خانواده

روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با کمی فکر کردن در مورد میزان مصرف آب و نحوه مصرف آن در طول شبانه روز متوجه می‌شوید که بیشترین اندازه مصرف آب در سرویس بهداشتی و حمام است. بنابراین در صورتی که هزینه قبض آب شما حتی بسیار زیاد نیست، به علت کمبود منابع آب باید برای کاهش مصرف آب، به دنبال راهکارهای مناسبی باشید تا بتوانید صرفه‌جویی در مصرف آب را انجام دهید.

چگونه میزان مصرف آب اندازه‌گیری می‌شود؟

در ابتدا باید بدانید که مصرف آب شما به چه میزان است. پس از آن می‌توانید، بدانید که آیا در استفاده از آب اسراف می‌کنید و یا خیر. در صورتی که آب شما هدر می‌رود، باید در مصرف آب صرفه‌جویی نمایید. برای آغاز در ابتدا حساب نمایید که چه مقدار آب از شیرهای آب آشپزخانه، سرویس بهداشتی، دوش حمام، ترانس و حیاط شما خارج می‌شود.

برای اندازه‌گیری آب می‌توانید از سطل‌هایی که دارای ظرفیت یک لیتری هستند، استفاده کنید و مدت زمانی که برای پر شدن آن لازم است را اندازه بگیرید. سطح مورد نظر را در زیر شیر آب قرار داده و شیر را باز کنید و شیر آب را باز کرده و تا وقتی که آب ظرف یک لیتری پر می‌شود را محاسبه نمایید.

برای نمونه از شیر آب ظرفشویی هر نه ثانیه یک لیتر، از شیر آب سرویس بهداشتی هر پنج ثانیه یک لیتر و از شیر آب دوش حمام در هر سه ثانیه یک لیتر آب خارج می‌گردد. برای اندازه‌گیری مقدار حجم آب فلش تانک و مخزن توالت فرنگی باید بعد و قبل از استفاده از سرویس بهداشتی مقدار آب را با کمک خواندن عدد کنتور آب تعیین نمایید. برای نمونه در هر بار پر و خالی شدن هفت لیتر آب مصرف می‌گردد.

برای محاسبه آب مصرفی به چه اطلاعاتی نیاز است؟

  • از دوش حمام چند بار در طول روز استفاده می‌کنید؟
  • چه مدت از دوش حمام استفاده می‌کنید؟
  • در طول روز چند بار مخزن توالت پر می‌شود؟
  • از شیرهای آب چند دفعه و در هر بار به چه مدتی استفاده می‌کنید؟
حتما بخوانید:   نکات راهنمای خرید آباژور برای روشنایی بهتر خانه‌ها

با استفاده این اطلاعات قادر خواهید بود که مقدار مصرف آب را محاسبه نمایید. با محاسبه مقدار آبی که در طول شبانه روز مصرف می‌شود، می‌توانید میزان مصرف آب را در طول ماه و سال نیز حساب کنید که با این کار تعجب خواهید کرد و در این موقع خودتان را ملزم به صرفه جویی در مصرف آب و کاهش مصرف آب خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که برای محاسبه مقدار مصرف آب حتماً از ظرف‌هایی استفاده کنید که تمیز هستند. تا در پایان کار خود از آب‌هایی که جمع شده است، دوباره بتوانید استفاده نمایید.

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش مصرف آب

در نظر گرفتن بازده آب شیر های سرویس بهداشتی در هنگامی که می‌خواهید کاهش مصرف آب و صرفه‌جویی در مصرف آب را انجام دهید، یکی از ضروریات می‌باشد. چون گذشته از کمبود منابع آبی برای تصفیه آب، برای اینکه آب سالم از لوله‌ها به منازل برسند فرایند بسیار پیچیده‌ای طی می‌شود.

امروزه با پیشرفت‌هایی که در طراحی شیرآلات شده است، انواع جدید آنها به گونه‌ای تولید می‌گردند که موجب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شوند و در عین حال با شرایط مطلوب آب مورد نیاز را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. و سازگار با محیط زیست می‌باشند. برای آشنایی با نحوه صرفه‌جویی در مصرف آب سرویس بهداشتی بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیرید.

صرفه‌جویی در مصرف آب

بستن درست شیرهای آب

در مواقعی که از آب استفاده می‌کنید، مانند موقعی که مشغول اصلاح صورت خود هستید و یا در حال دوش گرفتن می‌باشید، در مواقعی که به آب نیازی ندارید باید شیر آب را ببندید. برای اینکه این کار را راحت‌تر انجام دهید، می‌توانید از شیرآلات سنسوردار یا اهرمی استفاده نمایید تا در هنگامی که به آب نیاز ندارید، آنها را به راحتی ببندید و قطع کنید و در مصرف آب صرفه‌جویی نمایید.

البته باید بدانید که همیشه هم ضرورتی ندارد شیرآلات خود را عوض کنید. در صورتی که شیرآلات شما سالم هستند، نیازی به این کار نخواهد بود.

هنگام مسواک زدن در مصرف آب صرفه‌جویی کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که معمولاً اکثر افراد با آن آشنایی کافی دارند، این است که در هنگامی که مشغول مسواک زدن هستید، برای اینکه مصرف آب کاهش پیدا کند به جای اینکه آب را باز بگذارید، می‌توانید از یک لیوان آب استفاده کنید تا با کمک آن فرایند شستن دهان و مسواک زدن را به پایان برسانید.

به این ترتیب از مصرف بی‌رویه آب تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد. با صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از یک لیوان آب، می‌توانید آب کمتری مصرف نموده و به حفظ منابع آبی کمک کنید. در حالی که آب کافی و مورد نیاز خود را نیز به صورت کامل در اختیار دارید.

حتما بخوانید:   آیا انقضای محصولات شوینده مهم است؟

برای آنکه بفهمید در هنگام مسواک زدن چه مقدار آب می‌توانید صرفه‌جویی نمایید، در زیر شیر آب یک سطل تمیز قرار دهید و در مدتی که مسواک می‌زنید، آب را باز بگذارید تا ببینید چقدر از آب اسراف می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف آب

نشتی شیرآلات را مرتب بررسی نمایید

برای جلوگیری از نشتی و چکه کردن شیر آب باید به صورت مرتب آنها را مورد بررسی قرار دهید. وقتی که آب به میزان زیاد هدر می‌رود، به هزینه‌های شما مبلغ زیادی اضافه خواهد شد. بنابراین برای کم کردن میزان هزینه‌ها و همچنین کاهش مصرف آب باید شیر آبی که دارای ایراد است را در کمترین زمان ممکن تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض نمایید.

هزینه تعمیر و تعویض آنها نسبت به هزینه مصرف بی‌رویه آب بسیار کمتر خواهد بود. جالب است بدانید که آبی که با چکه کردن از یک شیر هدر می‌رود، در طول یک سال می‌تواند استخری را از آب پر کند. شما می‌توانید به راحتی با تعویض واشر شیر آب مشکل چکه کردن شیرآلات را برطرف نمایید.

کاهش دادن زمان دوش گرفتن

اکثر افراد در پایان یک روز کاری دوش آب گرم می‌گیرند تا خستگی از تن آنها در آید. در حالی که در هنگام دوش گرفتن آب زیادی هدر می‌رود. برای اینکه لذت کافی از دوش گرفتن ببرید، در عین حال مصرف آب را کاهش دهید، می‌توانید از دوش‌های هوشمند و کم مصرف استفاده نمایید و یا در مواقعی که ‌ در حال شستشو هستید، بهتر است که شیر آب خود را ببندید و برای آبکشی دوباره آن را باز کنید.

به این ترتیب در مصرف آب صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. همچنین بهتر است تا جایی که امکان دارد، زمان دوش گرفتن خود را کاهش دهید. حجم آبی که از دوش حمام بیرون می‌آید بسیار زیاد بوده و موجب می‌شود که مقدار زیادی آب هدر رود.

استفاده از شیرآلات کم مصرف

یکی دیگر از راهکارهای بسیار موثر و کاربردی برای کمتر کردن مصرف آب، استفاده از شیرآلات کم مصرف است. در ساخت شیرآلات کم مصرف از تکنولوژی بهینه سازی مصرف آب استفاده می‌گردد که علاوه بر منتقل کردن آب با فشار و حجم مناسب، مصرف را به سطح مناسبی کاهش می‌دهد.

همچنین بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که در فصل‌های تابستان و بهار برای بخار کردن و گرم کردن حمام نیازی نخواهد بود. می‌توانید دوش آب را باز کرده و بلافاصله خود را خیس نمایید و سپس آب را بسته و خود را شستشو دهید و دوباره برای آبکشی می‌توانید آب را باز کنید.

حتما بخوانید:   تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان با چند ترفند ساده

بهتر است از صابون‌ها و شامپوهایی استفاده کنید که با کمی آب شسته می‌شوند. شامپوی بچه علاوه بر اینکه دارای مواد شیمیایی کمتری است، برای شستشو به آب کمتری نیز نیاز خواهد داشت.

استفاده از مخزن آب دو زمانه

در گذشته فلش تانک و مخزن آب توالت فرنگی به شکل یک تکه بودند و با کشیدن دستگیره یا فشار دادن دکمه همه آب داخل آن به صورت کامل تخلیه می‌شد. اما با گذشت زمان و اهمیت جلوگیری از هدر رفتن آب نحوه طراحی مخازن آب در سرویس بهداشتی تغییر کرد و به حالت دوجداره طراحی و ساخته شد تا در زمان استفاده در ابتدا از مخزن کوچک و در مرحله بعد در صورت نیاز از مخزن بزرگ استفاده شود. با استفاده از این مخزن صرفه‌جویی آب به مقدار زیادی انجام می‌شود.

از وان کمتر استفاده نمایید

یکی دیگر از پیشنهادات برای صرفه‌جویی آب و کاهش مصرف آب این است که استفاده از وان را به حداقل دفعات محدود نمایید. استفاده از وان در هر بار در حدود ۳۵ الی ۵۰ گالن آب مصرف خواهد کرد. در حالی که اگر از دوش‌های کم فشار برای مدت ۱۰ دقیقه دوش بگیرید، فقط ۲۵ گالن آب مصرف خواهد شد.

همچنین بهتر است که برای حمام کردن کودکان از وان‌های کوچک و مخصوص استفاده کنید و آنها را به صورت نیمه پر استفاده نمایید.

صرفه‌جویی در مصرف آب با استفاده نکردن از وان

سخن تکمیلی

صرفه جویی در آب در هنگام تمیز کردن آشپزی و مسواک زدن بسیار توصیه می‌گردد و هر افراد با روش‌های صرفه‌جویی آب و کاهش مصرف آب آشنایی کافی دارند. با توجه به محدود بودن منابع آبی وظیفه هر فردی است که از این راهکارها استفاده نماید و تا جایی که می‌تواند از مصرف خود بکاهد.

به کار بردن هر کدام از روش‌های صرفه‌جویی در آب کار بسیار راحتی است و با کمی دقت می‌توان به راحتی این کار را انجام داد. در هنگام مسواک زدن نباید شیر آب را باز نگه دارید و یا در هنگام دوش گرفتن توصیه می‌شود که حتماً آب را ببندید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف آب در سرویس بهداشتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x