خانواده

نکات راهنمای خرید آباژور برای روشنایی بهتر خانه‌ها

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در صورتی که می‌خواهید برای چند ساعت در مکان مشخصی آرامش داشته باشید، بهتر است که به جای روشن کردن لامپ‌های متعدد از روشنایی ملایمی استفاده کنید. در این صورت نیاز به آباژور خواهید داشت. امروزه آباژورها از جمله المان‌های بسیار مهم در نورپردازی منازل محسوب می‌شوند با توجه به اهمیت استفاده از آباژور در نورپردازی منازل، باید به نکات مهم خرید آباژور توجه نمایید.

چه موقع باید به فکر خرید آباژور بود؟

در ابتدا بهتر است که بدانید آباژور چیست به لوسترهای قابل جابجایی و یا چراغ‌های کلاه‌دار آباژور گفته می‌شود این چراغ‌ها نور را به طرف پایین قل می‌کنند بدانید که استفاده از آباژور موجب می‌شود که در مصرف برق و انرژی تا حد زیادی صرفه‌جویی شود و به این ترتیب هزینه‌های شما کاهش پیدا خواهند کرد.

همچنین در خانه جاهایی وجود دارد که لامپ‌های سقفی نمی‌توانند آنجا را به خوبی روشن نمایند به همین دلیل می‌توانید برای نورپردازی این مکان‌ها از آباژور استفاده نمایید. البته برای استفاده از آباژور این تنها دلیل نیست. بلکه در بسیاری از موارد آباژور به عنوان جزئی از دکوراسیون خانه نیز محسوب می‌گردد. چنانچه می‌خواهید برای تزیین دکوراسیون منزل خود از آباژور استفاده نمایید، باید گزینه‌هایی را در هنگام خرید آباژور انتخاب کنید، که نسبت به مدل‌های دیگر زیباتر هستند.

حتی دکوراتورها استفاده از آباژور را در بخش ناهارخوری منزل حائز اهمیت می‌دانند. چون آباژور کمک خواهد کرد که غذا را با نور متمرکز میل نمایید. به صورت کلی یکی از کاربردهای مهم آباژور تمرکز روی بخش خاصی از منزل است. در برخی مواقع نور آباژورها به این علت مورد استفاده قرار می‌گیرند که وسیله تزیینی در منزل بهتر به چشم آید.

انواع آباژور

در مواقعی که به فروشگاه‌ها برای خرید آباژور مراجعه می‌کنید، انواع مختلفی از آن را مشاهده خواهید کرد که هر یک از آنها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. بنابراین بهتر است که قبل از انتخاب در مورد هر یک از آنها اطلاعات و آگاهی کافی داشته باشید.

راهنمای خرید آباژور

آباژور رومیزی

همانطور که از اسم این نوع آباژور مشخص است، برای گذاشتن روی میز طراحی و ساخته شده است. بنابراین دارای پایه‌های کوتاهی هستند. این آباژورها علاوه بر اینکه برای روشن‌تر کردن محیط استفاده می‌شوند، جنبه دکوری هم دارند. بنابراین شکل ظاهری و طراحی آباژور رومیزی بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اینکه در ساخت آباژورهای رومیزی از متریال کمتری استفاده می‌کنند، قیمت آنها نسبت به آباژورهای ایستاده کمتر است.

حتما بخوانید:   اسم های دخترانه و شیک ۱۴۰۲/ ۲۰۰۰ اسم دختر

آباژور ایستاده

آباژورهایی که از نوع ایستاده هستند دارای پایه‌های بلندی هستند و به راحتی روی زمین قرار می‌گیرند. آباژورهای ایستاده معمولاً به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل در کنار مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته می‌توان آباژورهای ایستاده را در هر جایی از منزل به راحتی مورد استفاده قرار داد. جالب است بدانید که آجرهای ایستاده در طرح‌های گوناگونی وجود دارند و در هنگام خرید آباژور بهتر است که در مورد آنها آشنایی کافی را داشته باشید:

  • آباژور ایستاده دارای کلاهک: این نوع آباژورها که با اسم شید هم شناخته می‌شوند. در بازار دارای تنوع بسیار زیادی هستند.
  • آباژور ایستاده دارای مشعل: این نوع آباژورها طوری طراحی گردیده‌اند که نور را به طرف سقف هدایت می‌کند و به این ترتیب می‌توانید با خرید آباژور ایستاده دارای مشعل دیگر چشم‌های شما اذیت نخواهند شد.
  • آباژور ایستاده با بازوی خم: در صورتی که قصد خرید آباژور خمیده را دارید، باید این گزینه را انتخاب نمایید. این مدل‌ها به ویژه برای مواقعی که مایل هستید ب روی قسمت خاصی از خانه تمرکز وجود داشته باشد، بسیار مناسب خواهد بود.

اندازه‌ها و ابعاد استاندارد

زیبایی آباژور به اندازه کلاهک بستگی دارد. برای اندازه کلاهک‌ها استاندارد و تعریفی وجود ندارد. بنابراین باید با توجه به فضای مورد نظر خود انتخاب را انجام دهید. معمولاً اندازه کلاهک باید از پایه آباژور بزرگتر باشد، اما این نکته را باید بدانید که این شیدها بیش از اندازه کوچک‌تر یا بیش از اندازه بزرگتر نباشند. چون کلاهک‌هایی که بسیار بزرگ هستند، موجب خواهند شد که فضای زیادی اشغال شود. همچنین اگر شیدها بسیار کوچک باشند، امکان دارد که فاصله کمی با لامپ داشته و به علت گرما دچار سوختگی شوند.

راهنمای خرید آباژور

در صورتی که مایل هستید از المان‌های روشنایی در خانه خود استفاده کنید و به آنها اهمیت می‌دهید، بهتر است که به دنبال خرید آباژور باشید. حتماً در هنگام خرید آباژور به مواردی دقت داشته باشید و فاکتورهای زیادی را مد نظر بگیرید.

آباژور ایستاده یا رومیزی

در اولین اقدام برای اینکه آباژوری را انتخاب نمایید، باید تعیین کنید که آباژور شما ایستاده باشد یا به حالت رومیزی. برای این موضوع در ابتدا باید فضایی که می‌خواهید آباژور را در آن قرار دهید را مدنظر بگیرید. سپس با توجه به آن انتخاب خود را انجام دهید و تعیین نمایید که آباژور شما از کدام نوع باشد.

حتما بخوانید:   پاف مبل چیست؟ | انواع پاف مبل و کاربردهای آنها

برای نمونه در خرید آباژور برای میزهای کوچک کنار مبل یا پاتختی باید از مدل‌های رومیزی استفاده کنید، اما اگر می‌خواهید برای فضایی از منزل خود آباژور تهیه کنید که در آن قسمت چیزی چیده نشده است، بهتر است که آباژور شما از نوع ایستاده باشد، چون آنها به فضای کمتری نیاز خواهند داشت.

سبک دکوراسیون منزل

در صورتی که می‌خواهید خرید آباژور را برای منزل خود انجام دهید، قبل از هر چیز باید نحوه چیدمان منزل و سبک دکوراسیون را مدنظر داشته باشید. در برخی مواقع همه وسایل و تجهیزات منزل به صورت مدرن چیده می‌شوند. در این حالت زیبایی منزل با اقدام به خرید آباژور کلاسیک به رنگ طلایی کاهش پیدا خواهد کرد. اما اگر این آباژور را در منزلی که سبک آن کلاسیک است، استفاده کنید زیبایی فضای منزل شما چند برابر خواهد شد.

بنابراین ضروری که به سبک خانه خود توجه نمایید. در صورتی که سبک کلاسیک است، آباژور کلاسیک و در صورت مدرن بودن دکوراسیون از آباژور مدرن استفاده کنید.

رنگ شید

قبل از اینکه بخواهید رنگ کلاهک آباژور را تعیین نمایید، در ابتدا باید بدانید که آباژور را برای تأمین نور منزل مورد استفاده قرار می‌دهید یا فقط برای زیبایی دکوراسیون از آن استفاده می‌نمایید. در صورتی که می‌خواهید از نور آباژور استفاده کنید، نباید از مدل‌هایی که رنگ تیره دارند، استفاده نمایید. چون این رنگ‌ها کمتر از خود نور عبور می‌دهند بنابراین بدون آنکه در نورپردازی منزل تأثیر چندانی داشته باشند، فقط برای زیبایی استفاده می‌شوند

امروزه طراحی‌های متفاوت و جذابی از آباژورها در بازار وجود دارند. بعضی از مدل‌ها دارای کلاهک‌هایی به شکل منظم و مرسوم نیستند. در این آباژورها به جای شید، معمولاً از قطعات نمک یا سنگ استفاده می‌کنند. از این آباژورها فقط برای تزیین استفاده می‌کنند و نمی‌توانند به خوبی از خود نور عبور دهند.

مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که در آنها از کلاهک استفاده نمی‌شود. این آباژورها دارای لامپ‌های ادیسونی هستند که از نظر دکوراتیو بسیار جذاب می‌باشند.

شکل ظاهری

بهتر است توجه نمایید که در دکوراسیون داخلی به شکل ظاهری شیدهای آباژور توجه خاصی می‌شود. به ویژه در صورتی که می‌خواهید آباژور را بر روی میز قرار دهید، در این صورت باید از لحاظ ظاهری کلاهک آباژور با میز تناسب کافی داشته باشند. برای نمونه برای خرید آباژور که می‌خواهید روی میزهای عسلی قرار دهید، بهتر است که از  آباژورهایی که دارای شید دایره‌ای هستند، استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی

راهنمای خرید آباژور

جنس کلاهک

یکی دیگر از فاکتورهایی که در هنگام خرید آباژور باید به آن توجه نمایید جنس کلاهک است. شاید در ابتدا این مورد برای اکثر افراد دارای اهمیت خاصی نباشد، اما واقعیت این است که در میزان نوردهی آباژور جنس شید نقش زیادی دارد. معمولاً کلاهک آباژور دارای جنس پلیمری یا پارچه‌ای است. در مدل‌هایی که دارای کلاهک پلیمری هستند، نور کمتری عبور داده می‌شود.

در صورتی که می‌خواهید برای اتاق خواب خود خرید آباژور را انجام دهید، آباژور با کلاهک پلیمری گزینه مناسبی هستند. چون دارای نور کمتری می‌باشند به این ترتیب چشمان شما کمتر اذیت می‌شوند.

جنس بدنه

یکی دیگر از موارد مهم در خرید آباژور جنس بدنه آن است که در ایجاد تناسب بین رنگ قالب در چیدمان نقش و آباژور نقش زیادی دارد. این موضوع به ویژه در آباژورهایی که از نوع رومیزی هستند، بیشتر اهمیت دارد. چون در سطح بالاتری قرار داده می‌شوند و جنس بدنه آباژورها معمولاً یکی از موارد زیر خواهد بود:

  • بدنه چوبی: معمولاً در بیشتر آباژورها جنس بدنه از چوب است و به همین علت می‌توان به راحتی هماهنگی آن را با دکوراسیون منازل انجام داد. چون معمولاً در همه منازل تعدادی وسایل با پایه‌های چوبی وجود دارند.
  • بدنه فلزی: آباژورهایی که جنس بدنه آنها از فلز نقره‌ای است، در منازلی که دارای سبک مدرن هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند و آباژور رومیزی کلاسیک با بدنه طلایی رنگ بیشتر با چیدمان کلاسیک هماهنگی خواهد داشت.
  • آباژور با بدنه سرامیکی: آباژوری که جنس بدنه آنها سرامیکی است، از دیگر آباژورهایی هستند که می‌توانید در هنگام خرید آباژور آنها را انتخاب نمایید و بیشتر برای منازلی که دارای سبک کلاسیک هستند، مناسب می‌باشند.

سخن تکمیلی

در صورتی که به دنبال خرید آباژور هستید، وقتی به فروشگاه‌ها و بازار می‌روید با گزینه‌های متعددی روبرو می‌شوید. بنابراین بهتر است که در مورد انواع آباژور و ویژگی‌هایی که دارند، اطلاعات کافی داشته باشید و بدانید که برای چه منظوری می‌خواهید از آن استفاده نمایید. در این صورت می‌توانید بهترین و هوشمندانه‌ترین انتخاب را داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است که از انتخاب خود پشیمان شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نکات راهنمای خرید آباژور برای روشنایی بهتر خانه‌ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید آباژور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x