقدام به تعمیر مبلمان چرمی می‌ باشد. برای آنکه خراش‌ های کوچک روی مبلمان چرمی را از بین ببرید پس از آنکه گرد و خاک را از مبل پاک کردید از کمی سرکه سیب کمک گرفته و محل خراش یا ساییدگی را بمالید. پس از آن پولیشی که رنگش مشابه با رنگ مبلمان شما می‌ باشد را روی آن بمالید. چنانچه ساییدگی‌ ها و خراش‌ ها خیلی بزرگ هستند برای تعمیر مبلمان چرمی می‌ توانید از رنگ‌ های مخصوصی که برای این کار می‌ باشند استفاده نمایید. چنانچه پس از یک بار رنگ کردن باز هم مبلمان شما مثل قبل نشده بود حتماً ابتدا اجازه دهید که رنگ قبلی خشک شود و پس از آن اقدام به رنگ آمیزی مجدد کنید.

آیا می‌ توان مبلمان چرمی را به مبلمان پارچه‌ ای تغییر داد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله این کار امکان‌ پذیر می‌ باشد. خراب شدن مبلمان چرمی و نیاز آن به تعمیر به علل مختلفی رخ می‌ دهد. مبلمان چرمی به علت جنس خاصی که دارد بسیار سریع دچار پارگی شده و آسیب می‌ بیند به همین خاطر افرادی که حیوان خانگی و یا فرزند کوچکی در خانه دارند هنگام خراب شدن مبلمان چرمی خود گاهی تصمیم می‌ گیرند که آن را به مبلمان پارچه‌ ای تغییر دهند. نکته مهمی که در این باره باید به آن توجه کنید این است که از پارچه مناسبی جهت تعمیر مبلمان چرمی استفاده نمایید. بهترین پارچه‌ های مناسب مبلمان در ادامه بیان می‌ شود.

  • پارچه مازاراتی که دارای مقاومت و کیفیت بسیار بالایی است و به همین خاطر برای انواع مبل راحتی مناسب می‌ باشد.
  • پارچه پورشه که این پارچه هم برای تعمیر مبلمان چرم و تغییر آن به مبلمان پارچه‌ ای استفاده می‌ شود و دارای تنوع رنگ زیادی است.
  • پارچه بوگاتی دارای کیفیت و مقاومت زیادی بوده و همچنین تنوع رنگ بالایی دارد.

چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟چنانچه شما طرفدار مبلمان چرم هستید و از جذابیت آن در دکوراسیون خانه خود لذت می‌ برید باید از روش‌ های تعمیر و نگهداری آن نیز اطلاع داشته باشید. چنانچه با این روش‌ ها آگاه باشید به راحتی می‌ توانید تعمیر مبلمان چرم پاره شده و یا پوسته شده را در منزل خود انجام دهید و از هزینه‌ های اضافی جلوگیری نمایید.

سخن پایانی

روش‌ هایی که در این مقاله از مجله آی بک به آنها پرداختیم در مورد مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی بود. برای آنکه هزینه‌ های خود را کاهش دهید و همچنین از گسترش آسیب به مبلمان جلوگیری نمایید می‌ توانید همین کارها را در منزل انجام داده و به راحتی اقدام به ترمیم مبلمان چرمی خود کنید. چنانچه با انجام این روش‌ ها نتوانستید مبلمان چرمی را در منزل تعمیر کنید می‌ توانید با خدمات مرکزی آی بک امداد تماس گرفته و درخواست تعمیرکار نمایید.

چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟ روش برطرف کردن خراش و ساییدگی مبلمان چرمی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا