خانواده

تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان با چند ترفند ساده

با گذشت سال‌ها و روزها فرزندان رشد می‌کنند به همین علت والدین باید شرایط متفاوتی را برای آنها به وجود آورند. طبیعی خواهد بود که قسمتی از مهم‌ترین شرایط داشتن زندگی ایده آل و آرام برای کودکان فراهم بودن فضای راحت و امن در منزل است. به همین علت طراحی اتاق خواب فرزندان از چیزی که تصور می‌کنید، بیشتر حائز اهمیت است.

یکی از بخش‌های بسیار مهم این طراحی در مواقعی است که فرزندان دوران کودکی را گذرانده و به سن نوجوانی می‌رسند. در این شرایط باید با انجام دادن چند راهکار تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان را انجام دهید.

عوض کردن تخت خواب

یکی از کارهای بسیار مهم تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان آن است که تغییراتی در فضای کودکانه اتاق بدهید و از حالت کودکانه بیرون آورید. برای این کار بهترین راهکارها این است که تخت خواب را تغییر دهید. بنابراین در صورتی که سرویس خواب به شکل‌های ماشین، بتمن یا مرد عنکبوتی است، باید آن را تغییر دهید. فراموش نکنید که فرقی ندارد طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه است یا دخترانه، مهم این است که فضای زیبا و راحت و در عین حال مطابق سلیقه برای فرزندان خود فراهم نمایید.

بنابراین توصیه می‌گردد با توجه به علایق و سلیقه‌های فرزند خود، رنگ‌های مناسب و تأثیرگذار انتخاب کنید. در این شرایط روحیه فرزندان تقویت و رشد خواهد کرد.

طراحی فضای دنج

معمولا فرزندان نوجوان ترجیح می‌دهند که در اتاقشان فضایی آرام و دنج وجود داشته باشد. بنابراین هنگام تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان باید به این مورد توجه کافی نمایید. برای این کار حتی قادر خواهید بود که بخشی از اتاق خواب را انتخاب نموده و با استفاده از چادر یا بالشت‌های زیاد طراحی نمایید و به آن راحتی و زیبایی بیشتری ببخشید.

اتاق نوجوان

طراحی دوباره دیوارها

از عناصر بسیار مهم در طراحی اتاق کودک طراحی دیوار به سبک بچگانه می‌باشد. احتمالاً در دوران کودکی از کاغذ دیواری یا پوستر اتاق کودک استفاده نمودید، به همین علت در هنگام تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان باید دیوارها را مجدداً طراحی نمایید و آن را از حالت کودکانه بیرون آورید.

توصیه می‌گردد که برای مناسب‌تر شدن فضا برای نوجوانان دیوارهای ساده با رنگ‌هایی مانند سرمه‌ای، سفید، خاکستری، زیتونی و… طراحی نمایید. در آخر می‌توانید یکی از دیوارها را متفاوت رنگ کرده و فضای جذاب‌تر و متفاوت‌تری به وجود آورید.

تعیین فضای ذخیره سازی

با رشد فرزندان نیاز آنها به وسایل بیشتر خواهد شد. بنابراین باید برای ذخیره سازی، فضاهایی را برای آنها فراهم نمایید. پیشنهاد می‌گردد در زمان تعیین این فضاها، بخش‌هایی را هم فراهم کنید که در عین حال که بخشی از اتاق خواب است، موجب زیباتر شدن فضا نیز شود.

صندلی و مبل بزرگتر آورید

نوبت به صندلی‌ها و مبل‌های کودکانه می‌رسد که باید آنها را از اتاق خارج کنید. هنگام تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان صندلی‌ها و مبل‌های بزرگ‌تری را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود در این هنگام به سراغ مدل‌ها و رنگ‌هایی بروید که با طراحی کلی اتاق تناسب خوبی داشته باشد و موجب زیبایی هرچه بیشتر اتاق نوجوان شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش‌های جلوگیری از سوختگی فریزری مواد غذایی

تدارک فضایی برای سرگرمی و بازی

وقتی که اتاق کودک به اتاق نوجوان تبدیل می‌شود، باید فضایی برای بازی و سرگرمی آنها در نظر گرفته شود. این محیط می‌تواند با دو صندلی در کنار هم یا یک میز کوچک هم تأمین گردد تا نوجوانان بتوانند به راحتی آثار هنری را روی آنها بسازند یا تکالیف خود را انجام دهند و یا بازی کنند.

انتخاب نورپردازی مناسب

فرزندان در هنگام شب وقتی به اتاق خود می‌روند ممکن است در مواقعی که شما کتاب می‌خوانید او خوابش ببرد. به همین علت لازم خواهد بود که در هنگام نورپردازی اتاق گزینه‌ای را انتخاب کنید که هم قادر باشید کنترل آن را خودتان انجام دهید، در عین حال نوری که اتاق لازم دارد، تأمین شود. برای این کار می‌توانید در کنار تخت از میزهای کوچک استفاده نمایید و با استفاده از چراغ خواب روی آن، نوری که شب‌ها مورد نیاز فرزند شما است مهیا شود.

قرار دادن میز تحریر کوچک

برای آنکه فرزندتان تکالیفش را راحت‌تر انجام دهد و تمرکز بیشتری در این مواقع داشته باشد، نیاز به میز کوچکی خواهد داشت و همین علت می‌توانید در اتاق نوجوان از میز تحریر جمع و جور و کوچک استفاده کنید و به این ترتیب نیاز او را برطرف نمایید.

اتاق نوجوان

زیباتر کردن فضا با گیاهان

با استفاده از گیاهان و گلدان‌ها می‌توانید به فضای مورد نظر جانی دوباره ببخشید. در هنگام تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان می‌توانید از انواع گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید. در هنگام انتخاب گیاهان باید به این موارد توجه کافی داشته باشید:

  • گیاهان آپارتمانی که برای اتاق نوجوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، نباید برای فرزند شما مضر باشد.
  • گیاهی را انتخاب کنید که با نوری که در اتاق وجود دارد تناسب داشته باشد.
  • نوجوان خود باید مسئولیت آبیاری و نگهداری آن را برعهده بگیرد.

از نظرات فرزند خود برای دکوراسیون استفاده کنید

وقتی که دکوراسیون اتاق خواب نوجوان را نوسازی می‌کنید، سعی کنید در همه مراحل خود نوجوان هم مشارکت داشته باشد. علاوه بر اینکه اتاق به آنها تعلق دارد، آنها بیشتر در آنجا خواهند بود، بنابراین باید چیزی که واقعاً دوست دارند در تصمیماتی که گرفته می‌شود، لحاظ شود. البته این بدان معنا نخواهد بود که نوجوانان همه چیز را طبق خواسته خود انجام دهند و هر مبلمان و دکوراسیونی که دوست دارند را انتخاب کنند، فقط اطمینان حاصل کنید که در انتخاب طرح‌های رنگی نظر او نیز در نظر گرفته شده است.

ممکن است که مایل باشد برخی از عروسک‌های قدیمی و محبوب خود را نگه دارند یا امکان دارد که علاقه داشته باشند از برخی پوسترهای خوانندگان مورد علاقه استفاده کنند. در این مواقع بهتر است که خود نوجوان تصمیم بگیرد. فقط کافی است که آنها را راهنمایی کنید تا فضای متعادل و راحتی ایجاد کنند.

تغییر پرده اتاق

در هنگام تغییر اتاق کودک به اتاق نوجوان می‌توانید با تغییر دادن پرده تغییرات چشمگیری در فضا به وجود آورید. عوض کردن پرده‌ها هزینه زیادی نخواهد داشت. بنابراین می‌توانید با تغییر دادن پرده و انتخاب موردی که با هدف شما تناسب دارد، موجب خواهد شد که دکوراسیون اتاق نوجوان جذاب‌تر شود.

پیشنهاد می‌گردد از پرده‌هایی برای اتاق نوجوان استفاده نمایید که در فرزند شما شور و هیجان کافی را ایجاد کند و از بودن این پرده در اتاق خود لذت ببرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اسم های پسرانه و شیک 1402/ 2000 اسم پسر

استفاده از لوازم دکوری مناسب

برای ایجاد تغییرات دکوراسیون و تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، این است که به شیوه‌های گوناگون از لوازم دکوری استفاده نمایید یعنی هم می‌توانید از دیوار آنها را آویزان نمایید یا آنها را در دکوری‌ها و طبقات مختلف جای‌گزاری نمایید.

برای ایجاد حس سرزندگی در اتاق نوجوان می‌توانید از دکوری‌های چوبی استفاده نمایید. همچنین برای تقویت خلاقیت فرزندان استفاده از تابلوهای هنری توصیه می‌شود. البته باید به این نکته توجه کنید که استفاده از لوازم دکوری باید به اندازه باشد و از شلوغ کاری با این وسایل بپرهیزید.

استفاده از کمد مناسب

در هنگام تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان در صورتی که کمد قبلی فرزندان شما در اندازه و ابعاد استانداردی است و رنگ و طرح آن هم ساده است، برای نوجوانان نیز می‌توانید از آن استفاده کنید و نیاز به تهیه دوباره کمد نخواهید داشت، اما در صورتی که کمد قبلی برای فرزند نوجوان شما مناسب نیست، بهتر است کمدی که با تخت او تناسب دارد را خریداری کنید.

همچنین سعی نمایید که در دکوراسیون اتاق نوجوان از آینه قدی نیز استفاده نمایید. آینه موجب خواهد شد فضای مورد نظر بزرگتر و روشن‌تر دیده شود و برای نوجوانان کاربردی خواهد بود.

طراحی دکوراسیون داخلی کار پیچیده و دشواری نیست، اما در بعضی از فضاها به ویژه اتاق نوجوان و کودک نکات و ریزه‌کاری‌هایی وجود دارد که برای طراحی مناسب حتماً باید به آنها توجه کافی شود. در چگونگی و نوع دکوراسیون اتاق نوجوان فرهنگ عمومی بسیار تأثیر گذار خواهد بود. دکوراسیون اتاق نوجوان باید با توجه به نظر آنها و به گونه‌ای که برای آنها خوشایند است، انجام شود. همچنین بهتر است از وسایلی استفاده شود که در سال‌های آینده نیز بتوانند از آنها استفاده کنند.

برای برقراری نظم می‌توانید از قفسه‌ها استفاده کنید. قفسه‌ها برای نگهداری از کتاب‌ها و وسایل، موجب خواهند شد که در اتاق نظم دهی خوبی ایجاد شود.  برای این کار می‌توانید از کمدهای شخصی، جا کتابی‌ها، تابلوهای نصب کاغذ، آویزهای لباس و… کمک بگیرید تا با استفاده از آنها نظم لازم را در اتاق نوجوان به وجود آورید. استفاده از طبقه یا شلف ایده خوبی است و بهتر است که بالای میز تحریر چند طبقه کوچک نصب گردد تا دسترسی سریع‌تر و بهتر به لوازم و کتاب‌ها برای نوجوان فراهم شود.

اتاق نوجوان

سخن تکمیلی

با توجه به شرایط کنونی تهیه همه وسایل مورد نیاز اتاق نوجوان بسیار گران خواهد بود و هر کسی نمی‌تواند از عهده آنها برآید. برای اینکه برای نوجوان خود اتاقی فراهم کنید که هزینه زیادی را در بر نداشته باشد، می‌توانید تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان را انجام دهید. این کار زیاد دشوار و پیچیده نخواهد بود. فقط باید به ریزه کاری‌ها و نکات مهم این موضوع توجه کافی داشته باشید.

همواره توصیه می‌شود که برای طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان خود از نظرات خود او نیز استفاده کنید. به این ترتیب او علاقه بیشتری به اتاق خود خواهد داشت.

تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی طریقه تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا