خانواده

پاف مبل چیست؟ | انواع پاف مبل و کاربردهای آنها

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پاف مبل که به نام‌های صندلی عثمانی یا پاف جلو مبلی نیز شناخته می‌شود، المانی چند منظوره کپسولی، مکعبی یا استوانه شکل بوده و دارای پشتی نیست. از پاف برای زیرپایی، قرار دادن وسایل یا نشستن استفاده می‌کنند. تطبیق پذیری و ظاهر دکوراتیو پاف‌ها با کاربردهای مختلف، امروزه امکان استفاده خلاقانه از آن را در دکوراسیون خارجی و داخلی فراهم نموده است.

انواع پاف مبل

قبل از اینکه در مورد کاربردهای پاف مبل صحبت کنیم، بهتر است که با انواع پاف مبل بر اساس جنس روکش، شکل ظاهری و محفظه داخلی آن آشنایی کافی داشته باشید.

انواع پاف مبل از نظر ساختار و شکل

همانطور که گفته شد، پاف‌های مبل با توجه به ساختار و شکل خود در انواع گوناگون طراحی و ساخته می‌شوند و افراد با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کرده و استفاده می‌کنند. انواع پاف مبل از لحاظ ساختار و شکل عبارت هستند از:

پاف مبل منشوری یا مکعبی

پاف‌ها به شکل مکعب مستطیل یا مربع از جمله رایج‌ترین پاف‌هایی است که به علت ساختاری که دارند، برای کاربردهای مختلف مانند قرار دادن در کنار میز، نشستن و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پاف‌های منشوری به عنوان المان مکمل و منعطف می‌توان در چیدمان خانه استفاده نمود.

پاف مبل مکعبی

پاف مبل کپسولی یا استوانه‌ای

پاف مبل کپسولی استوانه‌ای را می‌توانید با انواع مبلمان، به خوبی به ویژه با چیدمان‌های شعاعی به کار ببرید. این پاف‌ها فرمی دعوت کننده و مدور دارند و شاید استفاده کردن از آنها در چیدمان‌های کلاسیک و سنتی مناسب‌تر باشد.

این مدل از پاف‌ها دارای کاربردهای گوناگونی هستند. حتی می‌توان از آنها به عنوان میز اصلی در مقابل مبل استفاده نمود. با توجه به اینکه آنها دارای قابلیت جابجایی هستند، می‌توانید در قسمت‌های مختلف مبلمان قرار داده و برای کارهای مختلفی استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان با چند ترفند ساده

پاف مبل با ساختار نوآورانه

همه پاف‌ها به شکل هندسی منتظم نیستند. در بازار مبلمان می‌توان انواع پاف‌ها را با پایه‌ها، تشکچه‌ها و ساختارهای نوآورانه و خلاقانه ببینید و با توجه به نیازی که دارید و کاربردی که مد نظرتان است، انتخاب خود را انجام داده و از آنها در چیدمان منزل خود استفاده نمایید. برخی از این پاف‌ها این ویژگی را دارند که بتوانید ارتفاع آنها را تنظیم نمایید و با توجه به ارتفاع نشیمنگاه خود آنها را به صورت مناسب تنظیم نمایید.

انواع پاف مبل بر اساس جنس روکش

علاوه بر ساختار و شکل پاف، جنس روکش آن نیز از دیگر آیتم‌هایی است که باید در هنگام انتخاب به آن توجه داشته باشید. در هنگام انتخاب جنس روکش پاف باید به رنگ بندی و بافت روکش بافت با توجه به فضایی که قرار است در آن استفاده شود و کاربرد مورد انتظار و همچنین سبک استفاده شده در منزل، توجه نمایید. با توجه به اینکه روکش پاف در تنوع بسیار زیادی وجود دارد، ممکن است که انتخاب از بین پاف‌های متنوع و رنگارنگ کار سختی باشد.

برای این کار باید از بین دسته‌بندی کلی جنس دلخواه خود را انتخاب نموده و پس از آن زیر مجموعه‌های آن گزینه‌ها را مورد بررسی قرار دهید. انواع پاف مبل با توجه به روکش عبارت هستند از:

پاف مبل با روکش پارچه‌ای

برای روکش پاف مبل خود می‌توانید از انواع پارچه مبلی استفاده نمایید. پارچه‌ها در بافت‌ها، رنگ‌ها، قیمت‌ها و الگوهای متفاوتی در دسترس افراد می‌باشند و تطبیق پذیری خوبی با سبک‌های طراحی داخلی و انواع مبلمان دارند. برای نمونه روکش‌های جیر و مخمل از پارچه‌های بسیار رایج در بازار مبلمان هستند که می‌توانند ظاهر کلاسیک، لوکس، خودمانی و ساده به پاف‌ها دهند.

برای اینکه هارمونی بیشتری ایجاد نمایید، می‌توانید از پارچه‌های مشابه برای روکش کوسن‌ها و پاف‌ها استفاده نمایید. همانطور که گفته شد پارچه‌های رومبلی تنوع بسیار زیادی دارند. به همین علت می‌توانید به راحتی پاف‌های خود را با مبلمان خود ست نمایید.

پاف مبل با روکش چرمی

استفاده از پاف‌ها با روکش چرمی موجب می‌شود که ظاهری رسمی و لوکس به مبلمان شما دهند و برای فضاهای اداری و اتاق‌های کار انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود. طیف مشکی و قهوه‌ای از رنگ‌های متداول روکش‌های چرمی محسوب می‌شوند.

به صورتی که برای پاف مبل از چرم مصنوعی یا طبیعی استفاده می‌نمایید، باید به نکات نگهداری آن توجه نمایید.

پاف مبل چرمی

پاف مبل با روکش حصیری

پاف‌هایی که دارای روکش حصیری هستند، نمایی طبیعی و در هم بافته شده دارند و برای مبل‌هایی که در فضاهای باز استفاده می‌شوند نیز مناسب هستند. ولی این بدان معنا نیست که نمی‌توان پاف‌ها با روکش حصیری را با مبلمان‌های دیگر خانگی هماهنگ کرد. استفاده از پاف‌ها با روکش حصیری در منزل موجب ایجاد فضای خودمانی و گرم خواهد شد.

حتما بخوانید:   اسم های دخترانه و شیک ۱۴۰۲/ ۲۰۰۰ اسم دختر

یکی از ایده‌ها برای استفاده از پاف حصیری این است که آن را به عنوان میز در نزدیکی صندلی کنار شومینه قرار دهید و به این ترتیب با سایر مبلمان هارمونی ملایمی ایجاد نمایید.

پاف مبل با روکش کاکل خورده و پرزدار

استفاده از این روکش‌ها برای پاف مبل معمولاً ظاهری نرم، گرم و فانتزی خواهند داشت و برای پاف‌های مورد استفاده در فضاهای خودمانی و خصوصی منزل مثل اتاق بازی کودکان و اتاق خواب گزینه مناسبی هستند. وقتی که در چیدمان نشیمن خصوصی از پاف پشمالو استفاده می‌شود، حس گرما و آسودگی در خانه به وجود می‌آید.

پاف مبل خزدار

پاف مبل با روکش بافته‌های مدرن و سنتی

انواع گوناگون بافته‌های سنتی (به صورت ماشینی یا دستی) مانند جاجیم و گلیم از جمله موارد جذاب برای روکش پاف مبل می‌باشند. ترکیب رنگی بسیار زیبای پاف مبل با روکشی از بافته‌های سنتی ظاهری شاداب، هنری و اصیل را به منزل می‌بخشد. بافته‌های امروزی و مدرن معمولاً ظاهر مینیمال‌تر و ساده‌تری در مقایسه با روکش‌های سنتی دارند. اما هارمونی و بافت تکرار شونده الیاف درهم تنیده آنها مثل بافته‌های سنتی، چشم نواز هستند.

انواع پاف مبل بر اساس محفظه داخلی

در درون یا روی بعضی از پاف مبل‌ها محفظه‌ای برای نگه داشتن وسایل وجود دارد. این محفظه با توجه به فرم ساختاری، کاربرد، پایه‌ها و سازه نگهدارنده می‌تواند به حالت آشیانه، کشویی یا صندوقچه‌ای باشد. این ویژگی پاف مبل برای به نمایش گذاشتن خلاقیت طراحان داخلی فرصت بسیار خوبی می‌تواند باشد. از این نوع پاف‌ها علاوه بر اینکه برای نشستن می‌توانید استفاده نمایید، می‌توانید برای نگهداری وسایل خود نیز از آن بهره ببرید.

کاربرد پاف مبل

همانطور که گفته شد از پاف مبل می‌توان برای کارهای مختلف استفاده نمود. با توجه به اینکه پاف مبل در شکل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون وجود دارند، می‌توان از آنها در جاهای گوناگون بهره برد.

پاف مبل برای نشستن

یکی از کاربردهای ابتدایی پاف مبل فراهم نمودن جایی برای نشستن است. پاف‌ها دارای ابعاد کوچکتری نسبت به کاناپه یا مبل می‌باشند. بنابراین می‌توان پاف‌ها را در گوشه اتاق، زیر میز و یا در کنار مبلمان قرار داد.

محل قرار گرفتن پاف مبل به این بستگی خواهد داشت که می‌خواهید پاف به عنوان المان دائمی و همیشگی در کنار مبل به چشم بخورد و یا می‌خواهید فقط در صورت نیاز و گهگاهی به عنوان صندلی اضافه استفاده شود.

حتما بخوانید:   چرا باید به فکر تفکیک زباله باشیم؟ | نحوه تفکیک زباله

پاف مبل به عنوان میز

پاف مبل را می‌توان به عنوان میز عسلی یا میز اصلی در کنار یا جلوی مبل، صندلی‌ها و کاناپه قرار داد. علاوه بر کاربردهای میزبانی و پذیرایی می‌توان از پاف مبل برای چیدن انواع وسایل روی آن استفاده نمود.

در صورتی که از پاف مبل می‌خواهید به عنوان میز استفاده نمایید، پیشنهاد می‌شود پافی را انتخاب نمایید که دارای سطحی افقی، سفت و صاف باشد. به وزن و ابعاد آن نیز توجه کافی داشته باشید. برای نمونه اگر قصد دارید پاف نقش میز ثابت و اصلی را در کنار مبل شما داشته باشد، باید گزینه‌هایی که دارای اندازه‌های بزرگتر هستند را انتخاب نمایید و لزومی نخواهند داشت که بسیار سبک باشند. اگر می‌خواهید برای چیدن لوازم استفاده نمایید، وزن و اندازه آن فاکتور بسیار مهمی است که باید با توجه به کاربرد مورد نظر تعیین شوند.

پاف مبل برای زیرپایی

از پاف‌های کوچک و سبک که می‌توان آنها را به راحتی جابجا کرد، می‌توانید در جاهای گوناگون کنار صندلی و مبل قرار داده و برای کشیدن پاها و استراحت خود استفاده نمایید. همچنین در صورتی که دارای استحکام کافی هستند، می‌توانید به عنوان چهارپایه برای دسترسی به طبقات بالاتر کمدها، قفسه‌ها و کتابخانه‌ها نیز از آنها استفاده نمایید.

پاف مبل برای لمیدن

بعضی از پاف مبل‌ها دارای پایه و سازه نگهدارنده نمی‌باشند و به کوسن بزرگ یا پشتی شباهت دارند. از این پاف‌ها می‌توان در گوشه‌ای از نشیمن خصوصی و اتاق خواب استفاده نمود. آنها برای نشستن، آرمیدن و لمیدن مناسب هستند. مدل‌هایی که دارای ارتفاع کمتری هستند، می‌توانند برای حیوانات خانگی نشیمنگاه مناسبی باشند.

پاف مبل برای استفاده در فضای باز

پاف‌های جمع و جور و سبک را می‌توان برای وقت گذراندن و نشستن در فضای باز نیز استفاده کرد. از پاف‌های بزرگتر می‌توان به عنوان میز چای‌خوری یا نیمکت در فضاهای نیمه باز و باز منزل خود استفاده نمایید.

سخن تکمیلی

استفاده از المان‌های تطبیق پذیر و چند کاره مانند پاف مبل در چیدمان و دکوراسیون منزل قدمی موثر در استفاده بهینه و مفید از فضا می‌باشد و موجب می‌شود که هزینه‌های مربوط به خرید مبلمان کاهش پیدا کند. چون این المان‌ها امکان هماهنگی، جابجایی و پاسخگویی به کاربردهای متنوع را دارند. امروزه تنوع در شکل، طرح و ساختار پاف مبل بسیار زیاد است و افراد به راحتی می‌توانند از بین آنها با توجه به نیازی که دارند، انتخاب کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پاف مبل چیست؟ | انواع پاف مبل و کاربردهای آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

انواع پاف مبل و کاربردهای آنها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x